Προς το περιεχόμενο

ΑΜΟΙΒΗ ΓΙΑ 2 ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ & ΤΕΧΝΙΚΗ ΟΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα,
Μη επίκαιρο το ζήτημα, αλλά προέκυψε νέα συνεργασία και σκέφτηκα να ζητήσω τη γνώμη σας.
Είμαι νέος στο επάγγελμα, 2 χρόνια έχω το δικό μου γραφείο. Πατέρας & γιός (μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες) δραστηριοποιούνται επαγγελματικά και έχουν επίσης από κοινού μία τεχνική-κατασκευαστική ΟΕ.
Να σημειώσω ότι ο πατέρας απασχολεί σε μόνιμη βάση 1 υπάλληλο για γραμματειακή υποστήριξη του γραφείου & η τεχνική ΟΕ είναι χρόνια ανενεργή, αλλά συνεχίζει να υπάρχει κανονικά. Περιγραφικά μου είπαν για 10 περίπου παραστατικά εσόδων μηνιαίως έκαστος.
Μου πρότειναν να αναλάβω τα βιβλία και των 3 επιχειρήσεων και γενικότερα τη φορολογιστική-εργατική υποστήριξη και να τους δώσω μια προσφορά-πακέτο για όλες τις επιχειρήσεις.
Δεδομένου ότι υπήρχε εκ των προτέρων μια προσωπική σχέση (σε επίπεδο γνωριμίας, όχι φιλίας), ποιά κατά τη γνώμη σας θα ήταν μια λογική αμοιβή που θα έπρεπε να ζητήσω μηνιαίως;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογιστικός  σύλλογος  Αθηνών  προτείνει  700€ 

100€ για ατομική  παροχής  υπηρεσιών  και 500€ οικοδομικές  .

Βέβαια  αν τους πεις  αυτήν την τιμή δεν θα έρθουν  .

Απ την άλλη αναφέρεις ότι έχεις  γραφείο δύο χρόνια.

Στην Ελλάδα  γνωρίζω  μόνο ένα άτομο που να κατέχει οικοδομικές  -κατασκευαστικες επιχείρησεις .

Αν θεωρήσουμε  ότι δεν είναι οικοδομική  άντε να πούμε 250€ .σύνολο  450€ 

Επίσης καλό θα ήταν να αναφέρεις και τι βιβλία  έχουν  απλογραφικά  η διπλογραφικά  .Αν και αυτό δεν επειρεαζει  την τιμή της κατασκευαστικής  .

 

Και δυστυχώς  αν προτείνεις  450€ παλι  δεν  βλέπω  να κτύπας  την δουλειά  .

Επίσης αν μπλέξεις  και με τα χαρτιά απολογιστικά  κτλ της κατασκευαστικής  αυτα  θα είναι στην τιμή η οχι; και αν δεν είναι και την πάρεις  σε τιμή κάτω από το κόστος καλό είναι να ξεκαθαρίσεις  ότι θα έχουν  extra  χρέωση  .

πάρε και δεύτερη  γνώμη από κάποιον  που τις δουλεύει  γιατί  εγώ δεν τις  ακουμπουσα  καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Ο λογιστικός  σύλλογος  Αθηνών  προτείνει  700€ 

100€ για ατομική  παροχής  υπηρεσιών  και 500€ οικοδομικές  .

Βέβαια  αν τους πεις  αυτήν την τιμή δεν θα έρθουν  .

Απ την άλλη αναφέρεις ότι έχεις  γραφείο δύο χρόνια.

Στην Ελλάδα  γνωρίζω  μόνο ένα άτομο που να κατέχει οικοδομικές  -κατασκευαστικες επιχείρησεις .

Αν θεωρήσουμε  ότι δεν είναι οικοδομική  άντε να πούμε 250€ .σύνολο  450€ 

Επίσης καλό θα ήταν να αναφέρεις και τι βιβλία  έχουν  απλογραφικά  η διπλογραφικά  .Αν και αυτό δεν επειρεαζει  την τιμή της κατασκευαστικής  .

 

Και δυστυχώς  αν προτείνεις  450€ παλι  δεν  βλέπω  να κτύπας  την δουλειά  .

Επίσης αν μπλέξεις  και με τα χαρτιά απολογιστικά  κτλ της κατασκευαστικής  αυτα  θα είναι στην τιμή η οχι; και αν δεν είναι και την πάρεις  σε τιμή κάτω από το κόστος καλό είναι να ξεκαθαρίσεις  ότι θα έχουν  extra  χρέωση  .

πάρε και δεύτερη  γνώμη από κάποιον  που τις δουλεύει  γιατί  εγώ δεν τις  ακουμπουσα  καν.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απλογραφικά είναι τα βιβλία. Όχι, λοιπές εργασίες πέραν της τήρησης βιβλίων θα είναι έξτρα. Εγώ σκεφτόμουν 70€ η επιχείρηση και 20€ επιβάρυνση άνα εργαζόμενο (πλέον ΦΠΑ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοια  τιμή θα την κτυπήσεις  σίγουρα την δουλειά  .

Καλό βόλι λοιπόν  .

Την θεωρώ  ξεφτίλα κάτω από το κόστος  αλλά από την άλλη περί ορεξεως κολοκυθόπιτα  .

Καλό είναι πριν την προτείνεις  να περιμένεις  να πάρει θέση και κάποιος  που τις δουλεύει  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...