Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διαμαρτυρία και αποχή των Λογιστών - Φοροτεχνικών την Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020


eyripidis

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους,

Ευελπιστώ ότι αυτή τη φορά θα τηρήσουμε όλοι οι συνάδελφοι την αποχή, ήρθε η ώρα να ακουστούμε και να μας δώσουν λίγη σημασία.

Παρακαλώ όλους σας εάν σέβεστε τον εαυτό και το επάγγελμα σας τηρήστε την αποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Διάβασα πολλά σχόλια συναδέλφων σχετικά με αυτή την κίνηση, ότι τι να λέει μια μέρα μόνο κλπ. Εγώ λέω ευτυχώς που όρισαν μόνο μια μέρα και έχουμε μια ελπίδα για ικανοποιητική συμμετοχή. Αν και πάλι στο καβούκι μας θα αράξουμε..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας έιναι η αρχή.

Να δώ τι θα κάνουμε αν επαληθευτούν οι φήμες για παράταση μέχρι 15/7

Λογικά θα πρέπει να γίνει αφορμή για να καεί το σύμπαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν, Trip_Accountant είπε

Ας έιναι η αρχή.

Να δώ τι θα κάνουμε αν επαληθευτούν οι φήμες για παράταση μέχρι 15/7

Λογικά θα πρέπει να γίνει αφορμή για να καεί το σύμπαν!

Εδώ στο γραφείο έχουμε βάλει στοιχήματα. Εγώ ως πιο έμπειρος λέω μέχρι 31/07 (θα την πάρουμε σε 2 δόσεις). Οι συνάδελφοι (νέοι και αισιόδοξοι) είναι μοιρασμένοι σε Αύγουστο και Σεπτέμβριο. 

Αν τις κερδίσω με κερνανε κοκτέηλ, αν χάσω θέλουν λέει άδειες. Άκου πράγματα!

Συμφωνώ, να "καεί το σύμπαν". Αυτό τον καιρό όμως έχω λυπηθεί τους συναδέλφους μου και τον εαυτό μου. Είμαι τόσο απογοητευμένος που και παράταση να μην δώσουν, τι άλλο να χάσω πια!

Έχουμε προσπαθήσει όσο δεν παίρνει. Ας μας κλείσουν και ας πάρουν τις δουλειές μας οι big four (kai ta tria tou Karambela).

Αυτοί άλλωστε είχαν βγάλει και πανώ στην Κηφισίας "μένουμε σπίτι". Τότε που εμείς δεν βλέπαμε το σπίτι (όπως πάντα δηλαδή).

Πρέπει να μας ευχαριστήσουν δημόσια και έμπρακτα γιατί όλα τα "μέτρα" τους (ανεξαιρέτως) - πέρασαν από τα χέρια μας.

Αν δεν το καταλαβαίνουν, τι να πω? Κακό του κεφαλιού τους...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά αν δεν τηρηθεί που ειναι μια μέρα ανευφ  ουσίας ε μετά τελος . να μην ξαναμιλήσει κάνεις . 

18/06 δεν λήγει τ.π.τ  , άλλοι εκατσαν ένα- δυο μήνες μετά αποδοχών  και στην ουσία μιλάμε για μη   ηλεκτρονική υποβολή δλδ κανεις κατι αλλο αν θες  .ε αν δεν τηρηθεί  μετά  υπαρχει μόνο μια επιλογή sos -ο σώζων εαυτόν σωθήτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, στην περιοχή μου οι συνάδελφοι τηρούν την αποχή,μάλιστα μου ήρθε πελάτης από άλλο συνάδελφο διαμαρτυρομενος ότι δεν του κάνει την δήλωση. Φυσικά του απάντησα οτι ούτε απο το δικό μας γραφείο υποβάλλονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, eyripidis είπε

Καλημέρα, στην περιοχή μου οι συνάδελφοι τηρούν την αποχή,μάλιστα μου ήρθε πελάτης από άλλο συνάδελφο διαμαρτυρομενος ότι δεν του κάνει την δήλωση. Φυσικά του απάντησα οτι ούτε απο το δικό μας γραφείο υποβάλλονται. 

Σωστά, η όλοι ή κανείς. Σήμερα τον έπιασε να την κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
55 λεπτά πριν, prince είπε

Σωστά, η όλοι ή κανείς. Σήμερα τον έπιασε να την κάνει?

Eλα μου ντε, καλά το πάμε  μέχρι της 12.00 πμ υποβλήθηκαν  μόνο 38 δηλώσεις.

Υπήρχαν και 15 μα.....κες ''συνάδελφοι''  βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ TAXIS ( ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ) 

ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝ ( ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΧΗ ? )

ΤΙ ΕΙΧΑΝΕ ΤΙ ΧΑΣΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις ήρθε να τι κάνουν τα παιδιά βρε μου λύθηκε η απορία ?????????   

Αγαπητή Κυρία, Αγαπητέ Κύριε,

Εκ μέρους της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων σας ευχαριστούμε για την εκπλήρωση των φορολογικών σας υποχρεώσεων.
Η αποπληρωμή των οφειλών σας εμφανίζεται στα Στοιχεία Πληρωμών, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση του myTAXISnet.
Σε περίπτωση που οι συγκεκριμένες πληρωμές δεν έχουν ακόμα πιστωθεί στις οφειλές σας, παρακαλούμε να αγνοήσετε την εικόνα αυτή και τις τυχόν προσαυξήσεις.
Η εικόνα των οφειλών σας θα ενημερωθεί με τις πληρωμές σας εντός του Ιουλίου.
Εφόσον χρειαστεί να λάβετε φορολογική ενημερότητα ή βεβαίωση οφειλών, μπορείτε να τη ζητήσετε από τη ΔΟΥ σας, αποστέλλοντας ηλεκτρονικά τη σχετική δήλωση/αίτηση, μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, χρησιμοποιώντας τη φόρμα της υπεύθυνης δήλωσης του https://dilosi.services.gov.gr/ , μέσω συστημένης αλληλογραφίας, ή μέσω αίτησης στο πρωτόκολλο της ΔΟΥ.
Ευχαριστούμε για το χρόνο και την κατανόησή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, logistria1 είπε

Μόλις ήρθε να τι κάνουν τα παιδιά βρε μου λύθηκε η απορία ?????????   

Αγαπητή Κυρία, Αγαπητέ Κύριε,

Εκ μέρους της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων σας ευχαριστούμε για την εκπλήρωση των φορολογικών σας υποχρεώσεων.
Η αποπληρωμή των οφειλών σας εμφανίζεται στα Στοιχεία Πληρωμών, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση του myTAXISnet.
Σε περίπτωση που οι συγκεκριμένες πληρωμές δεν έχουν ακόμα πιστωθεί στις οφειλές σας, παρακαλούμε να αγνοήσετε την εικόνα αυτή και τις τυχόν προσαυξήσεις.
Η εικόνα των οφειλών σας θα ενημερωθεί με τις πληρωμές σας εντός του Ιουλίου.
Εφόσον χρειαστεί να λάβετε φορολογική ενημερότητα ή βεβαίωση οφειλών, μπορείτε να τη ζητήσετε από τη ΔΟΥ σας, αποστέλλοντας ηλεκτρονικά τη σχετική δήλωση/αίτηση, μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, χρησιμοποιώντας τη φόρμα της υπεύθυνης δήλωσης του https://dilosi.services.gov.gr/ , μέσω συστημένης αλληλογραφίας, ή μέσω αίτησης στο πρωτόκολλο της ΔΟΥ.
Ευχαριστούμε για το χρόνο και την κατανόησή σας.

Μόλις που ήρθε κι εμένα ένα τέτοιο μύνημα!  χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρατηρήθηκε ότι μετά την ανακοίνωση της παράτασης των δηλώσεων πολλοί σπευσαν να υποβάλλουν δηλώσεις. Η αποχή δεν αφορά μόνο τις δηλώσεις. Επίσης εμφανίστηκαν συνάδελφοι αρπακτικά που άδραξαν την ευκαιρία και τσίμπησαν πελάτες από άλλους συναδέλφους ντροπή τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μην που πεις οτι πεφτεις απο τα συννεφα ,η μην μου πεις οτι τετοιους γυρολογους τους θες για πελατες σου .

με το ιδιο σκεπτικο θα ερθει αυριο θα σου πει ο απεναντι κανει την δηλωση με χ ποσο μειον το δικο σου .τι θα κανεις θα οριζει αλλος την αξια σου αμοιβη σου;;; 

καλυτερα που εφυγαν θα φανε καλα να σαι σιγουρος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, 125883623 είπε

μην που πεις οτι πεφτεις απο τα συννεφα ,η μην μου πεις οτι τετοιους γυρολογους τους θες για πελατες σου .

με το ιδιο σκεπτικο θα ερθει αυριο θα σου πει ο απεναντι κανει την δηλωση με χ ποσο μειον το δικο σου .τι θα κανεις θα οριζει αλλος την αξια σου αμοιβη σου;;; 

καλυτερα που εφυγαν θα φανε καλα να σαι σιγουρος . 

Πολύ σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

μην που πεις οτι πεφτεις απο τα συννεφα ,η μην μου πεις οτι τετοιους γυρολογους τους θες για πελατες σου .

με το ιδιο σκεπτικο θα ερθει αυριο θα σου πει ο απεναντι κανει την δηλωση με χ ποσο μειον το δικο σου .τι θα κανεις θα οριζει αλλος την αξια σου αμοιβη σου;;; 

καλυτερα που εφυγαν θα φανε καλα να σαι σιγουρος . 

Συνάδελφε δεν έτυχε σε μένα, ούτε με ξαφνιάζει το γεγονός θεωρώ όμως ότι όπως είναι αναφαίρετο το δικαίωμα του καθενός στην εργασία έτσι ειναι και στην απεργία. Είναι τουλάχιστον ανήθικο να το κάνεις αυτό, προσωπικά εαν μου είχε συμβεί θα έδινα το όνομα του συναδέλφου στο σύλλογο και θα παιρνουσα και από το γραφείο του μια βόλτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν, eyripidis είπε

Συνάδελφε δεν έτυχε σε μένα, ούτε με ξαφνιάζει το γεγονός θεωρώ όμως ότι όπως είναι αναφαίρετο το δικαίωμα του καθενός στην εργασία έτσι ειναι και στην απεργία. Είναι τουλάχιστον ανήθικο να το κάνεις αυτό, προσωπικά εαν μου είχε συμβεί θα έδινα το όνομα του συναδέλφου στο σύλλογο και θα παιρνουσα και από το γραφείο του μια βόλτα. 

Εσύ είσαι φίλος μου να το ξέρεις  .

Αν και γω δεν θα αντιδρουσα  έτσι αντίθετως  θα χαιρόμουν  .

Γιατί με το ίδιο σκεπτικό  και οι άλλοι εχουν και όχι μόνο εγώ ελεύθερη  βούληση , να κάνουν  ότι θέλουν. 

Τους φίλους  σου (πελάτες σου )και εσύ τους διαλέγεις  όχι μόνο αυτοί.και αν δεν θέλουν  μια εγώ 100 .

Επίσης δεν ξέρω αν ο σύλλογος  είχε την δυνατότητα  να κάνει κάτι. 

Το ότι είναι ανήθικο  δεν το συζητώ  καν.

Τελος πάντων περί ορεξεως κολοκυθόπιτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πόσοι συνάδελφοι πιστεύεις έχούν διαβάσει  ,να τον κατέχουν   δεν το συζητάμε  καν

τον Κώδικα δεοντολογίας  μας; 

Κάποια πράγματα  δεν είναι τυχαιά .

 

Αριθμ. 57088 /ΔΙΟΕ-1033/18.12.2013 Κώδικας Δεοντολογίας Λογιστών

https://www.taxheaven.gr/circulars/17881

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Δεν τις λες και λίγες τις 46.000 δηλώσεις που υποβλήθηκαν χθες στην αποχή των λογιστών από κάθε ηλεκτρονική υποβολή.

 

 

εικόνα.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, PATRASACC είπε

 

Δεν τις λες και λίγες τις 46.000 δηλώσεις που υποβλήθηκαν χθες στην αποχή των λογιστών από κάθε ηλεκτρονική υποβολή.

 

 

εικόνα.png

Απογοήτευση. Τελικά δεν υπάρχει σωτηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

25 λεπτά πριν, PATRASACC είπε

 

Δεν τις λες και λίγες τις 46.000 δηλώσεις που υποβλήθηκαν χθες στην αποχή των λογιστών από κάθε ηλεκτρονική υποβολή.

 

 

εικόνα.png

Τα 7000 Ε3 είναι το πρόβλημα ☹ Αποκλείω να είναι όλα από μη λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κάνω μια ερώτηση το συγκεκριμένο μετράει από 00.00 23.59.00 η αλλιως τα δεδομένα αν τα μετράει οπως το ρολόι κομπλέ  βαράτε και συνεχίζουμε  ακάθεκτοι,

 

 

 

 

αν και πιο πολλή λυπαμε αυτούς που τις έστειλαν πάρα τους υπολοίπους και ο νοων νοειτω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, eyripidis είπε

Απογοήτευση. Τελικά δεν υπάρχει σωτηρία.

Ο λαός έχει την κυβέρνηση που τους αξίζει. Οι λογιστές έχουν την ηγεσία που τους αξίζει. Τόσο απλά και με αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Έτσι κι αλλιώς δεν είχε ιδιαίτερο πρακτικό νόημα η αποχή αλλά θα μπορούσε να γίνει ένα ηχηρό μήνυμα και να οδηγήσει σε πιο μαζικές και σημαντικές κινήσεις. Αποδεικνύεται ότι η λαϊκή άποψη για το επάγγελμα του λογιστή επιβεβαιώνεται ακράδαντα, καθώς η πλειοψηφία του κλάδου δεν σέβεται καν τον ίδιο τον εαυτό του. Χαίρομαι που το συνειδητοποιώ τουλάχιστον νέος. Παρόλα αυτά, για το μειοψηφικό κομμάτι που θέλει να αγωνιστεί ίσως μια πιο ενεργή στρατηγική (πορείες/συγκεντρώσεις/παρεμβάσεις), να είναι πιο αποδοτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά τα λες άλλα την φράση όσο θέλεις δούλεψε όσα θέλω θα σου δώσω την γνωριζεις; (άπλα στο  όσο πιο πολλή δουλέψεις τσάμπα τόσα περισσότερα κερδίζω εγώ .) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...