Προς το περιεχόμενο
  • 0

δηλωση covid για μισθωτηρια - αρκει η υποβολη του ενος των συνιδιοκτητων και αποδοχη απο τους αλλους ?;?


PIRATIS

Ερώτηση

Οταν εχει κανει δηλωση covid μισθωματων  πρωτος ενας απο τους συνιδιοκτητες , μπαινοντας ο επομενος βλεπει οτι εχει ηδη υποβληθει και του λεει να κανει αποδοχη. Σ αυτη την περιπτωση ομως δεν φαινονται των επομενων συνδικαιουχων τα   αρχικα ποσα των μισθωματων για να  γραψει διπλα τη μειωση παρα μονο του πρωτου που υπεβαλε.  Αν  οι επομενοι εχουν διαφορετικα ποσοστα ιδιοκτησιας  απ οτι ο πρωτος  που υπεβαλε τι γινεται? Θα υπολογισει  το συστημα βασει ποσοστων την απωλεια των μισθωματων?Δεν επιτρεπει να κανει ο καθε συνιδιοκτητης δικη του δηλωση covid αυτονομα. Αρκει αυτο και τους καλυπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
49 λεπτά πριν, PIRATIS είπε

Οταν εχει κανει δηλωση covid μισθωματων  πρωτος ενας απο τους συνιδιοκτητες , μπαινοντας ο επομενος βλεπει οτι εχει ηδη υποβληθει και του λεει να κανει αποδοχη. Σ αυτη την περιπτωση ομως δεν φαινονται των επομενων συνδικαιουχων τα   αρχικα ποσα των μισθωματων για να  γραψει διπλα τη μειωση παρα μονο του πρωτου που υπεβαλε.  Αν  οι επομενοι εχουν διαφορετικα ποσοστα ιδιοκτησιας  απ οτι ο πρωτος  που υπεβαλε τι γινεται? Θα υπολογισει  το συστημα βασει ποσοστων την απωλεια των μισθωματων?Δεν επιτρεπει να κανει ο καθε συνιδιοκτητης δικη του δηλωση covid αυτονομα. Αρκει αυτο και τους καλυπτει?

Από ό,τι κατάλαβα καλύπτει όλους τους συνιδιοκτήτες η δήλωση που θα κάνει ο πρώτος.

Φαντάζομαι τα ευεργετήματα θα τα πάρουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα υπολογισει ομως τους αλλους αφου αναφερει οτι εχουν διαφορετικο ποσοστο .

προσωπικα θα εκανα και στους αλλους . καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε .στην τελικη ειναι + ενα μισθωτήριο αμοιβη . 

καθαρα προσωπικη αποψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, 125883623 είπε

θα υπολογισει ομως τους αλλους αφου αναφερει οτι εχουν διαφορετικο ποσοστο .

προσωπικα θα εκανα και στους αλλους . καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε .στην τελικη ειναι + ενα μισθωτήριο αμοιβη . 

καθαρα προσωπικη αποψη 

Δεν αφήνει να κάνουν οι άλλοι.

Αυτό είναι το θέμα.

Μπορεί να κάνει μόνο αυτός που δήλωσε πρώτος τη μίσθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μην φτιάχνετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.  αυτό είναι ξεκάθαρο.

όταν υπέβαλλε μισθωτήριο ένας για όλους είναι οκ και οι άλλοι.

για περιόδους που είχαν υποχρέωση υποβολής όλοι ,τι γίνεται? θα τα βρει από έναν που υπέβαλλε covid?

είδε κανείς την ΠΟΜΙΔΑ?

γράφουμε τις μειώσεις βάσει ΠΝΠ ή και τις οικειοθελείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α αυτό δεν το χω δει .όποιος  προλάβει  δλδ .Γιατί  δεν  βλέπω  να το υπολογίσουν  .

το πολλή πολλή  όταν ανοίξουν  τον ενφια να το παραμετροποποιησουν  και να μπαίνουμε  μέσα να δηλώσουμε την μείωση  και το πρωτόκολλο  που πήρε  ο ένας. 

Σιγά πάει και αυτό λύθηκε  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μην φτιάχνετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.  αυτό είναι ξεκάθαρο.

όταν υπέβαλλε μισθωτήριο ένας για όλους είναι οκ και οι άλλοι.

για περιόδους που είχαν υποχρέωση υποβολής όλοι ,τι γίνεται? θα τα βρει από έναν που υπέβαλλε covid?

είδε κανείς την ΠΟΜΙΔΑ?

γράφουμε τις μειώσεις βάσει ΠΝΠ ή και τις οικειοθελείς?

 

Που να προλάβουμε  3 ώρες ελπίζω  να το αφήσουν από αύριο  είπαν  αρκετα και για τα τετραγωνικά στους δήμους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τις οικιοθελης  γιατί να της γράψεις  ;

Ας κάνουν νεα μισθωτήρια  ιδιωτικά  συμφωνητικά  και να το φτιάξουν  έτσι  και με όρους κτλ και να το γύρισουν  μετά.

Δεν νομίζω  να μπαίνουν  εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Τις οικιοθελης  γιατί να της γράψεις  ;

Ας κάνουν νεα μισθωτήρια  ιδιωτικά  συμφωνητικά  και να το φτιάξουν  έτσι  και με όρους κτλ και να το γύρισουν  μετά.

Δεν νομίζω  να μπαίνουν  εκει. 

αφού βοήθησαν την επιχείρηση (θα έχει μειωμένα έξοδα) ,μην τσιμπήσουν κάνα 30%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν σε έπιασα αλαλ και παλι αυτό λύνετε  εκτός χόμπιτ  γιατί  να το πας εκεί; 

Έχω χάσει κάτι; πες ότι είμαι  ιδιοκτήτης  και δέχτηκα  μείωση  40% το 30% τι είναι; 

Τελος  πάντων ας κάνουν μισθωτήρια  και να το μονταρουν  έτσι  .

Πάρε και δεύτερη  γνώμη αλλά άποψη μου όχι δεν πας στα μισθωτήρια  χόμπιτ  να δηλώσεις  τις οικιοθελης  μείωσης  .Αλλά όπως το έκανες πριν χόμπιτ  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την έκπτωση ενοικίου του Ιουνίου, σε όσους τη δικαιούνται, πρέπει να γίνει αίτηση και στην ΕΡΓΑΝΗ, όταν θα ανοίξει για το επίδομα εργαζομένων του Ιουνίου ή αρκεί η δήλωση COVID;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική απόψη αρκεί το μισθωτήριο  μόνο απλά αν πέσεις σε κανά  περίεργο  ιδιοκτήτη  θα θέλει και την αίτηση  του εργάνη πρώτα για να κάνει την ένημερωσει  στην ααδε επόμενος  θέλει και του εργάνη  .

Πάρε δεύτερη  γνώμη  .

Αν είχε το μισθωτήριο  μέσα να συμπληρώσεις  το πρωτόκολλο του εργανη και έκανε επαλήθευση  όπως κάνει όταν είναι ανανέωση  μισθωτήριου  θα έλεγα ότι χρειάζεται σίγουρα αλλα  τώρα δεν βλέπω  άλλον λόγο  που να χρειάζονται  και τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, PROAKIS είπε

μην φτιάχνετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.  αυτό είναι ξεκάθαρο.

όταν υπέβαλλε μισθωτήριο ένας για όλους είναι οκ και οι άλλοι.

για περιόδους που είχαν υποχρέωση υποβολής όλοι ,τι γίνεται? θα τα βρει από έναν που υπέβαλλε covid?

είδε κανείς την ΠΟΜΙΔΑ?

γράφουμε τις μειώσεις βάσει ΠΝΠ ή και τις οικειοθελείς?

 

ο πρωτος συνιδιοκτητης που θα μπει να κανει δηλωση covid ,βαζει τις μειωσεις με βασει τα δικα του ποσοστα ,π.χ. το 50% του ενοικιου και τη μειωση βασει αυτου   η τα συνολικα ποσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, klery είπε

ο πρωτος συνιδιοκτητης που θα μπει να κανει δηλωση covid ,βαζει τις μειωσεις με βασει τα δικα του ποσοστα ,π.χ. το 50% του ενοικιου και τη μειωση βασει αυτου   η τα συνολικα ποσα?

μπήκες την είδες την δήλωση?

είναι σαν μισθωτήριο.   γράφεις τις μειώσεις έστω 100   και 60.

ο επιμερισμός του 40 θα γίνει σύμφωνα με τα ποσοστά.

εξάλλου στο ενοίκιο βάζεις αυτό που αντιστοιχεί  στο ποσοστό ή όλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μπήκες την είδες την δήλωση?

είναι σαν μισθωτήριο.   γράφεις τις μειώσεις έστω 100   και 60.

ο επιμερισμός του 40 θα γίνει σύμφωνα με τα ποσοστά.

εξάλλου στο ενοίκιο βάζεις αυτό που αντιστοιχεί  στο ποσοστό ή όλο?

ο επιμερισμός του 40 θα γίνει σύμφωνα με τα ποσοστά.

από το ταχις εννοώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικά έτσι οπως το έχουν κτίσει θα πρέπει να βάζουμε  τελικα το αρχικό και αυτο που εισπρακτικε συνολικά και όχι γι αυτόν που μπαίνουμε και το δηλώνουμε . θα δείξει κανονικα αυτό πρέπει να μας το απαντήσουν οι κομπιουτεραδες πως το εστησαν .

για εμενα δεν ειναι ξεκαθαρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, 125883623 είπε

λογικά έτσι οπως το έχουν κτίσει θα πρέπει να βάζουμε  τελικα το αρχικό και αυτο που εισπρακτικε συνολικά και όχι γι αυτόν που μπαίνουμε και το δηλώνουμε . θα δείξει κανονικα αυτό πρέπει να μας το απαντήσουν οι κομπιουτεραδες πως το εστησαν .

για εμενα δεν ειναι ξεκαθαρο 

Καλημέρα, αν ΔΕΝ βάλεις το συνολικό ώστε να γίνει ο επιμερισμός θα γίνει μπάχαλο. Μόνο με το συνολικό έχει νόημα η αποστολή της COVID από έναν. Το θέμα είναι τι γίνεται με τα παλιά που έχουν υποβάλει όλοι. Βέβαια αν έχουν όλα το συνολικό ποσό πάλι δεν έχεις θέμα. Στο μισθωτήριο μπαίνει το σύνολο του ενοικίου όπως και στο Ε2. Το ποσοστό είναι αυτό που περιορίζει το φορολογητέο ενοίκιο που αναλογεί στον φορολογούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συμφωνω και γω οπως τα αναφερεις θεωρω πως ειναι αλλα δεν νομιζω να το εστησαν και να μπορουν να το εκμεταλευτουν για να κανουν αυτα που εχουν πει .οσο αφορα το ε2 αποψη μου ειναι οτι του χρονου θα τα συμοληρωσουμε εμεις χειροκινητα επομενως αυτο με δεν απασχολει αλλα πως θα παρει τωρα το οφελος ο ιδιοκτητης της μειωσης του ενοικιου .

θα δειξει ,προς το παρον εγω θα βαζω συνολικο και το συνολικο που εισεπραξαν και βλεπουμε ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, 125883623 είπε

συμφωνω και γω οπως τα αναφερεις θεωρω πως ειναι αλλα δεν νομιζω να το εστησαν και να μπορουν να το εκμεταλευτουν για να κανουν αυτα που εχουν πει .οσο αφορα το ε2 αποψη μου ειναι οτι του χρονου θα τα συμοληρωσουμε εμεις χειροκινητα επομενως αυτο με δεν απασχολει αλλα πως θα παρει τωρα το οφελος ο ιδιοκτητης της μειωσης του ενοικιου .

θα δειξει ,προς το παρον εγω θα βαζω συνολικο και το συνολικο που εισεπραξαν και βλεπουμε ... 

αν εχουν υποβαλλει ολοι οι συνιδιοκτητες μισθωτηρια στο taxis ,θα μπουν ολοι και θα βαζουν συνολικο μισθωμα -συνολικη μειωση

η ακομη και σε αυτην την περιπτωση αρκει να το κανει ενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να μπει το συνολικό μίσθωμα. Υπέβαλα στην αρχή για τον εαυτό μου ως συνιδιοκτήτρια, δηλώνοντας το ποσοστό μου.Αλλά όταν μπήκα στους συνιδιοκτήτες μου, είδα ότι αυτό που έβλεπαν ήταν το ποσοστό μου για το οποίο θα έπρεπε να δηλώσουν αποδοχή.  Τελικά έκανα τροποποιητική της δικής μου, δηλώνοντας το συνολικό μίσθωμα, οπότε καλύπτονται οι συνιδιοκτήτες και όλα ΟΚ, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, klery είπε

αν εχουν υποβαλλει ολοι οι συνιδιοκτητες μισθωτηρια στο taxis ,θα μπουν ολοι και θα βαζουν συνολικο μισθωμα -συνολικη μειωση

η ακομη και σε αυτην την περιπτωση αρκει να το κανει ενας?

 

14 λεπτά πριν, klery είπε

αν εχουν υποβαλλει ολοι οι συνιδιοκτητες μισθωτηρια στο taxis ,θα μπουν ολοι και θα βαζουν συνολικο μισθωμα -συνολικη μειωση

η ακομη και σε αυτην την περιπτωση αρκει να το κανει ενας?

μα ο συναδελφος παραπανω ο HURRICANE33 αναφερει οτι δεν αφηνει να κανεις για ολους αλλα μονο ο ενας ο πρωτος και οι υπολοιπο κανουν αποδοχη . 

αν ισχυει αυτο δεν το χω δει στην πραξη αναγκαστικά μονο ο ενας μπορει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφε και καλή υπομονή,

Μια διευκρίνιση θα ήθελα. Σαν δηλούμενο μίσθωμα βάζουμε το "καθαρό" ή μετά του χαρτοσήμου;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτηση ,σε ηλεκτρονικά μισθωτήρια που δεν έχει γίνει ποτέ λύση της μίσθωσης   ,πρεπει να γίνει για όλα η για του ετους 2020 ?

γιατί αν είναι για όλα και πρέπει να συμβουλευόμαστε το ε2 για να βάλουμε ημερομηνία λύσης την βάψαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, parmenion είπε

Καλημέρα συνάδελφε και καλή υπομονή,

Μια διευκρίνιση θα ήθελα. Σαν δηλούμενο μίσθωμα βάζουμε το "καθαρό" ή μετά του χαρτοσήμου;

Ευχαριστώ

τι αναφέρει το μισθωτήριο ποιος το επιβαρύνεται οχι ποιος το αποδίδει-φορολογηται    ; αναλογα τι αναφέρει το μισθωτήριο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...