Προς το περιεχόμενο
  • 0

1-6 Ιουνιου δηλωνουν οι πληττομενες την παραταση της αναστολης - ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΠΟΤΕ?


PIRATIS

Ερώτηση

Απο 1-6 Ιουνιου εστω και ετεροχρονισμενα δηλωνεται η παραταση αναστολης εργαζομενων  σε πληττομενες που αρχισαν να λειτουργουν και οχι περαν της 31/5. Οτι επανερχονται στην εργασια τους απο 1η Ιουνιου , δηλαδη στην ουσια ανακαλειται η αναστολη τους ποτε και πως μπορει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γραφείο τουρισμού.Σε αναστολή μέχρι 31/5 και θα συνεχίσε  και 30/6.Ένας εργαζόμενος θα αρχίσει να δουλεύει κανονικά απο αύριο. Άν το σύστημα δεν ανοίξει θα δουλέψει αύριο ή όχι  ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, Trip_Accountant είπε

Εγώ κάνοντας μια δοκιμή σε επιχείρηση κλεισμένη και τον Μάιο (που δεν έχει όμως προσωπικό και ενοίκιο ) δεν έχει κάποιο πεδίο για ημερομηνία στον πίνακα με τα στοιχεία της επιχείρησης και στην εκτύπωση του εντύπου στον πίνακα των εργαζομένων φέρνει τις παρακάτω στήλες:

ΗΜ/ΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ

ΗΜ/ΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ

ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ

ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Λογικά έτσι θα είναι και το έντυπο που περιμένουμε να ανοίξει. Δεν βρίσκω κάπου οδηγίες.

Τί να σημαίνει το ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

Γραφείο τουρισμού.Σε αναστολή μέχρι 31/5 και θα συνεχίσε  και 30/6.Ένας εργαζόμενος θα αρχίσει να δουλεύει κανονικά απο αύριο. Άν το σύστημα δεν ανοίξει θα δουλέψει αύριο ή όχι  ??

αν είναι να δουλέψει γιατί όχι? θα περιμένει το εργάνη?

πως το έχει αυτό "πληρωμή από εργοδότη"? γιατί δεν  μπορώ να δω.  μπορείς να αντιγράψεις το πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

αν είναι να δουλέψει γιατί όχι? θα περιμένει το εργάνη?

πως το έχει αυτό "πληρωμή από εργοδότη"? γιατί δεν  μπορώ να δω.  μπορείς να αντιγράψεις το πεδίο.

Δεν το ξέρω.Το ανέβασε παραπάνω ο Trip_Accountant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα μπήκα , το άνοιξαν.

Αναστολή από και αναστολή έως κλειδωμένα συμπληρωμένα με 15/3/2020 και 30/04/2020 αντίστοιχα

Ημ/νια παράτασης /οριστικής διακοπής ανοιχτό για συμπλήρωση με προσυμπληρωμένο 30/4/2020

Πληρωμή απο εργοδότη μια επιλογή ΝΑΙ ή τίποτα

Για να ακούσω γνώμες;

Θεωρώ πως βάζουμε την ημερομηνία που σταματά η αναστολή πχ 10/5 αν ξεκίνησε εργασία στις 11/5 , 17/5 αν ξεκίνησε 18/5 και 31/5 αν ήταν όλο το μήνα σε αναστολή.

Στο πεδίο που λέει πληρωμή απο εργοδότη μάλλον βάζουμε ΝΑΙ αν ξεπεραστεί το όριο του 60% εργαζομένων σε αναστολή που αναλαμβάνει ο εργοδότης το κόστος της αναστολής.

Θέλω να πιστεύω πως οι ΚΑΔ που μνημονεύονται στην σχετική απόφαση θα μπορούν να δηλώσουν το 100% των εργαζομένων τους.

edit: Μπήκα σε εργοδότη που είχε κάνει αναστολή 1/4 και τα προσυμπληρωμένα Αναστολή από και αναστολή έως είναι 01/04/2020-16/05/2020 , 16/5 ήταν εργάσιμη άρα μάλλον θέλει 11/5 , 18/5, 26/5 κ.ο.κ για το πεδίο ημ/νια παράτασης /οριστικής διακοπής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηπως αναφερεται στον εκτακτο πινακα για εκτακτες κατεπειγουσες αναγκες που διεκποτε καποιος αναστολη και τον πληρωνε ο εργοδοτης και ξαναπηγαινε σε αναστολη?εξου και το παραταση 'ή οριστικη διακοπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

19:19 μμ άνοιξε !! και φέρνει σε πληττόμενη  ημερομηνία έναρξης αναστολής ..... την ημερομηνία υποβολής !!!! 🤯 και δεν αλλάζει !!  Εεε ρε γλέντια !!!

(Αθάνατο Ελληνικό Δημόσιο ,,..η μια υπηρεσία κοντράρει την άλλη (Υπ.Εργασίας vs ΕΦΚΑ))

Και έχουμε υποβάλλει ΑΠΔ Απριλίου με άλλη Εναρξη Αναστολής σκ☠️☠️☠️ !!!

Γιατί δεν εδωσαν παράταση στη ΑΠΔ Απριλιού ??? 

Απαράδεκτοι !! να δούμε τι θέση θα πάρουν οι σύλλογοι ... 

 

Και για να κάνουμε την δουλεία μας :

*ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ  πχ Σου λεει Αναστολή Εως 21/5 ,

Αν θες να βάλεις παράταση ,  θα γράψεις 31/5  ,και αν θες να κάνεις διακοπή , θα γράψεις 21/5 ?    

*ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Αυτο τι είναι ? αφορα το εξ ελευθεριότητας εργοδότη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως διαχωριζει το σύστημα την παράταση απο την διακοπή αφου είναι ένα το πεδίο?Η ημερομηνια αναστολή εως ειναι προσυμπληρωμένη και δεν αλλάζει ,αν θέλω να παρατείνω την αναστολή μέχρι 30/06(εστιτατόριο που αποφασίζει οτι δεν θα ανοίξει) θα βάλω στο πεδίο 30/06?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αυτή την "παρτίδα" δηλώσεων , η τελική ημερομηνία είναι εως 31/5 ,, για Ιούνιο ΔΕΝ εχουν  νομοθετήσει ακόμη ( για το Εργάνη  λεω)

εγω το ερμηνευσα ετσι :

Αν θες να βάλεις παράταση ,  θα γράψεις 31/5  ,και αν θες να κάνεις διακοπή , θα γράψεις 21/5

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, PROAKIS είπε

θα μας τρελάνουν τελικά.

01/04 +45 = 15/05 δεν κάνει? 30+15=45.

έως 16/05 λένε αυτοί.

 

όταν λέμε ασθένεια από 28/03 έως 08/4 τι σημαίνει?  09/04 έρχεται για δουλειά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξαρτάται ,, την ωρα υποβολής ,,αν εκανες τη δηλωση απόγευμα , πιάνει απο την επόμενη ,, ολα τα σκέφτηκαν. (πλακα κανω ) 

Με επιασε το στομάχι μου ,,τους βαρέθηκα ,, θα μας βάλουν να υποβάλλουμε ξανά ΟΛΕΣ τις ΑΠΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Εξαρτάται ,, την ωρα υποβολής ,,αν εκανες τη δηλωση απόγευμα , πιάνει απο την επόμενη ,, ολα τα σκέφτηκαν. (πλακα κανω ) 

Με επιασε το στομάχι μου ,,τους βαρέθηκα ,, θα μας βάλουν να υποβάλλουμε ξανά ΟΛΕΣ τις ΑΠΔ

την ΑΠΔ μην την πειράζεις.

το εργάνη ζει στον κόσμο του έτσι και αλλιώς.

την είχα στείλει 31/03 και στις παρατηρήσεις έγραφα από 01/04 ,μετά έκανα επαναυποβολή με 01/04.

πάντως πληρωμή από εργοδότη λογικά αφορά το πλεονάζον του 60% που πήρε παράταση.

τώρα έχω και εγώ διάφορες με 2 μέρες διαφορά ,τις έστειλα Σάββατο για Δευτέρα.

τι να κάνω? εγώ θα βάλω 31/05 και κερδίζουν 2 μέρες επιδότηση.

άλλο δεν μπορώ να ασχοληθώ.

και τέλος ,το διάστημα προσωρινής διακοπής λογικά θα το βρουν μόνοι τους.

πάντως όσο πάνε και ξυπνάνε.  αν και δεν το περίμενα ,μου άρεσε που βάλανε σε όλους προτεινόμενη λήξη την λήξη της αναστολής ,οπότε πειράζουμε μόνο τους.... με παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διόρθωση.

δεν πειράζουμε την ΑΠΔ ,εφόσον στην υποβολή της αναστολής γράφαμε στις παρατηρήσεις από 01/04/2020 πχ.

η ημερομηνία για να κάνει έλεγχο το ΙΚΑ ,υπάρχει δηλωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μην στέλνετε ,θέλουμε διευκρινήσεις.

κλέβουν 1 μέρα στο 15/05 με 16/05  ,αν βάλουμε 31/05 χάνεται και αυτή?

ή θα πάμε με 01/06 ,το δοκίμασα το πήρε . (δεν έκανα υποβολή).

η εστίαση θα δηλωθεί με την μια έως 30/06 πχ? ή μιλάμε για Μάιο μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε ,, δυστυχώς ανηκω σε ιδιαίτερη περίπτωση

Εργαζόμενοι σταμάτησαν απο 10/3 !!! η εταιρεία μπήκε στις πληττόμενες >1/4 ,και οι αιτήσεις υποβλήθηκαν απο 06-15/4 ..,  καταλαβαίνεις ? Σε εμας ΔΕΝ δοθηκε η δυνατότητα να υποβάλλουμε ξανά ΑΠΔ Μαρτιου.. για τον Απρίλιο είπα πιο πάνω  

Καποιοι απο αυτούς- μετα τα σημερινά - θα πάρουν λιγότερα χρηματα – εως καθόλου - ,,και «θα φταίω» εγω !!

Απάντησε μου  όποτε μπορείς  στις  ερωτήσεις   μου :

"*ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ  πχ Σου λεει Αναστολή Εως 21/5 ,

Αν θες να βάλεις παράταση ,  θα γράψεις 31/5  ,και αν θες να κάνεις διακοπή , θα γράψεις 21/5 ?    

*ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Αυτο τι είναι ? αφορα το εξ ελευθεριότητας εργοδότη

Καλη συνέχεια ,,  ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποιος και που να δωσουν διευκρινισεις,αφου ως 31 μαιου ειναι αναστολη πχ ως τοτε θα τον βαλω . επειτα τι 31 τι 1 αφου με την βδομαδα παει το διαστημα,ετσι νομιζω τουλαχιστον ,να περιμενουμε και αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ.

Μουσική σχολή που άνοιξε (με κρατική εντολή)στις 18/5/2020 έχει 7 υπαλλήλους.

2 υπάλληλοι παρέμειναν σε αναστολή μέχρι τέλους Μαίου άρα τους βάζω 31/5 (ή και 1/6 με τις υποψίες του συναδέλφου proakis).

Τους υπόλοιπους θα τους βάλω μέχρι 17/5/2020 (τελευταία μέρα αναστολής που δεν εργάστηκαν) ή 18/5/2020 πρώτη μέρα εργασίας?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Προσωπικά δεν θα πειράξω καμία ΑΠΔ.Ακόμη κι αν μελλοντικά βρεθεί διαφορά (το αποκλείω να είναι σε θέση να το διασταυρώσουν)θα αποδεικνύονται οι 45 ημέρες από τα συνολικά ένσημα που θα έχουν υπολογιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Saga1 είπε

19:19 μμ άνοιξε !! και φέρνει σε πληττόμενη  ημερομηνία έναρξης αναστολής ..... την ημερομηνία υποβολής !!!! 🤯 και δεν αλλάζει !!  Εεε ρε γλέντια !!!

(Αθάνατο Ελληνικό Δημόσιο ,,..η μια υπηρεσία κοντράρει την άλλη (Υπ.Εργασίας vs ΕΦΚΑ))

Και έχουμε υποβάλλει ΑΠΔ Απριλίου με άλλη Εναρξη Αναστολής σκ☠️☠️☠️ !!!

Γιατί δεν εδωσαν παράταση στη ΑΠΔ Απριλιού ??? 

Απαράδεκτοι !! να δούμε τι θέση θα πάρουν οι σύλλογοι ... 

 

Και για να κάνουμε την δουλεία μας :

*ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ  πχ Σου λεει Αναστολή Εως 21/5 ,

Αν θες να βάλεις παράταση ,  θα γράψεις 31/5  ,και αν θες να κάνεις διακοπή , θα γράψεις 21/5 ?    

*ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Αυτο τι είναι ? αφορα το εξ ελευθεριότητας εργοδότη 

 

και πως θα πληρωθούν οι εργαζόμενοι για το πραγματικό διάστημα που ηταν σε αναστολή ; αφού βλέπει την ημερομηνία που υποβάλαμε την αρχική παρόλο που άνοιξαν το σύστημα και κάναμε ορθή επανάληψη ; έ ρε γλέντια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, monty είπε

Να ρωτήσω κι εγώ.

Μουσική σχολή που άνοιξε (με κρατική εντολή)στις 18/5/2020 έχει 7 υπαλλήλους.

2 υπάλληλοι παρέμειναν σε αναστολή μέχρι τέλους Μαίου άρα τους βάζω 31/5 (ή και 1/6 με τις υποψίες του συναδέλφου proakis).

Τους υπόλοιπους θα τους βάλω μέχρι 17/5/2020 (τελευταία μέρα αναστολής που δεν εργάστηκαν) ή 18/5/2020 πρώτη μέρα εργασίας?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Προσωπικά δεν θα πειράξω καμία ΑΠΔ.Ακόμη κι αν μελλοντικά βρεθεί διαφορά (το αποκλείω να είναι σε θέση να το διασταυρώσουν)θα αποδεικνύονται οι 45 ημέρες από τα συνολικά ένσημα που θα έχουν υπολογιστεί.

πιο ψύχραιμα το σκέφτηκα τώρα.

όπως είχα γράψει το πρωί.  βάζουμε ημερομηνία την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ .

έλα όμως που αυτοί προτείνουν την πρώτη μέρα εργασίας?

πχ. 01/04 όπως έγραψα και δεν πήρε παράταση ,του προτείνει ως λήξη  16/05.

τι εννοούν οι μαλάκες?

πάω να περπατήσω λίγο και να σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

πιο ψύχραιμα το σκέφτηκα τώρα.

όπως είχα γράψει το πρωί.  βάζουμε ημερομηνία την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ .

έλα όμως που αυτοί προτείνουν την πρώτη μέρα εργασίας?

πχ. 01/04 όπως έγραψα και δεν πήρε παράταση ,του προτείνει ως λήξη  16/05.

τι εννοούν οι μαλάκες?

πάω να περπατήσω λίγο και να σκεφτώ.

Έστειλα την πρώτη και έβαλα ημερομηνία διακοπής αναστολής την 18/5/20 και στις παρατηρήσεις, οτι εργάζεται από 18/5/20. Νομίζω είναι ξεκάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, katerina120963 είπε

Έστειλα την πρώτη και έβαλα ημερομηνία διακοπής αναστολής την 18/5/20 και στις παρατηρήσεις, οτι εργάζεται από 18/5/20. Νομίζω είναι ξεκάθαρο.

αν βάλεις στο excel   01/04+45 σου βγάζει 16/05 .  γιατί μετράει από 2/04 από δω και πέρα δηλ.

αν βάλεις 31/05-16/5 = 15 μέρες. ενώ είναι 16.

άρα πρέπει να βάλουμε 01/06/20.

ή στο λιανεμπόριο πρέπει να βάλουμε 11/05.

και με την προυπόθεση ότι θα αφαιρούν από τις 16/05  και όχι από 17/05.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

αν βάλεις στο excel   01/04+45 σου βγάζει 16/05 .  γιατί μετράει από 2/04 από δω και πέρα δηλ.

αν βάλεις 31/05-16/5 = 15 μέρες. ενώ είναι 16.

άρα πρέπει να βάλουμε 01/06/20.

ή στο λιανεμπόριο πρέπει να βάλουμε 11/05.

και με την προυπόθεση ότι θα αφαιρούν από τις 16/05  και όχι από 17/05.

 

κλαίω απο τα γέλια! το έβαλες στο εξέλ; τι άλλο θα κάνουμε για να αποκωδικοποιήσουμε τις σπαζοκεφαλιές τους ; αν το βάλεις στον μηχανισμό των Αντικυθήρων τι θα βγάλει λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, SORENTINO είπε

κλαίω απο τα γέλια! το έβαλες στο εξέλ; τι άλλο θα κάνουμε για να αποκωδικοποιήσουμε τις σπαζοκεφαλιές τους ; αν το βάλεις στον μηχανισμό των Αντικυθήρων τι θα βγάλει λες ;

το έβαλα στο excel για να δω πως το βγάλανε.

μα θέλουν και πως το λέγανε ,ευθυγράμμιση με την ΑΠΔ?

μα η ΑΠΔ θα λέει το σωστό και το λογικό ,λήξη αναστολής 31/05 (τελευταία μέρα) .

οι 3-*-άλακες 01/06 για να βγαίνουν οι μέρες.

 

είχαν δεν είχαν μας τα πρήξανε πάλι.

σταματάω  να εκνευρίζομαι ,γιατί όλο τον Απρίλη μέσα στον ύπνο μου το εργάνη σκεφτόμουν και παραμιλούσα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...