Προς το περιεχόμενο
  • 0

διόρθωση τμ στους δήμους


DENNY

Ερώτηση

Εχει καποιος συνάδελφος οδηγίες για τη σωστή διόρθωση των τμ στους δήμους;

Ψάχνω αλλά πέρα απο ερωτο-απαντήσεις δε βρίσκω κάτι αξιόλογο.

Το πρόβλημα μου είναι στη διόρθωση κτίσματος σε αγροτεμάχιο .Εχω μπερδευτεί .Στο δήμο μου το βγάζει σε 2 γραμμές,μια για το κτίσμα και μια για το αγροτεμαχιο.

Πως πρέπει να γίνει η διόρθωση;

Διορθωσω την α γραμμη , χωρις στοιχεία οικοπέδου και βάζω τικ στο εκτός σχεδίου;Και στην β γραμμη αφηνω τα στοιχεία του αγροτεμαχίου;

Η μηοως στην β γραμμη να βάλω και το κτίσμα ;

Και είπα οτι δε θέλω να μπλέξω με αυτά...αλλά τωρα με τις δηλώσεις καποιοι με έχωσαν !

Εξάλλου εμείς οι λογιστές ΟΛΑ τα ξέρουμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα, τα αγροτεμάχια δε δηλώνονται διότι απαλλάσσονται από ΤΑΠ.

Άρα θα δηλώσεις μόνο το κτίσμα με την ένδειξη εκτός σχεδίου.

 

“Για το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας, υπόχρεος είναι ο ιδιοκτήτης ή επικαρπωτής ή νομέας των πάσης φύσεως ακινήτων εντός σχεδίου πόλεως ή των κτισμάτων που βρίσκονται εκτός σχεδίου πόλεως (νόμιμα ή αυθαίρετα).”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Όταν δεν υπάρχουν διαφορές στα τμ μεταξύ ΔΕΗ και Ε9, χρειάζεται να κάνουμε δήλωση με μηδέν διαφορά?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eχεις δίκιο όντως...

Ακόμα πάντως δεν έχω καταλάβει τι λόγο ύπαρξης έχει η ξεχωριστη γραμμή με τα αγροτεμάχια, και αν τη συμπληρωνουμε η όχι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος όταν υπάρχουν συνιδιοκτήτες χρειάζεται να κάνουν όλοι δήλωση ή αρκεί μόνο ένας.  Γιατί θεωρώ περιττό να μπουν στο κόπο να κάνουν δήλωση για την ίδια παροχή όλοι οι συνιδιοκτήτες.  Στην πλατφόρμα στις συχνές ερωτήσεις αναφέρει :

"Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας θα έχουν το δικαίωμα να υποβάλλουν όλοι οι συνιδιοκτήτες email μέσω των κωδικών taxinet. Ο αρμόδιος Δήμος θα επικοινωνήσει με τους πολίτες που έχουν υποβάλλει Δήλωση για τυχόν διευκρινήσεις."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα ας ρωτησω κ γω γιατι δεν βγαζω ακρη στο δημο,τετραγωνικα σε κατοικια ηλεκτροδοτουμενη που ειναι λιγοτερα δηλωμενα στη δεη πρεπει να γινει ηλεκτρονικα η αιτηση διορθωσης?στο δημο μου λενε ναι αλλα οταν μπαινω δεν δεχεται τη διορθωση τον τμ.εχετε τετοια περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, free είπε

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος όταν υπάρχουν συνιδιοκτήτες χρειάζεται να κάνουν όλοι δήλωση ή αρκεί μόνο ένας.  Γιατί θεωρώ περιττό να μπουν στο κόπο να κάνουν δήλωση για την ίδια παροχή όλοι οι συνιδιοκτήτες.  Στην πλατφόρμα στις συχνές ερωτήσεις αναφέρει :

"Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας θα έχουν το δικαίωμα να υποβάλλουν όλοι οι συνιδιοκτήτες email μέσω των κωδικών taxinet. Ο αρμόδιος Δήμος θα επικοινωνήσει με τους πολίτες που έχουν υποβάλλει Δήλωση για τυχόν διευκρινήσεις."

Καλησπέρα.

Εγώ κατάλαβα ότι αν κάνει ο ένας είναι εντάξει, αφού το σύστημα διαβάζει την παροχή.

Επίσης, αν κάποιος κατάλαβε την απάντηση που αναγράφεις, από τις συχνές ερωτήσεις, ας μας εξηγήσει και εμάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, sofiaktv είπε

Καλησπερα ας ρωτησω κ γω γιατι δεν βγαζω ακρη στο δημο,τετραγωνικα σε κατοικια ηλεκτροδοτουμενη που ειναι λιγοτερα δηλωμενα στη δεη πρεπει να γινει ηλεκτρονικα η αιτηση διορθωσης?στο δημο μου λενε ναι αλλα οταν μπαινω δεν δεχεται τη διορθωση τον τμ.εχετε τετοια περιπτωση?

Καλησπέρα.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο έγινε η πλατφόρμα.

Για να δηλώσεις τα σωστά τετραγωνικά από το Ε9, εάν είναι δηλωμένα λιγότερα στη ΔΕΗ.

Μπαίνεις με τους κωδικούς Τάξις, διαλέγεις το ακίνητο και σου βγάζει τη διαφορά των τετραγωνικών.

Υποβάλλεις τη δήλωση και εκτυπώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο έγινε η πλατφόρμα.

Για να δηλώσεις τα σωστά τετραγωνικά από το Ε9, εάν είναι δηλωμένα λιγότερα στη ΔΕΗ.

Μπαίνεις με τους κωδικούς Τάξις, διαλέγεις το ακίνητο και σου βγάζει τη διαφορά των τετραγωνικών.

Υποβάλλεις τη δήλωση και εκτυπώνεις.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα διορθωσης τον τμ της δεη....τη διαφορα μου τη βγαζει αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι η σωστη διαδικασια που κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, sofiaktv είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,αλλα δεν μου δινει τη δυνατοτητα διορθωσης τον τμ της δεη....τη διαφορα μου τη βγαζει αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι η σωστη διαδικασια που κανω.

Δεν διορθώνεις.

Δηλώνεις τη διαφορά.

Και γλιτώνεις τα πρόστιμα έως 31/12/2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Δεν διορθώνεις.

Δηλώνεις τη διαφορά.

Και γλιτώνεις τα πρόστιμα έως 31/12/2019.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω τις εξής απορίες 

Μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα δηλώνονται? 

Γιατί στην εφαρμογή δηλώνεις να είναι ηλεκτροδοτούμενα ή όχι?  Χρεώνουν οι δήμοι κάτι στα μη ηλεκτροδοτούμενα? 

Ευχαριστώ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μη ηλεκτροδοτουμενα ειναι μεγαλη ιστορια.Κατεληξα αφου μιλησα και με συ,β/φο , στο αν ηλεκτροδοτουνται απο το ρολοι των κοινοχρηστων (και τα δηλωνουμε στο ε9 μη ηλ/να)  το αγνοουμε, ομως αν δεν ηλεκτροδοτουνται δηλωνονται κανονικα , πχ αποθηκη στο υπογειο που δεν εχει ρευμα ή κτιμστα βοηθητικο μεσα στο αγροτεμαχιο κλπ

βεβαια ειδα μια αλλαγη στην εφαρμογη αλλα δεν αντεχω να ασχοληθω αλλο , αναφερει καπου σε ενα κελι να τσεκαρουμε τα ακινητα που ηλ/νται απο κοινοχρηστο ρολοι ...... ελεος ρε...στη μου δηλαδη , εχω διορθωσει αρκετα δεν ξαναγυρναω πισω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και όμως το ξέρεις ότι θα γυρίσεις. 

Δεν τα χω πιάσει καν ούτε του σπιτιού  μου αλλά μου φαίνεται  όταν μπω να τα φτιάξω  τα πράγματα  θα γίνουν χειρότερα άπο πρίν και ας είχα 30 χρονια  παραπάνω τετραγωνικά από τα πραγματικά στην ΔΕΗ. 

Τι να πω μου φαίνεται  ότι και αυτή η εφαρμογή  είναι άλλη μια πατατα από τα σχόλια που διαβάζω  .

Άντε να δω τι θα δω όταν την δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ειναι πατατα αλλα οι προθεσμιες ειναι κοντες  και οι οδηγιες ειναι ελλειπεις.Γλυτωνουν πολυ χρονο οι ιδιοκτητες γιατι για νβα πας live να αλλαξεις τμ σου αλλαζαν πρωτα τον αδοξαστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, picos είπε

δεν ειναι πατατα αλλα οι προθεσμιες ειναι κοντες  και οι οδηγιες ειναι ελλειπεις.Γλυτωνουν πολυ χρονο οι ιδιοκτητες γιατι για νβα πας live να αλλαξεις τμ σου αλλαζαν πρωτα τον αδοξαστο 

το διαπίστωσα όταν πήγα να αλλάξω το δικό μου και άρχισαν κλεισε  ραντεβου και φερε ενα κάρο χαρτια  τοπογραφικά απο το κτηματολογιο google maps συμβολαια  κτλ . 

απλα ειναι αυτο που αναφερεις πως να κανω κατι τοσο σοβαρο με ελλειπεις οδηγιες που ληγει και να σκεφτεις βρισκομαστε σε παραταση ηδη και προχθες τροποποιησαν και την πλατφορμα ...

πως μπορει ενας να δουλεψει σοβαρα σε ενα τετοιο εργασιακο περιβαλον και γιατι να το κανει;; και στην τελικη ειναι αυτο δουλεια μας .

καλη συνεχεια . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

το διαπίστωσα όταν πήγα να αλλάξω το δικό μου και άρχισαν κλεισε  ραντεβου και φερε ενα κάρο χαρτια  τοπογραφικά απο το κτηματολογιο google maps συμβολαια  κτλ . 

απλα ειναι αυτο που αναφερεις πως να κανω κατι τοσο σοβαρο με ελλειπεις οδηγιες που ληγει και να σκεφτεις βρισκομαστε σε παραταση ηδη και προχθες τροποποιησαν και την πλατφορμα ...

πως μπορει ενας να δουλεψει σοβαρα σε ενα τετοιο εργασιακο περιβαλον και γιατι να το κανει;; και στην τελικη ειναι αυτο δουλεια μας .

καλη συνεχεια . 

Καλημέρα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι δουλειά μας.

Απλά, σε όποια πλατφόρμα μπαίνεις με τους κωδικούς Τάξις, σου λένε πήγαινε στον λογιστή.

Από τη στιγμή, λοιπόν, που έρχεσαι στον λογιστή, εκείνος θα σε χρεώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά απλά να πω ότι από τον τοπικό Δήμο εδώ μου είπαν τηλεφωνικώς ότι οι διορθώσεις τμ θα πάρουν παράταση - ότι την αναμένουν δηλαδή...

Σε ό,τι αφορά τα αγροτεμάχια που έχουν μέσα κτίσμα, μια προσοχή διότι υπάρχει κάπου μια διάταξη που λέει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις χρεώνεται ΤΑΠ για τα αγροτεμάχια αυτά υπολογίζοντας στον συντελεστή τα 2πλάσια τετραγωνικά από αυτά του ισογείου κτίσματος (επί του αγροτεμαχίου)...

Αλλά και στον Δήμο εδώ η κοπέλα ήταν λίγο μπερδεμένη, μου λέει εντάξει τα ποσά αυτά είναι μικρά, ξαναπάρτε και βλέπουμε...

Την ίδια απάντηση έλαβα και όταν ρώτησα πως επιμερίζεται η χρέωση σε περίπτωση διπλο-κατοικίας ή τριπλο-κατοικίας επί αγροτεμαχίου...

Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, Viper είπε

Παιδιά απλά να πω ότι από τον τοπικό Δήμο εδώ μου είπαν τηλεφωνικώς ότι οι διορθώσεις τμ θα πάρουν παράταση - ότι την αναμένουν δηλαδή...

Σε ό,τι αφορά τα αγροτεμάχια που έχουν μέσα κτίσμα, μια προσοχή διότι υπάρχει κάπου μια διάταξη που λέει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις χρεώνεται ΤΑΠ για τα αγροτεμάχια αυτά υπολογίζοντας στον συντελεστή τα 2πλάσια τετραγωνικά από αυτά του ισογείου κτίσματος (επί του αγροτεμαχίου)...

Αλλά και στον Δήμο εδώ η κοπέλα ήταν λίγο μπερδεμένη, μου λέει εντάξει τα ποσά αυτά είναι μικρά, ξαναπάρτε και βλέπουμε...

Την ίδια απάντηση έλαβα και όταν ρώτησα πως επιμερίζεται η χρέωση σε περίπτωση διπλο-κατοικίας ή τριπλο-κατοικίας επί αγροτεμαχίου...

Αυτά..

χαμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ε μα αυτο λεω τι να μπω να κανω και πως ;;; ουτε τα δικα μου δεν ξερω να κανω και αντε σε εμενα με τα χερακια μου εβγαλα τα ματακια μου σε ξενο ομως;;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την διόρθωση των τετραγωνικών στην πλατφόρμα παρατήρησα πως μόνο στην επικαρπία και με πλήρη κυριότητα φέρνει τα ακίνητα..

Στις Γενικές ερωτήσεις  της πλατφόρμας αναφέρει :

''Δεδομένου ότι τα στοιχεία των ακινήτων, για τα οποία υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης διόρθωσης στην Πλατφόρμα, προέρχονται από το Περιουσιολόγιο (Ε9), δήλωση μπορούν να κάνουν οι ιδιοκτήτες των εν λόγω ακινήτων.''

Άρα  ''ιδιοκτήτες'' είναι αυτοί που έχουν πλήρης κυριότητα και επικαρπία.

Τόσο δύσκολο είναι να το γράψουν αναλυτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...