Προς το περιεχόμενο

Όλοι στα μπαλκόνια μας απόψε στις 9 για χειροκρότημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτών των ηρώων! Που μας έκαναν περήφανους αυτό το δύσκολο διάστημα. Που στάθηκαν ακούραστοι, πιστοί στο καθήκον!

Εκεί, στο σπίτι με τα σώβρακα. Με τις άδειες ειδικού σκοπού να τους εμποδίζουν να δουλέψουν, ενώ είχαν τόση διάθεση.

Και από σήμερα, επιτέλους! Ξυρίστηκαν το πρωί, έκαναν μπάνιο, και βγήκαν στον πραγματικό κόσμο (αυτόν που ζούμε εμείς οι υπόλοιποι).

Τους φώναξαν πίσω τα αφεντικά τους. Μπορούν πια να ξεμυτίσουν γιατί άνοιξαν οι πόρτες!!

Μπορούμε και εμείς (η πλέμπα) από σήμερα να επισκεφτούμε αυτούς τους υπερ-ανθρώπους και να τους θαυμάσουμε ξανά να δουλεύουν!

Αυτοί δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Είναι ημίθεοι! 

Συγκινούμαι... 

Ασταδιάλα ρε! Ντροπή της κοινωνίας. Μας βγάλατε την πίστη όλο αυτό το διάστημα. 

Στον ΕΦΚΑ τουλάχιστον ήταν ξεκάθαροι: EFKA - μένουμε σπίτι   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ανοίξει τα σχολεία και οι Δημόσιες Υπηρεσίες όχι !!!

Που να το πεις αυτό και να μην σου ρίξουν ντομάτες...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαλεις στο ελληνικο google τη λεξη δημοσια διπλα στη λεξη υπηρεσια  ισως και να μη σου δωσει κανενα αποτελεσμα για δυο τοσο ασυνδετα μεταξυ τους πραγματα. 😁

Εικαζω παντως οτι  παλι το δημοσιο το κρατησαν και αυτες τις μερες οι γνωστοι και λιγοι ευσυνηδειτοι υπαλληλοι που παντα την παταν και τα ακουν και απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι απλοί δημόσιοι υπάλληλοι σου φταίνε και σένα βρε ponzi?

ή τα υψηλόβαθμα "στελέχη" της ασχετοσύνης?

ή ΑΑΔΕ ,ΔΕΔ και λοιπά αποικιοκρατικά μορφώματα?

έχεις καταλάβει τι είναι αυτά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MARINAF1K είπε

Εγώ έχω μια απορία αφού άνοιξαν γιατί ακόμη ζητάνε να κλείσεις ραντεβού;

 

Γιατί οι οδηγίες που δοθεί είναι της λογικής αν δε βρέξει θα χιονίσει ή θα έχει καλό καιρό, και έτσι θα είναι καλυμμένοι αυτοί που δίνουν τις οδηγίες σε περίπτωση στραβής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα έχοντας κλείσει ραντεβού από το menoumespiti, γινόταν χαμός, οι "πελάτες" έβριζαν με τον πιο χυδαίο τρόπο, κι οι υπάλληλοι αυτοί που  αποκαλείτε "ντροπή της κοινωνίας" προσπαθούσαν να εξηγήσουν ότι έχουν λάβει εντολές και δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν οι ίδιοι. Οι εντολές είναι ότι εξυπηρετούν πρώτα τα ραντεβού και δεύτερον τα επείγοντα(αυτό το αφήνουν στην κρίση τους)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά η διοίκηση κι ακόμη περισσότεροι οι πιο πάνω από αυτούς. Θέλετε να το τραβήξουμε κι άλλο; Στο τέλος θα καταλήξουμε ότι φταίμε εμείς που τους ψηφήσαμε, και δέχομαι ότι δεν τους ψηφίσατε εσείς, είναι όμως καθρέφτης της κοινωνίας μας. Αυτοί είμαστε κύριε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΔΑΔ/Φ.69/119/οικ.11682/9.6.2020
Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού

https://www.taxheaven.gr/circulars/33408

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spirosvii είπε

Σήμερα πήγα έχοντας κλείσει ραντεβού από το menoumespiti, γινόταν χαμός, οι "πελάτες" έβριζαν με τον πιο χυδαίο τρόπο, κι οι υπάλληλοι αυτοί που  αποκαλείτε "ντροπή της κοινωνίας" προσπαθούσαν να εξηγήσουν ότι έχουν λάβει εντολές και δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν οι ίδιοι. Οι εντολές είναι ότι εξυπηρετούν πρώτα τα ραντεβού και δεύτερον τα επείγοντα(αυτό το αφήνουν στην κρίση τους)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά η διοίκηση κι ακόμη περισσότεροι οι πιο πάνω από αυτούς. Θέλετε να το τραβήξουμε κι άλλο; Στο τέλος θα καταλήξουμε ότι φταίμε εμείς που τους ψηφήσαμε, και δέχομαι ότι δεν τους ψηφίσατε εσείς, είναι όμως καθρέφτης της κοινωνίας μας. Αυτοί είμαστε κύριε μου.

Ελάτε παιδιά! Μην πετάμε τη μπάλα στα περιστέρια. Πίσω από τις κλειστές πόρτες δεν υπήρχε ούτε το 1/3 στα γραφεία. Παίρνανε άδειες ειδικού σκοπού και κρύβονταν πίσω από την "ασφάλεια".

Τώρα, αν αυτά που γράφω δεν σας αρέσουν, σεβαστό.

Για εμένα αυτοί οι άνθρωποι, όχι όλοι αλλά η μεγάλη πλειοψηφία, είναι "ντροπή της κοινωνίας". Χωρίς υπερβολή. Ειδικά αυτή την εποχή έπρεπε να υπηρετούν το δημόσιο περισσότερο από ότι υπό κανονικές συνθήκες. Με όποιο τρόπο μπορούσαν.

Αίσχος και ξεφτύλα! Ντροπή για όλους όσους έζησαν και ζουν την αγωνία των αναστολών, της ανεργίας και της αβεβαιότητας!

Απλά πράγματα. Φταίνε, έχουν όνομα και επίθετο όλοι, πληρώθηκαν ολόκληρο τον μισθό τους και έπρεπε  να τον τιμήσουν - ειδικά τώρα.

Ντρέπομαι και εγώ ο ίδιος που αναπνέω τον ίδιο αέρα μαζί τους. Τόση οργή έχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δούλευαν πριν ,, που είχαν τις μειώσεις μισθών ,θα δουλέψουν τώρα που είναι και "θέμα υγείας" ..

Απο Ιανουάριο ,, να εχει περάσει και το 2ο κύμα !! Ξεχάστε τους !!

Συμφωνώ κατά 99,999999...% σε αυτά που γράφετε  , να προσθέσω την  προσωπική μου γνώμη ,,πως η πλειοψηφία δουλεύει οχι στο Ελληνικό Δημόσιο ,, αλλά σε ένα άλλο , απροσδιόριστο εργασιακό περιβάλλον  .  το καταλαβαίνεις από τα πρώτα δευτερόλεπτα της επικοινωνίας μαζί τους .  Δεν τους ενδιαφέρει η "κοινωνία" , ,,το "κοινό" ,, μόνο η "Υπηρεσία " τους!!

Το έχουν παρακάνει ... !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελληνικό Δημόσιο ΔΕΝ είναι σχεδιασμένο να ''υπηρετεί'' και να προσφέρει υπηρεσίες στην κοινωνία, αλλά να διευκολύνει τους Δημοσίους υπαλλήλους!!! (ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ).

Ο ισχυρός συνδικαλισμός του δημοσίου, εδώ και δεκαετίες, είναι πιο δυνατός από την οποιαδήποτε κυβέρνηση! Άρα όλες οι κυβερνήσεις όχι απλά δεν πάνε κόντρα αλλά παραχαιδεύουν την ''ιερή αγελάδα''. Πλέον όλοι χρωστάνε στους δημοσίους υπαλλήλους!!! Μισθούς, αναδρομικά ...ακόμα και άδειες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ponzi είπε

Ελάτε παιδιά! Μην πετάμε τη μπάλα στα περιστέρια. Πίσω από τις κλειστές πόρτες δεν υπήρχε ούτε το 1/3 στα γραφεία. Παίρνανε άδειες ειδικού σκοπού και κρύβονταν πίσω από την "ασφάλεια".

Τώρα, αν αυτά που γράφω δεν σας αρέσουν, σεβαστό.

Για εμένα αυτοί οι άνθρωποι, όχι όλοι αλλά η μεγάλη πλειοψηφία, είναι "ντροπή της κοινωνίας". Χωρίς υπερβολή. Ειδικά αυτή την εποχή έπρεπε να υπηρετούν το δημόσιο περισσότερο από ότι υπό κανονικές συνθήκες. Με όποιο τρόπο μπορούσαν.

Αίσχος και ξεφτύλα! Ντροπή για όλους όσους έζησαν και ζουν την αγωνία των αναστολών, της ανεργίας και της αβεβαιότητας!

Απλά πράγματα. Φταίνε, έχουν όνομα και επίθετο όλοι, πληρώθηκαν ολόκληρο τον μισθό τους και έπρεπε  να τον τιμήσουν - ειδικά τώρα.

Ντρέπομαι και εγώ ο ίδιος που αναπνέω τον ίδιο αέρα μαζί τους. Τόση οργή έχω!

ponzi έχεις απόλυτο δίκιο. Για ένα που νοιώθω <<περήφανος>> το τελευταίο καιρό είναι που κατάφερα να μιλήσω με 2 υπαλλήλους.Ε λοιπόν και οι 2 είχαν ύφος 1000 καρδιναλίων,και γι αυτό τους πήρε η μπάλα. Σταμάτησαν το ύφος τους. Οχι οτι ίδρωσε το αυτί τους,  Αλλά και μόνο που άλλαξαν το τόνο της φωνής τους,εγώ το απόλαυσα. Και τι δε θα έδινα να πάταγα 1 κουμπί και να βρισκόμουν κατευθείαν μπροστά σε αυτόν που μιλούσα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΆΝ δεν ξέρετε να στοχεύετε ,ΜΗΝ πυροβολείτε καθόλου ,γιατί ενδέχεται να την πληρώσει έστω και ΕΝΑΣ αθώος.

όταν τσουβαλιάζετε και γενικεύετε στα πάντα και αυτός ο αθώος θα αναγκαστεί να γίνει "ένοχος". για να μην έχει μόνο το όνομα.

Τα ίδια θα συζητάνε και τα παιδιά μας.  διαχωρισμός των λαμογιών και των τεμπέληδων δεν θα γίνει ποτέ.

 

κάτι παρόμοιο και ουδόλως τυχαίως είπε και ο Πάγκαλος για την χρεοκοπία.  "μαζί τα φάγαμε".

ήτοι "φταίμε όλοι και κανένας".

αποτέλεσμα αυτού ήταν τα αποικιοκρατικά μορφώματα που προανέφερα. και σε ποιες επιχειρήσεις (εθνικότητας) κάθονται προσοχή και παίρνουν ......

ας μας πει κάποιος σε ποια άλλη χώρα της ΕΕ ,υπάρχει ΑΑΔΕ.

ας μας πει κάποιος ,αν έχει κάποιο λόγο σε ΑΑΔΕ +ΤτΕ η πολιτική.

πόσες από τις επιχειρήσεις που έχετε ,κατάφεραν κάτι στον εξωδικαστικό?

όλοι αυτοί τι Δ.Υ. είναι? η θείτσα στον έφκα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ΕΆΝ δεν ξέρετε να στοχεύετε ,ΜΗΝ πυροβολείτε καθόλου ,γιατί ενδέχεται να την πληρώσει έστω και ΕΝΑΣ αθώος.

όταν τσουβαλιάζετε και γενικεύετε στα πάντα και αυτός ο αθώος θα αναγκαστεί να γίνει "ένοχος". για να μην έχει μόνο το όνομα.

Τα ίδια θα συζητάνε και τα παιδιά μας.  διαχωρισμός των λαμογιών και των τεμπέληδων δεν θα γίνει ποτέ.

 

κάτι παρόμοιο και ουδόλως τυχαίως είπε και ο Πάγκαλος για την χρεοκοπία.  "μαζί τα φάγαμε".

ήτοι "φταίμε όλοι και κανένας".

αποτέλεσμα αυτού ήταν τα αποικιοκρατικά μορφώματα που προανέφερα. και σε ποιες επιχειρήσεις (εθνικότητας) κάθονται προσοχή και παίρνουν ......

ας μας πει κάποιος σε ποια άλλη χώρα της ΕΕ ,υπάρχει ΑΑΔΕ.

ας μας πει κάποιος ,αν έχει κάποιο λόγο σε ΑΑΔΕ +ΤτΕ η πολιτική.

πόσες από τις επιχειρήσεις που έχετε ,κατάφεραν κάτι στον εξωδικαστικό?

όλοι αυτοί τι Δ.Υ. είναι? η θείτσα στον έφκα?

 

 

Proakis δεν τσουβαλιάζουμε. Με τη δική σου λογική, θα τρέχουμε πίσω από την ουρά μας συνέχεια.

Λέμε (εγώ δηλαδή, οι άλλοι διαφωνούν - μάλλον βιώνουμε αλλιώς την κατάσταση), ότι στη συγκεκριμένη συγκυρία οι δημόσιοι υπάλληλοι (η πλειοψηφία δηλαδή - αλλά ας κάνουμε μια γενίκευση εδώ αν δεν σε πειράζει γιατί μιλάμε για τη συντριπτική πλειοψηφία) έχουν ευθύνη. Οι ίδιοι, όχι μόνο τα αφεντικά τους και τα μορφώματα όπως τα αποκαλείς. 

Οι ίδιοι!

Εσύ ίσως να το βλέπεις πιο σφαιρικά το θέμα και μπορεί και να έχεις δίκιο.

Εγώ προτιμώ να "πυροβολώ" κατευθείαν στον στόχο. Μέχρι εκεί είναι το βεληνεκές μου...

Παρεμπιπτόντως, έχεις υπόψη κάποιον "αθώο". Να μας πεις δηλαδή, να μην τον "σταυρώσουμε" άδικα...

ΥΓ:

1,5 μήνας για έναρξη ατομικής.

Προσθήκη ΚΑΔ στον ΕΦΚΑ από αρχές Απριλίου και δεν έχει γίνει ακόμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

ΕΆΝ δεν ξέρετε να στοχεύετε ,ΜΗΝ πυροβολείτε καθόλου ,γιατί ενδέχεται να την πληρώσει έστω και ΕΝΑΣ αθώος.

όταν τσουβαλιάζετε και γενικεύετε στα πάντα και αυτός ο αθώος θα αναγκαστεί να γίνει "ένοχος". για να μην έχει μόνο το όνομα.

Τα ίδια θα συζητάνε και τα παιδιά μας.  διαχωρισμός των λαμογιών και των τεμπέληδων δεν θα γίνει ποτέ.

 

κάτι παρόμοιο και ουδόλως τυχαίως είπε και ο Πάγκαλος για την χρεοκοπία.  "μαζί τα φάγαμε".

ήτοι "φταίμε όλοι και κανένας".

αποτέλεσμα αυτού ήταν τα αποικιοκρατικά μορφώματα που προανέφερα. και σε ποιες επιχειρήσεις (εθνικότητας) κάθονται προσοχή και παίρνουν ......

ας μας πει κάποιος σε ποια άλλη χώρα της ΕΕ ,υπάρχει ΑΑΔΕ.

ας μας πει κάποιος ,αν έχει κάποιο λόγο σε ΑΑΔΕ +ΤτΕ η πολιτική.

πόσες από τις επιχειρήσεις που έχετε ,κατάφεραν κάτι στον εξωδικαστικό?

όλοι αυτοί τι Δ.Υ. είναι? η θείτσα στον έφκα?

 

 

Ο λόγος  στους  νομπελίστες. 

 

Ο George Akerlof το 2001 τιμήθηκε με το Βραβείο Νόμπελ Οικονομικών Επιστημών από κοινού με τον Michael Spence και τον Joseph Stiglitz για την δουλειά του πάνω στα προβλήματα που πηγάζουν από την ασύμμετρη πληροφόρηση. Ο Akerlof έχει γίνει γνωστός για το άρθρο του The Market for Lemons: Quality Uncertainty and the Market Mechanism που δημοσιεύτηκε το 1970:

Υπάρχουν δύο ειδών μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Τα λεμόνια και τα ροδάκινα. Τα λεμόνια είναι τα κακής ποιότητας. Είναι αυτά που δεν τα φροντίζουν οι ιδιοκτήτες τους. Όποιος κάνει το λάθος να τα αγοράσει, θα τον αφήσει στον δρόμο αμέσως. Τα ροδάκινα αντίθετα, είναι τα περιποιημένα αυτοκίνητα. Οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες τους άλλαζαν λάδια συχνά, τους έκαναν συντήρηση σύμφωνα με τις εργοστασιακές υποδείξεις. Οτιδήποτε χρειάζεται για να το πουλήσουν σε καλή κατάσταση.

Οι πωλητές γνωρίζουν αν πουλάνε λεμόνια ή ροδάκινα. Ο αγοραστής όχι (ασύμμετρη πληροφόρηση). Πριν το πουλήσουν, λάμπει. Οι πωλητές έχουν φροντίσει να κάνουν φρεσκάρισμα στην μπογιά. Έτσι ο αγοραστής ξεγελιέται εύκολα, εξαιτίας της άγνοιας του. ταυτόχρονα όμως έχει αντίληψη της αδυναμίας του, ότι κινδυνεύει να αγοράσει λεμόνι και να χάσει τα λεφτά του. Τι κάνει λοιπόν; Προσφέρει πάντα μικρότερη τιμή από εκείνη που ζητάει αυτός που πουλάει το ροδάκινο.

Αν πουλάς λεμόνι, η τιμή αυτή είναι ικανοποιητική. Είσαι ευτυχής που βρέθηκε κορόιδο να δώσει περισσότερα χρήματα από όσο πραγματικά άξιζε το αυτοκίνητο σου. Αν πουλάς ροδάκινο, είσαι δυσαρεστημένος. Έκανες παραπάνω δουλειά, σου κόστισε περισσότερο από ότι κόστισε για το λεμόνι, και αυτό δεν εκτιμάται. Σαν αποτέλεσμα, οι πωλητές των ροδάκινων αποθαρρύνονται, προσβάλλονται. Άρα τι κάνουν πολλοί; Εγκαταλείπουν την αγορά ή εκμεταλλεύονται το κίνητρο να πουλήσουν και αυτοί λεμόνια.

Κάποια στιγμή, οι αγοραστές αντιλαμβάνονται πως τα λεμόνια είναι περισσότερα. Συνεπώς κατεβάζουν περισσότερο την προσφορά τους, με συνέπεια να εγκαταλείπουν την αγορά ακόμα περισσότεροι που πουλάνε ροδάκινα. Ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται, έχοντας σαν συνέπεια η τιμή και η ποιότητα να μειώνεται συνεχώς μέχρι να μείνουν μόνο τα λεμόνια. Τα ροδάκινα αντιλαμβάνονται πως δεν πρόκειται να εκτιμηθεί δίκαια η ποιότητα που προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε proakis εγώ δε μιλάω ούτε καν για την εργασία τους (για μένα οχυρώθηκαν πίσω από το κορονοιο και άραξαν) ,μιλάω για την απλή μαλακ....... αγένεια που συνεχίζουν να έχουν,και θα συνεχίζουν να έχουν.Σε βλέπουν και σε ακούν σαν εχθρό.Δεν ισχύει?  Εννοείται οτι δεν είναι έτσι όλοι,αλλά τότε δε πρόκειται να κρίνουμε κανέναν.Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 750 είπε

Φίλε proakis εγώ δε μιλάω ούτε καν για την εργασία τους (για μένα οχυρώθηκαν πίσω από το κορονοιο και άραξαν) ,μιλάω για την απλή μαλακ....... αγένεια που συνεχίζουν να έχουν,και θα συνεχίζουν να έχουν.Σε βλέπουν και σε ακούν σαν εχθρό.Δεν ισχύει?  Εννοείται οτι δεν είναι έτσι όλοι,αλλά τότε δε πρόκειται να κρίνουμε κανέναν.Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

Κάνετε λάθος κύριέ μου,

10-11 χρόνια που γυρίζω σε ΙΚΑ, ΔΟΥ και παλιότερα ΣΕΠΕ, το 90% των περιπτώσεων ήταν ευγενικοί και πάντα προσπαθούσαν να βοηθήσουν.

Φαντάζομαι ότι κι εμείς ως "πελάτες" από την μεριά μας όταν συμπεριφερόμαστε με μη ευγενικό τρόπο θα πάρουμε ως αποτέλεσμα την αντίστοιχη συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spirosvii είπε

Κάνετε λάθος κύριέ μου,

10-11 χρόνια που γυρίζω σε ΙΚΑ, ΔΟΥ και παλιότερα ΣΕΠΕ, το 90% των περιπτώσεων ήταν ευγενικοί και πάντα προσπαθούσαν να βοηθήσουν.

Φαντάζομαι ότι κι εμείς ως "πελάτες" από την μεριά μας όταν συμπεριφερόμαστε με μη ευγενικό τρόπο θα πάρουμε ως αποτέλεσμα την αντίστοιχη συμπεριφορά.

Ναι φίλε μου εννοείται ότι αν δε συμπεριφέρομαι σωστά, δε περιμένω να είναι ευγενικοί. Μπράβο σου,ή έχεις πέσει σε σωστούς ή είσαι τυχερός.

Εγώ δεν έχω ωραίες εμπειρίες και κρίνω από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spirosvii είπε

Κάνετε λάθος κύριέ μου,

10-11 χρόνια που γυρίζω σε ΙΚΑ, ΔΟΥ και παλιότερα ΣΕΠΕ, το 90% των περιπτώσεων ήταν ευγενικοί και πάντα προσπαθούσαν να βοηθήσουν.

Φαντάζομαι ότι κι εμείς ως "πελάτες" από την μεριά μας όταν συμπεριφερόμαστε με μη ευγενικό τρόπο θα πάρουμε ως αποτέλεσμα την αντίστοιχη συμπεριφορά.

Αγαπητέ συνονόματε είτε είστε λογιστής στον Καναδά είτε εγώ βλέπω άλλο έργο όλα αυτά τα χρόνια (περισσότερα από τα δικά σας - δυστυχώς 20).

Και επειδή δεν μπορώ να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, έχω δει την ξεφτύλα στο μεγαλείο της και τη βλέπω ακόμη.

Όταν λοιπόν ξεκίνησα τα πάρε δώσε με αυτή τη ράτσα, με ρώτησαν: Καφέ πίνεις?

Γέλασαν που δεν κατάλαβα.

Ήμουν μικρός τότε και δεν έπινα πολλούς καφέδες...

Από τότε έχω κεράσει πολλά καφεδάκια... Σε διάφορους.

Πίνω όμως και εγώ πολλά εσπρεσάκια την ημέρα. Αυτό (λένε) ότι κάνει κακό στα νεύρα. 

Τα δικά μου έσπασαν αυτόν τον καιρό. Η ευγένεια μου πήγε περίπατο όταν προσπαθούσα ατελείωτες ώρες να μιλήσω με κάποιον από αυτούς στο τηλέφωνο. Όταν σήκωνε κάποιος το τηλέφωνο και το έκλεινε την ίδια στιγμή για να μην τον ενοχλεί το κουδούνισμα. Όταν έβγαζαν τα χέρια από τα παράθυρα, φορώντας γάντια, για να μου πετάξουν (σχεδόν) το χαρτί που με παρακάλια μου είχαν ετοιμάσει.

Έσπασαν τα νεύρα μου! Χάθηκε η υπομονή μου! Μεγαλώνω κιόλας, λιγοστεύει και η ανοχή μου. 

Οπότε λέω έτσι - για την τιμή των όπλων - να κεράσω ένα "πικρό" καφεδάκι μια φορά. Για αλλαγή!

Για να ξεπλύνω λίγο τη διπλή ντροπή που νιώθω:

 - Μια γιατί έχω υπάρξει συνεργός σε αυτή τη γλίτσα.

 - Και μία γιατί εδώ και σχεδόν τρεις μήνες γέμισα ρυτίδες. Και εγώ, και οι πελάτες μου, και κυρίως οι εργαζόμενοι των πελατών μου!

Εσείς, που βλέπετε αλλιώς τα πράγματα, μπορείτε να συνεχίσετε να ανταλάσσετε αβρότητες με τα μέλη αυτής της συμμορίας- βδελυρής ράτσας.

ΥΓ 1 - Δεν είμαστε "πελάτες" - είμαστε πολίτες! Ίσοι πολίτες!

ΥΓ 2 - Οι χαρακτηρισμοί μου μάλλον ηχούν βαρύγδουποι σε εσάς. Στα δικά μου αυτιά όμως ακούγονται επιεικείς.

ΥΓ 3 - Δεν έχω καταλάβει ακόμη πώς κρατήθηκα και δεν έστειλα στο νοσοκομείο σήμερα υπάλληλο της εφορίας που με άρπαξε από τη ζώνη (!!!) για να μην περάσω μέσα (έχουν ακόμη κλειστή την πόρτα). Μάλλον κρύβω (καλά) ένα τέρας ψυχραιμίας μέσα μου...

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 750 είπε

Ναι φίλε μου εννοείται ότι αν δε συμπεριφέρομαι σωστά, δε περιμένω να είναι ευγενικοί. Μπράβο σου,ή έχεις πέσει σε σωστούς ή είσαι τυχερός.

Εγώ δεν έχω ωραίες εμπειρίες και κρίνω από αυτές.

Κίνησε  στην Αθήνα  ;

Εγώ πάντως που κινούμε 18 χρόνια και μόνο αυτό κάνω αυτό που αναφέρεις  δεν το αντιμετωπίζω  εκτός από ελάχιστες περιπτωσεις  που είναι οι   εξαιρέσεις  και αυτές  όχι πάντα έχουν τις μερες τους.

Και πάντα πάω για καυγά.

Αν και τον τέλευτεο  καιρό και εμείς αλλά και αυτοί είναι στα κάγκελα  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ είπε

αχ αυτός ο κοινωνικός αυτοματισμός 

Μπα, δεν νομίζω 😄

Απλά τα παιδιά του "κακομοίρη" χρειάζονται έναν γονιό στο σπίτι κατά τη διάρκεια της καραντίνας.

 Ενώ τα παιδιά του ΔΥ χρειάζονται και τους δύο.

Επίσης ο "κακομοίρης" στην καλύτερη να πάρει 800 για 45 ημέρες ή παράταση στο επίδομα ανεργίας.

Τέλος ο "κακομοίρης" είναι και μολυσμένος, οπότε οι γλυκογαμ/τοι φοβούνται μήπως κολλήσουν από το τηλεφωνικό σύρμα.

Λαϊκίζω ε? Τι να κάνω? Από το να πάρω καμιά πέτρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσιοι υπάλληλοι αστυνομικοί και οι δυο γονείς ούτε καν συζήτηση για άδεια ειδικού σκοπού θα πηγαινεται με κυλιόμενο ωράριο..... Άνοιξε και τις υπηρεσίες σαν τα ΚΕΠ με κυλιόμενο οι δημόσιοι που θέλουν άδειες ειδικού σκοπού. Γιατί να υπάρχει διαχωρισμός; Όλα μπορούν να γίνουν και αφού πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό πρέπει να γίνει ριζική αλλαγή σε όλα δε μπορούν πέντε άτομα να δουλεύουν για όλο το δημόσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...