Προς το περιεχόμενο

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΔ ΜΑΡΤΙΟΥ


spanton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ξενοδοχεία εκτός από αμοιβές με τύπο αποδοχών 01 έχουν και τύπο αποδοχών 18 για τις εισφορές ασφαλισμένου του ΤΑΠΙΤ ΤΑΞΥ.

Η εγκύκλιος του ΙΚΑ δεν αναφέρει κάτι για τις εισφορές αυτές και τον τρόπο αναγραφής τους στην ΑΠΔ.

Το ίδιο πρόβλημα πρέπει να έχουν και αυτοί που έχουν ΚΑΔ 5512 και κωδικό εισφορών 4172 για τις εισφορές του ΤΑΞΥ.

Σίγουρα για το διάστημα που είναι κλειστό το ξενοδοχείο δεν είναι δυνατό να πληρώνει εισφορές για το ΤΑΠΙΤ ΤΑΞΥ.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, όπως στέλνετε τρεις εγγραφές στην ΑΠΔ με τύπο αποδοχών 01, στην περίοδο αναστολής θα στείλετε αντίστοιχα τρεις εγγραφές με κωδικό 18. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κάνεις και εκεί τις αντίστοιχες εγγραφές και θα βάλεις κωδικό 18.

Πχ στο ΠΚ 024 και κωδικό ειδικότητας 000106 θα βάλεις από 23/03/2020  τύπος αποδοχών 18.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΑΝΝΑ Μ. είπε

θα κάνεις και εκεί τις αντίστοιχες εγγραφές και θα βάλεις κωδικό 18.

Πχ στο ΠΚ 024 και κωδικό ειδικότητας 000106 θα βάλεις από 23/03/2020  τύπος αποδοχών 18.

 

15/3 -31/3 το διάστημα για τον 3/2020.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, doctor είπε

Εγώ έστειλα 4 εγγραφές (είναι και αυτή η παπαριά με το 0,29 ευρώ) με 01 και άλλες 4 με 18. Τα πήρε κανονικά. 

Έχετε δίκιο, απλά όσοι κάνουν συμπληρωματική δήλωση μην ξαναστείλουν και το 0,29.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mixaxri είπε

Έχετε δίκιο, απλά όσοι κάνουν συμπληρωματική δήλωση μην ξαναστείλουν και το 0,29.

 

Εμένα μου το έφερνε αυτόματα και στην 18, και επειδή το ποσό είναι αστείο, το άφησα. Σιγά μην έχανα μία ώρα να παραμετροποιήσω το πρόγραμμα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doctor είπε

Εμένα μου το έφερνε αυτόματα και στην 18, και επειδή το ποσό είναι αστείο, το άφησα. Σιγά μην έχανα μία ώρα να παραμετροποιήσω το πρόγραμμα :) 

Δημήτρη το ξέρεις φυσικά ότι οι τόσες περιπτώσεις ασφάλισης που μπορεί να υπάρχουν, οι διπλές-τριπλές εγγραφές λόγω ΤΑΠΙΤ, ξενοδοχεία, περιπτώσεις ασθένειας -και δεν ξέρω τι άλλο- και όλα αυτά να απεικονίζονται στην ΑΠΔ, υποβλήθηκαν με συζήτηση μεταξύ λογιστών και με την απλή λογική γιατί πολύ απλά δεν σκέφτηκαν να δώσουν ένα παράδειγμα εγγραφών ΑΠΔ που να καλύπτει όσο πιο πολλές περιπτώσεις γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doctor είπε

15/3 -31/3 το διάστημα για τον 3/2020.  :) 

Είναι ξενοδοχείο μη εποχικής λειτουργίας οπότε 23/03/2020.

Ευχαριστώ πάντως για την υπενθύμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2020 στις 3:09 ΜΜ, NIKANOR είπε

Δημήτρη το ξέρεις φυσικά ότι οι τόσες περιπτώσεις ασφάλισης που μπορεί να υπάρχουν, οι διπλές-τριπλές εγγραφές λόγω ΤΑΠΙΤ, ξενοδοχεία, περιπτώσεις ασθένειας -και δεν ξέρω τι άλλο- και όλα αυτά να απεικονίζονται στην ΑΠΔ, υποβλήθηκαν με συζήτηση μεταξύ λογιστών και με την απλή λογική γιατί πολύ απλά δεν σκέφτηκαν να δώσουν ένα παράδειγμα εγγραφών ΑΠΔ που να καλύπτει όσο πιο πολλές περιπτώσεις γίνεται. 

Ε τώρα κι εσύ, λεπτομέρειες! :)  Χαθήκαμε ωρέ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2020 στις 1:50 ΜΜ, mixaxri είπε

Έχετε δίκιο, απλά όσοι κάνουν συμπληρωματική δήλωση μην ξαναστείλουν και το 0,29.

 

Α είδα ότι το 0,29 δεν πάει με 01 ή 18, αλλά με 99. Οπότε αφού έτρεξε με την τακτική μισθοδοσία δεν χρειάζεται για την ΑΠΔ που πληρώνει το κράτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...