Jump to content
  • 0

1-6 Ιουνιου δηλωνουν οι πληττομενες την παραταση της αναστολης - ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΠΟΤΕ?

Question

Απο 1-6 Ιουνιου εστω και ετεροχρονισμενα δηλωνεται η παραταση αναστολης εργαζομενων  σε πληττομενες που αρχισαν να λειτουργουν και οχι περαν της 31/5. Οτι επανερχονται στην εργασια τους απο 1η Ιουνιου , δηλαδη στην ουσια ανακαλειται η αναστολη τους ποτε και πως μπορει να γινει?

• Answers 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

πιο ψύχραιμα το σκέφτηκα τώρα. όπως είχα γράψει το πρωί.  βάζουμε ημερομηνία την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ . έλα όμως που αυτοί προτείνουν την πρώτη μέρα εργασίας? πχ. 01/04 όπως έγραψα

Απο την στιγμή που ανοίγει η επιχείρηση 11/05 ,η επιχείρηση μεταπηδά από κλειστή σε πληττόμενη,οπότε κάνει ΥΔ 1-7/6,δηλώνεις τα άτομα που ήταν σε αναστολή έως τις 10/05(λογικά για να πληρωθούν οι εργα

Ωραίος Proakis , να το δούμε και εδώ πάλι όταν ανοίξει το έντυπο , είδα πριν λίγο έδωσαν και παράταση μέχρι 3/6 για τις κλεισμένες . Εν τω μεταξύ σε κάτι άσχετο , κάποιος μου είπε πως οι Έλληνες

Posted Images

Recommended Posts

• 0

Εγώ έχω την εξής δύσκολη άσκηση

ΙΚΕ με 4 εργαζόμενους, δεν έβαλε κάποιον σε  αναστολή, αλλά σε συνεννόηση μαζί τους, μείωσε το ωράριο και τις αποδοχές τους κατά 20%.

Προφανώς  δεν μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα  ΣΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑ, γιατί δεν είναι -πια- πλήρους απασχόλησης.

Τι λύσεις έχει? ( εκτός της απόλυσης μέρους του προσωπικού)

• 0
4 ώρες πριν, ashetos είπε

Ξεχαστηκε να δηλωθει παραταση αναστολων σε κλειστη με καδ 9604

καποια συμβουλη τι μπορω να κανω;;

Θα δώσουν παράταση, δεν ξέρουμε πότε όμως. 

• 0
Στις 3/6/2020 στις 2:32 ΜΜ, katerina120963 είπε

Σε εστίαση με 5 εργαζομένους σε αναστολή, που άνοιξε στις 25/5/20, στους 3 εργαζομένους  συνεχίζω την αναστολή ως 31/5/20 και στους άλλους 2 μπορώ να γράψω την πραγματική ημερομηνία που επανήλθαν, δηλαδή 25/5/20?

Ναι, μπορείς. Όμως λογικά θα σου χτυπήσει το >60% ενώ δεν θα έπρεπε (αφού ο ΚΑΔ 5610 ανήκει στις εξαιρέσεις). Τι τριμπούρδελο είναι αυτό που ζούμε...

• 0
2 ώρες πριν, solwn 1 είπε

ΙΚΕ με 4 εργαζόμενους, δεν έβαλε κάποιον σε  αναστολή, αλλά σε συνεννόηση μαζί τους, μείωσε το ωράριο και τις αποδοχές τους κατά 20%.

Προφανώς  δεν μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα  ΣΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑ, γιατί δεν είναι -πια- πλήρους απασχόλησης.

Με βάση τα όσα ισχύουν τώρα, δεν μπαίνει στο Συνεργασία.

• 0
5 ώρες πριν, TANIA είπε

Συμφωνα με Ν4690/2020 αρθρο 37  ΝΑΙ

Επιχειρήσεις-εργοδότες του ιδιωτικού τομέα στον κλάδο της εστίασης που πλήττονται σημαντικά, βάσει ΚΑΔ που ορίζονται από το Υπουργείο Οικονομικών, δύνανται να παρατείνουν την αναστολή συμβάσεων των εργαζομένων τους που έχουν ήδη τεθεί σε αναστολή ή να θέσουν σε αναστολή συμβάσεις εργασίας μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους, κατ’ ανώτατο χρονικό διάστημα έως τριάντα (30) ημερών ανά μήνα και πάντως όχι πέραν της 30ής.6.2020.

Αυτό ισχύει για τον Ιούνιο. Εδώ πρόκειται για την υποβολή της ΥΔ για τον μήνα Μάιο. 

• 0
1 λεπτό πριν, skylogiannis είπε

Να στείλουμε ή να περιμένουμε οδηγίες;

Η σοφή επιλογή : ετοιμάζεις, αποθηκεύεις, οριστικοποιείς - υποβάλεις την καταληκτική ημερομηνία που συνήθως βγαίνει μια νέα ερμηνευτική ανατρέποντας πολλά !

• 0

Καλησπέρα.

Αθλητικό σωματείο (ΚΑΔ 9312) άνοιξε με κρατική εντολή την 1/6.

Μπορεί να συνεχίσει να έχει κάποιους εργαζομένους σε αναστολή τον Ιούνιο και αν ναι, πόσους?

• 0
35 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Εγώ τα έστειλα ώστε να είμαι σε μια πρώτη φάση τακτοποιημενος και αν χρειαστεί υπάρχει η ορθή επανάληψη. 

Θα μου πεις "διπλή δουλειά". Το προτιμώ από το να συμβεί κάτι και να μην έχω υποβάλει τίποτα.. 

• 0
1 ώρα πριν, skylogiannis είπε

Εγώ δεν έστειλα τίποτα. Παιδιά, καλύτερα να περιμένουμε. 

• 0

Capture.JPGεπειχείρηση ΚΑΦΕ (κλειστή με κρατική εντολή) δεν έθεσε σε αναστολή καμία σύμβαση καθώς δούλευε το take away.Είχε κάνει όμως την αίτηση στο ΕΡΓΑΝΗ για τη μείωση ενοικίου και τα υπόλοιπα ευεργετήματα

Τώρα για τον Μάιο -και εφόσον δεν υπάρχει εργαζόμενος προς παράταση αναστολής- πρέπει να ξαναυποβάλει αίτηση για την μείωση ενοικίου ή τον καλύπτει η αρχική αίτηση του Μαρτίου?

Σκέφτηκα να κάνω μια άιτηση καλούCapture.JPG-κακού αλλά μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

Capture.JPG

• 0
5 ώρες πριν, doctor είπε

Αυτό ισχύει για τον Ιούνιο. Εδώ πρόκειται για την υποβολή της ΥΔ για τον μήνα Μάιο. 

Εχεις δίκιο αυτό είναι για τον Ιούνιο ,όμως σύμφωνα με οικ.17788/346/8.5.2020 

Άρθρο 3
Εξαιρέσεις

1. Επαναλειτουργούσες με εντολή δημόσιας αρχής κατά το μήνα Μάιο 2020 καθώς και πληττόμενες επιχειρήσεις - εργοδότες, που ορίζονται βάσει ΚΑΔ από το Υπουργείο Οικονομικών, σύμφωνα με το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ της παρούσης, δύνανται να προβαίνουν σε παράταση αναστολών συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους σε ποσοστό μεγαλύτερο του προβλεπομένου στην παράγραφο 1 του άρθρου 1 του ΥΠΟΚΕΦΑΛΑΙΟΥ Α2 και δεν θα εμπίπτουν στην παράγραφο 2 του άρθρου αυτού.
Κατά τα λοιπά οι ΠΙΝΑΚΕΣ 1 και 2 καθώς και οι παράγραφοι 4, 5, 6, 7 και 8 του άρθρου 1 και το άρθρο 4 του παρόντος ΥΠΟΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ισχύουν και για τις επιχειρήσεις της παρούσας παραγράφου.

Στο παράρτημα είναι ο ΚΑΔ που αφορά εστιατόρια.

Το ερώτημα τώρα είναι μπορώ να βάλω στην ΥΔ ημερομηνία 30/6? γιατι αν βάλω 31/5 φοβάμαι οτι θα θεωρήσει το σύστημα οτι 1/6 έρχονται οι εργαζόμενοι στη δουλειά.

• 0

Δε μπορουμε να δηλωσουμε αναστολες για Ιουνιο επειδη δε γνωριζουμε οι εργαζομενοι τι θα θελησουν να κανουν τον Ιουνιο απο τωρα (πχ αν θα θελησουν να κατεβουν για εργασια,αν θα θελησουν να αποχωρησουν γιατι βρηκαν καπου αλλου δουλεια κλπ.)

Οπως δε γνωριζει και η ιδια επιχειρηση επιχειρηση αν θα εχει πελατεια ή οχι τον Ιουνιο και ποσα αταομα προσωπικο θα χρειαστει.

Για αυτο και το Α2 αναφερεται μονο για τον μηνα Μαιο.

Αυτο δηλωσαμε και στο Α1 στις κλειστες. Εως 31/5, ενω συνεχιζουν να παραμενουν κλειστες και τον Ιουνιο.Δεν δηλωσαμε αλλη ημερομηνια πχ 30/6 γιατι δε γνωριζουμε ποτε θα ανοιξουν πραγματικα.

Οσον αφορα για να δηλωσουμε μονο την εκπτωση ενοικιου  Μαιου που αναφερει ο φιλος no slave ενω η επιχειρηση δεν εχει καθολου προσωπικο, δεν ειδα καπου κατι σχετικο και οτι εχουμε και τετοια υποχρεωση.

• 0
1 ώρα πριν, floydpink είπε

Δε μπορουμε να δηλωσουμε αναστολες για Ιουνιο επειδη δε γνωριζουμε οι εργαζομενοι τι θα θελησουν να κανουν τον Ιουνιο απο τωρα (πχ αν θα θελησουν να κατεβουν για εργασια,αν θα θελησουν να αποχωρησουν γιατι βρηκαν καπου αλλου δουλεια κλπ.)

Οπως δε γνωριζει και η ιδια επιχειρηση επιχειρηση αν θα εχει πελατεια ή οχι τον Ιουνιο και ποσα αταομα προσωπικο θα χρειαστει.

Για αυτο και το Α2 αναφερεται μονο για τον μηνα Μαιο.

Αυτο δηλωσαμε και στο Α1 στις κλειστες. Εως 31/5, ενω συνεχιζουν να παραμενουν κλειστες και τον Ιουνιο.Δεν δηλωσαμε αλλη ημερομηνια πχ 30/6 γιατι δε γνωριζουμε ποτε θα ανοιξουν πραγματικα.

Οσον αφορα για να δηλωσουμε μονο την εκπτωση ενοικιου  Μαιου που αναφερει ο φιλος no slave ενω η επιχειρηση δεν εχει καθολου προσωπικο, δεν ειδα καπου κατι σχετικο και οτι εχουμε και τετοια υποχρεωση.

Εδώ θα πω πως όσο κι αν βολεύει αυτό, δεν εινσι το σωστό. Δηλαδή δούλευε κανονικά, αν έρθει κάποιος έλεγχος όλα καλά μιας και δεν σε δήλωσα σε αναστολή και τέλος του μήνα τσουπ...... αναστολή......... 

Κανονικά θα έπρεπε να δηλώσω σε αναστολή τον οποιο υπάλληλο και σε περίπτωση που είχα δουλειά και τον χρειαζόμουν να έκανα διακοπή αναστολής 

• 0
9 ώρες πριν, solwn 1 είπε

ο Πίνακας τροποποίησης ωραρίου , είναι μη διαθέσιμος ,θα ανοίξει απο 16/6 αν θυμάμαι καλά ,

και να ηθελες δεν θα μπορούσες τώρα . 

Υπέβαλε όμως  Πινακα Τροπ/κο Αποδοχών απο 1/6  για Πληρη απασχόληση ,  δες και  την ημερομηνία που ψηφίστηκε ο νόμος για να ισχύει η αλλαγή ,  (το Συνεργασία ηταν να ανοιξει απο 1/6 ..άλλα πήρε παράταση ) 

• 0

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΡΓΑΝΗ ΓΙΑ Α1-ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΑΤΑΣΕΩΝ ΑΝΑΣΤΟΛΩΝ ΜΑΙΟΥ ΑΠΟ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΣΤΙΣ 3/6
ΕΓΩ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΕΩΡΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΤΑ 534 ΕΥΡΩ
ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΕΣΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 7/6 ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
  • 0

Σε ιδιωτικό δημοτικό  σχολείο, είχα οδηγούς και συνοδούς σε αναστολή....καθώς άνοιξαν τα δημοτικά επανήλθαν στην εργασία τους και η σύμβασή τους είναι μέχρι 15/06. Θέλω να την παρατείνω μέχρι 26/06 που είναι η νέα ημερομηνία λήξης του σχολικού έτους.

Ποια έντυπα πρέπει να υποβάλλω στην ΕΡΓΑΝΗ?

• 0
19 ώρες πριν, mariamik είπε

Τελικά μόνο σε μένα έχει συμβεί να μην έχει εργαζόμενο το κεντρικό που πλήττεται και να έχει το υποκατάστημα που έκλεισε με κρατική εντολή, και να μου τραβάει λάθος ημερομηνίες??

Καλημέρα!

Αν κατάλαβα σωστά, δεν άλλαξες τις ημερομηνίες αναστολής όταν δόθηκε η δυνατότητα?

Γιατί κάποια στιγμή (συγχώρεσέ μου το μνημονικό, έχει παραδώσει πνεύμα και αυτό) άνοιξαν ξανά το ΕΡΓΑΝΗ για να μπει η σωστή ημερομηνία έναρξης της αναστολής κάθε εργαζόμενου, η οποία δεν μπορούσε να είναι πριν τις 15/03 για κλειστές και πριν τις 21/03 για πληττόμενες - αντικαθιστώντας πρακτικά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης που "τραβούσε" το σύστημα αυτόματα θεωρώντας την ως την ημερομηνία έναρξης αναστολής..

Αυτό γινόταν με την υποβολή Ορθής Επανάληψης της (τροποποιημένης για εσένα) δήλωσης που υπέβαλες διορθώνοντας την επιχείρηση από πληττόμενη σε κλειστή (φαντάζομαι λόγω ΚΑΔ Ε3).

Αν δεν έκανες τροποποίηση της ημερομηνίας τότε, τώρα δεν βλέπω πως θα μπορούσες να το διορθώσεις εκτός εάν για κάποιο λόγο ανοίξει ξανά το σύστημα για διορθώσεις.

Απλά για να συμβαδίσεις με την ΑΠΔ που έχεις στείλει καλό θα ήταν να αναφέρεις έστω στις παρατηρήσεις τις σωστές ημερομηνίες που τέθηκε ο εργαζόμενος σε αναστολή...

• 0

Για όσους έληξε η πρώτη αναστολή των 45 ημερών στις 15/4 και ξεκίνησαν εργασία κανονικα χρειάζεται να μπούμε να κανουμε Α2 για το 15/4?

• 0
14 ώρες πριν, TANIA είπε

Εχεις δίκιο αυτό είναι για τον Ιούνιο ,όμως σύμφωνα με οικ.17788/346/8.5.2020 

Άρθρο 3
Εξαιρέσεις

1. Επαναλειτουργούσες με εντολή δημόσιας αρχής κατά το μήνα Μάιο 2020 καθώς και πληττόμενες επιχειρήσεις - εργοδότες, που ορίζονται βάσει ΚΑΔ από το Υπουργείο Οικονομικών, σύμφωνα με το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ της παρούσης, δύνανται να προβαίνουν σε παράταση αναστολών συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους σε ποσοστό μεγαλύτερο του προβλεπομένου στην παράγραφο 1 του άρθρου 1 του ΥΠΟΚΕΦΑΛΑΙΟΥ Α2 και δεν θα εμπίπτουν στην παράγραφο 2 του άρθρου αυτού.
Κατά τα λοιπά οι ΠΙΝΑΚΕΣ 1 και 2 καθώς και οι παράγραφοι 4, 5, 6, 7 και 8 του άρθρου 1 και το άρθρο 4 του παρόντος ΥΠΟΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ισχύουν και για τις επιχειρήσεις της παρούσας παραγράφου.

Στο παράρτημα είναι ο ΚΑΔ που αφορά εστιατόρια.

Το ερώτημα τώρα είναι μπορώ να βάλω στην ΥΔ ημερομηνία 30/6? γιατι αν βάλω 31/5 φοβάμαι οτι θα θεωρήσει το σύστημα οτι 1/6 έρχονται οι εργαζόμενοι στη δουλειά.

Για τον Ιούνιο θα υποβληθούν νέες υπεύθυνες δηλώσεις. Θεωρώ πως αυτό θα γίνει πριν τις 15/6, οπότε και επανέρχεται η υποχρέωση του εργοδότη να υποβάλλει αλλαγές, τροποποιήσεις ωραρίου, υπερερεργασίες, υπερωρίες κλπ και ξεκινάει και το Συνεργασία (άλλα μπάχαλα έρχονται....).

• 0
Μόλις τώρα, papoulpb είπε

Για όσους έληξε η πρώτη αναστολή των 45 ημερών στις 15/4 και ξεκίνησαν εργασία κανονικα χρειάζεται να μπούμε να κανουμε Α2 για το 15/4?

Δηλώνουμε τον Μάιο τώρα. Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι.

• 0
11 ώρες πριν, Saga1 είπε

ο Πίνακας τροποποίησης ωραρίου , είναι μη διαθέσιμος ,θα ανοίξει απο 16/6 αν θυμάμαι καλά ,

και να ηθελες δεν θα μπορούσες τώρα . 

Υπέβαλε όμως  Πινακα Τροπ/κο Αποδοχών απο 1/6  για Πληρη απασχόληση ,  δες και  την ημερομηνία που ψηφίστηκε ο νόμος για να ισχύει η αλλαγή ,  (το Συνεργασία ηταν να ανοιξει απο 1/6 ..άλλα πήρε παράταση ) 

30/5 ψηφίστηκε ο 4690/2020 και το άρθρο 31, παρ.2, εδ.β' αναγράφει ότι "ο μηχανισμός εφαρμόζεται αποκλειστικά σε εργαζόμενους που έχουν εξαρτημένη σχέση εργασίας, πλήρους απασχόλησης, κατά την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος". Οπότε... :(

• 0
15 λεπτά πριν, papoulpb είπε

15/4 δεν συμπληρωνεται 45ημερο ακομη και 15/3 να ηταν η εναρξη αναστολης

μηπως θελεις να πεις 15/5, οποτε υποβαλλεις κανονικα με ληξη 15/5

• 0
57 λεπτά πριν, Viper είπε

Καλημέρα!

Αν κατάλαβα σωστά, δεν άλλαξες τις ημερομηνίες αναστολής όταν δόθηκε η δυνατότητα?

Γιατί κάποια στιγμή (συγχώρεσέ μου το μνημονικό, έχει παραδώσει πνεύμα και αυτό) άνοιξαν ξανά το ΕΡΓΑΝΗ για να μπει η σωστή ημερομηνία έναρξης της αναστολής κάθε εργαζόμενου, η οποία δεν μπορούσε να είναι πριν τις 15/03 για κλειστές και πριν τις 21/03 για πληττόμενες - αντικαθιστώντας πρακτικά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης που "τραβούσε" το σύστημα αυτόματα θεωρώντας την ως την ημερομηνία έναρξης αναστολής..

Αυτό γινόταν με την υποβολή Ορθής Επανάληψης της (τροποποιημένης για εσένα) δήλωσης που υπέβαλες διορθώνοντας την επιχείρηση από πληττόμενη σε κλειστή (φαντάζομαι λόγω ΚΑΔ Ε3).

Αν δεν έκανες τροποποίηση της ημερομηνίας τότε, τώρα δεν βλέπω πως θα μπορούσες να το διορθώσεις εκτός εάν για κάποιο λόγο ανοίξει ξανά το σύστημα για διορθώσεις.

Απλά για να συμβαδίσεις με την ΑΠΔ που έχεις στείλει καλό θα ήταν να αναφέρεις έστω στις παρατηρήσεις τις σωστές ημερομηνίες που τέθηκε ο εργαζόμενος σε αναστολή...

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Δεν υπέβαλα καμία ορθή επανάληψη μετά τις 30/03 και επειδή θέλω να δώ αν είναι δικό μου λάθος, ψάχνω να βρώ ποιές ημερομηνίες είχαν δοθεί για αυτές τις διορθώσεις και δεν το πήρα χαμπάρι αλλά δε βρίσκω τίποτα. Και σε αυτή την περίπτωση όμως, αν είχα υποβάλει τροποποιητική της δεύτερης δήλωσης ( της 30/03 δηλαδή που λέει ημερομηνία αναστολής απο δημόσια αρχή 18/03) δε θα μου έδινε τη δυνατότητα να βάλω ημερομηνία πραγματικής αναστολής εργαζομένου γιατί απλά δεν υπάρχει εργαζόμενος σε αυτή την αίτηση. Και δεν υπάρχει γιατί βάσει οδηγιών δεν ξανάβαλα τον εργαζόμενο (υπήρχε το εξής μήνυμα στο ΕΡΓΑΝΗ):

Επισήμανση: Καλούνται οι επιχειρήσεις – εργοδότες που έχουν ήδη υποβάλλει δήλωση ως πληττόμενοι με βάση τον κύριο ΚΑΔ της επιχείρησης, αλλά, με βάση τον ΚΑΔ δευτερεύουσας δραστηριότητας βάσει ακαθάριστων εσόδων του 2018, εντάσσονται στις επιχειρήσεις που έχει ανασταλεί η λειτουργία τους με εντολή δημόσιας αρχής, να υποβάλλουν συμπληρωματικά νέο έντυπο Δήλωσης Αναστολής Συμβάσεων Εργασίας, χωρίς να συμπληρώσουν εκ νέου τον πίνακα εργαζόμενων."

Και τώρα λοιπόν άσχετα αν είναι δικό μου λάθος ή του συστήματος, τί πρέπει να γίνει? Να κάνω τροποποιητική ΑΠΔ Μαρτίου για να πληρώσει ο εργοδότης το διάστημα 18 με 25? Και αυτό πάλι δεν είναι σωστό αφού ήταν κλειστή με κρατική εντολή αυτό το διάστημα.

Ειλικρινά δεν ξέρω τί να κάνω.....

• 0

Αυτο ψαχνω και εγω τώρα ..τελικά δημοσιεύθηκε και ισχύει απο 30/5

ΦΕΚ A 104 - 30.05.2020 Ημερομηνία κυκλοφορίας 31.05.2020 Σελίδες 76 (1851 - 1926) Επανακυκλοφόρησε στις 01.06.2020..

Περιμένουνε και την εγκυκλιο ,.. αλλα και 30/5 να είναι ,,υπάρχει περιθώριο  ακόμη