Προς το περιεχόμενο
  • 0

1-6 Ιουνιου δηλωνουν οι πληττομενες την παραταση της αναστολης - ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΠΟΤΕ?


PIRATIS

Ερώτηση

Απο 1-6 Ιουνιου εστω και ετεροχρονισμενα δηλωνεται η παραταση αναστολης εργαζομενων  σε πληττομενες που αρχισαν να λειτουργουν και οχι περαν της 31/5. Οτι επανερχονται στην εργασια τους απο 1η Ιουνιου , δηλαδη στην ουσια ανακαλειται η αναστολη τους ποτε και πως μπορει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, ashetos είπε

15/4 δεν συμπληρωνεται 45ημερο ακομη και 15/3 να ηταν η εναρξη αναστολης

μηπως θελεις να πεις 15/5, οποτε υποβαλλεις κανονικα

'Εχεις δίκιο, δικό μου λάθος...30/4 εννοουσα πως ολοκληρωθηκε το 45ημερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ιδιωτικό δημοτικό  σχολείο, είχα οδηγούς και συνοδούς σε αναστολή....καθώς άνοιξαν τα δημοτικά επανήλθαν στην εργασία τους και η σύμβασή τους είναι μέχρι 15/06. Θέλω να την παρατείνω μέχρι 26/06 που είναι η νέα ημερομηνία λήξης του σχολικού έτους.

Ποια έντυπα πρέπει να υποβάλλω στην ΕΡΓΑΝΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,

επειδή δυο μέρες είμαι στα πρόθυρα του εμφράγματος

σύμφωνα με απάντηση που πήρα με μαιλ απ το εργάνη

σήμερα ή αύριο θα ξανανοίξει η α1 δήλωση κλειστών...

όποιος έχει ξεχασμένες ας είναι σ΄επιφυλακη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ashetos είπε

Συνάδελφοι καλησπέρα,

επειδή δυο μέρες είμαι στα πρόθυρα του εμφράγματος

σύμφωνα με απάντηση που πήρα με μαιλ απ το εργάνη

σήμερα ή αύριο θα ξανανοίξει η α1 δήλωση κλειστών...

όποιος έχει ξεχασμένες ας είναι σ΄επιφυλακη

Και γιατι δεν τις ανοιγουν του Αγιου Πνευματος μπας και εχουμε και καμια εμπνευση και τα συμπληρωσουμε σωστα; 😄

Σολων Συμβαση μερικης/εκ περιτροπως απασχολησης δινεις με ημερομηνια εναρξης συμβασης 16/6/2020 και ληξης 26/6/2020.Στις παρατηρησεις βαλε "παραταση συμβαση"

Πινακα προσωπικου δεν ξαναυποβαλεις για αυτα.Δεν προβλεπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί Συνάδελφοι κατάστημα μέσα σε εμπορικό κέντρο κλειστά ήταν (15/03 ως 30/04 και μετά παρατάθηκε) πάω να υποβάλω την παράταση αναστολής για όλους τους εργαζόμενους λόγω κρατικής εντολής από 01/05 ως 17/05 (18/05 άνοιξαν τα mall) και υποθέτω το ΕΡΓΑΝΗ 'διαβάζει' ότι βάσει ΚΑΔ θα έπρεπε να είχα ανοίξει 11/05 κατάστημα ρούχων, μου βγάζει μήνυμα ότι μετά της 11/05 δεν μπορώ να θέσω σε αναστολή παραπάνω από το 60% του προσωπικού μου... Κάποιος παθών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/6/2020 στις 4:16 ΜΜ, doctor είπε

Θα δώσουν παράταση, δεν ξέρουμε πότε όμως. 

και όντως δώθηκε παράταση.

Στις 4/6/2020 στις 6:00 ΜΜ, doctor είπε

Εγώ δεν έστειλα τίποτα. Παιδιά, καλύτερα να περιμένουμε. 

και εδώ σωστός , όσοι τρέξαμε να συμπληρώσουμε και να αποθηκεύσουμε δηλώσεις ώστε να μήν τις κάνουμε τελευταία στιγμή , φάγαμε ένα αξιοπρεπέστατο σβήσιμο ... και άντε πάλι από την αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, lefterisv είπε

Αγαπητοί Συνάδελφοι κατάστημα μέσα σε εμπορικό κέντρο κλειστά ήταν (15/03 ως 30/04 και μετά παρατάθηκε) πάω να υποβάλω την παράταση αναστολής για όλους τους εργαζόμενους λόγω κρατικής εντολής από 01/05 ως 17/05 (18/05 άνοιξαν τα mall) και υποθέτω το ΕΡΓΑΝΗ 'διαβάζει' ότι βάσει ΚΑΔ θα έπρεπε να είχα ανοίξει 11/05 κατάστημα ρούχων, μου βγάζει μήνυμα ότι μετά της 11/05 δεν μπορώ να θέσω σε αναστολή παραπάνω από το 60% του προσωπικού μου... Κάποιος παθών; 

Το σύστημα δεν διαβάζει τις εξαιρέσεις του παραρτήματος του ΦΕΚ. Αν δει πάνω από 60% το κόβει. Περιμένουμε να το φτιάξουν οι  λεβέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα.Εχω περίπτωση εργαζόμενου που του κοινοποιήθηκε στις 4 Μαρτίου απόλυση με προειδοποίηση.Στην πρώτη δήλωση αναστολής εργασίας που υποβάλλαμε η ΕΡΓΑΝΗ τον εμφάνιζε ως απολυμένο και ετσι τον συμπεριλάβαμε στην δήλωση.Αλλωστε ήταν και υποχρεωτικό.Τώρα στο Α2 δεν εμφανίζεται ο εργαζόμενος και η προειδοποίηση λήγη τον Ιούλιο.Εχει τύχει σε κάποιο συνάδελφο??? Ο εργοδότης δεν θέλει να τον πληρώσει γιατί δεν τον απασχολούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Με τον ΦΜΥ Απριλίου τι θα κάνετε τελικά?

Θα υποβάλλετε μηδενική δήλωση με τικαρισμένο το "προσωρινή παύση προσωπικού"?

Ή θα υποβάλλετε κανονικά και θα πληρωθεί ο ΦΜΥ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, VILY είπε

Συνάδελφοι καλησπέρα.Εχω περίπτωση εργαζόμενου που του κοινοποιήθηκε στις 4 Μαρτίου απόλυση με προειδοποίηση.Στην πρώτη δήλωση αναστολής εργασίας που υποβάλλαμε η ΕΡΓΑΝΗ τον εμφάνιζε ως απολυμένο και ετσι τον συμπεριλάβαμε στην δήλωση.Αλλωστε ήταν και υποχρεωτικό.Τώρα στο Α2 δεν εμφανίζεται ο εργαζόμενος και η προειδοποίηση λήγη τον Ιούλιο.Εχει τύχει σε κάποιο συνάδελφο??? Ο εργοδότης δεν θέλει να τον πληρώσει γιατί δεν τον απασχολούσε.

Στην περίπτωσή σας, η καταγγελία σύμβασης έχει γίνει στις 4/3 και το μόνο που απομένει είναι η παρέλευση του διαστήματος της προειδοποίησης ώστε να λυθεί και τυπικά η σχέση εργασίας. Έτσι όπως στήθηκε το Εργάνη, τον βλέπει ως απολυμένο ήδη (αφού υπεβλήθη το έντυπο Ε6) και ορθώς δεν τον εμφανίζει στις υπ.δηλώσεις αναστολών του 5/2020.  Δεν υπήρξε καμία μέριμνα από το Υπουργείο γι αυτή την περίπτωση και φοβάμαι ότι δεν θα βγάλετε άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Με τον ΦΜΥ Απριλίου τι θα κάνετε τελικά?

Θα υποβάλλετε μηδενική δήλωση με τικαρισμένο το "προσωρινή παύση προσωπικού"?

Ή θα υποβάλλετε κανονικά και θα πληρωθεί ο ΦΜΥ?

Ευχαριστώ.

Ποιος ΦΜΥ να πληρωθεί? Μπερδεύτηκα. Εννοείς για τις ημέρες που εργάστηκαν μάλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, ponzi είπε

Ποιος ΦΜΥ να πληρωθεί? Μπερδεύτηκα. Εννοείς για τις ημέρες που εργάστηκαν μάλλον!

στον 4ο δεν υπολόγισες αναλογία ΔΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

στον 4ο δεν υπολόγισες αναλογία ΔΠ?

Υπολόγισα ναι. Και θα στείλω ΦΜΥ μαζί με ότι ημέρες εργασίας υπάρχουν στον Απρίλιο. Έτσι όπως διατυπώθηκε η ερώτηση όμως ήταν σαν να ρωτούσε αν θα αποδώσουμε ΦΜΥ για το διάστημα της αναστολής! Εκτός και αν κατάλαβα λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, ponzi είπε

Υπολόγισα ναι. Και θα στείλω ΦΜΥ μαζί με ότι ημέρες εργασίας υπάρχουν στον Απρίλιο. Έτσι όπως διατυπώθηκε η ερώτηση όμως ήταν σαν να ρωτούσε αν θα αποδώσουμε ΦΜΥ για το διάστημα της αναστολής! Εκτός και αν κατάλαβα λάθος 

ΟΚ ,ρωτάω γιατί τα έστειλα ήδη ,τρέχα-τρέχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ΟΚ ,ρωτάω γιατί τα έστειλα ήδη ,τρέχα-τρέχα.

 

Άσε που το ΔΠ πάει κανονικά με τον ΦΜΥ Ιουνίου για όσους δεν πλήρωσαν! Και όσοι πλήρωσαν αυτά που τους είχαμε πει στην αρχή, τώρα θα πληρώσουν και τα υπόλοιπα. Άρα ΦΜΥ τον Απρίλιο για το μέρος που τους είπαμε τότε και ΦΜΥ τώρα για το υπόλοιπο. Ή ΦΜΥ ΔΠ συνολικού με Ιούνιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, ponzi είπε

Άσε που το ΔΠ πάει κανονικά με τον ΦΜΥ Ιουνίου για όσους δεν πλήρωσαν! Και όσοι πλήρωσαν αυτά που τους είχαμε πει στην αρχή, τώρα θα πληρώσουν και τα υπόλοιπα. Άρα ΦΜΥ τον Απρίλιο για το μέρος που τους είπαμε τότε και ΦΜΥ τώρα για το υπόλοιπο. Ή ΦΜΥ ΔΠ συνολικού με Ιούνιο? 

σε 2 κομμάτια μάλλον θα μπει.

για μένα πρέπει το β'τμήμα  ΔΠ να πάει με Μάιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

για εργαζόμενο που παραμένει μέχρι σήμερα σε αναστολή, στο πεδίο "ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ / ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ", επιλέγω 31/05 (γιατί λογικά για τον Ιούνιο θα ξαναυποβάλουμε νέα φόρμα) ή 11/06 (ημ/νία λήξης προθεσμίας υποβολής) ???

 

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, ponzi είπε

Άσε που το ΔΠ πάει κανονικά με τον ΦΜΥ Ιουνίου για όσους δεν πλήρωσαν! Και όσοι πλήρωσαν αυτά που τους είχαμε πει στην αρχή, τώρα θα πληρώσουν και τα υπόλοιπα. Άρα ΦΜΥ τον Απρίλιο για το μέρος που τους είπαμε τότε και ΦΜΥ τώρα για το υπόλοιπο. Ή ΦΜΥ ΔΠ συνολικού με Ιούνιο? 

Καλημέρα και εγώ για Ιούνιο σκέφτηκα αλλά το πρόγραμμα μισθοδοσίας δεν μου επιτρέπει να το υπολογίσω σε άλλο μήνα πλην 4ου! Μου είπαν να το βάλω 4ο ασχέτως αν η πληρωμή γίνει Ιούνιο. Όμως έτσι θα πρέπει να μπει στην ΑΠΔ Μαίου. Θα χουν βγει οδηγίες από ΕΦΚΑ; Επίσης η ΑΑΔΕ πρέπει όταν ξυπνήσει να βγάλει καμία οδηγία για ΦΜΥ και μηνιαίες βεβαιώσεις. Αν κάνουμε τροπ/κή ΦΜΥ για 4ο μετά τις 30/6 δεν έχει πρόστιμο έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι τροποιητικες ΦΜΥ μισθοδοσιας δεν εχουν προστιμο αν δεν υπαρχει φορος προς υποβολη.

Ουτε οι εκπροθεσμες ΦΜΥ μισθοδοσιας οταν δεν υπαρχει παλι παρακρατηση φορου παρα μονο δηλωνονται οι αμοιβες.

Ναι Παυλο 31/5 βαζεις υποχρεωτικα.Δεν τη γλυτωνεις για Ιουνιο.Θα ξαναστειλεις.Για αυτο κανονισε απο τωρα τα μπανια σου 😃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, floydpink είπε

Οι τροποιητικες ΦΜΥ μισθοδοσιας δεν εχουν προστιμο αν δεν υπαρχει φορος προς υποβολη.

Ουτε οι εκπροθεσμες ΦΜΥ μισθοδοσιας οταν δεν υπαρχει παλι παρακρατηση φορου παρα μονο δηλωνονται οι αμοιβες.

Ναι Παυλο 31/5 βαζεις υποχρεωτικα.Δεν τη γλυτωνεις για Ιουνιο.Θα ξαναστειλεις.Για αυτο κανονισε απο τωρα τα μπανια σου 😃

 

 

Χαχαχα, ευχαριστώ !!! 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, ponzi είπε

Ποιος ΦΜΥ να πληρωθεί? Μπερδεύτηκα. Εννοείς για τις ημέρες που εργάστηκαν μάλλον!

Καλησπέρα.

Εννοώ για τις ημέρες που ήταν σε αναστολή.

Θα πρέπει να στείλουμε μηδενική ΦΜΥ ή μόνο το ΔΠ (όσοι πλήρωσαν τον Απρίλιο) ή

θα υποβάλλουμε κανονικά, θα πληρωθεί ο ΦΜΥ αναστολής και θα τον δώσουν πίσω?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα 534€ του Μαϊου πάντως ακόμα ουδείς δεν τα είδε σύμφωνα με τους πελάτες μου, 10 με 12 έλεγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, για το

Ε11.1 ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΈΝΤΥΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ
ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΛΗΨΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ ΚΑΙ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΜΕΝΗΣ
ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΠΑΡ. 3ΣΤ ΤΗΣ ΠΝΠ (Α΄ 55/11.03.2020), προσπαθώ να το υποβάλω και μου βγάζει ότι είναι εκπρόθεσμο, σήμερα δεν λήγει η προθεσμία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...