Προς το περιεχόμενο
  • 0

1-6 Ιουνιου δηλωνουν οι πληττομενες την παραταση της αναστολης - ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΠΟΤΕ?


PIRATIS

Ερώτηση

Απο 1-6 Ιουνιου εστω και ετεροχρονισμενα δηλωνεται η παραταση αναστολης εργαζομενων  σε πληττομενες που αρχισαν να λειτουργουν και οχι περαν της 31/5. Οτι επανερχονται στην εργασια τους απο 1η Ιουνιου , δηλαδη στην ουσια ανακαλειται η αναστολη τους ποτε και πως μπορει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν δηλώνεται ότι ανακαλείται η αναστολή εργασίας. Μόνο στις περιπτώσεις που αυτό συνέβαινε πριν την λήξη. Πχ κάποιος μπήκε σε αναστολή στις 18/3 και επέστρεφε στην δουλειά πριν τις 22/4. Τότε δηλώναμε διακοπή της αναστολή (προσωρινή ή μόνιμη, ανάλογα με την περίπτωση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να κάνουμε την δήλωση Μαϊου, από σήμερα εώς τις 7, επιλέγουμε νέα δήλωση ή ορθή επανάληψη της του Απριλίου??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
57 λεπτά πριν, Παυλάκης είπε

Για να κάνουμε την δήλωση Μαϊου, από σήμερα εώς τις 7, επιλέγουμε νέα δήλωση ή ορθή επανάληψη της του Απριλίου??? 

Καλημερα , Καλο Μηνα ,

Μπήκα να δω ,και εχω και εγω την ιδια απορία ,

Η δική μου είναι για πληττόμενη , γιατί δεν μας αφήνει να προχωρήσουμε με το πρωτο ,

Δλδ ΤΙς  ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ / ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΈΣ , και μονο για την ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ σου ζητα α.π. και ημερομηνία υποβολής ..

Είναι σωστό να ψαχνόμαστε σήμερα .. ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Καλημερα , Καλο Μηνα ,

Μπήκα να δω ,και εχω και εγω την ιδια απορία ,

Η δική μου είναι για πληττόμενη , γιατί δεν μας αφήνει να προχωρήσουμε με το πρωτο ,

Δλδ ΤΙς  ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ / ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΈΣ , και μονο για την ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ σου ζητα α.π. και ημερομηνία υποβολής ..

Είναι σωστό να ψαχνόμαστε σήμερα .. ? 

 

Καλημέρα ,μπήκα και εγω,επιλέγω ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ / ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΈΣ ,το Α2  γιατί έχω εστιατόριο που λειτούργησε στις 25/05 και δεν με αφήνει να προχωρήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

17 λεπτά πριν, TANIA είπε

Καλημέρα ,μπήκα και εγω,επιλέγω ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ / ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΈΣ ,το Α2  γιατί έχω εστιατόριο που λειτούργησε στις 25/05 και δεν με αφήνει να προχωρήσω....

Καλημερα και εγω σε εστιατοριο το ιδιο ακριβως δεν με αφηνει να προχωρησω.....θα το προσπαθησω και αυτο που διαβαζω στο ΔΕΝ ,αρκει να μην ειναι τιποτα λαθος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος συνάδελφος το κάνει ,ας αναφέρει κατι για τις   ημερομηνίες  ,δλδ  αν σε αφήνει να γράψεις ημερομηνία παράτασης αναστολής και πως δεν λαμβάνει υπόψη την ημερομηνία υποβολής .. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Αν κάποιος συνάδελφος το κάνει ,ας αναφέρει κατι για τις   ημερομηνίες  ,δλδ  αν σε αφήνει να γράψεις ημερομηνία παράτασης αναστολής και πως δεν λαμβάνει υπόψη την ημερομηνία υποβολής .. :(

δεν νομίζω με το ορθή επανάληψη.

αυτό αφορά ,αν κάνεις λάθος στο Α2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα αυτό λέμε , δεν θέλουμε να κάνουμε διόρθωση ,, άλλα οριστική δήλωση παρατάσεων και διακοπών αναστολής .. Μήπως δεν το έχουν ανοίξει ακόμη .. ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Μα αυτό λέμε , δεν θέλουμε να κάνουμε διόρθωση ,, άλλα οριστική δήλωση παρατάσεων και διακοπών αναστολής .. Μήπως δεν το έχουν ανοίξει ακόμη .. ? 

 

αφού το γράφει, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ.

τι άλλο να πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

δεν νομίζω με το ορθή επανάληψη.

αυτό αφορά ,αν κάνεις λάθος στο Α2.

Σωστά, το προσπάθησα και δεν το δίνει, οπότε λογικά να το δούμε,δεν μπορούμε να χρησιμοποιησουμε την ορθή επαναληψη, είναι αν κάνουμε λάθος, στην αρχική ανάκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να πεις ,, περιμένουμε ,, Ελπίζω να μην έχουμε εκπλήξεις στο θέμα των ημερομηνιών .

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

01/06/2020 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΔΩ

 

.. αλλά δεν  ανοίγει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και γι αυτούς που η αναστολη τελείωνε 30/4 αλλα τα μαγαζιά ανοίξαν 11/5 , καλά κατάλαβα οτι δεν κάνουμε κατι;

31. Πώς αντιμετωπίζεται η περίπτωση των εργαζομένων κλειστής επιχειρήσεως με εντολή δημόσιας αρχής, οι οποίοι ήταν σε καθεστώς αναστολής της σύμβασης εργασίας τους μέχρι τις 30.4.2020, η δε επιχείρηση, στην οποία εργάζονται, επαναλειτουργεί με εντολή της δημόσιας αρχής στις 11.5.2020 ;

  • Οι εργαζόμενοι που απασχολούνταν σε επιχείρηση που ήταν κλειστή με εντολή της δημόσιας αρχής, τίθενται αυτοδίκαια σε καθεστώς παράτασης της αναστολής των συμβάσεων εργασίας τους, μέχρι την ημερομηνία που επαναλειτουργεί η επιχείρηση, στην οποία εργάζονται. Οι εργαζόμενοι αυτοί είναι δικαιούχοι αποζημίωσης ειδικού σκοπού, κατ’ αναλογία των ημερών διάρκειας της αναστολής αυτής (17,80 ευρώ ημερησίως).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, DENNY είπε

και γι αυτούς που η αναστολη τελείωνε 30/4 αλλα τα μαγαζιά ανοίξαν 11/5 , καλά κατάλαβα οτι δεν κάνουμε κατι;

31. Πώς αντιμετωπίζεται η περίπτωση των εργαζομένων κλειστής επιχειρήσεως με εντολή δημόσιας αρχής, οι οποίοι ήταν σε καθεστώς αναστολής της σύμβασης εργασίας τους μέχρι τις 30.4.2020, η δε επιχείρηση, στην οποία εργάζονται, επαναλειτουργεί με εντολή της δημόσιας αρχής στις 11.5.2020 ;

  • Οι εργαζόμενοι που απασχολούνταν σε επιχείρηση που ήταν κλειστή με εντολή της δημόσιας αρχής, τίθενται αυτοδίκαια σε καθεστώς παράτασης της αναστολής των συμβάσεων εργασίας τους, μέχρι την ημερομηνία που επαναλειτουργεί η επιχείρηση, στην οποία εργάζονται. Οι εργαζόμενοι αυτοί είναι δικαιούχοι αποζημίωσης ειδικού σκοπού, κατ’ αναλογία των ημερών διάρκειας της αναστολής αυτής (17,80 ευρώ ημερησίως).

δεν νομίζω ,να μην κάνεις κάτι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, DENNY είπε

και γι αυτούς που η αναστολη τελείωνε 30/4 αλλα τα μαγαζιά ανοίξαν 11/5 , καλά κατάλαβα οτι δεν κάνουμε κατι;

31. Πώς αντιμετωπίζεται η περίπτωση των εργαζομένων κλειστής επιχειρήσεως με εντολή δημόσιας αρχής, οι οποίοι ήταν σε καθεστώς αναστολής της σύμβασης εργασίας τους μέχρι τις 30.4.2020, η δε επιχείρηση, στην οποία εργάζονται, επαναλειτουργεί με εντολή της δημόσιας αρχής στις 11.5.2020 ;

  • Οι εργαζόμενοι που απασχολούνταν σε επιχείρηση που ήταν κλειστή με εντολή της δημόσιας αρχής, τίθενται αυτοδίκαια σε καθεστώς παράτασης της αναστολής των συμβάσεων εργασίας τους, μέχρι την ημερομηνία που επαναλειτουργεί η επιχείρηση, στην οποία εργάζονται. Οι εργαζόμενοι αυτοί είναι δικαιούχοι αποζημίωσης ειδικού σκοπού, κατ’ αναλογία των ημερών διάρκειας της αναστολής αυτής (17,80 ευρώ ημερησίως).

Απο την στιγμή που ανοίγει η επιχείρηση 11/05 ,η επιχείρηση μεταπηδά από κλειστή σε πληττόμενη,οπότε κάνει ΥΔ 1-7/6,δηλώνεις τα άτομα που ήταν σε αναστολή έως τις 10/05(λογικά για να πληρωθούν οι εργαζόμενοι) και σε περίπτωση που κάνεις οριστική ανάκληση της αναστολή των εργαζομένων πρέπει να το δηλώσεις.Θα ήταν χρήσιμο βέβαια να άνοιγε η εφαρμογή έτσι ώστε να βλέπαμε πως θα δηλώσουμε τις ημερομηνίες των αναστολών-οριστικών ανακλήσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοείτε οι εργαζόμενοι να μην κάνουν κάτι. Η επιχείρηση πρέπει να κάνει δήλωση με τις ημερομηνίες που βγαίνουν απο την αναστολή.

edit: έγραφα την ίδια στιγμή με την ΤΑΝΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, TANIA είπε

Απο την στιγμή που ανοίγει η επιχείρηση 11/05 ,η επιχείρηση μεταπηδά από κλειστή σε πληττόμενη,οπότε κάνει ΥΔ 1-7/6,δηλώνεις τα άτομα που ήταν σε αναστολή έως τις 10/05(λογικά για να πληρωθούν οι εργαζόμενοι) και σε περίπτωση που κάνεις οριστική ανάκληση της αναστολή των εργαζομένων πρέπει να το δηλώσεις.Θα ήταν χρήσιμο βέβαια να άνοιγε η εφαρμογή έτσι ώστε να βλέπαμε πως θα δηλώσουμε τις ημερομηνίες των αναστολών-οριστικών ανακλήσεων...

το έχω γράψει σε άλλο θέμα τι ημερομηνία θα βάλουμε. κάποιος συνάδελφος ανέβασε την φόρμα και την είδα.

απλά περιμένω να δω πόσο "έξυπνοι" είναι.

είμαι σίγουρος ότι θα ζητάει σε όλους να βάλουμε ημερομηνία ,ενώ δεν χρειάζεται!!!

αν ήταν και αετοί ,στις κλεισμένες που άνοιξαν 11/05 ,θα βάζανε βάσει ΚΑΔ προτεινόμενη ημερομηνία ,ώστε να γίνει μόνο έλεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ κάνοντας μια δοκιμή σε επιχείρηση κλεισμένη και τον Μάιο (που δεν έχει όμως προσωπικό και ενοίκιο ) δεν έχει κάποιο πεδίο για ημερομηνία στον πίνακα με τα στοιχεία της επιχείρησης και στην εκτύπωση του εντύπου στον πίνακα των εργαζομένων φέρνει τις παρακάτω στήλες:

ΗΜ/ΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ

ΗΜ/ΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ

ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ

ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Λογικά έτσι θα είναι και το έντυπο που περιμένουμε να ανοίξει. Δεν βρίσκω κάπου οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, Trip_Accountant είπε

Εγώ κάνοντας μια δοκιμή σε επιχείρηση κλεισμένη και τον Μάιο (που δεν έχει όμως προσωπικό και ενοίκιο ) δεν έχει κάποιο πεδίο για ημερομηνία στον πίνακα με τα στοιχεία της επιχείρησης και στην εκτύπωση του εντύπου στον πίνακα των εργαζομένων φέρνει τις παρακάτω στήλες:

ΗΜ/ΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ

ΗΜ/ΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ

ΗΜ/ΝΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ/ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ

ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Λογικά έτσι θα είναι και το έντυπο που περιμένουμε να ανοίξει. Δεν βρίσκω κάπου οδηγίες.

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση,θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός οτι δεν έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα....έχουμε τόσες άλλες δουλειές να κάνουμε δηλώσεις -μυφ....και ασχολούμαστε συνέχεια με τα εργατικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα είναι τι ημερομηνία βάζουμε και σε ποιο πεδίο για κάθε περίπτωση;

Πχ εργαζόμενοι που ξεκινούν να εργάζονται με το άνοιγμα της επιχείρησης,

εργαζόμενοι που η αναστολή τους θα συνεχιστεί αλλά όχι εώς 31/5

εργαζόμενοι που η αναστολή θα συνεχιστεί εώς 31/5

εργαζόμενοι πχ φροντιστηρίων που μπήκαν σταδιακά τον Μάιο και όχι απο 11/5 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, Trip_Accountant είπε

Το θέμα είναι τι ημερομηνία βάζουμε και σε ποιο πεδίο για κάθε περίπτωση;

Πχ εργαζόμενοι που ξεκινούν να εργάζονται με το άνοιγμα της επιχείρησης,

εργαζόμενοι που η αναστολή τους θα συνεχιστεί αλλά όχι εώς 31/5

εργαζόμενοι που η αναστολή θα συνεχιστεί εώς 31/5

εργαζόμενοι πχ φροντιστηρίων που μπήκαν σταδιακά τον Μάιο και όχι απο 11/5 κλπ.

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/109381-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B8%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82/page/3/

 

διαβάστε εδώ για να είστε έτοιμοι. και εγώ δεν το κατάλαβα με την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατι δεν μας αφηνει να προχωρησουμε σε αιτησεις εμεις πχ φροντιστηρια που επαναλειτουργησαμε τον Μαιο? οριστικες διακοπες κλπ?Απο 01 ως 07 ιουνιου δεν ειχανε πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

Ωραίος Proakis , να το δούμε και εδώ πάλι όταν ανοίξει το έντυπο , είδα πριν λίγο έδωσαν και παράταση μέχρι 3/6 για τις κλεισμένες .

Εν τω μεταξύ σε κάτι άσχετο , κάποιος μου είπε πως οι Έλληνες με Αμερικανική υπηκοότητα δικαιούνται 1200$ λόγω covid ψάχνω λίγο βρίσκω ένα link του IRS https://www.irs.gov/coronavirus/economic-impact-payment-information-center    δείτε τι ωραία τα λέει με Q&A και μάλιστα κάπου γράφει πως αν δεν τα καταφέρεις να δηλώσεις την σχετική αίτηση δεν τα χάνεις μπορείς και του χρόνου. Έπεσα επίσης και σε κάποια ανακοίνωση του IRS απο τον Απρίλη πως λόγω των συνθηκών οι δηλώσεις πάνε εως 15/7 .

Εμείς εδώ δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη τι να δηλώσουμε σε ένα πεδίο ημερομηνίας και ο Πιτσιλής κόμπαζε εν μέσω θανατικού πως άνοιξαν οι φορολογικές δηλώσεις και τα ηλεκτρονικά βιβλία.

Πριν λίγο με πήρε κάποιος πως πήγε στο ΙΚΑ για Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας και του είπαν πήγαινε στον λογιστή σου, κόντεψα να σπάσω το τηλέφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...