Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πότε θα ανοίξει στο ΕΡΓΑΝΗ το έντυπο για τις νέες αναστολές ?


ΑΝΝΑ Μ.

Ερώτηση

Από 18/5 θα άνοιγε στο ΕΡΓΑΝΗ η δήλωση για την συνέχιση των αναστολών . Έχει ανοίξει κάτι και δεν έχω πάρει χαμπάρι ?

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :Σε  ξενοδοχείο θέλω να γυρίσω 1 εργαζόμενο πίσω οριστικά .

Πως θα του κάνω ανάκληση αναστολής από την στιγμή που δεν έχει ανοίξει η 2η  φάση δήλωσης-συνέχισης αναστολής εργασίας?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
40 λεπτά πριν, ΑΝΝΑ Μ. είπε

Από 18/5 θα άνοιγε στο ΕΡΓΑΝΗ η δήλωση για την συνέχιση των αναστολών . Έχει ανοίξει κάτι και δεν έχω πάρει χαμπάρι ?

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :Σε  ξενοδοχείο θέλω να γυρίσω 1 εργαζόμενο πίσω οριστικά .

Πως θα του κάνω ανάκληση αναστολής από την στιγμή που δεν έχει ανοίξει η 2η  φάση δήλωσης-συνέχισης αναστολής εργασίας?  

Δυστυχώς είχαν πει 18/05 άλλα ακόμα δεν έχει ανοίξει....περιμένουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, TANIA είπε

Δυστυχώς είχαν πει 18/05 άλλα ακόμα δεν έχει ανοίξει....περιμένουμε...

Καλημέρα.

Η προθεσμία για δήλωση συνέχισης αναστολής σε πληττόμενες είναι η 31/5?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Η προθεσμία για δήλωση συνέχισης αναστολής σε πληττόμενες είναι η 31/5?

Ευχαριστώ.

Λογικά θα δώσουν παράταση,αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν πει κάτι ...οπότε παραμένει 31/05.Νομίζω οτι περιμένουν να ανοίξουν στις 25/05 τα επισιτιστικά για να  δηλώσουμε μέχρι και την ημερομηνία διακοπής της αναστολής των εργαζομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Η προθεσμία για δήλωση συνέχισης αναστολής σε πληττόμενες είναι η 31/5?

Ευχαριστώ.

1-6 ΙΟΥΝΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ΑΝΝΑ Μ. είπε

Από 18/5 θα άνοιγε στο ΕΡΓΑΝΗ η δήλωση για την συνέχιση των αναστολών . Έχει ανοίξει κάτι και δεν έχω πάρει χαμπάρι ?

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :Σε  ξενοδοχείο θέλω να γυρίσω 1 εργαζόμενο πίσω οριστικά .

Πως θα του κάνω ανάκληση αναστολής από την στιγμή που δεν έχει ανοίξει η 2η  φάση δήλωσης-συνέχισης αναστολής εργασίας?  

Εργάζεται κανονικά και όταν ανοίξει το σύστημα θα δηλώσεις την οριστική ανάκληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, TANIA είπε

Λογικά θα δώσουν παράταση,αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν πει κάτι ...οπότε παραμένει 31/05.Νομίζω οτι περιμένουν να ανοίξουν στις 25/05 τα επισιτιστικά για να  δηλώσουμε μέχρι και την ημερομηνία διακοπής της αναστολής των εργαζομένων.

Η εστίαση από 25/5 γίνεται πληττόμενη, άρα υποβάλει αρχές Ιουνίου για τον Μάιο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ΚΑΔ που παραμένει κλειστός έχουν έναν υπάλληλο στην γραμματεία απο 04/05...

Τώρα που άνοιξε το σύστημα για τις κλειστές πρέπει να δηλωθεί ημερομηνία οριστικής ανάκλησης για τον υπάλληλο  ή πρέπει να διαγραφεί εντελώς ο υπάλληλος απο τις αναστολές ?

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα επειδή τα έχω μπλέξει λιγάκι, κατάστημα με 5 άτομα (εμπορικό)  ανοιγει 18/5 και θέτει τους 2 σε αναστολή μέχρι 31/05/2020.  Για τους σε αναστολή από 18/5 έως 31/5 τους δηλώνω, όπως κατάλαβα, από 1-6 Ιουνίου για τους άλλους που από 18/5 εργάζονται κάνω ανάκληση μέχρι 31/5;  Σε όλους; ή μόνο στους 3 που εργάζονται και με ποιο έντυπο; (στό ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΕΣ, ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ, ΜΗ ΑΝΑΒΑΛΛΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΛΑΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ)  ή σε άλλο που θα βγεί Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/5/2020 στις 2:17 ΜΜ, doctor είπε

Η εστίαση από 25/5 γίνεται πληττόμενη, άρα υποβάλει αρχές Ιουνίου για τον Μάιο. :)

Συμφωνώ απόλυτα για την περίπτωση της επέκτασης των αναστολών.

Για περιπτώσεις όμως κλειστών με κρατική εντολή επιχειρήσεων (χωρίς προσωπικό) δεν θα έπρεπε να είναι ήδη ανοιχτό από 18 ή έστω 22/05/2020 το ΕΡΓΑΝΗ για την δήλωση ενοικίων μηνός Μαίου;

Επίσης για την υποβολή εντύπου 4.3. «Πίνακας προσωπικού ασφαλούς λειτουργίας επιχείρησης Τρόπος οργάνωσης της εργασίας Έντυπο Ειδικού Σκοπού άρθ. 9 ΠΝΠ 20-03-20 με ρήτρα διατήρησης θέσεων εργασίας και ρήτρα ακυρότητας απόλυσης» για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο η προθεσμία ήταν εως 1ο δεκαήμερο Μαΐου 2020 (αφορά στους  μήνες Μάρτιο και Απρίλιο).

Για το μήνα Μάιο υπάρχει σχετική πρόβλεψη 19221/379/19-05-20 αλλά δεν υπάρχει το σχετικό έντυπο, έχει κάποιο την παραμικρή πληροφόρηση εως προς την υποβολή και τις προθεσμίες;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή , για να καταλάβω , για όσους εξακολουθούν να είναι σε αναστολή από τον Απρίλιο και για όλο τον Μάιο , δεν κάνουμε τίποτα , μόνο αν κάποιος εργαζόμενος βγει από την αναστολή τότε θα υποβάλουμε για την ανάκληση της αναστολής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μάλλον θα έπρεπε να γίνω ποιο συγκεκριμένος στην ερώτηση μου και να την γράψω σωστά.

σε ΚΑΔ που παραμένει κλειστός έχουν έναν υπάλληλο στην γραμματεία απο 01/05... όταν άνοιξε το έντυπο για την προσωρινή διακοπή αναστολής ο υπάλληλος δηλώθηκε και εκεί (καλού κακού).

Για αυτην την κλειστή (για όλο το Μαϊο) -τώρα που ήρθε η ώρα να δηλώσει τις αναστολές- πρέπει να δηλωθεί ημερομηνία οριστικής ανάκλησης για τον υπάλληλο ή πρέπει να διαγραφεί εντελώς ο υπάλληλος απο τις αναστολές ?

ελπίζω να έγινα ποιο συγκεκριμένος . μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

για όσους έχουν επιστρεψει στην εργασία τους πρέπει να δηλωθει η οριστικη παύση της αναστολης?

ειναι υποχρεωτικό αυτό και μέχρι πότε έχουμε προθεσμια?

#της_πλατφορμας_το_καγκελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, salonikios55 είπε

Καλημέρα

για όσους έχουν επιστρεψει στην εργασία τους πρέπει να δηλωθει η οριστικη παύση της αναστολης?

ειναι υποχρεωτικό αυτό και μέχρι πότε έχουμε προθεσμια?

#της_πλατφορμας_το_καγκελο

με αυτο παιδευομαι απο εχθές......δεν μπορείς να διαγράψεις υπάλληλο..φέρνει τον πίνακα ώς έχει απο την προηγούμενη υποβολή, αρα η μόνη επιλογή είναι να βάλεις την ημερομηνία οριστικής διακοπής της αναστολής.... βέβαια το πεδίο αυτο έχει 2 χρήσεις 

υποθέτω (υποθέτω) ότι ημερομηνία διακοπής ας πούμε μπορείς να βάλεις την ημερομηνία που ανέλαβε εργασία και ημερομηνία παράτασης 31/05 ... ίσως όμως να είναι και το ανάποδο.... δεν έχω καταθέσει τίποτα ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά τόσο δύσκολο είναι οι υπεύθυνοι , να βγάλουν σαφείς οδηγίες βήμα-βήμα , για το τι θα πρέπει να κάνουμε σε κάθε περίπτωση  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προς το παρον μονο αυτη την επιλογη αφηνει(την Α1)

Κλειστες ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΜΑΙΟ ΒΑΣΕΙ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ.

δηλ ξενοδοχεια,γυμναστηρια κλπ

Ενω πχ εμπορικα-καφετεριες που μαλλον τις θεωρουν στην Α2 κατηγορια δεν τις δεχεται ακομη και μαλλον θα τις δεχεται απο 1/6/2020.

Οποιος καταλαβε κατι διαφορετικο ας βοηθησει γιατι παλι μπ@@@ θα τα κανουμε και θα φταιμε κιολας.

Αν διναν και κανενα....manual χρησης.

 

Σχόλιο 2020-05-26 113233.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.taxheaven.gr/circulars/33069

Εγω εδώ έχω μείνει για ημερομηνίες ,, (και πραγματικά δυσκολεύτηκα  να το ξαναβρώ με τόσες δημοσιεύσεις ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμη δεν κατάλαβα. 

Για όσους τελείωσαν οι 45 ημέρες αναστολης και επέστρεψαν στην εργασία πρέπει να υποβάλλουμε οριστική διακοπή αναστολής? Κι αν ναι μέχρι πότε? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
59 λεπτά πριν, monty είπε

Ακόμη δεν κατάλαβα. 

Για όσους τελείωσαν οι 45 ημέρες αναστολης και επέστρεψαν στην εργασία πρέπει να υποβάλλουμε οριστική διακοπή αναστολής? Κι αν ναι μέχρι πότε? 

Ευχαριστώ 

Καλησπέρα.

Εγώ έχω καταλάβει ότι όταν λήγει η προθεσμία των 45 ημερών και ο εργαζόμενος επιστρέφει στην εργασία του δεν δηλώνουμε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 25/5/2020 στις 11:17 ΠΜ, dRf είπε

Συμφωνώ απόλυτα για την περίπτωση της επέκτασης των αναστολών.

Για περιπτώσεις όμως κλειστών με κρατική εντολή επιχειρήσεων (χωρίς προσωπικό) δεν θα έπρεπε να είναι ήδη ανοιχτό από 18 ή έστω 22/05/2020 το ΕΡΓΑΝΗ για την δήλωση ενοικίων μηνός Μαίου;

Επίσης για την υποβολή εντύπου 4.3. «Πίνακας προσωπικού ασφαλούς λειτουργίας επιχείρησης Τρόπος οργάνωσης της εργασίας Έντυπο Ειδικού Σκοπού άρθ. 9 ΠΝΠ 20-03-20 με ρήτρα διατήρησης θέσεων εργασίας και ρήτρα ακυρότητας απόλυσης» για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο η προθεσμία ήταν εως 1ο δεκαήμερο Μαΐου 2020 (αφορά στους  μήνες Μάρτιο και Απρίλιο).

Για το μήνα Μάιο υπάρχει σχετική πρόβλεψη 19221/379/19-05-20 αλλά δεν υπάρχει το σχετικό έντυπο, έχει κάποιο την παραμικρή πληροφόρηση εως προς την υποβολή και τις προθεσμίες;

Ευχαριστώ.

Για τη δήλωση των ενοικίων 5/2020 πρέπει πρώτα να ψηφιστεί η ΠΝΠ ή ο νέος νόμος όπως εξελλίσσεται η υπόθεση.  

Η ασφαλής λειτουργία πάει προς αντικατάσταση από την συν-εργασία.Λογικά για τον 5/2020 θα ανοίξει το έντυπο. Οι τύποι γουστάρουν να τα μπουρδουκλώνουν όλα και να δημιουργούν αυτό το χάος, ως σύγχρονοι Νέρωνες. Νομίζω ότι το απολαμβάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 25/5/2020 στις 9:58 ΠΜ, zevooazaz είπε

σε ΚΑΔ που παραμένει κλειστός έχουν έναν υπάλληλο στην γραμματεία απο 04/05...

Τώρα που άνοιξε το σύστημα για τις κλειστές πρέπει να δηλωθεί ημερομηνία οριστικής ανάκλησης για τον υπάλληλο  ή πρέπει να διαγραφεί εντελώς ο υπάλληλος απο τις αναστολές ?

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ?

ευχαριστώ.

Τι ΚΑΔ είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 25/5/2020 στις 10:54 ΠΜ, KLEOMENIS είπε

Καλημέρα επειδή τα έχω μπλέξει λιγάκι, κατάστημα με 5 άτομα (εμπορικό)  ανοιγει 18/5 και θέτει τους 2 σε αναστολή μέχρι 31/05/2020.  Για τους σε αναστολή από 18/5 έως 31/5 τους δηλώνω, όπως κατάλαβα, από 1-6 Ιουνίου για τους άλλους που από 18/5 εργάζονται κάνω ανάκληση μέχρι 31/5;  Σε όλους; ή μόνο στους 3 που εργάζονται και με ποιο έντυπο; (στό ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΕΣ, ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ, ΜΗ ΑΝΑΒΑΛΛΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΛΑΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ)  ή σε άλλο που θα βγεί Ευχαριστώ πολύ.

Ναι, στο έντυπο δηλώνετε την ημερομηνία στον καθένα. Γράψτε και στις παρατηρήσεις τι αφορά διότι δεν έχουν αυτή τη φορά επιλογή από αναδυόμενη λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Ακόμη δεν κατάλαβα. 

Για όσους τελείωσαν οι 45 ημέρες αναστολης και επέστρεψαν στην εργασία πρέπει να υποβάλλουμε οριστική διακοπή αναστολής? Κι αν ναι μέχρι πότε? 

Ευχαριστώ 

Πληττόμενη έτσι; 1-7/6 θα γίνει η δήλωση για τον Μάιο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, doctor είπε

Πληττόμενη έτσι; 1-7/6 θα γίνει η δήλωση για τον Μάιο. 

 

Καλημέρα.

Πρέπει να δηλωθεί δηλαδή και η λήξη της αναστολής όταν συμπληρωθούν 45 ημέρες?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...