Προς το περιεχόμενο
  • 0

δηλωση covid για μισθωτηρια - αρκει η υποβολη του ενος των συνιδιοκτητων και αποδοχη απο τους αλλους ?;?


PIRATIS

Ερώτηση

Οταν εχει κανει δηλωση covid μισθωματων  πρωτος ενας απο τους συνιδιοκτητες , μπαινοντας ο επομενος βλεπει οτι εχει ηδη υποβληθει και του λεει να κανει αποδοχη. Σ αυτη την περιπτωση ομως δεν φαινονται των επομενων συνδικαιουχων τα   αρχικα ποσα των μισθωματων για να  γραψει διπλα τη μειωση παρα μονο του πρωτου που υπεβαλε.  Αν  οι επομενοι εχουν διαφορετικα ποσοστα ιδιοκτησιας  απ οτι ο πρωτος  που υπεβαλε τι γινεται? Θα υπολογισει  το συστημα βασει ποσοστων την απωλεια των μισθωματων?Δεν επιτρεπει να κανει ο καθε συνιδιοκτητης δικη του δηλωση covid αυτονομα. Αρκει αυτο και τους καλυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
7 λεπτά πριν, dodos είπε

ερώτηση ,σε ηλεκτρονικά μισθωτήρια που δεν έχει γίνει ποτέ λύση της μίσθωσης   ,πρεπει να γίνει για όλα η για του ετους 2020 ?

γιατί αν είναι για όλα και πρέπει να συμβουλευόμαστε το ε2 για να βάλουμε ημερομηνία λύσης την βάψαμε

καλη ερώτηση προσωπικη αποψη όλα όσα φαίνονται μέσα στο taxisnet και έχουν λυθεί και αφού μας έβαλαν  σε αυτό το ωραίο παιχνίδι + οποίο έχει σιωπηρή παράταση να γίνει νέο να δηλωθεί η   ανανέωση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, dodos είπε

ερώτηση ,σε ηλεκτρονικά μισθωτήρια που δεν έχει γίνει ποτέ λύση της μίσθωσης   ,πρεπει να γίνει για όλα η για του ετους 2020 ?

γιατί αν είναι για όλα και πρέπει να συμβουλευόμαστε το ε2 για να βάλουμε ημερομηνία λύσης την βάψαμε

Σε όλα. Αλλά κατά τη γνώμη μου δεν κοιτάμε το Ε2. Βλέπουμε τη διάρκεια της μίσθωσης που είχε δηλωθεί και γράφουμε την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου, άσχετα αν είναι λάθος. Το σύστημα θέλει μόνο να του γράψεις μια ημερομηνία για να δεχτεί τη δήλωση, άσχετα αν η ημερομηνία δεν είναι σωστή. Η λύση έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν, evasxino είπε

Σε όλα. Αλλά κατά τη γνώμη μου δεν κοιτάμε το Ε2. Βλέπουμε τη διάρκεια της μίσθωσης που είχε δηλωθεί και γράφουμε την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου, άσχετα αν είναι λάθος. Το σύστημα θέλει μόνο να του γράψεις μια ημερομηνία για να δεχτεί τη δήλωση, άσχετα αν η ημερομηνία δεν είναι σωστή. Η λύση έχει σημασία.

μια διόρθωση μόνο.

για λύσεις μέσα στο 2020 ,με θρησκευτική ευλάβεια η ημερομηνία λύσης. μην πω και του 2019.

τα πιο πίσω κατά προσέγγιση.  και γράψε αν δεν μπορείς να την βρεις "ενδεικτική ημερομηνία λύσης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μια διόρθωση μόνο.

για λήξεις μέσα στο 2020 ,με θρησκευτική ευλάβεια η ημερομηνία λήξης. μην πω και του 2019.

τα πιο πίσω κατά προσέγγιση.  και γράψε αν δεν μπορείς να την βρεις "ενδεικτική ημερομηνία λήξης".

Αν εκμισθώθηκε ξανά, θεωρώ ότι δεν έχει τόση σημασία η ημερομηνία λύσης, εφόσον υπάρχει άλλη ενεργή μίσθωση για το ίδιο ακίνητο. Αν είναι κενό, η "θρησκευτική ευλάβεια" πρέπει να τηρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, evasxino είπε

Αν εκμισθώθηκε ξανά, θεωρώ ότι δεν έχει τόση σημασία η ημερομηνία λύσης, εφόσον υπάρχει άλλη ενεργή μίσθωση για το ίδιο ακίνητο. Αν είναι κενό, η "θρησκευτική ευλάβεια" πρέπει να τηρείται.

μην το λες ,δεν υπάρχει διασύνδεση μεταξύ των ενεργών μισθώσεων ότι αφορούν το ίδιο ακίνητο.

θα παιδεύεσαι όπως με την αποχώρηση εργαζομένου που ξέχασες να την υποβάλλεις.

σου λέει το ΙΚΑ ,΄φερε τα ένσημα από την νέα δουλειά και που ξέρω αν δούλευε και σε σένα ,τρέχεις και δεν φτάνεις.

 

το μόνο ισχυρό εδώ είναι η μεταφορά ή παύση εργασιών της εταιρείας ή του φυσικού προσώπου ενοικιαστή.

την μετάβαση στην Δ.Ο.Υ. δεν θα την γλιτώσεις.

και καταλήγει "θεωρούνται ότι είναι σε ισχύ".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, NAXOS είπε

Δεν μπορώ να στείλω, σήμερα, δήλωση covid. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα??

και η εφαρμογή  στην αποζημίωση  https://www.aade.gr/mybusinesssupport έχει πέσει θα ειναι γενικό το προβλημα φαινεται .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε καθώς μπήκα να κάνω τη σχετική δήλωση σε κάποιον.

Έχει αρχικά μισθωτήρια επαγγελματικής στέγης που αφορούν υπο σύσταση εταιρείες με το ΑΦΜ του εκπροσώπου και μετά νέο μισθωτήριο σύμφωνα με τις οδηγίες στο ΑΦΜ της εταιρείας όταν έγινε η έναρξή της.

Τα βλέπει και τα 2 και έχει μάλιστα και στα 2 ανοιχτή την επιλογή για δήλωση covid.

Αυτό προφανώς δεν το έχουν σκεφτεί. Να γίνει λύση στο πρώτο; Εννοώ για το ενδεχόμενο μελλοντικής διασταύρωση στο Ε2 όχι για τον covid.

Τι τραβάμε τώρα να πρέπει να φτιάξουμε και την εικόνα των μισθωτηρίων;;; Είναι δυνατόν; Οι λύσεις πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτές χωρίς πρόστιμο και να τακτοποιούνται μαζί με την δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

τι αναφέρει το μισθωτήριο ποιος το επιβαρύνεται οχι ποιος το αποδίδει-φορολογηται    ; αναλογα τι αναφέρει το μισθωτήριο . 

Στο πεδίο του συνολικού μηνιαίου μισθώματος αναγράφεται το "καθαρό" ποσό, βάσει και τις απάντησης στην ερώτηση 31 στο σχετικό κατάλογο ερωτοαπαντήσεων  της ΑΑΔΕ. Στις σημειώσεις του μισθωτηρίου αναφέρονται τα εξής: "το μίσθωμα θα επιβαρύνεται με το ισχύον χαρτόσημο 3,6% και το συνολικό μίσθωμα θα ανέρχεται πλέον στο ποσό των.......".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, parmenion είπε

Στο πεδίο του συνολικού μηνιαίου μισθώματος αναγράφεται το "καθαρό" ποσό, βάσει και τις απάντησης στην ερώτηση 31 στο σχετικό κατάλογο ερωτοαπαντήσεων  της ΑΑΔΕ. Στις σημειώσεις του μισθωτηρίου αναφέρονται τα εξής: "το μίσθωμα θα επιβαρύνεται με το ισχύον χαρτόσημο 3,6% και το συνολικό μίσθωμα θα ανέρχεται πλέον στο ποσό των.......".

Δεν ρωτάω  αυτό  .πάντα επιβαρύνεται  με 3.6% εκτός και αν είναι  μισθωτήριο  με ΦΠΑ και όχι χαρμόσημο. 

Αλλά εγω  ΠΧ έχω συμφωνήσει  να μου το πληρώνει ο ενοικιαστής  και στο ε2 το εμφανίζω σαν μίσθωμα. 

Εκεί πήγαινε  η ερώτηση  μου.

Η σε άλλο αναφέρω  το μισό εγώ το μισό εσύ και σε άλλο δεν μου δίνεις  κάθολου χρήματά  για το 3,6% του μισθώματος  .

Όταν το χω με φπα άλλη συζήτηση  αυτή  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, ashetos είπε

σε ληγμένο μισθωτήριο απο το 2017 κάνουμε τροποποίηση ή εχει πρόστιμο???

;;; τι ρωτας δεν καταλαβα ; 

αν εχεις ληγμενο αλλα ενεργο με σιωπηρη παραταση κανεις αναναιωση και βαλε ημερομηνια αν ειναι απο 01/02/2020 εως χχ/χχ/202χ

μην βαλεις συνταξη τωρα και διαρκεια απο 01/01/2017 εως χχ/χχ/202χ καλυτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, 125883623 είπε

;;; τι ρωτας δεν καταλαβα ; 

αν εχεις ληγμενο αλλα ενεργο με σιωπηρη παραταση κανεις αναναιωση και βαλε ημερομηνια αν ειναι απο 01/02/2020 εως χχ/χχ/202χ

μην βαλεις συνταξη τωρα και διαρκεια απο 01/01/2017 εως χχ/χχ/202χ καλυτερα 

ευχαριστώ.... δεν έχει πρόστιμο έτσι??/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάνεις αναναιωση από 01/02/2020 έως χ όχι μεχρι της 30/06 Να το Έχεις υποβάλει  .

Αν κάνεις νέος από 2017 έχει και αν κάνεις αναναιωση  σήμερα  σύνταξη  μισθωτήριου  με διάρκεια  από 2017 έως χ παίζεις  με την φωτιά  και νομίζω  πως πλέον  έχει. 

Αν κάνεις νέο η αναναιωση  τώρα από 01/02/2020 για το προάγουμε  δεν θα χει θέμα Αφού υπάρχει σιωπηρή  αναναιωση  εκτός και αν το απαγόρευε  ρητά το αρχικό μίσθωτηριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν, ashetos είπε

σε ληγμένο μισθωτήριο απο το 2017 κάνουμε τροποποίηση ή εχει πρόστιμο???

εγώ έκανα σε ληγμενο από το 2019 δεν μου έβγαλε εκπρόθεσμο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, MARINAF1K είπε

εγώ έκανα σε ληγμενο από το 2019 δεν μου έβγαλε εκπρόθεσμο,

Δεν το βγάζει όταν το κάνεις  αλλά Μετά από κάνα δυο χρόνια  .

Τι εννοείς  δεν σου έβγαλε; έκανες τώρα μισθωτήριο  με ημερομηνία  σύνταξης  και διαρκεία  2019 από 2019 και δεν έχει αυτό το μισθωτήριο  πρόστιμο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Δεν ρωτάω  αυτό  .πάντα επιβαρύνεται  με 3.6% εκτός και αν είναι  μισθωτήριο  με ΦΠΑ και όχι χαρμόσημο. 

Αλλά εγω  ΠΧ έχω συμφωνήσει  να μου το πληρώνει ο ενοικιαστής  και στο ε2 το εμφανίζω σαν μίσθωμα. 

Εκεί πήγαινε  η ερώτηση  μου.

Η σε άλλο αναφέρω  το μισό εγώ το μισό εσύ και σε άλλο δεν μου δίνεις  κάθολου χρήματά  για το 3,6% του μισθώματος  .

Όταν το χω με φπα άλλη συζήτηση  αυτή  .

  Στο Ε2 μπαίνει το "καθαρό", οπότε αυτό και θα αναγράψω. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Δεν το βγάζει όταν το κάνεις  αλλά Μετά από κάνα δυο χρόνια  .

Τι εννοείς  δεν σου έβγαλε; έκανες τώρα μισθωτήριο  με ημερομηνία  σύνταξης  και διαρκεία  2019 από 2019 και δεν έχει αυτό το μισθωτήριο  πρόστιμο;

 

Ναι ξέρω αλλά πριν την υποβολή όταν κανείς οριστικοποίηση σε ενημερώνει είναι εκπρόθεσμο θα συνεχίσετε ; Έμενε δεν έβγαλε τίποτα έκανα τροποποίηση με αρχική ημερομηνία 1/02/2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, MARINAF1K είπε

Ναι ξέρω αλλά πριν την υποβολή όταν κανείς οριστικοποίηση σε ενημερώνει είναι εκπρόθεσμο θα συνεχίσετε ; Έμενε δεν έβγαλε τίποτα έκανα τροποποίηση με αρχική ημερομηνία 1/02/2019

Το ίδιο και εγώ σε ένα με αρχική ημερομηνία μέσα στο 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Το ίδιο και εγώ σε ένα με αρχική ημερομηνία μέσα στο 2014.

;;;

Αρχική ημερομηνία  01/02 Οκ να μην έχει πρόστιμο  αλλά με 2014 δεν έβγαλε; 

Ωραία  πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/6/2020 στις 9:32 ΠΜ, evasxino είπε

Πρέπει να μπει το συνολικό μίσθωμα. Υπέβαλα στην αρχή για τον εαυτό μου ως συνιδιοκτήτρια, δηλώνοντας το ποσοστό μου.Αλλά όταν μπήκα στους συνιδιοκτήτες μου, είδα ότι αυτό που έβλεπαν ήταν το ποσοστό μου για το οποίο θα έπρεπε να δηλώσουν αποδοχή.  Τελικά έκανα τροποποιητική της δικής μου, δηλώνοντας το συνολικό μίσθωμα, οπότε καλύπτονται οι συνιδιοκτήτες και όλα ΟΚ, νομίζω.

Πως εκανες τροποποιητικη? Εκανα κι εγω για τον εαυτο μου δηλωνοντας το ποσοστο μου .Παω μετα να κανω αυτο που λες για να βαλω το συνολικο μισθωμα με τροποποιητικη και δεν εχει διπλα τον σταυρό που βγαζει για  τροποποιητικες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, PIRATIS είπε

Πως εκανες τροποποιητικη? Εκανα κι εγω για τον εαυτο μου δηλωνοντας το ποσοστο μου .Παω μετα να κανω αυτο που λες για να βαλω το συνολικο μισθωμα με τροποποιητικη και δεν εχει διπλα τον σταυρό που βγαζει για  τροποποιητικες .

Την αρχική την είχες κάνει από εσένα;

Θα σου πω κάτι αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό  .

Αν κάνεις  λύση του χόμπιτ  μετά στο ανοίγει  δίπλα ένα νταμακι σε αυτό αν πατήσεις σε αφήνεις να κάνεις διορθώσεις  .

Βέβαια αν το κάνεις ετσι  δεν ξέρω αν θα πάρεις την υπερεισρπαξη  .

Τροποποιητικη  δεν έχω κάνει να δω πως γίνεται  .

Όπως επίσης μετά από λύση να κάνω νεα δεν το χω δει πως λειτουργεί  .

Έλα μου ντε τροποποίτικη  πως εκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μισθώσεις που έχουν λήξει , κάνουμε αρχική  & λύση χωρίς πρόστιμο.

1-1-2017   Έως  31-12-202.....

Λύση  αυτής που έχει λήξει 31-12-2016

Δήλωση covid της αρχικής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μίσθωση που έληξε στις 31/5/2019.

Δύο ιδιοκτήτες, σύζυγοι.

Ο ένας απεβίωσε τον Μάρτιο 2020,

Η επιλογή της λύσης δεν υπάρχει στην εν ζωή σύζυγο.

Υπάρχει στον θανόντα σύζυγο.

Κάνω λύση, βάζω την ημερομηνία και δεν οριστικοποιείται, προφανώς επειδή έχει δηλωθεί ο θάνατος στο μητρώο.

Από τη σύζυγο δεν μπορεί να γίνει η λύση, προφανώς επειδή η δήλωση μίσθωσης έγινε πρώτα από τον σύζυγο.

Οπότε, τι κάνουμε?

Όποιος έχει καμιά ιδέα, ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μίσθωση που έληξε στις 31/5/2019.

Δύο ιδιοκτήτες, σύζυγοι.

Ο ένας απεβίωσε τον Μάρτιο 2020,

Η επιλογή της λύσης δεν υπάρχει στην εν ζωή σύζυγο.

Υπάρχει στον θανόντα σύζυγο.

Κάνω λύση, βάζω την ημερομηνία και δεν οριστικοποιείται, προφανώς επειδή έχει δηλωθεί ο θάνατος στο μητρώο.

Από τη σύζυγο δεν μπορεί να γίνει η λύση, προφανώς επειδή η δήλωση μίσθωσης έγινε πρώτα από τον σύζυγο.

Οπότε, τι κάνουμε?

Όποιος έχει καμιά ιδέα, ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

μηπως λεω δεν ξερω η συζηγος εχει παλιους κωδικους taxisnet και κολλαει εκει και οχι στον πρωτο η στον δευτερο .αλλα και παλι κανεις νεο στην συζηγο και τελος . τι να σου πουν γιατι δεν εκανες λυση στον πεθαμενο .η κανε τροποποιηση της μισθωσης απο την συζηγο και μετα κανε λυση και νεο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...