Προς το περιεχόμενο
  • 0

επιστρεπτεα προκαταβολη 2


PROFIT

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος να διευκρινήσει, εάν οι εταιρείες που  έλαβαν ήδη επιστρεπτέα προκαταβολή   ,   μπορούν να κάνουν  αίτηση  και  στην επιστρεπτέα 2 ?

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
23 λεπτά πριν, lefkarpos είπε

Επιστρεπτεα με οριστικοποίηση από 7/07 και ακόμα καμμία καταβολή .... έχετε αντίστοιχες περιπτώσεις ?

Έχουμε ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, δεν ανοίγω νέο θέμα για πρακτικούς λόγους...

στην επιστρεπτέα προκαταβολή 1 & την 2 το  Άρθρο 11
Υποχρεώσεις δικαιούχων - Κυρώσεις 
αβαφλερει
1. Η επιχείρηση υποχρεούται να διατηρήσει έως την 31η Οκτωβρίου 2020 τον αριθμό των εργαζομένων που απασχολούσε κατά την 1η Ιουνίου 2020, βάσει των στοιχείων του συστήματος ΕΡΓΑΝΗ.

ερώτηση: δηλαδή να τους μετατρέψει την σύμβαση απο πλήρη σε μερική ή εκ περιτροπής μπορεί ; χωρίς να μειώσει αριθμό εργαζομένων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@ponzi Ευχαριστώ για την ενημέρωσει ! Αυτο που έχει γίνει μάλλον είναι να έδωσαν προτεραιοτητα σε αυτους που δεν πήραν απο τον 1ο κύκλο.

και τέλος εβδομάδας να προχωρήσουν και στους λοιπους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, lefkarpos είπε

@ponzi Ευχαριστώ για την ενημέρωσει ! Αυτο που έχει γίνει μάλλον είναι να έδωσαν προτεραιοτητα σε αυτους που δεν πήραν απο τον 1ο κύκλο.

και τέλος εβδομάδας να προχωρήσουν και στους λοιπους ...

'Ελεγξε και το IBAN, γιατί πολλές φορές αν έχει να κινηθει καιρό ο λογαριασμός αδρανοποιείται από την Τράπεζα και χρειάζεται ενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπέρα,η αίτηση έχει γίνει και έχει οριστικοποιηθεί. Πληρωμή δεν έχει γίνει ακόμα. Μπορώ να αλλάξω τον λογαριασμό IBAN στο taxis ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα? Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε καμιά 10ρια που δεν έχουν πληρωθεί ακόμη. Οι αιτήσεις είχαν γίνει από την αρχή. Διάφορες κατηγορίες επιχειρήσεων. Και με προσωρινό και με de minimis, με και χωρίς προσωπικό, συνδεδεμένες και ανεξάρτητες. Έχει τύχει σε άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΑ ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΩΡΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ 4000 ΓΙΑ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥς ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΙΧΕ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΩΡΑ ΟΜΩς ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΕΧΕΙ 1 ΕΦΥΓΕ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΕ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Η ΟΧΙ? ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΣΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, ponzi είπε

Έχουμε καμιά 10ρια που δεν έχουν πληρωθεί ακόμη. Οι αιτήσεις είχαν γίνει από την αρχή. Διάφορες κατηγορίες επιχειρήσεων. Και με προσωρινό και με de minimis, με και χωρίς προσωπικό, συνδεδεμένες και ανεξάρτητες. Έχει τύχει σε άλλον?

2 μαγαζια χωρις προσωπικο το ένα απαλλασσόμενο φπα το άλλο έναρξη 12/2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφοι καλημέρα.
Πελάτης μου έχει εισπράξει την επιστρεπτέα προκαταβολή 2 για ποσό 4000.

Επειδή η ΓΔΟΥ 148/2020 Άρθρο 11 παρ.1 αναφέρει Η επιχείρηση υποχρεούται να διατηρήσει έως την 31η Οκτωβρίου 2020 τον αριθμό των εργαζομένων που απασχολούσε κατά την 1η Ιουνίου 2020, βάσει των στοιχείων του συστήματος ΕΡΓΑΝΗ. Ο έλεγχος θα πραγματοποιείται ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος ΕΡΓΑΝΗ και θα αφορά το μέσο όρο του αριθμού των εργαζομένων κατά το διάστημα αυτό.

Το γεγονός είναι πως 1/6 είχε 3 εργαζόμενους με μερική απασχόληση. Στις 10/6 εργαζόμενος αποχώρησε και είχε 4 ώρες εβδομαδιαία εργασία. Στις 13/7 σε υπάρχων εργαζόμενο από 12 ώρες τη βδομάδα μετατράπηκε σε 36 ώρες.

Το ερώτημά μου είναι πως θα γίνει ο υπολογισμός του αριθμού του προσωπικού? Θα χρειαστεί να προσλάβω 1 ακόμα εργαζόμενο ή καλύπτομαι με τα παραπάνω δεδομένα?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΑ ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΩΡΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ 4000 ΓΙΑ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥς ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΙΧΕ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΩΡΑ ΟΜΩς ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΕΧΕΙ 1 ΕΦΥΓΕ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΕ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Η ΟΧΙ? ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΣΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 hours ago, ponzi said:

Έχουμε καμιά 10ρια που δεν έχουν πληρωθεί ακόμη. Οι αιτήσεις είχαν γίνει από την αρχή. Διάφορες κατηγορίες επιχειρήσεων. Και με προσωρινό και με de minimis, με και χωρίς προσωπικό, συνδεδεμένες και ανεξάρτητες. Έχει τύχει σε άλλον?

Καλησπέρα @ponzi και εγώ περιμένω de minimis απο 07/07... Προφανός περίμεναν την λήξη των οριστικοποιημένων και μέχρι Παρασκευή να κάνουν τις καταθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Έχει εγκριθεί και καταβληθεί το ποσό της επιστρεπτέας. Πρέπει να ανεβάσω έσοδα επόμενων μηνών??? 

Σε εγκεκριμένο και με καταβεβλημένο το ποσό της επιστρεπτέας 2, βλέπω ότι δύο ημέρες μετά την υποβολή της περιοδικής ΦΠΑ, έχει συμπληρωθεί αυτόματα το ποσό στα έσοσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Έχει εγκριθεί και καταβληθεί το ποσό της επιστρεπτέας. Πρέπει να ανεβάσω έσοδα επόμενων μηνών??? 

Ναι τα έσοδα ανα μήνα έως και 12/2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε καμιά 10ρια που δεν έχουν πληρωθεί ακόμη. Οι αιτήσεις είχαν γίνει από την αρχή. Διάφορες κατηγορίες επιχειρήσεων. Και με προσωρινό και με de minimis, με και χωρίς προσωπικό, συνδεδεμένες και ανεξάρτητες. Έχει τύχει σε άλλον?

 

EXΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΖΗΓΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ....

ΟΠΟΤΕ Η ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΦΟ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξαναρωταω γιατι δεν εχω καταλαβει πως πρεπει να δηλωσουμε και αν πρεπει εν τελει (για καποιον που εχει εγκριθει αλλα δεν εχει παρει ακομη χρηματα) τα εσοδα του Ιουνιου και σε λιγο καιρο και του Ιουλιου. Πρεπει να κανουμε τροποποιητικη ή περιμενουμε να αλλαξει η εφαρμογη και να ζηταει καθε μηνα τα εσοδα (οπως θα επρεπε κατα τη γνωμη μου); Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, chrisFr είπε

Ξαναρωταω γιατι δεν εχω καταλαβει πως πρεπει να δηλωσουμε και αν πρεπει εν τελει (για καποιον που εχει εγκριθει αλλα δεν εχει παρει ακομη χρηματα) τα εσοδα του Ιουνιου και σε λιγο καιρο και του Ιουλιου. Πρεπει να κανουμε τροποποιητικη ή περιμενουμε να αλλαξει η εφαρμογη και να ζηταει καθε μηνα τα εσοδα (οπως θα επρεπε κατα τη γνωμη μου); Ευχαριστω!

https://www.taxheaven.gr/circulars/33741/e-2109-2020

1. Η υποχρέωση συμπλήρωσης, για τους μήνες Ιούνιο έως και Δεκέμβριο του 2020, του κύκλου εργασιών ΦΠΑ ή των ακαθάριστων εσόδων, κάθε μήνα, κατά περίπτωση (με προθεσμία από την τρίτη μέχρι τη δέκατη ημέρα του επόμενου μήνα), που προβλέπεται με τις διατάξεις της περίπτωσης 3Β του άρθρου 1 της ΓΔΟΥ 131/13.6.2020 (Β' 2276/2020), δεν αποτελεί προϋπόθεση για την υποβολή αίτησης για χορήγηση της ενίσχυσης με τη μορφή επιστρεπτέας προκαταβολής, αλλά ούτε και προϋπόθεση για τη χορήγηση αυτής.
Εγώ , με βάση αυτό , λέω να μη καταχωρίσω τίποτα από έσοδα από Ιούνιο μέχρι Δεκέμβριο , και για αυτούς που έχουν πάρει , αλλά και για αυτούς που δε πήραν ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημερα εκ παραδρομης καταχωρησα τον τζιρο μιας επιχειρησης σε μια αλλη. και δεν μου επιτρεπει να κανω διορθωτικη. γνωριζει κανεις την διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, salonikios55 είπε

σημερα εκ παραδρομης καταχωρησα τον τζιρο μιας επιχειρησης σε μια αλλη. και δεν μου επιτρεπει να κανω διορθωτικη. γνωριζει κανεις την διαδικασια?

Καλησπέρα.

Δεν σε αφήνει να κάνεις νέα τροποποιητική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς δεν αφήνει να τροποποιήσεις ηδη υποβληθέντα. Μπορείτε μόνο να κάνετε 2η τροποποιητικη  για να καταχωρίσετε τον Ιουλιο. Κάθε μήνα και μια νεα τροποποιητική από ότι φαίνεται .Ακόμα δεν μπορώ  να καταλάβω τι νόημα εχει η προθεσμία έως τις 10 καθε μηνα. Θα  μπορούσε να συμπληρώνεται έως τέλος μήνα αυτόματα με την υποβολή της περιοδικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...