Jump to content
Sign in to follow this  
ponzi

Όλοι στα μπαλκόνια μας απόψε στις 9 για χειροκρότημα...

Recommended Posts

Πάρτε και δήλωση covid λογιστάκια. Πάρτε και myassdata. Δεν πιστέυω να θέλετε τίποτα παρατάσεις για τις δηλώσεις ε?

Μην αρχίσετε τώρα να φωνάζετε για συλλόγους και τέτοια χαζα ε?

Όπως στρώσαμε, θα κοιμηθούμε. Οι τεμπελχανάδες του δημοσίου στα σπίτια τους αραχτοί (και τώρα προστατευμένοι στα γραφεία τους). Οι λογιστές σηκώνουν σταυρό από τις 15/03 και μετά.

Τσάμπα βάζαμε τον εκμισθωτή στο Εργάνη! Λουστείτε άχρηστους πιτσιλιστήρες τώρα!!!

Τέρμα, ο αγώνας είναι ατομικός. Αυτόν εφαρμόζω, αυτόν θα συνεχίσω. Όσο και να πιτσιλάς φλωράκο, "House always win"!

Sıkıysa Yakala - Catch Me If You Can izle | Full HD izle Leonardo Dicaprio, Ταινίες

Όποιον μηχανισμό και να έχεις είναι αδύνατον να τα προλάβεις όλα που λήγουν/ θα λήξουν μέχρι 31/07.

Ποιοι σύλλογοι, ποιο ΟΕΕ, ανύπαρκτοι, ανήμποροι, μοιραίοι.

Πόσα μπορείς να αντέξεις.......

1 ώρα πριν, ponzi είπε

Τέρμα, ο αγώνας είναι ατομικός. Αυτόν εφαρμόζω, αυτόν θα συνεχίσω. Όσο και να πιτσιλάς φλωράκο, "House always win"!

Θα έδινα και 100€ donation για τη δημιουργία επαγγελματικού επιμελητηρίου λογιστών σε μια άξια αρχική ομάδα αποτελούμενη από άξιους συναδέλφους ή και συλλόγους. Πρέπει να γίνει αρχή, έστω και με οικονομικά κίνητρα για τους μπροστάρηδες. 

Σε ένα σύστημα  ατομοκετνρικο  πάντα ατομικός  θα είναι ο αγώνας   .

Μόνο σε συλλογικό  μπορεί  να γίνει ομαδικος. Που και εκεί ατομικός είναι μέσα σ συλλογικότητα  .

Αλλά όταν κτίζεις  σύλλογικο  πάνω στην άμμο (λύκοσημαχιες) τότε παραμένει καθαρά   ατομικό -εγωκεντρικό  εγωιστικό .

Να χτίζεις  στην στην πέτρα και όχι στην άμμο  .

Η πέτρα  είναι η συμμαχία  της αγάπης  .

Οι παρέες  γράφουν  την ιστορία  .

Και ατομικά  ο άνθρωπος  τραβάει  τον κόσμο  μπροστά  .η μόνος του η μέσα σε συλλογικότητα  αγάπης  .

Υ.γ 

Προσοχή μόνο γιατί  το διαίρει  και βασίλευε  είναι βασική  αρχή για να εξουσιάζεις  και να νικάς  .

Βλέπω  ότι στοχοποιεις  τους δημόσιους  υπαλλήλους  .

Είναι περίεργοι  οι  καιροί  και δύσκολες  οι ωρες. Δεν είναι καιρος  για εμφύλιους  άλλωστε  ο τελευταίος  μας κατέστρεψε. 

Είναι εποχή ομόνοιας και μετα  όταν κάτσει  η άμμος και ξεθολώσουν τα νερά να τα δούμε όλοι όλα με πιο καθαρο  και ήρεμο μυαλό  .

Δεν το κάνω αλλά αυτό είναι το σωστό  .

Και θέλει  και προσοχή  μήπως  εκεί που βρίσκεσαι  τώρα δεν το θες εσύ αλλα το θέλουν και σε οδήγησαν  οι άλλοι  .

Πχ πες  ότι βγαίνει  αύριο ο πρωθυπουργός  και πει απολύω  100.000 δημόσιους  υπαλλήλους  .

Τα πράγματα  για εμάς θα γίνουν  ακόμα χειρότερα  .

Και 100.000 να προσλάβει  την ίδια μέρα καλύτερους  πάλι στην αρχή θα υπολειτουργεί  το σύστημα  .

Αλλά και αντί για 100.000 αν πάρει 50.000 τους μισούς  δλδ θα είναι καλύτερα;

Μπρως  γκρεμός  και πίσω ρέμα. 

Μόνη  διέξοδος ψηλά με φτερα. 

10 ώρες πριν, skylogiannis είπε

Θα έδινα και 100€ donation για τη δημιουργία επαγγελματικού επιμελητηρίου λογιστών σε μια άξια αρχική ομάδα αποτελούμενη από άξιους συναδέλφους ή και συλλόγους. Πρέπει να γίνει αρχή, έστω και με οικονομικά κίνητρα για τους μπροστάρηδες. 

Εννοείται ! Δεν νομίζω πως υπάρχει άλλη λύση.

Και πρέπει να ξεκινήσει τώρα με τη μορφή μιας από κοινού κινητοποίησης. Πόσοι σύλλογοι υπάρχουν αυτή την στιγμή; Σίγουρα ένας σε κάθε νομό και οι υπόλοιπες ενώσεις στην Αθήνα που έχουν και ελαφρώς πολιτικό πρόσημο νομίζω αλλά δεν είναι αυτό θέμα αφού τα αιτήματα μας τα τελευταία χρόνια είναι σχεδόν ίδια ανεξαρτήτου κυβερνήσεως. Σίγουρα κάποιοι έχουν προσωπικό όφελος με την δύναμη που έχουν αποκτήσει να σηκώνουν το τηλέφωνο και να μιλάνε με στελέχη των υπουργείων και υπουργούς αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούν να μπλοκάρουν την πλειοψηφία αν αποφασίσει να κινηθεί.

Ας σηκώσουν λοιπόν το τηλέφωνο οι πρόεδροι των συλλόγων και ομοσπονδιών και να μιλήσουν μεταξύ τους. Και όπως έγραψε κάποιος στο θέμα των ενοικίων στο taxheaven να διαμορφώσουν ένα κοινό κείμενο που θα το υπογράψουμε όλοι με τους αρ.αδείας μας . Και μετά αυτό στο ΟΕΕ για κλείδωμα κωδικών . Και συνεντεύξεις και ενημέρωση του κόσμου.

Και αν γίνει το πρώτο βήμα ας ενωθούν σε επιμελητήριο με συνδρομές και οικονομική δύναμη και πολιτική . Αν προωθούν σωστά τα συμφέροντα μας τότε η συμμετοχή θα είναι τεράστια.

Πρέπει όμως να γίνει τώρα , δεν θα υπάρξει άλλη ευκαιρία γιατί δεν υπάρχουμε σε λίγο.

Στις 11/6/2020 στις 10:11 ΜΜ, ponzi είπε

Αγαπητέ συνονόματε είτε είστε λογιστής στον Καναδά είτε εγώ βλέπω άλλο έργο όλα αυτά τα χρόνια (περισσότερα από τα δικά σας - δυστυχώς 20).

Και επειδή δεν μπορώ να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, έχω δει την ξεφτύλα στο μεγαλείο της και τη βλέπω ακόμη.

Όταν λοιπόν ξεκίνησα τα πάρε δώσε με αυτή τη ράτσα, με ρώτησαν: Καφέ πίνεις?

Γέλασαν που δεν κατάλαβα.

Ήμουν μικρός τότε και δεν έπινα πολλούς καφέδες...

Από τότε έχω κεράσει πολλά καφεδάκια... Σε διάφορους.

Πίνω όμως και εγώ πολλά εσπρεσάκια την ημέρα. Αυτό (λένε) ότι κάνει κακό στα νεύρα. 

Τα δικά μου έσπασαν αυτόν τον καιρό. Η ευγένεια μου πήγε περίπατο όταν προσπαθούσα ατελείωτες ώρες να μιλήσω με κάποιον από αυτούς στο τηλέφωνο. Όταν σήκωνε κάποιος το τηλέφωνο και το έκλεινε την ίδια στιγμή για να μην τον ενοχλεί το κουδούνισμα. Όταν έβγαζαν τα χέρια από τα παράθυρα, φορώντας γάντια, για να μου πετάξουν (σχεδόν) το χαρτί που με παρακάλια μου είχαν ετοιμάσει.

Έσπασαν τα νεύρα μου! Χάθηκε η υπομονή μου! Μεγαλώνω κιόλας, λιγοστεύει και η ανοχή μου. 

Οπότε λέω έτσι - για την τιμή των όπλων - να κεράσω ένα "πικρό" καφεδάκι μια φορά. Για αλλαγή!

Για να ξεπλύνω λίγο τη διπλή ντροπή που νιώθω:

- Μια γιατί έχω υπάρξει συνεργός σε αυτή τη γλίτσα.

- Και μία γιατί εδώ και σχεδόν τρεις μήνες γέμισα ρυτίδες. Και εγώ, και οι πελάτες μου, και κυρίως οι εργαζόμενοι των πελατών μου!

Εσείς, που βλέπετε αλλιώς τα πράγματα, μπορείτε να συνεχίσετε να ανταλάσσετε αβρότητες με τα μέλη αυτής της συμμορίας- βδελυρής ράτσας.

ΥΓ 1 - Δεν είμαστε "πελάτες" - είμαστε πολίτες! Ίσοι πολίτες!

ΥΓ 2 - Οι χαρακτηρισμοί μου μάλλον ηχούν βαρύγδουποι σε εσάς. Στα δικά μου αυτιά όμως ακούγονται επιεικείς.

ΥΓ 3 - Δεν έχω καταλάβει ακόμη πώς κρατήθηκα και δεν έστειλα στο νοσοκομείο σήμερα υπάλληλο της εφορίας που με άρπαξε από τη ζώνη (!!!) για να μην περάσω μέσα (έχουν ακόμη κλειστή την πόρτα). Μάλλον κρύβω (καλά) ένα τέρας ψυχραιμίας μέσα μου...

Νομίζω ότι δεν θα άλλαζα ούτε τα σημεία της στίξης σε αυτό το κείμενο. (Από το 1988 στις διοικητικές-λογιστικές εργασίες οικογενειακής μικρής βιοτεχνίας). Το "έχω φτύσει αίμα" με το Ελληνικό Δημόσιο , είναι απαλή έκφραση. Τόσο πολύ συντάσσομαι !!

Στις 12/6/2020 στις 10:58 ΜΜ, ponzi είπε

Πάρτε και δήλωση covid λογιστάκια. Πάρτε και myassdata. Δεν πιστέυω να θέλετε τίποτα παρατάσεις για τις δηλώσεις ε?

Είδες οι δημόσιοι υπάλληλοι;

Δουλεύουν και Σ/Κ! Παραγωγικότατοι! Γράφουν πιο γρήγορα από ότι προλαβαίνουμε εμείς να διαβάσουμε.

1. Επίδομα 800€ - ειδικές περιπτώσεις

2. Δήλωση covid για μισθώματα και νέες οδηγίες

3. Επιστρεπτέα προκαταβολή #2

4. Πλαίσιο ΣΥΝ-ΕΡΓΑΣΙΑ

5. Έντυπο Δ.Π. ΕΡΓΑΝΗ

6. myData

7...

Τι τους πέρασες...