Jump to content
  • 0

Δήλωση Αναστολής Συμβάσεων Εργασίας Α2 - *ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ - ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ


Lucky_Luke
 Share

Question

Καλημέρα και καλή δύναμη!

Ελλείψει οδηγιών, και για να σιγουρευτώ ότι δεν κάνω κάτι λάθος, παρακαλώ, βοηθήστε με στα παρακάτω:

 

1) Στο κουτάκι "*ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ" , εάν η αναστολή δεν παρατάθηκε, αφήνουμε την αρχική ημερομηνία. Στο παράδειγμα της εικόνας 21/5. Εάν παρατάθηκε έως τις 31/5, τότε αλλάζουμε την ημερομηνία σε 31/5. Σωστά;

 

2) Στο κουτάκι "ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ" πότε βάζουμε "ΝΑΙ", και πότε το αφήνουμε κενό;

 

Ευχαριστώ.

 

2020-06-07.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
22 ώρες πριν, Lucky_Luke είπε

Καλημέρα και καλή δύναμη!

Ελλείψει οδηγιών, και για να σιγουρευτώ ότι δεν κάνω κάτι λάθος, παρακαλώ, βοηθήστε με στα παρακάτω:

 

1) Στο κουτάκι "*ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ" , εάν η αναστολή δεν παρατάθηκε, αφήνουμε την αρχική ημερομηνία. Στο παράδειγμα της εικόνας 21/5. Εάν παρατάθηκε έως τις 31/5, τότε αλλάζουμε την ημερομηνία σε 31/5. Σωστά;

 

2) Στο κουτάκι "ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ" πότε βάζουμε "ΝΑΙ", και πότε το αφήνουμε κενό;

 

Ευχαριστώ.

 

2020-06-07.jpg

1) ναι

2) ΝΑΙ για όσους έχει υποχρέωση να πληρώσει ο εργοδότης ,ενώ βρίσκονται σε αναστολή. δηλ. το παράταση στο 70% ,αντί του 60%.

στο υπερβάλλον θα βάλεις ΝΑΙ.  εάν δεν έχεις το αγνοείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
12 ώρες πριν, PROAKIS είπε

1) ναι

2) ΝΑΙ για όσους έχει υποχρέωση να πληρώσει ο εργοδότης ,ενώ βρίσκονται σε αναστολή. δηλ. το παράταση στο 70% ,αντί του 60%.

στο υπερβάλλον θα βάλεις ΝΑΙ.  εάν δεν έχεις το αγνοείς.

Το 2 προκύπτει με βάση τη λογική. Όμως δεν το αναγράφουν οι λεβέντες του Υπουργείου πουθενά. Και στο ΝΑΙ, τι πληρώνει ο εργοδότης; Τα 534; Και τι ΑΠΔ θα στείλει; Με τι κωδικούς;  

Έδωσαν παράταση μέχρι 10/6, χωρίς να δώσουν όμως οδηγίες.  Π.χ. όσοι χρησιμοποίησαν την προσωρινή ανάκληση της αναστολής, τι θα δηλώσουν σε αυτό το αρχείο;  

Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 λεπτά πριν, doctor είπε

Το 2 προκύπτει με βάση τη λογική. Όμως δεν το αναγράφουν οι λεβέντες του Υπουργείου πουθενά. Και στο ΝΑΙ, τι πληρώνει ο εργοδότης; Τα 534; Και τι ΑΠΔ θα στείλει; Με τι κωδικούς;  

Έδωσαν παράταση μέχρι 10/6, χωρίς να δώσουν όμως οδηγίες.  Π.χ. όσοι χρησιμοποίησαν την προσωρινή ανάκληση της αναστολής, τι θα δηλώσουν σε αυτό το αρχείο;  

νομίζω κανονικά τον μισθό που παίρνει. και φυσικά όλοι θα επιλέξουν χαμηλόμισθους.

η προσωρινή αναστολή και αυτή κανονικά .με τον μισθό ,θα παρατείνει έλεγε την αναστολή κατά αυτό το διάστημα. τώρα αν πιάνει και Ιούνιο ....θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

νομίζω κανονικά τον μισθό που παίρνει.

η προσωρινή αναστολή και αυτή κανονικά .με τον μισθό ,θα παρατείνει έλεγε την αναστολή κατά αυτό το διάστημα. τώρα αν πιάνει και Ιούνιο ....θα δούμε.

Ε αν του δώσει τον μισθό που παίρνει, σημαίνει ότι δεν τον έχει σε αναστολή, άρα γιατί να τον βάλει στην υπεύθυνη δήλωση;  Θα μας στείλουν στο ψυχιατρείο αυτοί ρε. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 λεπτά πριν, doctor είπε

Ε αν του δώσει τον μισθό που παίρνει, σημαίνει ότι δεν τον έχει σε αναστολή, άρα γιατί να τον βάλει στην υπεύθυνη δήλωση;  Θα μας στείλουν στο ψυχιατρείο αυτοί ρε. :)

μπορεί να έχεις δίκιο.

θα πάει 60.03 /60.04 ή 60.02 σε τράπεζα ,απ'ευθείας αν του δώσει μόνο τα 534.

εκτός μισθοδοσίας δηλ. φμυ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
39 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μπορεί να έχεις δίκιο.

θα πάει 60.03 /60.04 ή 60.02 σε τράπεζα ,απ'ευθείας αν του δώσει μόνο τα 534.

εκτός μισθοδοσίας δηλ. φμυ κλπ.

"Σε περίπτωση υπέρβασης του ανωτέρω ποσοστού, ο εργοδότης καταβάλλει ο ίδιος τις αποδοχές των εργαζόμενων που υπερβαίνουν το ποσοστό του προηγούμενου εδαφίου" (άρθρο 10 ΠΝΠ 1/5/2020. ΦΕΚ 90/Α/1.5.2020).

Τι εννοεί "αποδοχές;".  Το ποσό των 534 ευρώ δεν είναι "αποδοχές" αλλά "αποζημίωση ειδικού σκοπού".  Άρα;  Τι εγγραφή θα κάνει ο εργοδότης;  Το λογικό θα ήταν να μπορεί να βάζει σε ποσοστό >60% αλλά να βαρύνουν τον ίδιο τα 534 ευρώ και οι εισφορές [επί ποίων αποδοχών όμως;].  Αν όμως είναι να δώσει τις καταβαλλόμενες αποδοχές, ποιος ο λόγος να συμπεριλάβει τον εργαζόμενο στην υπ.δήλωση των αναστολών;  

Και το απόλυτο χάος θα έρθει με το "Συνεργασία".  Εκεί θα δούμε ότι οι αναστολές ήταν παιδική χαρά....   

Άιντε υπολόγισε ΦΜΥ, εισφορά αλληλεγγύης, όταν θα πληρώνεις τα μισά και θα ασφαλίζεις σε ολόκληρο τον μισθό και σκέψου πως θα υπολογίζει το κράτος το 60% του πληρωτέου που δεν έλαβε ο εργαζόμενος.  Θα κλάψουνε μανούλες....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 ώρες πριν, doctor είπε

"Σε περίπτωση υπέρβασης του ανωτέρω ποσοστού, ο εργοδότης καταβάλλει ο ίδιος τις αποδοχές των εργαζόμενων που υπερβαίνουν το ποσοστό του προηγούμενου εδαφίου" (άρθρο 10 ΠΝΠ 1/5/2020. ΦΕΚ 90/Α/1.5.2020).

Τι εννοεί "αποδοχές;".  Το ποσό των 534 ευρώ δεν είναι "αποδοχές" αλλά "αποζημίωση ειδικού σκοπού".  Άρα;  Τι εγγραφή θα κάνει ο εργοδότης;  Το λογικό θα ήταν να μπορεί να βάζει σε ποσοστό >60% αλλά να βαρύνουν τον ίδιο τα 534 ευρώ και οι εισφορές [επί ποίων αποδοχών όμως;].  Αν όμως είναι να δώσει τις καταβαλλόμενες αποδοχές, ποιος ο λόγος να συμπεριλάβει τον εργαζόμενο στην υπ.δήλωση των αναστολών;  

Και το απόλυτο χάος θα έρθει με το "Συνεργασία".  Εκεί θα δούμε ότι οι αναστολές ήταν παιδική χαρά....   

Άιντε υπολόγισε ΦΜΥ, εισφορά αλληλεγγύης, όταν θα πληρώνεις τα μισά και θα ασφαλίζεις σε ολόκληρο τον μισθό και σκέψου πως θα υπολογίζει το κράτος το 60% του πληρωτέου που δεν έλαβε ο εργαζόμενος.  Θα κλάψουνε μανούλες....

 

 

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ,εγώ δεν κατάλαβα τίποτα.

απαιτείται ΚΑΙ απλοποιημένο καθεστώς δηλ. επί της ΑΠΔ με τις συνολικές εισφορές σου επιδοτώ Χ %.

 

στο άλλο με το 60% ,μάλλον σε αποθαρρύνει να το υπερβείς.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα,

 

για εργαζόμενο που παραμένει μέχρι σήμερα σε αναστολή, στο πεδίο "ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ / ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ", επιλέγω 31/05 (γιατί λογικά για τον Ιούνιο θα ξαναυποβάλουμε νέα φόρμα) ή 10/06 (ημ/νία λήξης προθεσμίας υποβολής)???

 

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 ώρα πριν, Παυλάκης είπε

Καλημέρα,

 

για εργαζόμενο που παραμένει μέχρι σήμερα σε αναστολή, στο πεδίο "ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ / ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ", επιλέγω 31/05 (γιατί λογικά για τον Ιούνιο θα ξαναυποβάλουμε νέα φόρμα) ή 10/06 (ημ/νία λήξης προθεσμίας υποβολής)???

 

 

Ευχαριστώ,

31/5. Τώρα δηλώνουμε τον Μάιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ναι Raktia αστο κενο.Ειναι μονο για ειδικες περιπτωσεις που ηταν τοσο ειδικες που δεν καταλαβαμε :)

Τελικα με τις επιχειρησεις που δεν εχουν καθολου προσωπικο ειμαστε υποχρεωμενοι να υποβαλουμε Α2 μονο για την εκπτωση ενοικιου του Μαιου;

Βλεπω οτι το δεχεται η εφαρμογη.

Μηπως βγαλαν καμια διαταγη να τα ξαναδηλωσουμε υποχρεωτικα και δεν την πηρα χαμπαρι;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
39 λεπτά πριν, floydpink είπε

Ναι Raktia αστο κενο.Ειναι μονο για ειδικες περιπτωσεις που ηταν τοσο ειδικες που δεν καταλαβαμε :)

Τελικα με τις επιχειρησεις που δεν εχουν καθολου προσωπικο ειμαστε υποχρεωμενοι να υποβαλουμε Α2 μονο για την εκπτωση ενοικιου του Μαιου;

Βλεπω οτι το δεχεται η εφαρμογη.

Μηπως βγαλαν καμια διαταγη να τα ξαναδηλωσουμε υποχρεωτικα και δεν την πηρα χαμπαρι;

 

νομίζω κάπου έλεγε ,θα είναι ανοιχτός και ο πίνακας ενοικίων για προσθήκη νέων-διόρθωση υπαρχόντων.

για μένα δεν έχει νόημα η υποβολή των ιδίων στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλησπερα

με το θεμα επαναπροσληψης των περσινων εργαζομενων στο τουριστικο κλαδο τελικα θα πρεπει να γινει επαναπροσληψη και αναστολη

των εργαζομενων σε οσες επιχειρησεις ανοιξουν στις 16/06/2020 ? τι γινεται με αυτες που θα ανοιξουν με δικη τους πρωτοβουλια την 1/7/2020 η και αργοτερα?

ισχυει μονο για οσους εργαζομενους ειχαν κανει αιτηση για επαναπροσληψη εως 31/01/2020 μεσω των σωματειων η οχι?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
22 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα

με το θεμα επαναπροσληψης των περσινων εργαζομενων στο τουριστικο κλαδο τελικα θα πρεπει να γινει επαναπροσληψη και αναστολη

των εργαζομενων σε οσες επιχειρησεις ανοιξουν στις 16/06/2020 ? τι γινεται με αυτες που θα ανοιξουν με δικη τους πρωτοβουλια την 1/7/2020 η και αργοτερα?

ισχυει μονο για οσους εργαζομενους ειχαν κανει αιτηση για επαναπροσληψη εως 31/01/2020 μεσω των σωματειων η οχι?

 

?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...