Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΑΝΩ ΤΟΥ 80%


adel

Ερώτηση

Σε AMEA με ποσοστό αναπηρίας  άνω του 80% στην εκκαθάριση υπολογίζει εισφορά αλληλεγγύης. (τσεκαρισμένοι οι κωδικοί 914 & 002)

Με τον Ν. 4646/2019  έχει καταργηθεί η εισφορά σε τέτοια πρόσωπα.

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται ? Θα ζητήσει νέα εκκαθάριση στην Δ.Ο.Υ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
11 ώρες πριν, adel είπε

Το βρήκα. Η απαλλαγή ισχύει για εισοδήματα απο 1/1/2020

Καλημέρα.

Η Εισφορά αλληλεγγύης για πρώτη φορά επιβλήθηκε με το άρθρο 29 του νόμου  3986/2011, το οποίο, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 38 ου Ν. 4024/2011, προέβλεπε, από τότε που ίσχυσε:

«Εξαιρούνται και δεν προσμετρώνται τα εισοδήματα των προσώπων που είναι ολικώς τυφλοί, καθώς και των προσώπων που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω……..»

 

Επομένως, αν τα άτομα στα οποία αναφέρεστε εντάσσονται σε κάποια από αυτές τις κατηγορίες, δεν θα έπρεπε να γίνεται παρακράτηση ή καταβολή εισφοράς αλληλεγγύης.

 

Αυτό που ισχύει από 1/1/2020, βάσει του άρθρου 18, παρ. 1 του Ν. 4646/2019 είναι ότι:

2. «2. Εξαιρούνται και δεν προσμετρώνται τα εισοδήματα των προσώπων που παρουσιάζουν αναπηρίες κάθε μορφής σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω, η αποζημίωση για τη λύση ή καταγγελία της εργασιακής σχέσης της περίπτωσης ε` της παραγράφου 3 του άρθρου 12 και της περίπτωσης στ` της παραγράφου 1 του άρθρου 14.»

Αν θέλετε, διαβάστε και την εξαιρετική ανάλυση/παρουσίαση του θέματος από τους  Ορέστη Σεϊμένη και Αλεξάνδρα Γεράγγελου (σε 2 μέρη) εδώ:

https://www.taxheaven.gr/news/39351/h-eidikh-eisfora-allhleggyhs-eea-meros-prwto

https://www.taxheaven.gr/news/39367/h-eidikh-eisfora-allhleggyhs-eea-meros-deytero


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστουμε για την διευκρινηση

Θα μελετησω το αρθρο. Ωστοσο βεβαιωνω υπευθυνα οτι απο την ημερομηνια επιβολης της εισφορας αυτή υπολογιζεται κανονικα στα εισοδηματα ΚΙΝΗΤΙΚΑ αναπηρων ανω του 80%

Εχω ερθει σε αντιπαραθεση για το θεμα με την ΔΟΥ Χολαργου οπου εχω μια τετοια περιπτωση απο το 11 κι εχω κοινως "φάει τα μουτρα μου". Απειρες χαμενες εργατοωρες. 

Δεν προχωρησα περισσοτερο γιατι η κυρια δεν το επιθυμουσε

Και παλι σας ευχαριστω

Θα προχωρησω με τις δηλωσεις - να περασουμε κι αυτο τον σκοπελο - και στην συνέχεια θα κανω ενδικοφανη κ θα ενημερώσω για το οποιο αποτελεσμα.

Καλη δυναμη σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, manina είπε

Ευχαριστουμε για την διευκρινηση

Θα μελετησω το αρθρο. Ωστοσο βεβαιωνω υπευθυνα οτι απο την ημερομηνια επιβολης της εισφορας αυτή υπολογιζεται κανονικα στα εισοδηματα ΚΙΝΗΤΙΚΑ αναπηρων ανω του 80%

Εχω ερθει σε αντιπαραθεση για το θεμα με την ΔΟΥ Χολαργου οπου εχω μια τετοια περιπτωση απο το 11 κι εχω κοινως "φάει τα μουτρα μου". Απειρες χαμενες εργατοωρες. 

Δεν προχωρησα περισσοτερο γιατι η κυρια δεν το επιθυμουσε

Και παλι σας ευχαριστω

Θα προχωρησω με τις δηλωσεις - να περασουμε κι αυτο τον σκοπελο - και στην συνέχεια θα κανω ενδικοφανη κ θα ενημερώσω για το οποιο αποτελεσμα.

Καλη δυναμη σε ολους

 

Καλή σου μέρα.

Μήπως δεν είναι συμπληρωμένοι οι κωδικοί του Ε1 905-906, 913-914 ή δεν έχει "ανέβει"  στο taxis το πιστοποιητικό αναπηρίας από το ΚΕΠΑ;
Νομίζω ότι όταν είναι συμπληρωμένοι οι κωδικοί αυτοί και υπάρχει και το πιστοποιητικό του ΚΕΠΑ, τότε τα εισοδήματα μεταφέρονται αυτόματα στους κωδικούς 617-618.

Δες και τους κωδικούς 001-002.

(Δεν είμαι και ο πλέον γνώστης του θέματος, αλλά γράφω αυτά που θυμάμαι)

Είναι ένα ευαίσθητο θέμα και θα έπρεπε και οι αρμόδιοι να το βλέπουν με άλλο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παρ.16 του άρθρου 66 του Ν. 4646/2019. Ισχύς από 1/1/2020

16. Οι διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 2 του άρθρου 43Α του ν. 4172/2013, όπως αντικαθίστανται με τις διατάξεις του άρθρου 18 του παρόντος, εφαρμόζονται για εισοδήματα που αποκτώνται από 1.1.2020 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, adel είπε

Τελικά συνάδελφοι τι καταλάβαμε ?

Ότι ισχύει για εισοδήματα από 1/1/2020 ή όχι ?

 

Η απαλλαγή για τις χρήσεις μέχρι και το 2019 αφορά τα εισοδήματα των προσώπων που είναι ολικώς τυφλοί, καθώς και των προσώπων που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω, ενώ από το 2020 εισοδήματα των προσώπων που παρουσιάζουν αναπηρίες κάθε μορφής σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω.

Θα πρέπει, όμως, για την πιστοποίηση της αναπηρίας αυτής να έχει λάβει γνώση το taxis από το Κέντρο Πιστοποίησης της Αναπηρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 2/6/2020 στις 5:24 ΜΜ, geka είπε

Η απαλλαγή για τις χρήσεις μέχρι και το 2019 αφορά τα εισοδήματα των προσώπων που είναι ολικώς τυφλοί, καθώς και των προσώπων που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω, ενώ από το 2020 εισοδήματα των προσώπων που παρουσιάζουν αναπηρίες κάθε μορφής σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω.

Θα πρέπει, όμως, για την πιστοποίηση της αναπηρίας αυτής να έχει λάβει γνώση το taxis από το Κέντρο Πιστοποίησης της Αναπηρίας.

Συμφωνούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...