Προς το περιεχόμενο
  • 0

δηλωση covid ιδιοκτητη με χειρογραφο μισθωτηριο


DENNY

Ερώτηση

Εχω εναν φορολογουμενο με παλαιό χειρόγραφο μιθωτήριο που δεν έχει ανανεωθεί ποτέ...

Εχει ενοικιαστή που κατέβαλλε ενοίκιο μειωμένο για 2  μήνες.

Πως θα υποβάλλω τη δήλωση covid  που δεν φαίνεται το μισθωτήριο στο taxis;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν το χω διαβάσει  ξεκαθαρίσει  ακόμα. 

Για ρίξε μια ματιά σε αυτά  .

Και κάτι αν το γνωρίζεις  .

Οδηγίες χρήσης για την υποβολή Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας και Δήλωσης Covid


Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/49331/odhgies-xrhshs-gia-thn-ypobolh-stoixeiwn-misowshs-akinhths-perioysias-kai-dhlwshs-covid#


Επισημαίνεται ότι: Όσοι εκμισθωτές οφείλουν να υποβάλουν δήλωση Covid (ενότητα 4) και είτε δεν έχουν υποβάλει «Δήλωση Πληροφοριακών

ΠΡΟΣΟΧΗ! Ειδικά για τις υποχρεώσεις και τις προθεσμίες δήλωσης που αφορούν τη μείωση

μισθωμάτων λόγω κορωνοϊού, δείτε παρακάτω την Ενότητα 7: Υποχρέωση υποβολής «Δήλωσης Covid»

4

Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας» είτε αυτή δεν είναι επικαιροποιημένη, η «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης

Περιουσίας» θα πρέπει να προηγηθεί της δήλωσης Covid, δηλαδή θα πρέπει να υποβληθεί πριν την 22α/6/2020 και, για τυχόν μεταγενέστερη

μείωση σε επόμενους μήνες, πριν την 20η

ημέρα του μήνα που αφορά η μείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού έχεις ασχοληθεί  να ρωτήσω  κάτι. 

Έχω ηλεκτρονικό  .

Είχε ενοικίο 100€ έγινε μειωση 40€ 

Μέσα  όταν πας να το δηλώσεις  βάζεις  αριστερά  100€ και δεξιά 40€ ή 60€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

Αφού έχεις ασχοληθεί  να ρωτήσω  κάτι. 

Έχω ηλεκτρονικό  .

Είχε ενοικίο 100€ έγινε μειωση 40€ 

Μέσα  όταν πας να το δηλώσεις  βάζεις  αριστερά  100€ και δεξιά 40€ ή 60€ 

Τα 60.

Μειωμένο μίσθωμα ζητάει, όχι την μείωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Αφού έχεις ασχοληθεί  να ρωτήσω  κάτι. 

Έχω ηλεκτρονικό  .

Είχε ενοικίο 100€ έγινε μειωση 40€ 

Μέσα  όταν πας να το δηλώσεις  βάζεις  αριστερά  100€ και δεξιά 40€ ή 60€ 

Καλησπέρα.

Αριστερά βάζεις το ενοίκιο- 100. Δεξιά τι εισέπραξε- 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στη περίπτωση που η μίσθωση είναι από το 1997 και υπάρχει ένα χειρόγραφο συμβόλαιο με ανανέωση το 2002 και μέχρι και σήμερα γίνεται σιωπηρή ανανέωση. δεν είναι καταχωρημένο ηλεκτρονικά, αν το καταχωρήσω τι ημερομηνία έναρξης θα πρέπει να βάλω? την αρχική δηλαδή 1997?? έχω μπερδευτεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φτιαξε τωρα ενα απο 01/02/2020 σαν αναναιωση βαλε το πρωτοκολλο του χειρογραφου και μετα κανε την δηλωση χομπιτ . 

αν κολλησει σαν αναναιωση κανε αρχικο αλλα εκει το προβλημα ειναι οτι χρειαζεται πεα που λογικα δεν θα εχει αλλα σαν αναναιωση δεν το χρειαζεται κιολας . 

λογικο να μπερδευτεις γι αυτο μας εβαλαν να φτιαξουμε τωρα την εικονα ολων των μισθωτηριων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τα μισθωματα ιουνιου τελικα ποια αποφαση ειναι για τα μειωμενα ενοικια, για επιχειρησεις που ανοιξανε Μαιο?

το φεκ της 10 06 2020 αναφερει μονο συγκεκριμενα ΚΑΔ, μια τροποποιηση της ΠΝΠ οτι στις 30 μαιου οτι ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, zinon είπε

Για τα μισθωματα ιουνιου τελικα ποια αποφαση ειναι για τα μειωμενα ενοικια, για επιχειρησεις που ανοιξανε Μαιο?

το φεκ της 10 06 2020 αναφερει μονο συγκεκριμενα ΚΑΔ, μια τροποποιηση της ΠΝΠ οτι στις 30 μαιου οτι ισχυει?

προσωπικη αποψη ισχύει μόνο για αυτούς τους λίγους καδ που βλέπεις στην απόφαση οχ για ολους ,παρε δευτερη γνωμη ,

και αυτό γιατί ο 46902020 τροποποιεί τον αρχικό νομο αλλα στον αρχικο ηταν μεσα 500 καδ ενω τωρα εχουν μεινει 30 και αναφερει που συνεχίζουν να πλητονται .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/6/2020 στις 2:10 ΜΜ, 125883623 είπε

Για αν βάλεις πριν της 01/02/2020 πχ 31/01/2020 αυτό μισθωτήριο  έχει πρόστιμο  .

Εγώ εκανα μισθωτήριο με έναρξη 2015 και δεν  έβγαζε την επισήμανση του εκπρόθεσμου πάντως. Δεν έχουν πει ότι μέχρι τέλη Σεπτέμβρη έτσι κ αλλιώς ότι μπορούν να γίνουν όλες αυτές οι διορθώσεις ; Απλά αν έχεις κ δήλωση COVID πρέπει να γίνει κ το μισθωτήριο μέχρι 1 Ιουλίου πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, Νέος Λογιστής είπε

Εγώ εκανα μισθωτήριο με έναρξη 2015 και δεν  έβγαζε την επισήμανση του εκπρόθεσμου πάντως. Δεν έχουν πει ότι μέχρι τέλη Σεπτέμβρη έτσι κ αλλιώς ότι μπορούν να γίνουν όλες αυτές οι διορθώσεις ; Απλά αν έχεις κ δήλωση COVID πρέπει να γίνει κ το μισθωτήριο μέχρι 1 Ιουλίου πλέον. 

Έχει βγει μια απόφαση για τον Σεπτέμβρη  όντως, το άλλο δεν έχω δει κάτι επίσημο  για 01/07 επόμενος  το κάνατε μετά την απόφαση  που αναφέρει  τον Σεπτέμβριο  γι αυτό λέτε δεν σας έβγαλε  .οκ κομπλέ τότε αν και δεν το χω τσεκάρει  .

απλά εγώ υπέθεσα ότι είχε  γίνει προν από αυτήν την απόφαση  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/6/2020 στις 10:52 ΠΜ, aggelikisol είπε

στη περίπτωση που η μίσθωση είναι από το 1997 και υπάρχει ένα χειρόγραφο συμβόλαιο με ανανέωση το 2002 και μέχρι και σήμερα γίνεται σιωπηρή ανανέωση. δεν είναι καταχωρημένο ηλεκτρονικά, αν το καταχωρήσω τι ημερομηνία έναρξης θα πρέπει να βάλω? την αρχική δηλαδή 1997?? έχω μπερδευτεί..

μπιορείς να κάνεις το εξής,

ημερομηνία έναρξης 1997 και λήξη κενό δηλ.αόριστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/6/2020 στις 2:10 ΜΜ, 125883623 είπε

Για αν βάλεις πριν της 01/02/2020 πχ 31/01/2020 αυτό μισθωτήριο  έχει πρόστιμο  .

Σίγουρα? το λέει κάπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
40 λεπτά πριν, prince είπε

Σίγουρα? το λέει κάπου?

Σε αυτό κρατάω μια επιφύλαξη  από την αρχική μου ανάρτηση  .

Παλιά όταν είχα  εκπρόθεσμο για να μην πέσει πρόστιμο το κάνα έτσι. 

Έβαζα ΠΧ υπογραφή σήμερα και ημερομηνία  από 01/01/1900 έως ΠΧ 31/12/2999 Και οκ δεν είχε.απλα έχω την εντύπωση ότι κάποια στιγμή το έκλεισαν και αν είχες έναρξη σε αρχικό ότι τροποποίηση  πριν το προηγούμενο  μήνα στο έβγαζε εκπρόθεσμο  γι αυτό δεν το ξανά δοκίμασα  ( και αυτό ότι το έβγαζε εκπρόθεσμο  δεν το χα τσεκάρει  εγώ μου το χαν  αναφέρει  ) 

Ε αν ακόμα γίνεται  δεν το ξέρω αλλά ούτε όταν μου το ανέφεραν  αλλα ουτε τώρα κάθομαι να το παίζω  ρισκάρω  .

Αν έχεις στείλει πρόσφατα  μισθωτήριο  με ημερομηνία  πριν της 01/02 έναρξη διάρκειας  και δεν είναι εκπρόθεσμο  οι κομπλέ μια χαρά υπέρ μας είναι. 

Γραμμένο  όχι δεν το χω δει ούτε νομίζω  να υπάρχει. 

Αλλά οι πλατφόρμες  δεν συμφωνούν πάντα με την νομοθεσία  πάρε παράδειγμα  την εργάνη η το επιτόκιο του εκπροθεσμου  του taxisnet που αντί για ημερήσιο  είναι μηνιαίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι εκμισθωτές ακίνητης περιουσίας που δεν έχουν υποβάλει αρχική ή τροποποιητική, λόγω σιωπηρής παράτασης ή μεταβολής του ποσού του μισθώματος, που είναι σε ισχύ μέχρι και την 12η/6/2020, θα πρέπει να υποβάλουν «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας», μέχρι την 30η/9/2020, χωρίς την επιβολή κυρώσεων.

ΜΙΣΘΩΤΉΡΙΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ-ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 13/06/2020)

Υπέβαλα με ημερομηνία 2017 και δεν έβγαλε μήνυμα εκπρόθεσμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 19/6/2020 στις 2:25 ΜΜ, zinon είπε

Για τα μισθωματα ιουνιου τελικα ποια αποφαση ειναι για τα μειωμενα ενοικια, για επιχειρησεις που ανοιξανε Μαιο?

το φεκ της 10 06 2020 αναφερει μονο συγκεκριμενα ΚΑΔ, μια τροποποιηση της ΠΝΠ οτι στις 30 μαιου οτι ισχυει?

Ρίξε μια ματιά εδώ μπας και βγάλεις  άκρη 

https://www.taxheaven.gr/news/49458/prosohkh-kad-4931-astikes-kai-proastiakes-xersaies-metafores-epibatwn-stoys-dikaioyxoys-apallaghs-apo-thn-katabolh-toy-40-misowmatos-gia-ton-mhna-ioynio

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

3 ιδιοκτήτες.......οι δυο κάνουν δήλωση covid  για Απρίλιο Μάιο.....ενώ πραγματικά έγινε και μείωση και το Μάρτιο.

Οι δυο αποδέχονται ο τρίτος όχι, θέλει να φαίνεται και το πραγματικό γεγονός, η μείωση Μαρτίου Αν αντί αποδοχή πατήσω άρνηση

και γράψω στο λόγο άρνησης ότι έλαβα μειωμένο μίσθωμα και το μήνα Μάρτιο, θα είμαι οκ......?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μισθωτήριο παλιό, δεν είχε δηλωθεί ποτέ στο Τάξις, είναι εν ισχύ.

Με τη νέα απόφαση πρέπει να δηλωθεί ηλεκτρονικά η μίσθωση έως τις 30/9/2020.

Τι ημερομηνία να βάλω από?

Να βάλω από 1/1/2020 να τελειώνω?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...