Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μέτρα Μαίου για Εργοδότες και Εργαζόμενους


skylogiannis

Ερώτηση

Καλησπέρα,

οι "κλεισμένοι" όλο τον Μάιο θα δηλώσουν τα στοιχεία των εκμισθωτών για το ενοίκιο Μαίου και των εργαζόμενων που είναι σε αναστολή για όλο το μήνα, ώστε να πάρουν τα 534€. Αυτό θα το κάνουν 18/5-31/5. Καλά μέχρι εδώ.

Οι "πληττόμενοι" επίσης θα δηλώσουν τα στοιχεία των εκμισθωτών για το ενοίκιο Μαίου, των εργαζόμενων που παρατείνεται η αναστολή τους για όλο το μήνα ώστε να πάρουν τα 17,8€ ανά μέρα. Αυτό θα το κάνουν 1/6-7/6.

Γράφει όμως στο αρθρο "ημερομηνίες και προθεσμίες" του Taxheaven ότι πρέπει να δηλώσουν και

"δ) τους εργαζόμενους των οποίων η αναστολή συμβάσεων εργασίας τους ανακαλείται οριστικά."

Τι να εννοούν άραγε;  τους εργαζόμενους των οποίων η αναστολή συμβάσεων εργασίας τους έληξε;

Και πάμε και στους επαναλειτουργούντες "κλεισμένους". Αυτοί πάλι τι θα δηλώσουν; Στοιχεία εκμισθωτών για Μάιο και ημερομηνία επαναλειτουργίας. Άρα από την ημερομηνία επαναλειτουργίας δεν προκύπτει και η ημερομηνία που διακόπτεται η αναστολή των συμβάσεων όλων των εργαζόμενων; Οπότε δεν αρκεί να δηλώσουν μόνο για ποιες συμβάσεις παρατείνεται η αναστολή; Αυτό πάλι γιατί χρειάζεται;

"ε) τους εργαζόμενους των οποίων η αναστολή συμβάσεων εργασίας τους ανακαλείται οριστικά."

Παράδειγμα

Φροντιστήριο ("κλεισμένος" που επαναλειτουργεί) με 10 καθηγητές έστω άνοιξε 10/5/20. Πληρώνει και Ενοίκιο. Έστω ότι θέλει να παρατείνει και την αναστολή για 6 από τις 10 συμβάσεις.

Δηλώνει:

1. Στοιχεία εκμισθωτή για ενοίκιο Μαίου (δεν υπάρχει ακόμη νόμος αλλά δεν πειράζει)

2. Ημερομηνία επαναλειτουργίας: 10/5/20

3. Παράταση αναστολής συμβάσεων για τους εργαζόμενους 1,2,3,4,5,6.

Λογικά πρέπει όλοι οι εργαζόμενοι να πάρουν επίδομα 17,8€ * 9 μέρες (1/5-9/5) και οι εργαζόμενοι 1,2,3,4,5,6 άλλα 17,8€*21 μέρες (10/5-30/5).

Ή πρέπει να δηλώσουμε και για τους 7,8,9,10 ότι "η αναστολή της σύμβασής τους ανακαλείται οριστικά";

🙂

Και άντε και τα λύσαμε τα προηγούμενα. Μπορούν να απολυθούν (λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου) όλοι 31/5/20 αναίμακτα για εργοδότη και εργαζόμενους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ πάλι διαπιστώνω μία κόπωση της κυβέρνησης και μία "στασιμότητα" στη νομοθέτηση τις τελευταίες 5-6 μέρες και ένα σωρό ανοιχτά θέματα στα εργατικά...Ή έκαναν λογαριασμό,  διαπίστωσαν πόσο έξω έπεσαν στον προϋπολογισμό και ψάχνουν τι θα κάνουν ή λείπει κάποιος υπουργός με άδεια και μόλις επιστρέψει θα αρχίσει ξαφνικά να "βρέχει" αποφάσεις και εμείς θα τρέχουμε πάλι τελευταία στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Εγώ πάλι διαπιστώνω μία κόπωση της κυβέρνησης και μία "στασιμότητα" στη νομοθέτηση τις τελευταίες 5-6 μέρες και ένα σωρό ανοιχτά θέματα στα εργατικά...Ή έκαναν λογαριασμό,  διαπίστωσαν πόσο έξω έπεσαν στον προϋπολογισμό και ψάχνουν τι θα κάνουν ή λείπει κάποιος υπουργός με άδεια και μόλις επιστρέψει θα αρχίσει ξαφνικά να "βρέχει" αποφάσεις και εμείς θα τρέχουμε πάλι τελευταία στιγμή...

Συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ είπε

Κατόρθωσε κάποιος να υποβάλει ΤΕΠΙΧ ??

Ο Τσακ Νόρις! 🙂 Δελτίο τύπου πάντως δεν έχει βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ είπε

Κατόρθωσε κάποιος να υποβάλει ΤΕΠΙΧ ??

Δοκίμασε να υποβάλεις με explorer. Δουλεύει! Απλά χρειάζεται περίπου 1.5 ώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, ponzi είπε

Όλο το γραφείο δεν κάνει άλλη δουλειά από τις 12. Έχουμε στείλει καμιά 15αριά (με ώρες προσπάθεια)!

Εμείς κάναμε 2 ώρες να στείλουμε 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

Για επιδότηση τόκων ή κεφάλαιο κίνησης ?? Γιατί εγώ βλέπω μόνο την επιδότηση τόκων  ??

ΤΕΠΙΧ ΙΙ με επιδότηση τόκων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

To Κεφάλαιο κίνησης ?? Κάτι μου ξέφυγε ??

Σήμερα άνοιξε εκ νέου το ΤΕΠΙΧ ΙΙ με δύο έτη επιδότηση τόκων. Φτύνεις αίμα να υποβάλλεις και μετά αρχίζει το καψώνι (εν δυο κάτω) από τις τράπεζες.

Τέλη Μάη με αρχές Ιούνη θα ανοίξει το εγγυημένο κατά 80% από την ΕΑΤ.

Και τα δύο είναι εγγυημένο ότι δεν θα τα πάρει σχεδόν κανείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

To Κεφάλαιο κίνησης ?? Κάτι μου ξέφυγε ??

Το ίδιο πράγμα λέτε με τον ponzi.

Το ΤΕΠΙΧ ΙΙ είναι δάνειο για χρηματοδότηση κεφαλαίου κίνησης, με 2 χρόνια επιδότηση των τόκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει και αυτές τις αιτήσεις να τις υποβάλουμε εμείς. Αν το έκανε ο κάθε επιχειρηματίας στην τράπεζα που συνεργάζεται και δεν θα έπεφτε το σύστημα και θα ήταν πιο εύκολο για όλους.

Για να προλάβω συναδέλφους που θεωρούν ότι κάνω κριτική στη δουλειά τους, και εγώ έκανα 2 μετά από τρελό τσακωμό με τους υπαλλήλους της τράπεζας καθώς θεωρώ πως η ευθύνη μας σταματά στην παροχή των οικονομικών στοιχείων. Έχω πολλές περιπτώσεις πελατών που σε ίδια τράπεζα, άλλος υπάλληλος την έκανε την αίτηση από το κατάστημα και άλλος τους έστελνε στον λογιστή τους. Έτσι όπως το πάνε να δείτε που σε λίγο και για καταναλωτικά δάνεια εμάς θα τα χρεώσουν να τα αιτούμαστε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, Giann1s είπε

Με τα χίλια ζόρια γίνεται η υποβολή. Έχει καταφέρει κανείς να κατεβάσει το PDF της αίτησης;

Καλημέρα ναι σήμερα το πρωί μετά από πολύ κόπο εκτύπωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αιτήσεις για τις επιχειρήσεις που παραμένουν κλειστες έχουν ανοίξει? για να δηλώσουμε τους εργαζόμενους που είναι σε αναστολη

 

γιατι μου στέλνουν αυτό

«Οι εργοδότες των επιχειρήσεων που θα παραμείνουν κλειστές με κρατική εντολή όλο τον Μάιο, πρέπει να υποβάλλουν από τις 18 Μαΐου έως και τις 31 Μαΐου δηλώσεις, ώστε να καταβληθεί στους εργαζόμενους η αποζημίωση ειδικού σκοπού των 534 ευρώ για τον τρέχοντα μήνα»,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ΜΑΚΗΣΤ. είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει και αυτές τις αιτήσεις να τις υποβάλουμε εμείς. Αν το έκανε ο κάθε επιχειρηματίας στην τράπεζα που συνεργάζεται και δεν θα έπεφτε το σύστημα και θα ήταν πιο εύκολο για όλους.

Για να προλάβω συναδέλφους που θεωρούν ότι κάνω κριτική στη δουλειά τους, και εγώ έκανα 2 μετά από τρελό τσακωμό με τους υπαλλήλους της τράπεζας καθώς θεωρώ πως η ευθύνη μας σταματά στην παροχή των οικονομικών στοιχείων. Έχω πολλές περιπτώσεις πελατών που σε ίδια τράπεζα, άλλος υπάλληλος την έκανε την αίτηση από το κατάστημα και άλλος τους έστελνε στον λογιστή τους. Έτσι όπως το πάνε να δείτε που σε λίγο και για καταναλωτικά δάνεια εμάς θα τα χρεώσουν να τα αιτούμαστε. 

 

Καλημέρα συνάδελφε,

Σε καταλαβαίνω και εν μέρει συμφωνώ. Όμως, θες ότι μεγαλώνω, θες ότι έχω τα νέυρα μου έτσι και αλλιώς, θες ότι έχω βαρεθεί τον κάθε ανόητο τραπεζικό ή δημόσιο υπάλληλο να λέει πες στο λογιστή σου αυτό και πες στο λογιστή σου το άλλο, την είδα λίγο διαφορετικά.

Θες αίτηση δανείου? Οκ, κάνω την αίτηση και πες στην τράπεζα σου αυτό ή το άλλο. Αν δεις μόνο πώς απαντάω στις τράπεζες, θα καταλάβεις σε τι κατάσταση είμαι. Θα βαράω εγώ και θα χορεύουν αυτοί ετούτη τη φορά.

Παρεμπιπτόντως, χρεώνουμε 100-200€ την κάθε αίτηση και διεκπεραίωση του ΤΕΠΙΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, salonikios55 είπε

Οι αιτήσεις για τις επιχειρήσεις που παραμένουν κλειστες έχουν ανοίξει? για να δηλώσουμε τους εργαζόμενους που είναι σε αναστολη

 

γιατι μου στέλνουν αυτό

«Οι εργοδότες των επιχειρήσεων που θα παραμείνουν κλειστές με κρατική εντολή όλο τον Μάιο, πρέπει να υποβάλλουν από τις 18 Μαΐου έως και τις 31 Μαΐου δηλώσεις, ώστε να καταβληθεί στους εργαζόμενους η αποζημίωση ειδικού σκοπού των 534 ευρώ για τον τρέχοντα μήνα»,

Δεν έχει ανοίξει ακόμα η πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπέβαλα αίτηση ΤΕΠΙΧ ΙΙ....η τράπεζα (EUROBANK) ζητάει

1. πιστοποιητικό μόνιμης εγκατάστασης (τι  στέλνω την εκτύπωση προσωποποιημένης του ΤΑΧΙΣ?)

2. ΑΠΔ 2020

3. Φορολογική ενημερότητα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Υπέβαλα αίτηση ΤΕΠΙΧ ΙΙ....η τράπεζα (EUROBANK) ζητάει

1. πιστοποιητικό μόνιμης εγκατάστασης (τι  στέλνω την εκτύπωση προσωποποιημένης του ΤΑΧΙΣ?)

2. ΑΠΔ 2020

3. Φορολογική ενημερότητα

 

Μόνο αυτά.Εγγυήσεις ??

Στείλε το συμβόλαιο ενοικίασης ή σε ιδόκτητο το taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...