Προς το περιεχόμενο
  • 0

επιστρεπτεα προκαταβολη 2


PROFIT

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος να διευκρινήσει, εάν οι εταιρείες που  έλαβαν ήδη επιστρεπτέα προκαταβολή   ,   μπορούν να κάνουν  αίτηση  και  στην επιστρεπτέα 2 ?

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αυτοι που πήραν επιστρεπτέα 1 που θα βρουν τα στοιχεία ( Ημ/νια Εγκριτικής Απόφασης, Αριθ. Πρωτ. Εγκριτικής Απόφασης) να τα δηλώσουν ότι έχουν πάρει πάλι την ενίσχυση ?

εκτος αμα εννοεί τον αριθμό και ημερομηνία αίτησης της πρώτης επιστρεπτέας.

εχει κανείς καμια ιδέα? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους,

Όσο αφορά τις μεγάλες επιχειρήσεις, αν εξαιρέσουμε την προϋπόθεση που τίθεται για τα ίδια κεφάλαια, υπάρχον δύο αριθμοδείκτες που πρέπει να πιάνει κάποια εταιρία.

Ο ένας είναι, αν ερμηνεύω σωστά, ο λόγος (ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ / ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΙΑ) > 7,5 και ο δεύτερος είναι (ΕΒΙΤDΑ / ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ) > 1. 

Επειδή, και στην επιστρεπτέα προκαταβολή 1 υπάρχουν οι 2 συγκεκριμένοι δείκτες, έχει έρθει κάποιος σε επικοινωνία με το ΥΠ.ΟΙΚ. για να διασταυρώσει αν ο έλεγχος των δεικτών θα γίνει μέσω Ε3, ή μέσω οποιασδήποτε άλλης χρηματοοικονομικής κατάστασης ?

Αν όχι, γνωρίζει κάποιος ένα τηλέφωνο επικοινωνίας στο ΥΠ.ΟΙΚ. για να μας το διευκρινίσουν, στη δική μας περίπτωση είναι μεγάλα τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

αυτοι που πήραν επιστρεπτέα 1 που θα βρουν τα στοιχεία ( Ημ/νια Εγκριτικής Απόφασης, Αριθ. Πρωτ. Εγκριτικής Απόφασης) να τα δηλώσουν ότι έχουν πάρει πάλι την ενίσχυση ?

εκτος αμα εννοεί τον αριθμό και ημερομηνία αίτησης της πρώτης επιστρεπτέας.

εχει κανείς καμια ιδέα? ευχαριστώ

Τα στοιχεια υπαρχουν στην πρωτη υποβολη , ομως θεωρειται de mιnimis η επιστρεπτεα 1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το βρηκα:1. Με την παρούσα απόφαση θεσπίζεται καθεστώς ενίσχυσης με τη μορφή της επιστρεπτέας προκαταβολής για ιδιωτικές επιχειρήσεις, ανεξαρτήτως κλάδου, που επλήγησαν οικονομικά λόγω της εμφάνισης και διάδοσης της νόσου του κορωνοϊού COVID-19 (COVID-19).

2. Οι μεμονωμένες ενισχύσεις στο πλαίσιο της παρούσας χορηγούνται είτε
α) σύμφωνα με τους όρους της αριθ. C(2020) 1863/ 19.03.2020 ανακοίνωσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (ΕΕ) «Προσωρινό πλαίσιο για τη λήψη μέτρων κρατικής ενίσχυσης με σκοπό να στηριχθεί η οικονομία κατά τη διάρκεια της τρέχουσας έξαρσης της νόσου COVID-19», όπως τροποποιήθηκε με την ανακοίνωση της ΕΕ αριθ. C(2020)2215/3.4.2020 (Προσωρινό Πλαίσιο), είτε
β) σύμφωνα με τους όρους του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1407/2013 για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (Κανονισμός de minimis).

3. Η ενίσχυση με τη μορφή της επιστρεπτέας προκαταβολής είναι ακατάσχετη, αφορολόγητη και δεν συμψηφίζεται με οποιαδήποτε οφειλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, picos είπε

το βρηκα:1. Με την παρούσα απόφαση θεσπίζεται καθεστώς ενίσχυσης με τη μορφή της επιστρεπτέας προκαταβολής για ιδιωτικές επιχειρήσεις, ανεξαρτήτως κλάδου, που επλήγησαν οικονομικά λόγω της εμφάνισης και διάδοσης της νόσου του κορωνοϊού COVID-19 (COVID-19).

2. Οι μεμονωμένες ενισχύσεις στο πλαίσιο της παρούσας χορηγούνται είτε
α) σύμφωνα με τους όρους της αριθ. C(2020) 1863/ 19.03.2020 ανακοίνωσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (ΕΕ) «Προσωρινό πλαίσιο για τη λήψη μέτρων κρατικής ενίσχυσης με σκοπό να στηριχθεί η οικονομία κατά τη διάρκεια της τρέχουσας έξαρσης της νόσου COVID-19», όπως τροποποιήθηκε με την ανακοίνωση της ΕΕ αριθ. C(2020)2215/3.4.2020 (Προσωρινό Πλαίσιο), είτε
β) σύμφωνα με τους όρους του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1407/2013 για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (Κανονισμός de minimis).

3. Η ενίσχυση με τη μορφή της επιστρεπτέας προκαταβολής είναι ακατάσχετη, αφορολόγητη και δεν συμψηφίζεται με οποιαδήποτε οφειλή.

τισ υπολοιπες  πληροφοριες που τις βρισκουμε ? 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, picos είπε

τισ υπολοιπες  πληροφοριες που τις βρισκουμε ? 

 

αν εχεις επιλέξει de minimis την πρώτη φορά ειναι το 1407/2013

δηλαδή θα καταχωρήσεις τον αριθμό και την ημερομηνία αίτησης χορήγησης απο την επιστρεπτέα 1 ? (δεν ξέρω αν είναι το σωστό που θέλει)...

για τα υπόλοιπα φορεας κλπ παραμένει η ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

αν εχεις επιλέξει de minimis την πρώτη φορά ειναι το 1407/2013

δηλαδή θα καταχωρήσεις τον αριθμό και την ημερομηνία αίτησης χορήγησης απο την επιστρεπτέα 1 ? (δεν ξέρω αν είναι το σωστό που θέλει)...

για τα υπόλοιπα φορεας κλπ παραμένει η ερώτηση.

ΕΕ δεν ειναι φορεας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Παρακαλώ τη βοήθειά σας επειδή δεν έχω καταλάβει πώς δουλεύει το σύστημα.

Ατομική επιχείρηση- εμπόριο υποδημάτων- χωρίς εργαζόμενο.

Της βγάζει Δικαιούμενο ποσό βάσει αλγορίθμου: 3327,64 και Ελάχιστο δικαιούμενο ποσό: 2000,00

Από κάτω τι πρέπει να επιλέξει?

Βάσει του Προσωρινού Πλαισίου C/2020/1863 ή Βάσει του Καν. 1407/2013 (de minimis)?

Και τι σημαίνουν αυτά, δεν έχω ιδέα.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Όταν βγάζει μήνυμα δεν πληροί τις προυποθέσεις τι μπορεί να ευθύνεται?

Ευχαριστώ.

Δεν είναι εφικτή η διεκπεραίωση της αίτησής σας λόγω μη πλήρωσης των απαιτούμενων
προϋποθέσεων που τίθενται στην κείμενη νομοθεσία Σε περίπτωση που επιθυμείτε να υποβάλετε
ένσταση πατήστε το κουμπί Θέλω να υποβάλω ένσταση Θα ενημερωθείτε για τους
ειδικότερους λόγους απόρριψης της αίτησής σας και τη δυνατότητα υποβολής ένστασης

μηνύματος στη θυρίδα στο my taxis

 

 

Και εμένα τo ίδιο βγάζει και πάτησα το κουμπί : θέλω να υποβάλλω ένσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιος που δεν είχε υποβολή αίτηση....θα πρέπει να περιμένει την επιστρεπτέα ΙΙΙ, ή θα μπορεί να του δοθεί η δυνατότητα υποβολής μετά την πληρωμή αυτών που υπέβαλαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι ωραία ξεκίνησε η μέρα μου...δεν ήξερα ότι επρεπε να κάνουμε και αίτηση(δήλωσα μόνο τα έσοδα).....άντε να εξηγήσεις τώρα τι έγινε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν, bamel είπε

Δεν είναι εφικτή η διεκπεραίωση της αίτησής σας λόγω μη πλήρωσης των απαιτούμενων
προϋποθέσεων που τίθενται στην κείμενη νομοθεσία Σε περίπτωση που επιθυμείτε να υποβάλετε
ένσταση πατήστε το κουμπί Θέλω να υποβάλω ένσταση Θα ενημερωθείτε για τους
ειδικότερους λόγους απόρριψης της αίτησής σας και τη δυνατότητα υποβολής ένστασης

μηνύματος στη θυρίδα στο my taxis

 

 

Και εμένα τo ίδιο βγάζει και πάτησα το κουμπί : θέλω να υποβάλλω ένσταση

Καλησπέρα.

Στον έναν το καταλαβαίνω, τα έσοδα πενταμήνου του 2020 είναι περισσότερα από τα έσοδα πενταμήνου του 2019.

Αλλά στον άλλον είναι μειωμένα στο 2020 κατά 3500,00, δεν θα έπρεπε να του εγκριθεί?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Παρακαλώ τη βοήθειά σας επειδή δεν έχω καταλάβει πώς δουλεύει το σύστημα.

Ατομική επιχείρηση- εμπόριο υποδημάτων- χωρίς εργαζόμενο.

Της βγάζει Δικαιούμενο ποσό βάσει αλγορίθμου: 3327,64 και Ελάχιστο δικαιούμενο ποσό: 2000,00

Από κάτω τι πρέπει να επιλέξει?

Βάσει του Προσωρινού Πλαισίου C/2020/1863 ή Βάσει του Καν. 1407/2013 (de minimis)?

Και τι σημαίνουν αυτά, δεν έχω ιδέα.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ.

χωρις να είμαι ειδικός (μάλλον θα έπρεπε να το ξέρουμε ΚΑΙ αυτο) μιλά για δύο διαφορετικά σχήματα χρηματοδότησης.

Το de minimis μοιάζει να είναι μια παγιωμένη τακτική δανεισμού με τα ελάχιστα κριτήρια και ταβάνι τις 200.000

ενω το C/2020/1863 είναι το πρόγραμμα χρηματοδότησης της ΕΕ για τον COVID19 αυτό έχει μεγαλύτερο ταβάνι χρηματοδότησης νομίζω 800.000 αλλά πετά έξω τις προβληματικές..

αυτα έχω καταλάβει επαναλαμβάνω... αν κάποιος συνάδελφος θέλει να προσθέσει κάτι θα ήταν ευχής έργο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Στον έναν το καταλαβαίνω, τα έσοδα πενταμήνου του 2020 είναι περισσότερα από τα έσοδα πενταμήνου του 2019.

Αλλά στον άλλον είναι μειωμένα στο 2020 κατά 3500,00, δεν θα έπρεπε να του εγκριθεί?

Ευχαριστώ.

Σε εμένα πρόκειται για ατομική με έναρξη τον 09/2019. Την πρώτη επιστρεπτέα προκαταβολή την πήρε (ελάχιστο βάσει εργαζομένων).

στη δεύτερη τον απορίπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εναρξη 12/19  απορριψη

εναρξη  2/20    απορριψη

φαινεται αυτοί είχαν περισσοτερα έσοδα  το 5μηνο του 20, αφου ήταν ανεργοι το 19 - δεν επηρεάστηκαν και δεν ειναι πληττόμενοι - οκ  ΕΝΣΤΑΣΗ

Εκεί που ρωτάει για άλλες σχετικές χρηματοδοτήσεις και ποτε έγιναν, αναφέρεται και στα 800 που πήρανε λογω cov, τίποτα επιδοτήσεις του οαεδ σε νεους επιχειρηματίες; Εδώ πρέπει να έχουμε και εξειδικευμενο νομικο σύμβουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

χωρις να είμαι ειδικός (μάλλον θα έπρεπε να το ξέρουμε ΚΑΙ αυτο) μιλά για δύο διαφορετικά σχήματα χρηματοδότησης.

Το de minimis μοιάζει να είναι μια παγιωμένη τακτική δανεισμού με τα ελάχιστα κριτήρια και ταβάνι τις 200.000

ενω το C/2020/1863 είναι το πρόγραμμα χρηματοδότησης της ΕΕ για τον COVID19 αυτό έχει μεγαλύτερο ταβάνι χρηματοδότησης νομίζω 800.000 αλλά πετά έξω τις προβληματικές..

αυτα έχω καταλάβει επαναλαμβάνω... αν κάποιος συνάδελφος θέλει να προσθέσει κάτι θα ήταν ευχής έργο.

 

Καλησπέρα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Νιώθω λίγο έξω από τα νερά μου, επειδή δεν ξέρω αυτούς τους όρους.

Άρα, καταλαβαίνω ότι σε μικρά ποσά, όπως στην περίπτωσή μου, είναι καλύτερη η επιλογή de minimis.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Νιώθω λίγο έξω από τα νερά μου, επειδή δεν ξέρω αυτούς τους όρους.

Άρα, καταλαβαίνω ότι σε μικρά ποσά, όπως στην περίπτωσή μου, είναι καλύτερη η επιλογή de minimis.

Ευχαριστώ πολύ.

καλό είναι να πάρουμε και μια δευτερη άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εάν είνια να κάνει κάποιο ΕΣΠΑ και είνια να πάρει κάποια λεφτά προσμετρώνται στην τριετία ,αν δεν παίζει τέτοιο σενάριο βάλτε de minimis δεν ζητάει και δικιολογητικά όπως το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, KYPIAKOS είπε

η de minimis αναφερεται σε μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις, για τις μικρες επελεξα c 2020

για το μέγεθος δεν έχω εικόνα αν αντιστοιχεί σε μικρές, μεσαίες και μεγάλες. 

 

Aμα  δεν είναι προβληματική για οχι.  μπορείς και το c2020.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομιζω οτι ολα αυτα ειναι ψιλα γραμματα , αν εχω καταλαβει de minimiσ δικαουνται σωρευτικα μεχρι 200,000 οποτε αν καποιος εχει παρει ενα εσπα 199000 δεν παει με αυτο αλλο με το αλλο πακετο .

Ο φορεας χορηγησης της 1ης επιστρεπτεας  θεωρειται η ΕΕ ή καποιο υπουργειο εδω? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, BILLYS είπε

τι ωραία ξεκίνησε η μέρα μου...δεν ήξερα ότι επρεπε να κάνουμε και αίτηση(δήλωσα μόνο τα έσοδα).....άντε να εξηγήσεις τώρα τι έγινε....

συναδελφε περιμενε την 3η , καλη δυναμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν εχει ηδη παρει τη επιστρεπτεα προκαταβολη 1 στην ερωτηση ΗΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΑΛΛΕΣ ΕΝΘΣΧΥΣΕΙς ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ 3,1 ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ.... Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑΙ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...