Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΛΥΣΕΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ


katerina120963

Ερώτηση

Έχω συμβάσεις ορισμένου χρόνου σε φροντιστήριο, με λήξεις 27/5/20 και 29/5/20. Το φροντιστήριο επαναλειτουργησε στις 18/5/20 πραγματικά, με όλους τους εργαζόμενους. Αναρτώ τις λύσεις ορισμένου χρόνου  στην Εργανη κανονικά, ( με περιθώριο ως την Δευτέραερα 1/6/20)?  Παράλληλα δηλώνω  1/6/20, την οριστική διακοπή  των αναστολών συμβάσεων εργασίας από τις 18/05/20?  Είναι ορθό ?  Μήπως, κινδυνεύουν να μην πληρωθούν για τις ημέρες απο 01/5-17/5 οι εργαζόμενοι, όταν το σύστημα  βλέπει λύση των συμβάσεων ορισμένου χρόνου? Συνάδελφοι, όσοι έχετε ίδιες περιπτώσεις τι κάνατε ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αφου στις υπευθυνες δηλωσεις απο 1η ως 7 ιουνιου βαζουμε απο πότε ληγουν οι αναστολες.,ετσι απο 01 ως 17 αφου ηταν σε αναστολη πληρωνεται απο το κρατος,και απο 18 ως 27 ή 29 απο τον εργοδοτη, Πιστευω τις ληξεις συμβασεων θα τις δεχτει το συστημα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, katerina120963 είπε

Έχω συμβάσεις ορισμένου χρόνου σε φροντιστήριο, με λήξεις 27/5/20 και 29/5/20. Το φροντιστήριο επαναλειτουργησε στις 18/5/20 πραγματικά, με όλους τους εργαζόμενους. Αναρτώ τις λύσεις ορισμένου χρόνου  στην Εργανη κανονικά, ( με περιθώριο ως την Δευτέραερα 1/6/20)?  Παράλληλα δηλώνω  1/6/20, την οριστική διακοπή  των αναστολών συμβάσεων εργασίας από τις 18/05/20?  Είναι ορθό ?  Μήπως, κινδυνεύουν να μην πληρωθούν για τις ημέρες απο 01/5-17/5 οι εργαζόμενοι, όταν το σύστημα  βλέπει λύση των συμβάσεων ορισμένου χρόνου? Συνάδελφοι, όσοι έχετε ίδιες περιπτώσεις τι κάνατε ?

 

 

Τα φροντιστήρια είναι μια κατηγορία μόνα τους!!! Θα έπρεπε να υπάρχει μια εγκύκλιος  αποκλειστικά για αυτά! Νομίζω όσα γράφεις είναι μέσα στο πλαίσιο των εγκυκλίων που έχουν βγει. Θεωρούνται εποχιακές επιχειρήσεις άρα ΔΕΝ χρειάζεται να επεκταθούν οι συμβάσεις λόγω της δέσμευσης της αναστολής των 45 ημερών. Με τον ίδιο τρόπο ενεργώ και εγώ. Λήξη συμβάσεων στο ορισμένο χρόνο και πρόσληψη με νέους όρους όταν έχω μείωση ωρών απασχόλησης.

Δυστυχώς, νομίζω όλοι μας πλέον, έχουμε αμφιβολίες για τα ΠΑΝΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, katerina120963 είπε

Έχω συμβάσεις ορισμένου χρόνου σε φροντιστήριο, με λήξεις 27/5/20 και 29/5/20. Το φροντιστήριο επαναλειτουργησε στις 18/5/20 πραγματικά, με όλους τους εργαζόμενους. Αναρτώ τις λύσεις ορισμένου χρόνου  στην Εργανη κανονικά, ( με περιθώριο ως την Δευτέραερα 1/6/20)?  Παράλληλα δηλώνω  1/6/20, την οριστική διακοπή  των αναστολών συμβάσεων εργασίας από τις 18/05/20?  Είναι ορθό ?  Μήπως, κινδυνεύουν να μην πληρωθούν για τις ημέρες απο 01/5-17/5 οι εργαζόμενοι, όταν το σύστημα  βλέπει λύση των συμβάσεων ορισμένου χρόνου? Συνάδελφοι, όσοι έχετε ίδιες περιπτώσεις τι κάνατε ?

 

 

Προσέξτε τήν Δευτέρα, νά υποβάλλετε πρώτα τήν επέκταση αναστολής τής σύμβασης μέχρι 17/05 καί κατόπιν νά υποβάλλετε τήν λήξη τής σύμβασης Ε7, διότι εάν υποβληθεί πρώτα η λυση σύμβασης ενδέχεται τό σύστημα νά μήν βλέπει πλέον τόν εργαζόμενο καί νά μήν μπορείτε νά δηλώσετε τήν επέκταση τής αναστολής γιά τό διάστημα από 01/05 μέχρι 17/05/2020.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, GEORGE62 είπε

Προσέξτε τήν Δευτέρα, νά υποβάλλετε πρώτα τήν επέκταση αναστολής τής σύμβασης μέχρι 17/05 καί κατόπιν νά υποβάλλετε τήν λήξη τής σύμβασης Ε7, διότι εάν υποβληθεί πρώτα η λυση σύμβασης ενδέχεται τό σύστημα νά μήν βλέπει πλέον τόν εργαζόμενο καί νά μήν μπορείτε νά δηλώσετε τήν επέκταση τής αναστολής γιά τό διάστημα από 01/05 μέχρι 17/05/2020.....

Ίσως έχει δίκιο ο συνάδελφος... Εμένα με προβληματίζει και το εξής. Αν ο εργοδότης επιλέξει παράταση αναστολής για κάποιες ή όλες τις συμβάσεις μέχρι 31/5 μπορούν να λήξουν πχ 31/5 ή ενεργοποιείται η δέσμευση για 45 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Ίσως έχει δίκιο ο συνάδελφος... Εμένα με προβληματίζει και το εξής. Αν ο εργοδότης επιλέξει παράταση αναστολής για κάποιες ή όλες τις συμβάσεις μέχρι 31/5 μπορούν να λήξουν πχ 31/5 ή ενεργοποιείται η δέσμευση για 45 μέρες;

Η υποχρέωση συνέχισης της σύμβασης εργασίας για τον συμφωνηθέντα χρόνο που υπολείπεται, όταν η επιχείρηση - εργοδότης επαναλειτουργήσει, δεν υφίσταται όταν συντρέχει αντικειμενική αδυναμία εκπλήρωσής της, όπως σε περίπτωση επιχειρήσεων – εργοδοτών που από τη φύση λειτουργίας τους είναι εποχικές (π.χ. θέατρα χειμερινής περιόδου, χιονοδρομικά κέντρα, φροντιστήρια ή κέντρα ξένων γλωσσών που η λειτουργία τους διαρκεί όσο και το σχολικό έτος κ.α.) ή σε περίπτωση κατά την οποία η απασχόληση του εργαζόμενου δεν είναι δυνατή διότι η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου είχε συναφθεί για την εξυπηρέτηση αναγκών που δεν υφίστανται πλέον μετά τη λήξη της αναστολής ή της παράτασης της αναστολής τής σύμβασης εργασίας του εργαζόμενου (π.χ. οδηγοί σχολικών λεωφορείων, η διάθεση ταξιθετριών/ταξιθετών από εταιρεία παροχής υπηρεσιών ενώ έχει απαγορευτεί η πραγματοποίηση παραστάσεων, προσωρινή αναπλήρωση μισθωτού κ.α.).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, PATRASACC είπε

Η υποχρέωση συνέχισης της σύμβασης εργασίας για τον συμφωνηθέντα χρόνο που υπολείπεται, όταν η επιχείρηση - εργοδότης επαναλειτουργήσει, δεν υφίσταται όταν συντρέχει αντικειμενική αδυναμία εκπλήρωσής της, όπως σε περίπτωση επιχειρήσεων – εργοδοτών που από τη φύση λειτουργίας τους είναι εποχικές (π.χ. θέατρα χειμερινής περιόδου, χιονοδρομικά κέντρα, φροντιστήρια ή κέντρα ξένων γλωσσών που η λειτουργία τους διαρκεί όσο και το σχολικό έτος κ.α.) ή σε περίπτωση κατά την οποία η απασχόληση του εργαζόμενου δεν είναι δυνατή διότι η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου είχε συναφθεί για την εξυπηρέτηση αναγκών που δεν υφίστανται πλέον μετά τη λήξη της αναστολής ή της παράτασης της αναστολής τής σύμβασης εργασίας του εργαζόμενου (π.χ. οδηγοί σχολικών λεωφορείων, η διάθεση ταξιθετριών/ταξιθετών από εταιρεία παροχής υπηρεσιών ενώ έχει απαγορευτεί η πραγματοποίηση παραστάσεων, προσωρινή αναπλήρωση μισθωτού κ.α.).

 

Ναι αυτό ξεκαθάρισε. Οι συμβάσεις λήγουν κανονικά στα φροντιστήρια. Άλλο ρωτάω. Το φροντιστήριο άνοιξε 11/5 ή 18/5. Επομένως αφού επαναλειτούργησε εξομοιώνεται με πληττόμενη. Άν γίνει διακοπή της αναστολής για όλους από 11/5 ή 18/5, δουλεύουν μέχρι 31/5 και φεύγουν. Άν όμως έστω και μία αναστολή σύμβαση παραταθεί μήπως υπάρχει θέμα;...Άντε να δούμε πώς θα βγάλουμε και τη μισθοδοσία του Μαίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, PATRASACC είπε

Η υποχρέωση συνέχισης της σύμβασης εργασίας για τον συμφωνηθέντα χρόνο που υπολείπεται, όταν η επιχείρηση - εργοδότης επαναλειτουργήσει, δεν υφίσταται όταν συντρέχει αντικειμενική αδυναμία εκπλήρωσής της, όπως σε περίπτωση επιχειρήσεων – εργοδοτών που από τη φύση λειτουργίας τους είναι εποχικές (π.χ. θέατρα χειμερινής περιόδου, χιονοδρομικά κέντρα, φροντιστήρια ή κέντρα ξένων γλωσσών που η λειτουργία τους διαρκεί όσο και το σχολικό έτος κ.α.) ή σε περίπτωση κατά την οποία η απασχόληση του εργαζόμενου δεν είναι δυνατή διότι η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου είχε συναφθεί για την εξυπηρέτηση αναγκών που δεν υφίστανται πλέον μετά τη λήξη της αναστολής ή της παράτασης της αναστολής τής σύμβασης εργασίας του εργαζόμενου (π.χ. οδηγοί σχολικών λεωφορείων, η διάθεση ταξιθετριών/ταξιθετών από εταιρεία παροχής υπηρεσιών ενώ έχει απαγορευτεί η πραγματοποίηση παραστάσεων, προσωρινή αναπλήρωση μισθωτού κ.α.).

 

Σωστά αυτά πού αναφέρετε, αλλά υπάρχουν καί άλλες παράμετροι, ειδικά εάν η λύση σύμβασης ορισμένου χρόνου διαφέρει από τήν συμβατική ημερομηνία λήξης τής σύμβασης καί ακόμα περισσότερο όταν η λήξη σύμβασης προηγηθεί τής συμβατικής ημερομηνίας λήξης σύμβασης ορισμένου (πού σέ αυτή τήν περίπτωση επέχει θέση καταγγελίας σύμβασης). Γιά αυτούς τούς λόγους, νομίζω ότι γιά λίγες ημέρες, δέν αξίζει τά ρισκάρουμε μέ επέκταση αναστολής μέχρι 31/05/2020.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, GEORGE62 είπε

Γιά αυτούς τούς λόγους, νομίζω ότι γιά λίγες ημέρες, δέν αξίζει τά ρισκάρουμε μέ επέκταση αναστολής μέχρι 31/05/2020.....

Αυτό ακριβώς εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Ναι αυτό ξεκαθάρισε. Οι συμβάσεις λήγουν κανονικά στα φροντιστήρια. Άλλο ρωτάω. Το φροντιστήριο άνοιξε 11/5 ή 18/5. Επομένως αφού επαναλειτούργησε εξομοιώνεται με πληττόμενη. Άν γίνει διακοπή της αναστολής για όλους από 11/5 ή 18/5, δουλεύουν μέχρι 31/5 και φεύγουν. Άν όμως έστω και μία αναστολή σύμβαση παραταθεί μήπως υπάρχει θέμα;...Άντε να δούμε πώς θα βγάλουμε και τη μισθοδοσία του Μαίου...

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν έχει αντικείμενο εργασίας δεν είναι δυνατόν να παραταθεί 45 μέρες η σύμβαση όποιοι συνδυασμοί και αν παίξουν. π.χ ένα τμήμα Α΄Λυκείου που κάνει μαθηματικά, αφού δεν θα γίνουν εξετάσεις, τα παιδιά σταματούν το μάθημα, ο μαθηματικός-εργαζόμενος δεν γίνεται να πηγαίνει στο φροντιστήριο μέχρι 15/7 να κοιτάει το ταβάνι...

Φυσικά η κάθε επιχείρηση έχει το βάρος της απόδειξης της αντικειμενικής αδυναμίας εκπλήρωσης της σύμβασης.

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζονται βιασύνες στις υποβολές των εντύπων όσο ψυχοφθόρο είναι αυτό για την δουλειά μας να γίνονται τελευταία ώρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου το ξεκαθαριζουν οι εγκυκλιοι,επειδη μετατρεπονται σε πληττομενες ισχυει το +45 μερες διατηρηση προσωπικου μονιμου ομως.Εξαιρουνται οι συμβασεις ορισμενου χρονου που ΟΤΑΝ ληγουν στο διαστημα της ληξης αναστολης,μπορεις να μην το παρατεινεις υποχρεωτικα αφου δεν τους χρειαζεσαι,Νομιζω ειναι ξεκαθαρο,Τωρα ως προς το τεχνικο κομματι,αν σε αφηνει να δηλωσεις πρωτα ληξη συμβασης ή πρωτα τις υπευθ δηλωσεις θα δειξει,Εχω και εγω περιπτωσεις,αλλα στο εργατικο δικαιο οταν παρατεινεις την συμβαση καποιου,τον κανεις πινακα προσωπικου τον πληρωνεις και μια χαρα και μετα παιζεις την αποχωρηση οωπς οριζει ο νομος.Δεν νομιζω οτι εχουμε καποιο προβλημα.Τωρα για το 11 ή 18 μαιου που λετε,ειναι παραγματικο γεγονος.,Αν δεν εχεις γραμματειες τοτε το τραβας αν δεν εισαι ανοιχτα.Αν ανοιξεις,βαζεις αυτους που δουλευουν απλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ένας ακόμη προβληματισμός επί αυτών. Οκ δίνουμε τις λήξεις συμβάσεων που λήγουν π.χ. με 31/5. Βάσει όσων είπαμε (και συμφωνώ) δεν έχουν παράταση επιπλέον χρόνου. Αν όμως το φροντιστήριο συνεχίζει θερινά μαθήματα και επαναπροσλάβει ορισμένους ή επεκτείνει τις συμβάσεις κάποιων????. Τότε θεωρείται ότι συνεχίζει την λειτουργία του και θα έπρεπε να συνεχίσει τις συμβάσεις όλων για το επιπλέον διάστημα που τελούσαν σε αναστολή. Δόθηκε και ανάλογη απάντηση του Υπουργείου στην Ο.Ι.Λ.Ε προχτές. ΠΑΡΑΛΟΓΟ !!!!! Καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου στις λήξεις να αναφέρουμε ότι παύει η λειτουργία του φροντιστηρίου και επίσης τυχόν επαναπροσλήψεις να μην γίνουν άμεσα αλλά μετά από κάποιες μέρες ούτως ώστε να τεκμηριώνουμε ότι πράγματι την δεδομένη στιγμή π.χ. 31/5 το φροντιστήριο τελείωσε την λειτουργία του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...