Προς το περιεχόμενο
  • 0

διόρθωση τμ στους δήμους


DENNY

Ερώτηση

Εχει καποιος συνάδελφος οδηγίες για τη σωστή διόρθωση των τμ στους δήμους;

Ψάχνω αλλά πέρα απο ερωτο-απαντήσεις δε βρίσκω κάτι αξιόλογο.

Το πρόβλημα μου είναι στη διόρθωση κτίσματος σε αγροτεμάχιο .Εχω μπερδευτεί .Στο δήμο μου το βγάζει σε 2 γραμμές,μια για το κτίσμα και μια για το αγροτεμαχιο.

Πως πρέπει να γίνει η διόρθωση;

Διορθωσω την α γραμμη , χωρις στοιχεία οικοπέδου και βάζω τικ στο εκτός σχεδίου;Και στην β γραμμη αφηνω τα στοιχεία του αγροτεμαχίου;

Η μηοως στην β γραμμη να βάλω και το κτίσμα ;

Και είπα οτι δε θέλω να μπλέξω με αυτά...αλλά τωρα με τις δηλώσεις καποιοι με έχωσαν !

Εξάλλου εμείς οι λογιστές ΟΛΑ τα ξέρουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, Viper είπε

Παιδιά απλά να πω ότι από τον τοπικό Δήμο εδώ μου είπαν τηλεφωνικώς ότι οι διορθώσεις τμ θα πάρουν παράταση - ότι την αναμένουν δηλαδή...

Σε ό,τι αφορά τα αγροτεμάχια που έχουν μέσα κτίσμα, μια προσοχή διότι υπάρχει κάπου μια διάταξη που λέει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις χρεώνεται ΤΑΠ για τα αγροτεμάχια αυτά υπολογίζοντας στον συντελεστή τα 2πλάσια τετραγωνικά από αυτά του ισογείου κτίσματος (επί του αγροτεμαχίου)...

Αλλά και στον Δήμο εδώ η κοπέλα ήταν λίγο μπερδεμένη, μου λέει εντάξει τα ποσά αυτά είναι μικρά, ξαναπάρτε και βλέπουμε...

Την ίδια απάντηση έλαβα και όταν ρώτησα πως επιμερίζεται η χρέωση σε περίπτωση διπλο-κατοικίας ή τριπλο-κατοικίας επί αγροτεμαχίου...

Αυτά..

Και πως τα δηλώνυμε λοιπόν , ξέρει κανείς ;;;;

Στην ιδια γραμμή εμ το χωράφι;

Σε άλλη που έχει ήδη το κτίσμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέση στάθμευσης στο υπόγειο πολυκατοικίας, ορ. ιδιοκτησία, ανήκει σε ιδιώτη που δεν έχει άλλη ιδιοκτησία στην πολυκατοικία.

Η θέση δεν έχει δικό της μετρητή ΔΕΗ και φωτίζεται από τον μετρητή των κοινοχρήστων όπως και όλες οι άλλες θέσεις στο υπόγειο.

Στο Ε9 δηλώνεται ως μη ηλεκτροδοτούμενη.  Είναι αρκετά  χρόνια ανοίκιαστη (φαίνεται στο Ε2) και επίσης δεν χρησιμοποιείται από τον ιδιοκτήτη της

που διαμένει σε άλλη περιοχή. Δεν έχει δηλωθεί εως τώρα στο Δήμο Αθηναίων.

α. Πρέπει να υποβληθεί στο δήμο δήλωση ως κενή,  και μη χρησιμοποιούμενη ιδιοκτησία ; αν ναί  μπορεί η δήλωση να αποσταλεί με   email; 

β. Πρέπει να δηλωθεί στη πλατφόρμα η επιφάνειά της και ο αριθμός του κοινόχρηστου μετρητή;

     κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, DENNY είπε

Και πως τα δηλώνυμε λοιπόν , ξέρει κανείς ;;;;

Στην ιδια γραμμή εμ το χωράφι;

Σε άλλη που έχει ήδη το κτίσμα;

 

Εφόσον είναι σε αγροτεμάχιο και εκτός σχεδίου αυτό που γίνεται κανονικά στις δηλώσεις Ε9 είναι να μπει το κτίσμα μόνο του χωρίς στοιχεία οικοπέδου και το αγροτεμάχιο ξεχωριστά στον πίνακα 2 με αναγραφή των τμ επί αυτού..

 

Συνεπώς, εγώ αυτό που θα έκανα είναι να:

Διορθωσω την α γραμμη , χωρις στοιχεία οικοπέδου και βάζω τικ στο εκτός σχεδίου;Και στην β γραμμη αφηνω τα στοιχεία του αγροτεμαχίου.

Από την άλλη θα μπορούσες να δηλώσεις τη διαφορά στο κτίσμα ηλεκτρονικά και για τα υπόλοιπα κάνε ένα τηλέφωνο στο Δήμο, γιατί τουλάχιστον εμένα εμμέσως πλην σαφώς με παρέπεμψαν να πάω από εκεί για το θέμα αυτό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 21/6/2020 στις 4:00 ΜΜ, picos είπε

Μη ηλεκτροδοτουμενα ειναι μεγαλη ιστορια.Κατεληξα αφου μιλησα και με συ,β/φο , στο αν ηλεκτροδοτουνται απο το ρολοι των κοινοχρηστων (και τα δηλωνουμε στο ε9 μη ηλ/να)  το αγνοουμε, ομως αν δεν ηλεκτροδοτουνται δηλωνονται κανονικα , πχ αποθηκη στο υπογειο που δεν εχει ρευμα ή κτιμστα βοηθητικο μεσα στο αγροτεμαχιο κλπ

βεβαια ειδα μια αλλαγη στην εφαρμογη αλλα δεν αντεχω να ασχοληθω αλλο , αναφερει καπου σε ενα κελι να τσεκαρουμε τα ακινητα που ηλ/νται απο κοινοχρηστο ρολοι ...... ελεος ρε...στη μου δηλαδη , εχω διορθωσει αρκετα δεν ξαναγυρναω πισω 

επαναφέρω το θέμα γιατι δεν έχω καταλάβει πως και αν δηλώνονται βοηθητικοι χώροι (αποθήκες και γκαραζ ) που

α.ηλεκτροδοτούνται απο το κοινόχρηστο

β.δεν ηλέκτροδοτούνται.

και τι γινεται με αυτους που είναι παρακολουθηματα και αρα στην ίδια γραμμή με το σπιτι; Υπάρχει τροπος να διαχωρισθεί η παροχη στην εφαρμογή του δήμου;

Σε μια πελάτιισα μου σε ηλεκτροδοτουμενο παρκον απο το κοινοχρηστο , στο δημο της ειπαν να διορθωσει το ε9 και να βαλει μη ηλεκτροδοτουμενο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τακτοποίηση ημιυπαιθρίου έγιναν τα Ε9 ... σε αυτην την διόρθωση για το ΤΑΠ τι ημερομηνία μεταβολής βάζουμε? έχετε αίσθηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό με την ημερομηνία  δεν το χω καταλάβει  καθόλου  .εγω βάζω πάντα την ημέρα που το κάνω  .

Αφού έχουν πει ότι ισχύει από 01/01/2020.

Δλδ έπρεπε  να βάζουμε  την κανονική  ημερομηνία  και από μόνο του να πιάνει από 01/01/2020 και μετά  ,έχει γούστο;

Μάλλον θα πρέπει  να τα αλλάξω όλα.

Τι να πω Τώρα που το σκέφτομαι  βαλε την πραγματική .

Θέλει ψάξιμο παντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Αυτό με την ημερομηνία  δεν το χω καταλάβει  καθόλου  .εγω βάζω πάντα την ημέρα που το κάνω  .

Αφού έχουν πει ότι ισχύει από 01/01/2020.

Δλδ έπρεπε  να βάζουμε  την κανονική  ημερομηνία  και από μόνο του να πιάνει από 01/01/2020 και μετά  ,έχει γούστο;

Μάλλον θα πρέπει  να τα αλλάξω όλα.

Τι να πω Τώρα που το σκέφτομαι  βαλε την πραγματική .

Θέλει ψάξιμο παντως. 

Καλησπέρα.

Εγώ έχω καταλάβει ότι βάζουμε την 1/1/2020 για όσα ήταν λάθος μέχρι 31/12/2019.

Και την πραγματική ημερομηνία αν η διόρθωση έγινε μετά την 1/1/2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Εγώ έχω καταλάβει ότι βάζουμε την 1/1/2020 για όσα ήταν λάθος μέχρι 31/12/2019.

Και την πραγματική ημερομηνία αν η διόρθωση έγινε μετά την 1/1/2020.

Τώρα που το σκέφτομαι  αυτό μου φαίνεται  και εμένα το πιο σωστό  και λογικό. 

Οκ ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/7/2020 στις 3:03 ΠΜ, 125883623 είπε

Τώρα που το σκέφτομαι  αυτό μου φαίνεται  και εμένα το πιο σωστό  και λογικό. 

Οκ ευχαριστώ. 

Μου ειπε συμβολαιογραφις οτι βαζεις τη ημερομηνια κτησης ή την ημερομηνια ρυθμισης .... βασικα το θελουν για στατιστικους λογους .Εεμενα προσωπικα με ανησυχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, picos είπε

Μου ειπε συμβολαιογραφις οτι βαζεις τη ημερομηνια κτησης ή την ημερομηνια ρυθμισης .... βασικα το θελουν για στατιστικους λογους .Εεμενα προσωπικα με ανησυχει .

Οκ ευχαριστώ  Αλλά επειδή δεν μπορώ να το ρισκάρω θα βάλω την σωστή  ημερομηνία  κτήσης  ότι έχει συμβόλαιο  και το ε9 .

Έτσι και αλλιώς ακόμα εμπρόθεσμο  είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 20/6/2020 στις 2:37 ΜΜ, asteras5 είπε

έχω τις εξής απορίες 

Μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα δηλώνονται? 

Γιατί στην εφαρμογή δηλώνεις να είναι ηλεκτροδοτούμενα ή όχι?  Χρεώνουν οι δήμοι κάτι στα μη ηλεκτροδοτούμενα? 

Ευχαριστώ, 

Για μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα πρέπει καθε χρόνο να πληρώνεις το ΤΑΠ στον Δήμο.Εγω έκανα αίτηση για μη ηλεκτροδοτόυμενο και ο Δήμος μου απάντησε με email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι και στα μη ηλετροδοτουμενα και πολλοί την έχουν πάθει έχουν κάνει αιτηση διακοπής στην δεη άλλα πότε δεν πήγαν να κάνουν και αιτηση στον δήμο και έχουν θέμα . και η παραγραφή σε αυτά ειναι 20 έτη 

γι αυτό λέμε σε όλα ναι να τα κανουμε άπλα εδώ κάποιοι θα χουν θέμα απο δω και πέρα που πριν δεν τα χαν θα δουν διάφορα . 

επίσης εκεί που έχω κολλήσει ειναι υπαρχει κάποιο προγραμμα να ενημερώνουμε απο πριν την διάφορα που θα έχουν απο εδώ και στο έξεις μετά την διόρθωση γιατί ποιος τους ακούει αν τους σκάσουν φουσκωμένοι μετά οι λογαριασμοί  .

επίσης με την ημερομηνία επειδη κόλλησα και γι αυτόν τον λόγο λέω να τα κάνω όλα με την ημερομηνία κατασκευής που έχει το ε9 και όχι πχ με την ημερομηνία απόκτησης πχ το πήρα απο τους γόνεις μου το 2018 άλλα πριν το χαν αυτοί και λόγο διακοπής του α.φ.μ στην εφορια δεν μπορώ τώρα να το κάνω και σε αυτούς άλλα τα χρέη τους πέφτουν πάνω μου ε θα βάλω σε έμενα έτος κατασκευής και ας ισχύει απο 01/01/2020 δεν τους έχω καμιά εμπιστοσύνη .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...