Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πότε θα ανοίξει στο ΕΡΓΑΝΗ το έντυπο για τις νέες αναστολές ?


ΑΝΝΑ Μ.

Ερώτηση

Από 18/5 θα άνοιγε στο ΕΡΓΑΝΗ η δήλωση για την συνέχιση των αναστολών . Έχει ανοίξει κάτι και δεν έχω πάρει χαμπάρι ?

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :Σε  ξενοδοχείο θέλω να γυρίσω 1 εργαζόμενο πίσω οριστικά .

Πως θα του κάνω ανάκληση αναστολής από την στιγμή που δεν έχει ανοίξει η 2η  φάση δήλωσης-συνέχισης αναστολής εργασίας?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ δεν νομίζω ότι πρέπει να δηλώσουμε και σε αυτούς που ολοκλήρωσαν της σαράντα πέντε ημέρες αναστολής την οριστική λήξη αναστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, tassig είπε

Εγώ δεν νομίζω ότι πρέπει να δηλώσουμε και σε αυτούς που ολοκλήρωσαν της σαράντα πέντε ημέρες αναστολής την οριστική λήξη αναστολής.

Σε ένα μεγάλο ποσοστό εργαζομένων η αναστολή έληξε 30/4 (καταστήματα λιανικής - εστίαση- εκπαίδευση όσα έκλεισαν με δημόσια εντολή).

Σίγουρα όλοι αυτοί θα πάρουν παράταση έστω και λίγες μέρες.

Οι πληττόμενες ξεκίνησαν να δηλώνουν αναστολές από 21-26/3/2020 και τελείωσαν 20/4/2020 άρα φτάνουν από 6/5 έως 05/6 οι λήξεις.

Νομίζω λίγοι θα είναι αυτοί που από την λήξη της σύμβασης θα πάνε την επομένη μέρα για εργασία.

Σχεδόν για όλες τις επιχειρήσεις που έχουμε υποβάλει δήλωση αναστολής θα πρέπει την επόμενη βδομάδα να ξαναστείλουμε!

Φυσικά η δήλωση αναστολής γίνεται για να πληρωθούν οι εργαζόμενοι από το κράτος, αν εργαζόμενοι μετά την λήξη εργαστούν κανονικά

δεν βρίσκω λόγο να στείλουμε την δήλωση. (Βέβαια λόγος είναι το ενοίκιο του Μαιου για κλειστές και πληττόμενες )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν το διευκρίνισα σωστά.Μιλάω για εργαζομένους που ολοκλήρωσαν της σαράντα πέντε ημέρες αναστολής  και την επόμενη άρχισαν να εργάζονται κανονικά.Για αυτούς δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να δηλώσουμε την ημερομηνία οριστικής παύσης αναστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Πρέπει να δηλωθεί δηλαδή και η λήξη της αναστολής όταν συμπληρωθούν 45 ημέρες?

Ευχαριστώ.

Αν κρίνουμε από τις κλειστές (π.χ. εποχικά ξενοδοχεία) όπου πας στον εργαζόμενο και αναγράφεις την ημερομηνία (δεν θυμάμαι ακριβώς το πως το έγραφε και τώρα το έχω στείλει), τότε το ίδιο θα γίνει και για τις πληττόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, tassig είπε

Δεν το διευκρίνισα σωστά.Μιλάω για εργαζομένους που ολοκλήρωσαν της σαράντα πέντε ημέρες αναστολής  και την επόμενη άρχισαν να εργάζονται κανονικά.Για αυτούς δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να δηλώσουμε την ημερομηνία οριστικής παύσης αναστολής.

Και εγώ έτσι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, doctor είπε

Αν κρίνουμε από τις κλειστές (π.χ. εποχικά ξενοδοχεία) όπου πας στον εργαζόμενο και αναγράφεις την ημερομηνία (δεν θυμάμαι ακριβώς το πως το έγραφε και τώρα το έχω στείλει), τότε το ίδιο θα γίνει και για τις πληττόμενες.

Ευχαριστώ.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, doctor είπε

Πληττόμενη έτσι; 1-7/6 θα γίνει η δήλωση για τον Μάιο. 

 

Από που προκύπτει αυτό ?

Υποβολή αναστολής 30/3 άρα λήξη 45 ημερών στις 13/5. Από που προκύπτει ότι πρέπει να δηλώσουμε την επιστροφή (στις 13/5) ?

Εφόσον διακοπεί πριν  τις 13/5 συμφωνώ αλλά εφόσον δεν διακοπεί για ποιό λόγο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, adel είπε

Από που προκύπτει αυτό ?

Υποβολή αναστολής 30/3 άρα λήξη 45 ημερών στις 13/5. Από που προκύπτει ότι πρέπει να δηλώσουμε την επιστροφή (στις 13/5) ?

Εφόσον διακοπεί πριν  τις 13/5 συμφωνώ αλλά εφόσον δεν διακοπεί για ποιό λόγο ?

 

σωστα λες

Δεν νομιζω να χρειαζεται αν ολοκληροθουν οι 45 ημερες ειτε πληττομενη-ειτε κλειστη ,να πρεπει να δηλωσουμε την ημερομηνια που επιστρεφει στη δουλεια ,παρα μονο αν διακοψει η επιχειρηση την αναστολη πριν τις 45 ημερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.taxheaven.gr/circulars/33174

Η απόφαση ..

III) Παράταση αναστολής συμβάσεων εργασίας εργαζομένων σε επιχειρήσεις - εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, οι οποίες πλήττονται σημαντικά και έχουν θέσει σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους

Επιχειρήσεις-εργοδότες που πλήττονται σημαντικά και έχουν θέσει σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους, δύνανται να παρατείνουν την αναστολή των συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους που έχουν ήδη τεθεί σε αναστολή μέχρι του ποσοστού 60% αυτών και να προβούν σε οριστική ανάκληση τουλάχιστον για το 40% αυτών

https://www.taxheaven.gr/circulars/33069

Η Εγκύκλιος..

Άρθρο 4
Διαδικασία λήψης αποζημίωσης ειδικού σκοπού

1. Για επιχειρήσεις - εργοδότες που επαναλειτουργούν με εντολή δημόσιας αρχής κατά το μήνα Μάιο 2020,...βεβαιώνουν ....στοιχεία των δηλώσεών τους, όπως αυτά αντλούνται ..... τους εργαζόμενους των οποίων η σύμβαση εργασίας τους συνεχίζει να είναι σε ισχύ ......τα στοιχεία που αφορούν τη μίσθωση ακινήτων επαγγελματικής στέγης.
Επίσης δηλώνουν την ημερομηνία της επαναλειτουργίας τους καθώς και τους εργαζόμενους των οποίων η αναστολή συμβάσεων εργασίας τους ανακαλείται οριστικά.
Σε περίπτωση προκυπτουσών αλλαγών επιτρέπεται η τροποποίηση των δηλώσεών τους.
Για την περίπτωση των εργαζομένων δεν απαιτείται επανυποβολή υπεύθυνης δήλωσης από τους εργαζόμενους, εκτός κι αν επιθυμούν τροποποίηση στοιχείων του τραπεζικού τους λογαριασμού (ΙΒΑΝ) ή στοιχείων της μίσθωσης κύριας κατοικίας τους.
Σε κάθε περίπτωση οι επιχειρήσεις - εργοδότες υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν την ανωτέρω υπεύθυνη δήλωσή τους, εγγράφως ή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, στους εργαζόμενούς τους, δηλώνοντάς τους και τον αριθμό πρωτοκόλλου καταχώρισης της πράξης τους στο ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ».

2. Για τις πληττόμενες επιχειρήσεις - εργοδότες, που ορίζονται βάσει ΚΑΔ ........
Επίσης δηλώνουν υπεύθυνα τους εργαζόμενους των οποίων η αναστολή συμβάσεων εργασίας τους ανακαλείται οριστικά.
Οι σχετικές Υπεύθυνες Δηλώσεις του παρόντος μπορούν να υποβάλλονται συγκεντρωτικά σύμφωνα με τους ανωτέρω ΠΙΝΑΚΕΣ από την 1.6.2020 έως και την 7.6.2020. Η καταβολή της αποζημίωσης ειδικού σκοπού θα πραγματοποιηθεί από 10.6.2020 έως και 12.6.2020.

3. Οι επιχειρήσεις - εργοδότες της παραγράφου 1 μπορούν να εφαρμόζουν το μέτρο της παράτασης της αναστολής των συμβάσεων εργασίας για το μήνα Μάιο σταδιακά, για διαφορετικό αριθμό εργαζομένων και μέχρι του ποσοστού 60% αυτών ανά Υπεύθυνη Δήλωση της επιχείρησης - εργοδότη στο ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ». Ο χρόνος παράτασης της αναστολής συμβάσεων εργασίας εξαρτάται από το χρόνο που λήγει η εκάστοτε αναστολή σύμβασης εργασίας ως αναλύεται κατωτέρω

Αυτα τα ,,, "ανα Υπεύθυνη Δήλωση" ,,,, και το ... "Εξαρτάται απο τον χρόνο που λήγει."  ΔΕΝ μου αρέσουν , ή δεν τα καταλαβαίνω 

Θα έχουμε υποβάλλει ΑΠΔ Μαρτιου κια  Απριλιου ( θυμίζω το θέμα με τα ΚΑΔ >1/4) ,,

(Ο μαρτιος εχει παρει και μια παράταση σημερα )

Ελπίζω να μην έχουμε εκπλήξεις με τις ημερομηνίες αναστολής ... 

δλδ ..να θεωρήσει το ΕΡΓΑΝΗ  Ημερομηνία έναρξης αναστολών συμβάσεων εργασίας = Ημερομηνία Υποβολής ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, zevooazaz είπε

καλημέρα 82.30

doctor καλημέρα, 

επειδή με ρωτήσατε για το ΚΑΔ είναι το 82.30. Υπάρχει κάποια ιδέα που θα θέλατε να μοιραστείτε ?

Οι υπάλληλοι δεν διαγράφονται το είδα, όμως το πεδίο ημερομηνία παράτασης / διακοπής είναι ένα και για τις 2 χρήσεις. Δεν μπορώ να κατανοήσω πως πρέπει να το χρησιμοποιήσω. 

Για έναν υπάλληλο που θα είναι σε αναστολή όλο τον Μαϊο τι ημερομηνία πρέπει να βάλω? 01/05? ή 31/05?

Για τον υπάλληλο που εργάζεται ήδη τι να βάλω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, klery είπε

Την δηλωση στο εργανη για την μειωση του  ενοικιου πρεπει να την υποβαλλουμε καθε μηνα η αρκει η πρωτη υποβολη?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Εργαζόμενος σε επιχείρηση με ΚΑΔ 56.10.11.09 δικαιούται μείωση ενοικίου πρώτης κατοικίας για τον Μάιο?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, klery είπε

Την δηλωση στο εργανη για την μειωση του  ενοικιου πρεπει να την υποβαλλουμε καθε μηνα η αρκει η πρωτη υποβολη?

μονο εγω το εχω καψει και εχω αυτη την απορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, klery είπε

μονο εγω το εχω καψει και εχω αυτη την απορια?

Δεν είσαι η μόνη, απλά δεν ξέρουμε ακόμα.

Περιμένουμε την ψήφιση της τροπολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Επειδή μπερδέυτηκα λίγο......

Επιχείρηση πλητόμμενη είτε εξαρχής είτε λόγω διακοπής αναστολής της λειτουργίας απο δημόσια αρχή εντός του Μαϊου :

θα πρέπει από 01/06 έως 07/06 να υποβάλλει στο εργανης δήλωση αναστολής σύμβασης εργασίας για παράταση ή οριστική διακοπή.

Σωστα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν γνωρίζετε σας παρακαλώ  δεν βρίσκω κάποια οδηγία

αυτο το πεδίο που έχουν για την παράταση/διακοπή της αναστολης πως συμπληρώνεται (κλέιστή όλο το ΜΑίο απο δημοσια αρχή).

εχω μπερδευτεί...

για παράταση σκέφτομαι να βάλω ημερομηνία παράτασης την 01/05 (εφόσον η αναστολή έληξε την 30/04).

για διακοπή όμως τι βάζουμε ? πάλι 01/05 ?? 

και πως θα δει το σύστημα ποιο δικαιούται το επίδομα ειδικού σκοπού ?

σας ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Δεν είσαι η μόνη, απλά δεν ξέρουμε ακόμα.

Περιμένουμε την ψήφιση της τροπολογίας.

δηλαδη μεχρι στιγμης ισχυει η αρχικη υ.δ. που υποβαλλαμε η και η τυχον ορθη επαναληψη?

ευχαριστω συναδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω εχω καταλάβει οτι στή 1 εβδομαδα του Ιουνίου ,μαζί με τις αναστολές (διακοπές,παράταση) θα υποβάλουμε και για τα μισθώματα για τον Μηνα Μάιο !! (και το ιδιο και οι εργαζόμενοι που θα είναι εως 31/5 σε αναστολή ) .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, klery είπε

δηλαδη μεχρι στιγμης ισχυει η αρχικη υ.δ. που υποβαλλαμε η και η τυχον ορθη επαναληψη?

ευχαριστω συναδελφε

Έτσι έχω καταλάβει εγώ.

Αν και το μυαλό μου είναι ένα κουβάρι πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, zevooazaz είπε

αν γνωρίζετε σας παρακαλώ  δεν βρίσκω κάποια οδηγία

αυτο το πεδίο που έχουν για την παράταση/διακοπή της αναστολης πως συμπληρώνεται (κλέιστή όλο το ΜΑίο απο δημοσια αρχή).

εχω μπερδευτεί...

για παράταση σκέφτομαι να βάλω ημερομηνία παράτασης την 01/05 (εφόσον η αναστολή έληξε την 30/04).

για διακοπή όμως τι βάζουμε ? πάλι 01/05 ?? 

και πως θα δει το σύστημα ποιο δικαιούται το επίδομα ειδικού σκοπού ?

σας ευχαριστώ..

προφανως η ημερομηνια ληξης της αναστολης θα ειναι 31/05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, klery είπε

προφανως η ημερομηνια ληξης της αναστολης θα ειναι 31/05

αυτο που προσπαθώ να αποκωδικοποιήσω είναι η σημασία να υπάρχουν και οι δύο λέξεις "παραταση" / "διακοπή" στο ίδιο πεδίο.

Αν σκεφτούμε ότι, αφου είναι με κρατική εντολή όλο τον Μαιο κλειστή η επιχέιρηση τότε αυτόματα μπαινουν σε αναστολή και οι υπάλληλοι. 

Αρα η ημερομηνια διακοπής της αναστολής για υπάλληλο που δεν θα μπει σε αναστολή και απασχολείται γραμματέας απο την 04/05 η ημερομηνία διακοπής της αναστολής είναι η 04/05

Ενω για υπάλληλο που θα είναι ολο το μήνα σε αναστολή ημερομηνία ημερομηνία παράτασης ποια θα είναι ?

εμενα μου μοιάζει δύσκολο να το κατανοήσω.

δεν ξέρω αν έχετε υπόψην σας την φόρμα για την κατηγορία Α1 ... βάζω μια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, zevooazaz είπε

αυτο που προσπαθώ να αποκωδικοποιήσω είναι η σημασία να υπάρχουν και οι δύο λέξεις "παραταση" / "διακοπή" στο ίδιο πεδίο.

Αν σκεφτούμε ότι, αφου είναι με κρατική εντολή όλο τον Μαιο κλειστή η επιχέιρηση τότε αυτόματα μπαινουν σε αναστολή και οι υπάλληλοι. 

Αρα η ημερομηνια διακοπής της αναστολής για υπάλληλο που δεν θα μπει σε αναστολή και απασχολείται γραμματέας απο την 04/05 η ημερομηνία διακοπής της αναστολής είναι η 04/05

Ενω για υπάλληλο που θα είναι ολο το μήνα σε αναστολή ημερομηνία ημερομηνία παράτασης ποια θα είναι ?

εμενα μου μοιάζει δύσκολο να το κατανοήσω.

δεν ξέρω αν έχετε υπόψην σας την φόρμα για την κατηγορία Α1 ... βάζω μια

 

τελος.... η μοναδική αποδεκτή ημερομηνίθα απο το σύστημα είναι μονο η 31/05 .... απορώ γιατι το έχουν κενό ....

download.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, stelios13 είπε

Καλησπέρα.

Επειδή μπερδέυτηκα λίγο......

Επιχείρηση πλητόμμενη είτε εξαρχής είτε λόγω διακοπής αναστολής της λειτουργίας απο δημόσια αρχή εντός του Μαϊου :

θα πρέπει από 01/06 έως 07/06 να υποβάλλει στο εργανης δήλωση αναστολής σύμβασης εργασίας για παράταση ή οριστική διακοπή.

Σωστα?

 

 

Σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

τελος.... η μοναδική αποδεκτή ημερομηνίθα απο το σύστημα είναι μονο η 31/05 .... απορώ γιατι το έχουν κενό ....

download.jpg

πρώτη φορά την βλέπω. γιατί δεν έχω κλειστή όλο τον Μάιο.

το από 18/03 έως 30/04  εσύ το έβαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...