Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
PROAKIS

ΠΡΟΣ ΠΟΦΕΕ +ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ. το Δώρο Πάσχα ,μας εγκλώβισε σε αναμονή και σε κίνδυνο εκπροθέσμων δηλώσεων.

Question

αν δεν επιλυθεί το ζήτημα αυτό ,δεν μπορούμε να στείλουμε ΦΜΥ 4ου λήγει 30/06  και ΑΠΔ 5ου λήγει 30/06.

απομένουν ακόμη 9 μέρες ,να σταλούν τα ανωτέρω ,να πληρωθούν εργαζόμενοι και εισφορές.

όπως είναι γνωστό κάθε ανακοίνωση του Εργασίας ,δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει.

παρατίθεται η ανακοίνωση.

"Οι επιχειρήσεις - εργοδότες, καταχωρίζουν σε διακριτή Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (Α.Π.Δ.) το επίδομα εορτών Πάσχα. Τα ποσά του επιδόματος εορτών που βαρύνουν τον εργοδότη καταχωρίζονται στον κωδικό τύπου αποδοχών 03 και στην ίδια Α.Π.Δ. σε κωδικό ειδικού τύπου αποδοχών, οι λεπτομέρειες του οποίου θα καθοριστούν από τις αρμόδιες υπηρεσίες του e-ΕΦΚΑ, καταχωρίζονται τα ποσά του επιδόματος εορτών που βαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό"

ερωτήματα και προβλήματα.

με τον όρο διακριτή ΑΠΔ εννοούν μια ΑΠΔ για το δώρο?  οι αποδοχές του δώρου θα είναι διακριτές με άλλο τύπο αποδοχών? μα αυτό γίνονταν πάντα. (παραβλέπουμε το 03).

στην συνέχεια μας είπαν θα υποβάλλουμε και ειδικό έντυπο για το ΔΠ αναστολής στο εργάνη ,προκειμένου οι επιχειρήσεις να λάβουν πίσω τα ποσά αυτά από το κράτος.

τι πρέπει να πούμε στον efka.

δεδομένου ότι το 99% των επιχειρήσεων ήδη το κανονικό Δώρο Πάσχα το υπολόγισαν με 4ο και το πλήρωσαν Μ.Τετάρτη ,να συμπεριληφθεί κανονικά στην ΑΠΔ 5ου (μήνας υπολογισμού ο 4ος) και να συμπεριληφθεί στον ΦΜΥ 4ου.

το ΔΠ μας είπαν πρέπει να πληρωθεί στους εργαζόμενους έως 30/06 ,άρα για το 99% απομένει μόνο το ΔΠ αναστολής να πληρωθεί στους εργαζόμενους έως 30/06.

και από την στιγμή που για αυτό το ΔΠ (αναστολής) θα υποβάλλουμε και ειδικό έντυπο ,παρέλκει νέος τύπος αποδοχών.  (το γράφω γιατί μπορεί ο εφκα ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ τύπο αποδοχών).

*για την αναστολή βρήκαν ένα τύπο ανενεργό το 18 που ήταν αμοιβές πληρωμάτων πλοίων Μεσογείου κλπ.*

αν έχει μας λένε θα το πάτε με 19 πχ. και όλα καλά.

το κρίσιμο ερώτημα είναι σε ποιον μήνα θα υπολογιστεί το υπόλοιπο του ΔΠ?

θα μπορούσε στον 4ο ,στον 5ο ,ακόμη και στον 6ο (παρά την μείωση των εισφορών ) γιατί τώρα καταβάλλεται  και οι εισφορές θα αποδοθούν στον προβλεπόμενο χρόνο.

δηλ. αν 4ο ή 5ο μέχρι 30/06 ,αν στον 6ο  μέχρι 31/07.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ  ,ότι κομμάτι ΔΠ καταχώρησες στην αντίστοιχη περίοδο ,ακολουθείς τα προβλεπόμενα της περιόδου  ,σε υποβολή και πληρωμή εισφορών.

Recommended Posts

• 0

εδικά το τμήμα του ΔΠ που αναλογεί στην αναστολή ,μπορεί κάλλιστα να υπολογιστεί και να συμπεριληφθεί στην ΑΠΔ Ιουνίου ,γιατί παρά την μείωση των εισφορών ,αυτό ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.,αφού θα τα πάρει πίσω από το κράτος.

πλήρωσε λιγότερα (μειωμένες εισφορές)  ,θα λάβει και λιγότερα ως επιδότηση.

και ξεμπλοκάρουν τα πάντα ,για το 99%.

για όσες για πρώτη φορά θα υπολογίσουν ΔΠ (κανονικό και αναστολής) ,πάλι η λογική λέει με 6ο αφού τώρα καταβάλλονται και ας έχουν ένα μικρό όφελος (έναντι των υπολοίπων) από τις μειωμένες εισφορές.

ας βγάζατε τις οδηγίες έγκαιρα.

• 0

Νομίζω όλοι έχουμε τις ίδιες αμφιβολίες και πολύ σωστά τις εκφράζεις εδώ μέσα μήπως και συγκινηθεί κανένας αρμόδιος!

Δυστυχώς το δημόσιο λειτουργεί με τους δικούς του ρυθμούς, που απλά δεν έχει σχέση με τον ''έξω'' κόσμο!

Βέβαια έχει την απαίτηση από τον ιδιωτικό τομέα ΟΛΑ να γίνονται μέσα σε μια βδομάδα:

να ενημερώνει πλατφόρμες (για αποζημιώσεις ειδικού σκοπού, ενοικίων, επιστρεπτέων προκαταβολών)

να ενημερώνει για τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ και να πληρώνονται εγκαίρως.

Η λογική λέει ότι θα πάρει παράταση όλο αυτό, δεν γίνεται οι εταιρείες μηχανογράφησης να τα ετοιμάσουν και να τα στείλουμε εμείς σε μια βδομάδα 

που απομένει!!

Το άγχος και όλα αυτά που γράφεις πόσο πολύ μας φθείρει από την ανικανότητα των αρμόδιων.

• 0

καλησπερα

συγνωμη που  γκρινιαζω εδω  αλλα  με εχει κυριευσει το αγχος για τις δηλωσεις και αναρωτιεμαι πως θα γινουν εως 29/07,αραγε μονο εγω ?

απο την αλλη προσπαθω να τελειωσω με τις εκκρεμοτητες ικα -μισθωτηρια -τραπεζες -φπα κ.λ.π. και απο την αλλη πιεζουν οι πελατες για ενα σωρο πραγματα,επισης κανενας δεν πληρωνει  και δεν βλεπω καμμια ποφεε-οεε-συλλογους να διαμαρτυρονται για τις προθεσμιες.

αυτα δεν τα εχω ξαναδει και ειμαι στο επαγγελμα 30 χρονια.

• 0

Δεν Θα  έλεγα καλα 

Στάλθηκαν  αρκετές  δηλώσεις  46.000 χιλιάδες και μέσα σε αυτές  υπάρχουν   αρκετά αρκετά ε3.

Δεν υπάρχει  σωτηρία  .

• 0
13 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Προφανώς οι συγκεντρωτικές δεν θα πάρουν παράταση.....

Καλημέρα.

Είναι προφανές ότι δεν θα πάρουν παράταση, αφού πήγαν τις δηλώσεις μόνο ένα μήνα μετά.

Οπότε, στέλνουμε σωστά τα έσοδα και τα έξοδα όπως, όπως.

• 0
13 ώρες πριν, 125883623 είπε

Δεν Θα  έλεγα καλα 

Στάλθηκαν  αρκετές  δηλώσεις  46.000 χιλιάδες και μέσα σε αυτές  υπάρχουν   αρκετά αρκετά ε3.

Δεν υπάρχει  σωτηρία  .

Καλημέρα.

Δεν γνωρίζουμε. όμως, εάν αυτά τα Ε3 έχουν σταλεί μέσω του επιχειρηματία, χωρίς κωδικούς λογιστή.

• 0
17 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα

συγνωμη που  γκρινιαζω εδω  αλλα  με εχει κυριευσει το αγχος για τις δηλωσεις και αναρωτιεμαι πως θα γινουν εως 29/07,αραγε μονο εγω ?

απο την αλλη προσπαθω να τελειωσω με τις εκκρεμοτητες ικα -μισθωτηρια -τραπεζες -φπα κ.λ.π. και απο την αλλη πιεζουν οι πελατες για ενα σωρο πραγματα,επισης κανενας δεν πληρωνει  και δεν βλεπω καμμια ποφεε-οεε-συλλογους να διαμαρτυρονται για τις προθεσμιες.

αυτα δεν τα εχω ξαναδει και ειμαι στο επαγγελμα 30 χρονια.

Καλημέρα.

Δεν νομίζω να σε βοηθάει κάπου. αλλά όλοι είμαστε σε απόγνωση.

Προσπάθησε να βάλεις σε προτεραιότητα αυτούς που πληρώνουν κανονικά και οι άλλοι, αν προλάβεις,

• 0
49 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Δεν γνωρίζουμε. όμως, εάν αυτά τα Ε3 έχουν σταλεί μέσω του επιχειρηματία, χωρίς κωδικούς λογιστή.

ΠΟΣΆ ΝΑ ΝΑΙ ΑΠΌ ΤΑ 7065 Ε3 ΣΤΗΣ 18/06/2020 ΠΟΥ ΤΑ ΈΣΤΕΙΛΑΝ ΜΟΝΟΊ ΤΟΥΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ .ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΊΑ .

• 0

Μπράβο ρε PROAKIS , όλες εύστοχες οι παρατηρήσεις σου!

Τι θα κάνουμε βρε παιδια;;;;;

Εγώ έχω δώσει σε όλους αναλογία μέχρι την μέρα που δούλεψαν.

Πως στον @@@@@@ θα υπολογίσω το υπόλοιπο από το πρόγραμμά μου ; Δεν υπάρχει ΔΠ 2 και φυσικά δεν ξέρει ποιες μέρες να τραβήξει. Άρα πότε θα πληρώσουν οι εργοδότες πότε θα υπολογίσουμε ΦΜΥ και πότε θα κάνουμε εκείνο το @@@@έντυπο στο ΕΡΓΑΝΗ (έχει ανέβει αυτό; )

• 0
1 ώρα πριν, Trip_Accountant είπε

Tι θα κάνουμε βρε παιδιά ;;;;; Εγώ έχω δώσει σε όλους αναλογία μέχρι την μέρα που δούλεψαν.

Πως στον @@@@@@ θα υπολογίσω το υπόλοιπο από το πρόγραμμά μου ; Δεν υπάρχει ΔΠ 2 και φυσικά δεν ξέρει ποιες μέρες να τραβήξει. Άρα πότε θα πληρώσουν οι εργοδότες πότε θα υπολογίσουμε ΦΜΥ και πότε θα κάνουμε εκείνο το @@@@έντυπο στο ΕΡΓΑΝΗ (έχει ανέβει αυτό; )

Το ότι δεν υπάρχει ΔΠ2 το ξεπερνάς με διαφορετικές ημερομηνίες υπολογισμού αν θέλεις να συμπεριλάβεις στην "διακριτή" ΑΠΔ του ΔΠ μόνο όσους μπήκαν σε αναστολή (με "ημερομηνία ΑΠΔ" 30/6/2020) ενώ το ΔΠ των υπόλοιπων να το συμπεριλάβεις στην ΑΠΔ Μαΐου (με "ημερομηνία ΑΠΔ" 31/5/2020).  Τις εισφορές τις αποδίδουμε έως 30/6/2020 για το ΔΠ που συμπεριλάβαμε στην ΑΠΔ Μαΐου και έως 31/7/2020 (ή 31/8/2020 ή ότι άλλο ανακοινώσουν) αποδίδουμε τις εισφορές του ΔΠ όσων μπήκαν σε διαδικασία αναστολής. Οπότε το πρόβλημα για το ποσοστό εισφορών ΙΚΑ του ΔΠ όσων είχαν μπει σε αναστολή και είναι εργαζόμενοι πλήρους απασχόλησης έχει περιθώριο αντιμετώπισης έως τις 10/7/2020 αντί της 30/6/2020 που είναι επικίνδυνα κοντά δεδομένου ότι είναι ικανοί να ανακοινώσουν τις οδηγίες στις 29-30 Ιουνίου !!! Εναλλακτικά απλά περιμένεις έως τότε (29-30).

• 0

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι:

1) όπου δεν υπάρχει αναστολή σύμβασης και η επιχείρηση δεν έκλεισε, ή δεν πλήττονταν σημαντικά, οπότε το Δ.Π. θα έπρεπε να καταβληθεί έως τη Μ. Τετάρτη, αυτό συμπεριλαμβάνεται στο ΦΜΥ του Απριλίου.

2) όπου δεν υπάρχει αναστολή σύμβασης εργασίας, αλλά η επιχείρηση ανήκει στις περιπτώσεις που πήρε παράταση καταβολής του Δ.Π. έως 30/06, τότε αυτό υπολογίζεται στο ΦΜΥ του μήνα που πραγματικά καταβλήθηκε (είτε 4ο, είτε 5ο, είτε 6ο)

3) όπου υπήρχαν αναστολές συμβάσεων , απλά περιμένουμε μήπως και μας διαφωτίσουν με επόμενες αποφάσεις.

• 0

Έχω το πρόγραμμα της epsilon. στην ΑΠΔ μου φέρνει ΜΟΝΟ το ΔΠ που αντιστοιχεί στις πραγματικές ημέρες εργασίας ενώ στην απόδειξη μισθοδοσίας όλο το ποσό.....

Τι γίνεται?

• 0
1 ώρα πριν, GEORGE82 είπε

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι:

1) όπου δεν υπάρχει αναστολή σύμβασης και η επιχείρηση δεν έκλεισε, ή δεν πλήττονταν σημαντικά, οπότε το Δ.Π. θα έπρεπε να καταβληθεί έως τη Μ. Τετάρτη, αυτό συμπεριλαμβάνεται στο ΦΜΥ του Απριλίου.

2) όπου δεν υπάρχει αναστολή σύμβασης εργασίας, αλλά η επιχείρηση ανήκει στις περιπτώσεις που πήρε παράταση καταβολής του Δ.Π. έως 30/06, τότε αυτό υπολογίζεται στο ΦΜΥ του μήνα που πραγματικά καταβλήθηκε (είτε 4ο, είτε 5ο, είτε 6ο)

3) όπου υπήρχαν αναστολές συμβάσεων , απλά περιμένουμε μήπως και μας διαφωτίσουν με επόμενες αποφάσεις.

η πλειοψηφία των επιχειρήσεων υπολόγισε το ΔΠ κανονικής απασχόλησης στον 4ο.  πχ. 10 μέρες.

ΑΝ ΔΕΝ ΛΕΓΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ διακριτή ΑΠΔ και άλλο τύπο αποδοχών ,παρά μόνο ότι πρέπει να πληρωθεί και το ΔΠ αναστολής μέχρι 30/06.

θα βάζαμε το ΔΠ κανονικό στο φμυ 4ου ,στην ΑΠΔ 5ου  και θα υπολογίζαμε και τα 2,5 με Ιούνιο. άρα ΔΠ αναστολής στην απδ και φμυ Ιουνίου και θα είχαμε τελειώσει.

τώρα τι κατάλαβες? το ΔΠ κανονικό θα μπει στην ΑΠΔ Μαίου ή θα το αφήσουμε να πάει όλο μαζί στην "διακριτή " ΑΠΔ μέχρι 10/07?

για αυτό έγραψα ,αντί να λύνουν προβλήματα ,δημιουργούν εκεί που δεν υπάρχουν.

• 0
11 λεπτά πριν, monty είπε

Έχω το πρόγραμμα της epsilon. στην ΑΠΔ μου φέρνει ΜΟΝΟ το ΔΠ που αντιστοιχεί στις πραγματικές ημέρες εργασίας ενώ στην απόδειξη μισθοδοσίας όλο το ποσό.....

Τι γίνεται?

σε ποια περίοδο τα υπολόγισε?

κακώς στα φέρνει όλα μαζί ,αν κομμάτι το πλήρωσες τον 4ο. που θα ξέρεις τι διαφορά θα δώσεις?

• 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Τι γίνεται?

Σήμερα βγήκε η νέα έκδοση, διάβασε τις οδηγίες σχετικά με αυτό. Αναφορικά με την ΑΠΔ αναφέρει ότι ακόμη δεν εμφανίζονται τα ποσά που αναλογούν στην αναστολή επειδή αναμένονται οι οδηγίες από το αρμόδιο υπουργείο. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα : μας έμπλεξαν όλους λογιστές και μηχανογράφους και δεν ανακοινώνουν κάποιο χρονοδιάγραμμα και ξεκαθάρισμα με παραδείγματα ως προς τις προθεσμίες - συνταξιοδοτήθηκε και η Πυθία, απλά περιμένουμε.

• 0

ΧΑΩΔΕΣ ΧΑΟΣ  ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 20 ΕΤΩΝ  ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ  ΧΑΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

• 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

................

τώρα τι κατάλαβες? το ΔΠ κανονικό θα μπει στην ΑΠΔ Μαίου ή θα το αφήσουμε να πάει όλο μαζί στην "διακριτή " ΑΠΔ μέχρι 10/07?

για αυτό έγραψα ,αντί να λύνουν προβλήματα ,δημιουργούν εκεί που δεν υπάρχουν.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δε το κατάλαβα. Αναμένουμε τις οδηγίες που θα δώσουν ως προς αυτό το θέμα, εκεί λίγο πριν βγει ο μήνας, ξέρουν αυτοί...

• 0
1 ώρα πριν, NIKOSPETSAS είπε

Σήμερα βγήκε η νέα έκδοση, διάβασε τις οδηγίες σχετικά με αυτό. Αναφορικά με την ΑΠΔ αναφέρει ότι ακόμη δεν εμφανίζονται τα ποσά που αναλογούν στην αναστολή επειδή αναμένονται οι οδηγίες από το αρμόδιο υπουργείο. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα : μας έμπλεξαν όλους λογιστές και μηχανογράφους και δεν ανακοινώνουν κάποιο χρονοδιάγραμμα και ξεκαθάρισμα με παραδείγματα ως προς τις προθεσμίες - συνταξιοδοτήθηκε και η Πυθία, απλά περιμένουμε.

επειδή δεν έχω δουλέψει μισθοδοσία έψιλον.

σε ποια περίοδο υπολογίσατε το ΔΠ αναστολής?

ή δεν έχει μήνα και επιλέγετε ΑΠΔ?

• 0
1 ώρα πριν, 700 είπε

ΧΑΩΔΕΣ ΧΑΟΣ  ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 20 ΕΤΩΝ  ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ  ΧΑΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

Λογικά Αφού μέχρι αύριο είναι η καταλυτική  του ημερομηνία. 

• 0
58 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

επειδή δεν έχω δουλέψει μισθοδοσία έψιλον.

σε ποια περίοδο υπολογίσατε το ΔΠ αναστολής?

ή δεν έχει μήνα και επιλέγετε ΑΠΔ?

Υπολόγισα ΔΠ στον 4ο (άρα ΑΠΔ ιουνίου) με ότι αναλογείς στις πραγματικές ημέρες παρουσίας. Τώρα δεν γίνεται δεύτερη εγγραφή αλλά διορθώνει το ΔΠ που ήδη υπολογίσαμε. 

Πως θα βγάλω τις διαφορές? Έχω κρατημένο  το αρχικό "πραγματικό" ΔΠ και πρέπει ν πάρω κομπιουτεράκι για προσθαφαιρέσεις....

Θέλω να αλλάξω επάγγελμα χθες.......... Καλύτερα να πάρω πρόβατα παρά όλο αυτό που τραβάμε.

• 0
10 ώρες πριν, monty είπε

Υπολόγισα ΔΠ στον 4ο (άρα ΑΠΔ ιουνίου) με ότι αναλογείς στις πραγματικές ημέρες παρουσίας. Τώρα δεν γίνεται δεύτερη εγγραφή αλλά διορθώνει το ΔΠ που ήδη υπολογίσαμε. 

Πως θα βγάλω τις διαφορές? Έχω κρατημένο  το αρχικό "πραγματικό" ΔΠ και πρέπει ν πάρω κομπιουτεράκι για προσθαφαιρέσεις....

Θέλω να αλλάξω επάγγελμα χθες.......... Καλύτερα να πάρω πρόβατα παρά όλο αυτό που τραβάμε.

άρα ΑΠΔ Μαίου ,θέλεις να πεις.