Jump to content
  • 0

Απόλυση μετά από τη λήξη της αναστολής

Question

Καλησπέρα σας.

Παρακάτω σας παραθέτω τις ημερομηνίες αναλυτικά σχετικά με την επίκειμενη απόλυση για την οποία με ενημέρωσε η εταιρεία που εργάζομαι.

Πολύ συνοπτικά:

Ημερομηνία έναρξης απασχόλησης: 03/06/2019
Ημερομηνία έναρξης αναστολής λόγω covid19: 06/04/2020
Ημερομηνία λήξης αναστολής: 20/05/2020 - (Παράταση αναστολής για μέρος του προσωπικού): έως 31/05/2020
Ημερομηνία επιστροφής στην εργασία μου μετά τη λήξη της αναστολής: 22/05/2020 (κανονική άδεια στις 21/05/2020)
Ημερομηνία ενημέρωσης δια τηλεφώνου για απόλυση στις 01/06/2020: 22/05/2020

Η εγκύκλιος που επικαλείται ο δικηγόρος της εταιρείας είναι η ΠΝΠ 1/5/20 και εγκύκλιος 19221/379/19-5-2020.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε αν η απόλυσή μου είναι παράνομη ή άκυρη;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

14 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Η Εγκ.19221/379/2020 είναι κακογραμμένη, όπως και οι περισσότερες. Θεωρώ πως πρέπει να περάσουν 45 ημέρες από τη λήξη της αναστολής για να μπορέσει να σας απολύσει. Καλό είναι να επικοινωνήσετε και με την Επιθεώρηση Εργασίας. Και μόνο το ότι σας ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι θα απολυθείτε την 1/6 αποδεικνύει τον ερασιτεχνισμό τους...

• 0

Δεν ξέρω.

Αλλά μια ερώτηση  σημαντική  είναι αν η επιχείρηση  που εργάζεστε  είναι στην κατηγορία που είναι κλειστές με κρατική  εντολή και ανοίγει  στις 01/06 

Σε αυτή την περίπτωση έχω ακούσει  ότι μπορούν να κάνουν αμέσως απόλυση λογο ότι τους έκλεισαν  υποχρεωτικά  +τώρα τους ανοίγουν  γι αυτό  μπορούν να απολαύσουν  χωρις να έχουν την υποχρέωση  των 45 ημερών  .επειδή δεν επέλεξαν  την αναστολή λειτουργίας  αλλά τους επιβλήθηκε. 

Δώστε και αυτήν την πληροφορία καδ  εταιρίας έτσι ώστε κάποιος  που γνωρίζει  να μπορεί  να σας δώσει μια απάντηση  η αν πάτε  στην επιθεώρηση  Εργασίας  Καλό είναι να το γνωρίζετε  αυτό οπως επίσης  πως έχει χειριστεί  ο λογιστής  μέχρι τώρα όλη την εικόνα της επιχειρήσης. 

• 0

Η εταιρία έκανε αναστολή εργασιών από μόνη της ως πληττόμενη επιχείρηση που έχει μειωμένο τζίρο, όχι με κρατική εντολή. Με την επιθεώρηση προσπάθησα να μιλήσω και πραγματικά έχουν βγει τόσες εγκύκλιοι που ούτε αυτοί γνωρίζουν επακριβώς με αποτέλεσμα να μου πούνε να μην υπογράψω τίποτα και απλά να ξεκινήσω εργατική διαφορά για να εξεταστεί από τους εργατολόγους μετά την καταγγελία της σύμβασης.

Θεωρώ ότι το άρθρο που με αφορά είναι αυτό παρακάτω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως τους δίνει τη δυνατότητα και να πάρουν παράταση αναστολής και να μπορούν να απολύσουν ακριβώς μετά τη λήξη αυτής. Επίσης, από την επιθεώρηση μου είπανε ότι τα σχετικά έντυπα δηλώσεων για την παράταση ανστολων δεν έχουν αναρτηθεί ακόμα στην ΕΡΓΑΝΗ. 

Μήπως αυτό σημαίνει ότι η εγκύκλιος δεν έχει ακόμα εφαρμογή μέχρι να γίνει η παράταση; Η ακόμα καλύτερα ότι με αφορά η δεύτερη παράγραφος;

III) Παράταση αναστολής συμβάσεων εργασίας εργαζομένων σε επιχειρήσεις - εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, οι οποίες πλήττονται σημαντικά και έχουν θέσει σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους

Επιχειρήσεις-εργοδότες που πλήττονται σημαντικά και έχουν θέσει σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους, δύνανται να παρατείνουν την αναστολή των συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους που έχουν ήδη τεθεί σε αναστολή μέχρι του ποσοστού 60% αυτών και να προβούν σε οριστική ανάκληση τουλάχιστον για το 40% αυτών. Η παράταση της αναστολής των συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων αυτών δύναται να είναι κατ’ ανώτατο όριο τριάντα (30) ημέρες και μέχρι την 31η Μαΐου 2020. Εάν υπερβούν το ανωτέρω ποσοστό, οι επιχειρήσεις-εργοδότες υποχρεούνται να καταβάλουν οι ίδιοι τις αποδοχές των εργαζομένων που υπερβαίνουν το ποσοστό αυτό.

Τα ανωτέρω εφαρμόζονται με την επιφύλαξη των εξαιρέσεων του άρθρου 3 του υποκεφαλαίου Α.2 της με αριθμ. οικ. 17788/346/8-5-2020 ΚΥΑ.
Περαιτέρω:

1. Σε περίπτωση που οι ανωτέρω επιχειρήσεις-εργοδότες κάνουν χρήση του μέτρου της παράτασης αναστολής συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους εμπίπτουν στις διατάξεις της με αριθμ. οικ. 17788/346/8-5-2020 ΚΥΑ που αφορούν τόσο την απαγόρευση καταγγελίας σύμβασης εργασίας για το σύνολο του προσωπικού τους για το χρονικό διάστημα παράτασης αναστολής συμβάσεων εργασίας και πάντως μέχρι 31η Μάιου 2020, όσο και την υποχρέωση να διατηρήσουν τον ίδιο αριθμό θέσεων εργασίας και με το ίδιο είδος σύμβασης εργασίας για σαράντα πέντε ημέρες από το χρόνο λήξης της παράτασης αναστολής συμβάσεων εργασίας.

2. Σε περίπτωση που οι ανωτέρω επιχειρήσεις-εργοδότες δεν κάνουν χρήση του μέτρου της παράτασης αναστολής συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους δεν εμπίπτουν στις διατάξεις της με αριθμ. οικ. 17788/346/8-5-2020 ΚΥΑ όπως περιγράφονται ανωτέρω. Συνεπώς, αυτές οι επιχειρήσεις-εργοδότες εμπίπτουν στις διατάξεις της αριθμ. 12998/232/2020 ΚΥΑ (Β ́1078), δηλαδή έχουν υποχρέωση να διατηρήσουν τους ίδιους εργαζόμενους και με τους ίδιους όρους εργασίας που είχαν κατά την 21η Μαρτίου 2020 για σαράντα πέντε ημέρες μετά τη λήξη του χρόνου αναστολής των συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους.

• 0

Ο εργοδότης αλλά και ο δικηγόρος που έβαλε να με πάρει για εκφοβισμό μου αναφέρανε ότι πατάνε στο ότι η εγκύκλιος αναφέρει "τη διατήρηση του ίδιου αριθμού εργαζομένων για 45 ημέρες" και ότι θα απολύσουν εμένα και θα κάνουν πρόσληψη.

Για το ηθικό του θέματος να ισχυρίζεται σε μένα ότι η επιχείρηση κλείνει και να κάνει πρόσληψη, δεν θα ήθελα να σχολιαστεί!

• 0
11 ώρες πριν, kardi2020 είπε

Καλησπέρα σας.

Παρακάτω σας παραθέτω τις ημερομηνίες αναλυτικά σχετικά με την επίκειμενη απόλυση για την οποία με ενημέρωσε η εταιρεία που εργάζομαι.

Πολύ συνοπτικά:

Ημερομηνία έναρξης απασχόλησης: 03/06/2019
Ημερομηνία έναρξης αναστολής λόγω covid19: 06/04/2020
Ημερομηνία λήξης αναστολής: 20/05/2020 - (Παράταση αναστολής για μέρος του προσωπικού): έως 31/05/2020
Ημερομηνία επιστροφής στην εργασία μου μετά τη λήξη της αναστολής: 22/05/2020 (κανονική άδεια στις 21/05/2020)
Ημερομηνία ενημέρωσης δια τηλεφώνου για απόλυση στις 01/06/2020: 22/05/2020

Η εγκύκλιος που επικαλείται ο δικηγόρος της εταιρείας είναι η ΠΝΠ 1/5/20 και εγκύκλιος 19221/379/19-5-2020.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε αν η απόλυσή μου είναι παράνομη ή άκυρη;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Καλημέρα σας. Απλά είναι τα πράγματα. Εφόσον θα κάνει χρήση της παράτασης έως 31/05, δεν μπορεί να απολύσει κανέναν μέχρι 31/05, άσχετα με το πότε έληξε η δική σας αναστολή. Την 01/06 μπορεί να απολύσει και να προσλάβει άλλον αμέσως. Η προειδοποίηση μέσω τηλεφώνου είναι άτυπη, οπότε θα προβεί σε απόλυση την 01/06. Πρέπει να διατηρήσει τον αριθμό εργαζομένων (άρα να σας αντικαταστήσει) αλλά αυτό είναι δικό του θέμα.

• 0
26 λεπτά πριν, ponzi είπε

Καλημέρα σας. Απλά είναι τα πράγματα. Εφόσον θα κάνει χρήση της παράτασης έως 31/05, δεν μπορεί να απολύσει κανέναν μέχρι 31/05, άσχετα με το πότε έληξε η δική σας αναστολή. Την 01/06 μπορεί να απολύσει και να προσλάβει άλλον αμέσως. Η προειδοποίηση μέσω τηλεφώνου είναι άτυπη, οπότε θα προβεί σε απόλυση την 01/06. Πρέπει να διατηρήσει τον αριθμό εργαζομένων (άρα να σας αντικαταστήσει) αλλά αυτό είναι δικό του θέμα.

Καλημέρα. Αγαπητέ φίλε είναι όπως ακριβώς τα λέει ο συνάδελφος ponzi. Μπορεί να απολύσει εσάς και να προσλάβει ταυτόχρονα κάποιον άλλο με τους ίδιους όρους εργασίας ώστε να διατηρηθεί η θέση εργασίας για 45 ήμερες. Δυστυχώς έχει δίκαιο ο νομικός που επικοινώνησε μαζί σας

• 0

https://www.taxheaven.gr/news/47940/dhmosieyohke-h-pnp-me-tis-nees-ergasiakes-kai-forologikes-ryomiseis-ti-problepei-analytika

2. Α.

β) Οι επιχειρήσεις-εργοδότες του ιδιωτικού τομέα που κάνουν χρήση της ανωτέρω ρύθμισης απαγορεύεται ρητά να προβούν σε καταγγελία των συμβάσεων εργασίας για το σύνολο του προσωπικού τους και, σε περίπτωση πραγματοποίησής της, αυτή είναι άκυρη.

(δυστυχως ο νομος δεν αναφερει ΑΚΡΙΒΩΣ το διαστημα που αυτη θεωρειται ακυρη.πχ θα μπορουσε να αναφερει οτι θεωρειται ακυρη και για το διαστημα των 45 ημερων ΜΕΤΑ την αναστολη, εκτος σπουδαιου λογου φυσικα. Οπως ακριβως κανει παρακατω στην παραγραφο γ που αναφερει το ακριβες διαστημα οπου η επιχειρηση πρεπει να διατηρησει το μεσο ορο εργαζομενων)

γ) Οι επιχειρήσεις-εργοδότες του ιδιωτικού τομέα που κάνουν χρήση της ανωτέρω ρύθμισης υποχρεούνται μετά τη λήξη του χρόνου της αναστολής των συμβάσεων εργασίας του προσωπικού τους, να διατηρήσουν τον ίδιο αριθμό θέσεων εργασίας για χρονικό διάστημα ίσο με εκείνο της αναστολής.

(εδω στηριζονται για την απολυση σας.Με τη νεα προσληψη θα τηρησουν την παραγραφο γ επειδη δεν αναφερει οτι για το διαστημα αυτο απαγορευονται οι απολυσεις).

Η επιχειρηση ειτε ηταν κλειστη,ειτε πληττομενη εφοσον κανει χρηση της παρατασης της αναστολης εως 31/5/2020 θεωρειται πλεον πληττομενη οποτε εχει την υποχρεωση του 45ημερου μετα την αναστολη για τη διατηρηση του μεσου ορου. Αλλά οσον αφορα τις απολυσεις σε αυτο το διαστημα (μετα την αναστολη) ο νομος δεν αναφερει τουλαχιστον ξεκαθαρα, οτι απαγορευονται.

Επειδη δεν ειμαστε νομικοι για να παιζουμε συνεχως με τις λεξεις και τη διατυπωση και την ερμηνεια της καθε προτασης (για μας ως λογιστες 1+1 κανει 2 και σε αυτο δεν υπαρχει ουτε "να το δουμε", ουτε "να το ερμηνευσουμε" κλπ) περιμενουμε λοιπον και εμεις να δουμε και τη θεση του υπουργειου μεσω των απαντησεων του ΣΕΠΕ γιατι επισημα  βλεπω οτι αποφευγονται να λεγονται διαφορα οσον αφορα τις απολυσεις εδω και 2 ολοκληρους μηνες.

• 0

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. Εξαιρετικό φόρουμ και εξαιρετικό κλίμα.

Ωστόσο, αυτό που αναφέρει ο floydpink νομίζω δεν περιλαμβάνει όλες τις περιπτώσεις και για το λόγο αυτό άλλωστε έβγαλαν μετά τις εγκυκλίους.

Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Αυτό όμως που πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση και θεωρώ άηθες είναι ότι όποιος εργοδότης πάρει παράταση μέχρι 31/05, μπορεί να απολύσει (και να προσλάβει), ενώ όσοι δεν πάρουν παράταση, τότε δεν μπορούν να απολύσουν για 45 μέρες (με βάση τις 2 παραγράφους της εγκυκλίου που ανέφερα).

Τέλος, θα ήθελα τη συμβουλή σας αν γνωρίζετε στο εξής: Και ο εργατολόγος στο κέντρο καταγγελιών του ΣΕΠΕ 15512 και ο εργατολόγος του Help Desk ο οποίος μου απάντησε με email, μου τόνισαν ότι η ΕΡΓΑΝΗ δεν έχει ακόμα ανοίξει για αίτησεις παράτασης αναστολής για μέχρι και 31/05. Η εγκύκλιος ωστόσο αναφέρει πολύ έξυπνα "κάνουν χρήση του μέτρου της παράτασης αναστολής συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους". 

Υπάρχει περίπτωση το γεγονός ότι ακόμα δεν έχει κάνει την αίτηση στην ΕΡΓΑΝΗ, να μου δίνει κάποια ελπίδα;

• 0

Υπάρχει περίπτωση το γεγονός ότι ακόμα δεν έχει κάνει την αίτηση στην ΕΡΓΑΝΗ, να μου δίνει κάποια ελπίδα;

Η αίτηση στο Εργανη στη δική σου περίπτωση είναι από 01 06 
  • 0
36 minutes ago, 750 said:

Η αίτηση στο Εργανη στη δική σου περίπτωση είναι από 01 06 

Ναι αυτό το γνωρίζω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το τονίζει η επιθεώρηση εργασίας.

• 0

Κατ'αρχας να διακρινουμε την εννοια της εκαστοτε εγκυκλιου απο το Νομο.

Η παραπανω ΠΝΠ που ανεφερα ειναι ο Νόμος(που βασει Συνταγματος πρεπει να τηρειται απο ολους,συμφωνουν δεν συμφωνουν με αυτον)

Η εγκυκλιος ειναι η ερμηνεια/διευκρινησεις που δινει η δημοσια διοικηση αναφορικα με το νομο.

Διαφορετικη ερμηνεια ομως του Νόμου μπορει να δωσει και οποιοσδηποτε εχει τελειωσει με επιτυχια την τεταρτη δημοτικου και γνωριζει να διαβαζει την ελληνικη γλωσσα.

Για αυτο πολλες φορες υπαρχουν διάφορες ερμηνειες οσον αφορα τον εκαστοτε νομο, ειδικα οταν δεν ειναι γραμμενος με σαφηνεια.(Σε αυτη τη χωρα πολλες φορες πραγμα δυσκολο οπως καταλαβαινετε).

Οι περιπτωσεις αν δεν κανω λαθος που απαγορευονται ρητα οι απολυσεις ειναι:

α)Κατα το διαστημα αναστολης εργασιας του εργαζομενου/εργαζομενων.

β)Κατα το διαστημα που ο εργοδοτης κανει χρηση της ιδιαζουσας μορφης εκ περιτροπης εργασιας(δυο βδομαδες κατεβαινεις για εργασια,δυο βδομαδες καθεσαι σπιτι σου).

γ)Σε ορισμενες περιπτωσεις  συμβασεων ορισμενου χρονου βασει της παραπανω εγκυκλιου που αναφερατε, ενω σε αλλες επιτρεπεται.(Προσπαθω να καταλαβω πως η ιδια ακριβως εκφραση/προταση σε ενα Νόμο μπορει να εχει διπλη αναγνωση/ερμηνεια.(Ζει η Πυθια φαινεται).

Αν εργατολογοι και οι αρμοδιες υπηρεσιες σας παραπεμψαν στο συστημα Εργανη και το τι θα κανει αυτο (αν θα δεχθει ή οχι την απολυση να εικασω; Δηλαδη τι; Θα ξερει τη σωστη απαντηση, ποιος; ο server ,το cloud ή ο κομπιουτερας του υπουργειου;)  φανταστειται κατα ποσο μπορουμε να απαντησουμε με βεβαιοτητα εμεις που σπουδασαμε ειτε λογιστικη, ειτε οικονομικα και θα καναμε ισως και καποιο μαθημα εργατικου δικαιου (σε ΤΕΙ λογιστικης σιγουρα καναμε 🙂)  με τον ιδιο τροπο που καναμε και ζωφραφικη στο Γυμνασιο (αλλά ζωφραφοι στη θεση του ζωγραφου ποτέ δε γιναμε).

Επειδη εχουν βγει παρα πολλοι Νομοι και εγκυκλιοι αυτο το διαστημα αν καποιος εχει δει γραμμενο καπου να αναφερει συγκεκριμενα για απαγορευση απολυσης σε αλλη περιπτωση ας το αναφερει.Εχει "κουρκουτιασει" το μυαλο μας απο το πολυ διαβασμα δυό μηνες τωρα.Περιπτωσεις απολυσεων παντως και για εμας ειναι δυσαρεστες.

• 0

Ευχαριστώ πολύ floydpink. Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα!

Αν δείτε τις απαντήσεις από το HelpDesk της επιθεώρησης από Δόκτωρα εργατολόγο θα σας πέσουν τα μαλλιά.

Είμαι σχεδόν -δυστυχώς όχι 100% όπως ιδανικά θα ήθελα- σίγουρος ότι αν ξεκινήσω εργατική διαφορά, μπορεί κατά την ερμηνεία του νόμου να είμαι τυχερός και η απόλυση να είναι άκυρη. Το θέμα είναι σε αυτή τη χώρα, προκειμένου να βολευτούν όλοι, ακόμα κι αυτά τα πράγματα αφήνονται στην τύχη και δεν είναι 100% ξεκάθαρα!

Τέλος πάντων. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

• 0
41 λεπτά πριν, kardi2020 είπε

Ευχαριστώ πολύ floydpink. Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα!

Αν δείτε τις απαντήσεις από το HelpDesk της επιθεώρησης από Δόκτωρα εργατολόγο θα σας πέσουν τα μαλλιά.

Είμαι σχεδόν -δυστυχώς όχι 100% όπως ιδανικά θα ήθελα- σίγουρος ότι αν ξεκινήσω εργατική διαφορά, μπορεί κατά την ερμηνεία του νόμου να είμαι τυχερός και η απόλυση να είναι άκυρη. Το θέμα είναι σε αυτή τη χώρα, προκειμένου να βολευτούν όλοι, ακόμα κι αυτά τα πράγματα αφήνονται στην τύχη και δεν είναι 100% ξεκάθαρα!

Τέλος πάντων. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

Καλησπέρα. Πέρα από ερμηνείες εργατολόγων, δεν γίνεται να απαγορευτούν οι απολύσεις. Είναι δικαίωμα του εργοδότη να απολύει (για σπουδαίο λόγο πάντα). Η λογική της απαγόρευσης απολύσεων μέσα σε αναστολή είναι απλή. Δεν σου κάνει ο εργαζόμενος? Σου δίνω το δικαίωμα να τον βάλεις σε αναστολή. Άρα δικαίως σου απαγορεύω να απολύσεις. 

Πιστέψτε με, μαζί σας είμαι. Έχω κάνει αρκετές απολύσεις μέχρι τώρα, αλλά εικονικές... Λόγω αδυναμία διαχείρισης θυμού! Από αυτές που το πρωί ο εργοδότης σε απολύει και το απόγευμα σε παρακαλάει να γυρίσεις στέλνωντας σου και λουλούδια.

Δεν είμαι υπέρ των απολύσεων, ξέρω πόσο πονάει. Ξέρω και δεν το κάνω. Όμως, δεν παύει να αποτελεί δικαίωμα του εργοδότη. Και στην περίπτωση σας, το έχει.

Αν θέλετε να στηρίξετε κάτι για να ακυρώσετε την απόλυση, ίσως να μπορείτε να βασιστείτε στη σπουδαιότητα του λόγου της απόλυσης. Όχι στην ακυρότητα λόγω αναστολής, γιατί ο εργοδότης είναι εκτός χρονικών ορίων απαγόρευσης. 

• 0

Έτσι για την ιστορία και γιατί το Greek lamogio ποτε δε θα πεθάνει, η απόλυση έγινε κανονικά και με το νόμο (?) χωρίς να γίνει πρόσληψη την ίδια ημέρα έτσι ώστε να τηρηθεί έστω η εγκύκλιος που επικαλέστηκε η ίδια εταιρεία και στην οποία αναφέρεται ότι για 45 ημέρες μετά την λήξη της παράτασης αναστολης, θα πρέπει να έχει τον ίδιο αριθμό εργαζομένων αλλά όχι τους ίδιους ανθρώπους. 

Σαφώς και η εταιρεία πάει για κλείσιμο οπότε λογικό να απολύει κόσμο αλλά αυτοί ούτε τα προσχήματα δεν κρατήσανε.