Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα εργασίας μέχρι πότε έχω περιθώριο να υποβάλω στο ΕΡΓΑΝΗ ?


ΑΝΝΑ Μ.

Ερώτηση

Επιχείρηση  πριν τα μέτρα κατέθετε το πρόγραμμα εργασίας κάθε εβδομάδα (Ε4 συμπληρωματικός ωραρίου ) .

Μετά το κλείσιμο του συστήματος από τα μέσα Μαρτίου  στο ΕΡΓΑΝΗ  δεν έχει ξανακαταθέσει πρόγραμμα ενώ λειτουργούσε κανονικά  .

Μέχρι πότε πρέπει να καταθέσει το πρόγραμμα εργασίας για τον Μάρτιο και Απρίλιο  ? Μέχρι 30/5?

Επίσης για το διάστημα του Μαΐου  μέχρι πότε ? Μέχρι 10/06 ή πρέπει να το έχει από την στιγμή που έχει ανοίξει το σύστημα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, ΑΝΝΑ Μ. είπε

Επιχείρηση  πριν τα μέτρα κατέθετε το πρόγραμμα εργασίας κάθε εβδομάδα (Ε4 συμπληρωματικός ωραρίου ) .

Μετά το κλείσιμο του συστήματος από τα μέσα Μαρτίου  στο ΕΡΓΑΝΗ  δεν έχει ξανακαταθέσει πρόγραμμα ενώ λειτουργούσε κανονικά  .

Μέχρι πότε πρέπει να καταθέσει το πρόγραμμα εργασίας για τον Μάρτιο και Απρίλιο  ? Μέχρι 30/5?

Επίσης για το διάστημα του Μαΐου  μέχρι πότε ? Μέχρι 10/06 ή πρέπει να το έχει από την στιγμή που έχει ανοίξει το σύστημα ?

 

Καλησπέρα κάνεις "Ε4 Συμπληρωματικο Ωραρίου Έντυπο ειδικού σκοπού ....¨"  εως 10/05 για τον μήνα Απρίλιο και για τον Μάιο εώς 10/06.Νομίζω οτι οι αλλαγές του Μαρτίου ήταν έως 10/04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλαγές Μαρτίου έπρεπε να υποβληθούν μέχρι 10/4. Από εκεί και μετά, αφού δεν υπεβλήθη Ε4 δεν νοείται να υποβληθεί το Ε4 ειδικού σκοπού, αφού δεν δύναται να τροποποιηθεί το τίποτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαλλον το Σεπε να το παραλαβει χειρογραφο χωρις προστιμο (οταν "ανοιξουν").

Δεν υπαρχει κανενας λογος να βαλουν προστιμο για την εκπροθεσμη  υποβολη του....."νομιμα εκπροθεσμου".

Ετσι κι αλλιως το να το υπεβαλες μεσω Εργανη εμπροθεσμα, δεν ειχε κανενα απολυτως ουσιαστικο νοημα εκτος απο μονιμες αλλαγες ωραριου που θα μπορουσες να τις δηλωσεις οταν ανοιγε το συστημα.

Τα εντυπα αυτα εχουν δημιουργηθει για να μπορεις να κανεις επιτοπιο ελεγχο οτι η επιχειρηση τηρει τα ωραρια που δηλωνει.Το να τα παραλαμβανεις μετα χωρις να εχεις δυνατοτητα να ελεγξεις αν λεν αληθεια ή οχι, απλα τζαμπα οι εργατοωρες αυτου που τα δηλωνει και το...free space του Εργανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σας

κε doctor, και συγνώμη κιόλας για το θράσος μου,  αλλά γιατί οι αλλαγές Μαρτίου ήταν μέχρι 10/4 ??

δεν ισχύει η παράταση που δόθηκε με την ΚΥΑ 16135/499/23-4-20 & ΦΕΚ Β΄/1566/24-4-20, που αναφέρει ότι όλες οι αλλαγές περί τροποποίησης ωραρίων κλπ  αναστέλλονται μέχρι 31-5-20 τουλάχιστον ??

εγώ απο 11-3 και μετά δεν έχω στείλει ούτε Ε4 εβδομαδιαίο, ούτε υπερεργασίες ούτε αλλαγές ωραρίου εντός της ίδιας ημέρας κοκ

είμαι τόσο λάθος ??? ξεαγχώστε με σας παρακαλώ !!

εκτός εάν εννοείτε το διάστημα 1-10/3 οπότε πάω πάσο ..

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

καλή συνέχεια

Δημήτρης Χρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

 Βλέποντας την ΚΥΑ 16135/499/23-4-20 & ΦΕΚ Β΄/1566/24-4-20   πιστεύω ότι πάνε έως 31/5.

Από την επιθεώρηση εργασίας που πήγα σήμερα δεν μου απάντησαν με σιγουριά    στην εξής ερώτηση :

Πρέπει να υποβάλω εβδομαδιαίο πρόγραμμα  για επιχειρήσεις που λειτουργούν  κανονικά ?

Μου απάντησαν   ότι δεν έχω υποχρέωση και  να το υποβάλω έως 31/5 συγκεντρωτικά και σε επιτόπιο έλεγχο αυτή την περίοδο δεν ζητούν το πρόγραμμα εργασίας αλλά τον πίνακα προσωπικού .Δεν τους έχω εμπιστοσύνη !

Δεν ξέρω τι να κάνω ! Να στείλω το πρόγραμμα των επόμενων ημερών με  Ε4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΈΝΤΥΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΠΑΡ 1Β ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (Α΄ 55/11.03.2020) ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
42 λεπτά πριν, 7672 είπε

καλησπέρα σας

κε doctor, και συγνώμη κιόλας για το θράσος μου,  αλλά γιατί οι αλλαγές Μαρτίου ήταν μέχρι 10/4 ??

δεν ισχύει η παράταση που δόθηκε με την ΚΥΑ 16135/499/23-4-20 & ΦΕΚ Β΄/1566/24-4-20, που αναφέρει ότι όλες οι αλλαγές περί τροποποίησης ωραρίων κλπ  αναστέλλονται μέχρι 31-5-20 τουλάχιστον ??

εγώ απο 11-3 και μετά δεν έχω στείλει ούτε Ε4 εβδομαδιαίο, ούτε υπερεργασίες ούτε αλλαγές ωραρίου εντός της ίδιας ημέρας κοκ

είμαι τόσο λάθος ??? ξεαγχώστε με σας παρακαλώ !!

εκτός εάν εννοείτε το διάστημα 1-10/3 οπότε πάω πάσο ..

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

καλή συνέχεια

Δημήτρης Χρ.

Η απόφαση που αναφέρεται αφορά την υποβολή των συμπληρωματικών ωραρίου αναλυτικά  και άλλων που ίσχυαν πριν την επιβολή των έκτακτων μέτρων.

οι πίνακες που θα υποβάλλονται συγκεντρωτικά για τις αλλαγές κάθε μήνα θα υποβάλλονται το πρώτο δεκαήμερο του επόμενου μήνα (πίνακες ειδικού σκοπού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το Δημητρη Χρ,

https://www.taxheaven.gr/calendar/event/5791

Εδω αναφερουν τις ημερομηνιες που θα δινονται οι (νεοι, γιατι αλλαξαν και ονομασια) πινακες συμπληρωματικοι ωραριου

(κατά το πρώτο δεκαήμερο του επόμενου μήνα της παρασχεθείσας εργασίας):

 

 1. α) Aναστέλλεται η υποχρέωση του εργοδότη να καταχωρεί στο πληροφοριακό σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων κάθε αλλαγή ή τροποποίηση του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας των εργαζομένων, καθώς και την υπερεργασία και τη νόμιμη, κατά την ισχύουσα νομοθεσία, υπερωριακή απασχόληση. Σε κάθε περίπτωση συνεχίζουν να ισχύουν οι διατάξεις του π.δ. 88/1999 (Α’94). Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και Υγείας μπορεί να παρατείνεται ο χρόνος εφαρμογής του κατά τα ανωτέρω έκτακτου και προσωρινού μέτρου, λαμβάνοντας υπόψη την πορεία εξέλιξης του φαινομένου.

β) Για όσο χρόνο εφαρμόζεται το παραπάνω μέτρο, ο εργοδότης υποχρεούται να γνωστοποιήσει στο πληροφοριακό σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, συγκεντρωτικά, κάθε αλλαγή ή τροποποίηση του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας των εργαζομένων, καθώς και την υπερεργασία και τη νόμιμη, κατά την ισχύουσα νομοθεσία, υπερωριακή απασχόληση, που πραγματοποιήθηκε εντός του προηγούμενου μήνα κατά το πρώτο δεκαήμερο του επόμενου μήνα της παρασχεθείσας εργασίας. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων καθορίζεται κάθε όρος και λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου. [...]».

------------------------------------

Εδω αναφερουν (απο οτι καταλαβαινω) οτι δινουν παραταση (εως 31/5/2020) στη μη υποχρεωση του εργοδοτη να υποβαλει Συμπληρωματικο Ωραριου πριν την πραγματοποιηση τους. (Οχι οτι δινουν παραταση να υποβαλουμε εως 31/5/2020 ολους τους Συμπληρωματικους Ωραριου Μαρτιου,Απριλιου,Μαιου) 

V. Σύμφωνα με το άρθ. 1 της Κ.Υ.Α. 16135/499/23.4.2020 (ΦΕΚ B’ 1566/24.04.2020):

Άρθρο 1
Παράταση αναστολής υποχρεώσεων των εργοδοτών προς το Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ,  ως προς την οργάνωση του χρόνου εργασίας

Η αναστολή της υποχρέωσης του εργοδότη να καταχωρεί, στο Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, κάθε αλλαγή ή τροποποίηση του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας των εργαζομένων, καθώς και την υπερεργασία και τη νόμιμη, κατά την ισχύουσα νομοθεσία, υπερωριακή απασχόληση, πριν την πραγματοποίησή τους, η οποία θεσμοθετήθηκε ως έκτακτο και προσωρινό μέτρο με την παρ. 1α του άρθρου 4 της από 11.03.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α’55), ως ισχύει, λαμβάνοντας υπόψη την πορεία εξέλιξης του φαινομένου, παρατείνεται μέχρι και την 31η Μαΐου 2020.

---------------------------------------------------------------------------------

Για την ΑΝΝΑ Μ.

Δεν υποβαλεις ακομη κανενα συμπληρωματικο ωραριου ή προγραμμα εργασιας για το διαστημα 1/5-31/5/2020. Θα τα υποβαλεις απο 1/6 εως 10/6/2020 και θα αφορουν το Μαιο.

Αυτο ισχυει για ολες τις επιχειρησεις.

Απο την άλλη μπορουν (και πρεπει) να δωθουν κανονικα στην ωρα τους:

Τροποποιητικοι πινακες.Αφορουν μονιμη αλλαγη ωραριου με παραλληλη αλλαγη μισθου.πχ απο μερικη απασχοληση σε πληρη απασχοληση.

Συμβασεις μερικης απασχολησης οταν αυξανονται ή μειωνονται οι εβδομαδιαιες ωρες απασχολησης σε ΜΟΝΙΜΗ βαση πχ απο 20 γινονται 30  εβδομαδιαιως.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΑΝΝΑ Μ. είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

 Βλέποντας την ΚΥΑ 16135/499/23-4-20 & ΦΕΚ Β΄/1566/24-4-20   πιστεύω ότι πάνε έως 31/5.

Από την επιθεώρηση εργασίας που πήγα σήμερα δεν μου απάντησαν με σιγουριά    στην εξής ερώτηση :

Πρέπει να υποβάλω εβδομαδιαίο πρόγραμμα  για επιχειρήσεις που λειτουργούν  κανονικά ?

Μου απάντησαν   ότι δεν έχω υποχρέωση και  να το υποβάλω έως 31/5 συγκεντρωτικά και σε επιτόπιο έλεγχο αυτή την περίοδο δεν ζητούν το πρόγραμμα εργασίας αλλά τον πίνακα προσωπικού .Δεν τους έχω εμπιστοσύνη !

Δεν ξέρω τι να κάνω ! Να στείλω το πρόγραμμα των επόμενων ημερών με  Ε4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΈΝΤΥΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΠΑΡ 1Β ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (Α΄ 55/11.03.2020) ?

 

το πρόγραμμα που θα έστελνες ,βάλτο στον τοίχο.

 

πάντως δεν είναι λάθος και αυτό που λες. τα έστελνα λίγα λίγα για να μην τα ξεχάσω. γράφεις πρόγραμμα από 11/05-16/05?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...