Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ


bamel

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Σε εταιρεία με 2 υποκαταστήματα πήγε τεχνικός συντήρησης ταμειακών μηχανών και ζητώντας το βιβλιαράκι του μηχανισμού διαπιστώθηκε ότι έχει χαθεί.

κοιτάζοντας τους ΦΗΜ που έχουν δηλωθεί στο taxis διαπίστωσα ότι ο συγκεκριμένος φορολογικός μηχανισμός δεν έχει δηλωθεί από την έναρξη του το 2013. Πληροφοριακά εγώ ανέλαβα την επιχείρηση το 2016.

Τι μπορεί να γίνει τώρα;

Να κάνω εκπρόθεσμη δήλωση έναρξης ; Στην περίπτωση αυτή ποιό είναι το πρόστιμο; Και ποιές σελίδες θα δηλώσω του βιβλιαρίου συντήρησης αφού αυτό έχει χαθεί;

και αφού κάνω εκπρόθεσμη δήλωση να δηλώσω αργότερα (σε μία εβδομάδα) την απώλεια του βιβλίου συντήρησης;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έμπλεξες  .εκπρόθεσμη  έναρξή  πάέι  στην έφορια  .

Η εφορία θα σου πει α το  ξέρουμε  το χουμε στην λίστα μας απλά ακομα δεν σου έχουμε στείλει το πρόστιμο  .

Και εκεί θα του την ρίξει  στα αυτιά. 

Λύση δεν υπάρχει  .

Εγώ στην θέση σου θα έκανα γνωστοποίηση έκδοσης αθεωρητων (Πώς κάναμε παλιά με τα μπλοκάκια  που δεν είχαν τρυπήθει) θα πήγαινα Μετά από την εφορία και όταν μου έλεγαν αυτό θα έλεγα ότι Εγώ το γνωστοποίησα  σε εσάς εγγράφως  Πριν από κάθε έλεγχο  και ήρθα μονος μου οικειοθελώς  .

Εκεί την γλυτώνες. 

Βέβαια  να είναι και Πριν Ε.λ.π είσαι στο 2013 οριακά  .και οκ η γνωστοποίηση αυτή έχει καταργηθεί  τώρα αλλά κάπου κάπως θα την κάνεις  .

Και να του το ρίξουν  πάλι στην δεδ  η στο δικαστήριο  μπορεί να την  γλυτώσει  .

Καλό είναι αν έχει- έχεις καμία ασφάλεια  για αστική  ευθύνη  .αν πέσει μπας και τα πάρει πάρεις  από εκεί και οκ .

Βέβαια  όλα αυτά καθαρά προσωπική  άποψη και ποτέ Εφαρμοσμένα  από εμένα  .

Είχα μια  παρόμοια  περίπτωση  που κατά λάθος την είχα δήλωση  σε άτομο  νόμιμο εκπρόσωπο  και όχι στην εταιρία  και είχαν λυσσάξει  να μου το ρίξουν  στα αυτιά  .

Για δες μην έχει γίνει και τ.π.τ ανάλογο  σε σένα γιατί να ξέφυγε  είναι λίγο δύσκολο  Φ.τ.μ.οχι ότι δεν έχει σκάσει και τέτοιο  αλλά μας το πε η εφορία  όχι εμείς  και είχε έρθει  μόνο για αυτό. 

Αυτά και καλή επιτυχία  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Έμπλεξες  .εκπρόθεσμη  έναρξή  πάέι  στην έφορια  .

Η εφορία θα σου πει α το  ξέρουμε  το χουμε στην λίστα μας απλά ακομα δεν σου έχουμε στείλει το πρόστιμο  .

Και εκεί θα του την ρίξει  στα αυτιά. 

Λύση δεν υπάρχει  .

Εγώ στην θέση σου θα έκανα γνωστοποίηση έκδοσης αθεωρητων (Πώς κάναμε παλιά με τα μπλοκάκια  που δεν είχαν τρυπήθει) θα πήγαινα Μετά από την εφορία και όταν μου έλεγαν αυτό θα έλεγα ότι Εγώ το γνωστοποίησα  σε εσάς εγγράφως  Πριν από κάθε έλεγχο  και ήρθα μονος μου οικειοθελώς  .

Εκεί την γλυτώνες. 

Βέβαια  να είναι και Πριν Ε.λ.π είσαι στο 2013 οριακά  .και οκ η γνωστοποίηση αυτή έχει καταργηθεί  τώρα αλλά κάπου κάπως θα την κάνεις  .

Και να του το ρίξουν  πάλι στην δεδ  η στο δικαστήριο  μπορεί να την  γλυτώσει  .

Καλό είναι αν έχει- έχεις καμία ασφάλεια  για αστική  ευθύνη  .αν πέσει μπας και τα πάρει πάρεις  από εκεί και οκ .

Βέβαια  όλα αυτά καθαρά προσωπική  άποψη και ποτέ Εφαρμοσμένα  από εμένα  .

Είχα μια  παρόμοια  περίπτωση  που κατά λάθος την είχα δήλωση  σε άτομο  νόμιμο εκπρόσωπο  και όχι στην εταιρία  και είχαν λυσσάξει  να μου το ρίξουν  στα αυτιά  .

Για δες μην έχει γίνει και τ.π.τ ανάλογο  σε σένα γιατί να ξέφυγε  είναι λίγο δύσκολο  Φ.τ.μ.οχι ότι δεν έχει σκάσει και τέτοιο  αλλά μας το πε η εφορία  όχι εμείς  και είχε έρθει  μόνο για αυτό. 

Αυτά και καλή επιτυχία  .

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μήπως γνωρίζεις το πρόστιμο;

η εκπρόθεσμη δήλωση έναρξης γίνεται μόνο στη ΔΟΥ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΟΥ ΟΠΩΣ Η ΔΙΑΚΟΠΗ .ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ 

Η εκπρόθεσμη δήλωση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών (ΦΗΜ)

https://www.taxheaven.gr/news/36321/h-ekprooesmh-dhlwsh-forologikwn-hlektronikwn-mhxanismwn-fhm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, bamel είπε

Συνάδελφοι καλημέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Σε εταιρεία με 2 υποκαταστήματα πήγε τεχνικός συντήρησης ταμειακών μηχανών και ζητώντας το βιβλιαράκι του μηχανισμού διαπιστώθηκε ότι έχει χαθεί.

κοιτάζοντας τους ΦΗΜ που έχουν δηλωθεί στο taxis διαπίστωσα ότι ο συγκεκριμένος φορολογικός μηχανισμός δεν έχει δηλωθεί από την έναρξη του το 2013. Πληροφοριακά εγώ ανέλαβα την επιχείρηση το 2016.

Τι μπορεί να γίνει τώρα;

Να κάνω εκπρόθεσμη δήλωση έναρξης ; Στην περίπτωση αυτή ποιό είναι το πρόστιμο; Και ποιές σελίδες θα δηλώσω του βιβλιαρίου συντήρησης αφού αυτό έχει χαθεί;

και αφού κάνω εκπρόθεσμη δήλωση να δηλώσω αργότερα (σε μία εβδομάδα) την απώλεια του βιβλίου συντήρησης;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Τσακάλε  γιατί  είσαι παλιά καραβάνα  και τσακάλος. 

Μήπως τζάμπα κολλήσαμε  .

Αφου  το 2013 παραγεγραμμένη  χρήση είναι τότε που το πρόβλημα;

Δεν Έχει παράγραφη; 

Τώρα μου έσκασε που το ξανασκέφτηκα  πως να το χειριζοσουν  αλλιώς  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσο αφορά την απώλεια  για το βιβλιαράκι της φ.τ.μ  αυτό είναι το εύκολο  σκέλος  της υπόθεσης  

Βιβλίο συντήρησης ΦΗΜ: Δεν επιβάλλεται πρόστιμο μη διαφύλαξης όταν η διαπίστωση ή η δήλωση απώλειας ανάγεται σε περιόδους από 1.1.2016

https://www.taxheaven.gr/news/39460/biblio-synthrhshs-fhm-den-epiballetai-prostimo-mh-diafylaxhs-otan-h-diapistwsh-h-h-dhlwsh-apwleias-anagetai-se-periodoys-apo-112016

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ για τις έως τώρα συμβουλές σου. Οπότε κάνω εκπρόθεσμη έναρξη στη ΔΟΥ -ποιό βιβλιαράκι συντήρησης θα θεωρήσω αφού αυτό έχει χαθεί- και κατόπιν κάνω δήλωση απώλειας του βιβλιαρίου συντήρησης;

συγνώμη που ρωτάω τα αυτονόητα αλλά επειδή η εταιρεία βαδίζει σε επικίνδυνα μονοπάτια- δε βλέπω να τη βγάζει-μη προκύψει και κανένα άλλο ζήτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για αρχή πας εφορία  δηλώνεις  απώλεια  για το βιβλιαράκι  φ.τ.μ.

Παίρνεις πρωτόκολλο  μετά κάνεις ανάγνωση μνήμης  και την κλείνειςήλετρονικα  στο taixisnet  ,εκτός και αν θες να την κλείσεις  εκπρόθεσμα  που τότε θα ξαναπας στην εφορία  .

Η εφορία  για να σου δώσει πρωτόκολλο λογικά, αν το πιάσει ( εδώ έχει να κάνει ανάλογα  πως θα κινηθείς  εσυ) θα σου πει να φέρεις όλα τα χαρτιά  αλλά αφού δεν θα χεις βιβλιαράκι  θα σου πει δεν μπορώ  και συ θα της πεις  να κάνει η μάνα  .εκεί θα κάνετε  στουκι και θα σου δώσει  το πρωτόκολλο. Θα παρεις την παρτίδα  κοινός  μ

Η εφορία  τότε  αφού σου δώσει  το πρωτόκολλο  δεν θα δηλώσει  την έναρξη της ταμειακής  μηχανής  και θα σου πει ελα να την δηλώσουμε  όταν παραλάβεις    το βιβλιαράκι  .

Το 2013 έτσι και αλλιώς είχε καταργηθεί  η θεώρηση  ( τρύπημα  εννοώ  ) αλλά και να μην είχε τώρα δεν έχουν μηχανές  πάλι στον ίδιο παρανομαστή καταλήγουμε  .

Την συνέχεια την είπαμε  .

Στην ουσία πας εφορία κάνεις αίτηση  παίρνεις πρωτοκόλλο παραλαμβάνεις  βιβλιαράκι  ταυτόχρονα  ανάγνωση  μνήμης  ξανά πας εφορία για να την κάνεις έναρξη  και αναλογα  με πια ημερομηνία  θες να την κλείσεις την κλείνεις  στην εφορία  η ήλετρονικα  στο taxisnet  .

Και μην ξεχνάς στην τελικη  δεν είναι πρόβλημα  σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, 125883623 είπε

Για αρχή πας εφορία  δηλώνεις  απώλεια  για το βιβλιαράκι  φ.τ.μ.

Παίρνεις πρωτόκολλο  μετά κάνεις ανάγνωση μνήμης  και την κλείνειςήλετρονικα  στο taixisnet  ,εκτός και αν θες να την κλείσεις  εκπρόθεσμα  που τότε θα ξαναπας στην εφορία  .

Η εφορία  για να σου δώσει πρωτόκολλο λογικά, αν το πιάσει ( εδώ έχει να κάνει ανάλογα  πως θα κινηθείς  εσυ) θα σου πει να φέρεις όλα τα χαρτιά  αλλά αφού δεν θα χεις βιβλιαράκι  θα σου πει δεν μπορώ  και συ θα της πεις  να κάνει η μάνα  .εκεί θα κάνετε  στουκι και θα σου δώσει  το πρωτόκολλο. Θα παρεις την παρτίδα  κοινός  μ

Η εφορία  τότε  αφού σου δώσει  το πρωτόκολλο  δεν θα δηλώσει  την έναρξη της ταμειακής  μηχανής  και θα σου πει ελα να την δηλώσουμε  όταν παραλάβεις    το βιβλιαράκι  .

Το 2013 έτσι και αλλιώς είχε καταργηθεί  η θεώρηση  ( τρύπημα  εννοώ  ) αλλά και να μην είχε τώρα δεν έχουν μηχανές  πάλι στον ίδιο παρανομαστή καταλήγουμε  .

Την συνέχεια την είπαμε  .

Στην ουσία πας εφορία κάνεις αίτηση  παίρνεις πρωτοκόλλο παραλαμβάνεις  βιβλιαράκι  ταυτόχρονα  ανάγνωση  μνήμης  ξανά πας εφορία για να την κάνεις έναρξη  και αναλογα  με πια ημερομηνία  θες να την κλείσεις την κλείνεις  στην εφορία  η ήλετρονικα  στο taxisnet  .

Και μην ξεχνάς στην τελικη  δεν είναι πρόβλημα  σου.

Σε ευχαριστώ και πάλι .

Τελικά βρέθηκε το βιβλιαράκι του φορολογικού .

Προσανατολίζομαι να κάνω εκπρόθεσμη έναρξη (05/2013) . Βρέθηκε και η δήλωση που είχε υποβάλλει ο προηγούμενος σχετικά με τα στοιχεία που θα εκδίδει ο μηχανισμός, αλλά ξέχασε μάλλον να κάνει την έναρξη.

καλή δύναμη σε όλους  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία κομπλε απλα  δεν ξέχασε  δεν μπορούσε να θεωρήσει  λόγο οφειλών  και συγκεντρώσεις χαρτιών ετσι πιστευω  .αυτό ειναι άλλο προβλημα άλλα ας μην το πιάσουμε τωρα  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...