Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε1 ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΗΣ


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα 

Η σύζυγος υποβάλλει ξεχωριστά την δική της δήλωση και την δήλωση του συζύγου ως δικαστικός συμπαραστάτης αυτού .

 Η κύρια κατοικία ανήκει στον σύζυγο. 

Ο σύζυγός πρέπει να δηλώσει ότι φιλοξενεί την σύζυγο δικαστικό συμπαραστάτη ή δωρεάν παραχώρηση στην σύζυγο και εκείνη ιδιοκατοίκηση ? 

Εμένα το λογικό μου φαίνεται φιλοξενία  εφόσον πρόκειται για την ίδια οικία, όμως βλέπω ότι πέρσι είχαν δηλώσει δωρεάν παραχώρηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν έκαναν ξεχωριστές  δηλώσεις και δήλωναν την άλλη επιλογή συνοικηση  με σύζυγο  το θεωρείς  λάθος;

 Κατάλαβες τι λέω αυτό  που το δηλώνουμε  μέχρι τον 02/202χ

Εγώ αυτό θα έκανα  .αλλιώς φιλοξενία  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν το ξέρω αυτό μπορώ να το δω ηλεκτρονικά? 

Σίγουρα κάνουν ξεχωριστή δήλωση αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν δικαίωμα να βάλουν κύρια κατοικία και οι 2 το ίδιο σπίτι, 

εφόσον στο Ε9 εμφανίζεται μόνο στον σύζυγο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις  .

Είναι αυτό που όταν επιθυμεί  το ζευγάρι να κάνει ξεχωριστή  δήλωση  μπαίνει στην εφαρμογή της ααδε μέχρι τέλος  Φεβρουαρίου  κάθε χρόνο  και το δηλώνει. Εκτός και αν έχει παντρευτεί  μετά τον Φεβρουάριο που τότε μπορεί  να κάνει την αίτηση και μετά τον Φεβρουάριο. 

Στην ουσία πι επιλογές  που έχεις στον 801 είναι φιλοξενία άστεγος  ενοίκιο  και αυτή συνηκοιση  με ΣΥΖΗΓΟ  .

Αποψη Μου. Η θα βάλεις  φιλοξενία  η στην  ουσία είναι αυτό που σου αναφέρω  συνοικηση  με συζηγο  μόνο που στην περίπτωση  σου δεν είναι προαιρετική  η ξεχωριστες δηλώσεις  αλλά υποχρεωτική. 

Το να  βάλει κυρία κατοικία στον πίνακα  5 το σπίτι ενώ δεν της ανοίκει  η δεν υπάρχει  δωρεάν  παραχώρηση  η δεν υπάρχει  μισθωτήριο  το ξεχνάς  .είναι λάθος  .

Σε αυτή την εφαρμογή  αναφέρομαι  

https://aade.gr/polites/eisodima/gnostopoiisi-horistis-dilosis

Πάρε και δεύτερη  γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.Απόφοιτος στρατιωτικής σχολής, το 2019 έμενε σε σπίτι της στρατιωτικής σχολής (στην ευελπίδων)έναντι μικρού αντιτίμου.Δεν μου ανέφερε τήν ύπαρξη μισθωτηρίου.Υπάρχει κάποιο ειδικό καθεστώς για τους ένστολους όσο αφορά την ανωτέρω περίπτωση,ώς προς το τι θα βάλει στη δήλωση ώς κατοικία? Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...