Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μάιος : μειωση ενοικιου , αναστολές εργαζομένων


DENNY

Ερώτηση

Καπου πήρε το μάτι μου οτι και για το Μάιο θα ισχύσει η μείωση ενοικίου .Υπάρχει κάτι επίσημο;

Επίσης μπορεί πληττόμενη επιχείρηση (οχι κλειστη με εντολή του κράτους) να παρατείνει την αναστολή ;Και αν ναι πως θα πληρωθεί ο εργαζόμενος ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
6 ώρες πριν, DENNY είπε

Καπου πήρε το μάτι μου οτι και για το Μάιο θα ισχύσει η μείωση ενοικίου .Υπάρχει κάτι επίσημο;

Επίσης μπορεί πληττόμενη επιχείρηση (οχι κλειστη με εντολή του κράτους) να παρατείνει την αναστολή ;Και αν ναι πως θα πληρωθεί ο εργαζόμενος ;

 

https://www.taxheaven.gr/news/48715/31-erwthmata-gia-ta-ergasiaka-zhthmata-meta-th-nea-pnp

Για να μην χαθειτε με τις αποφασεις , το παραπανω αρθρο ειναι πολυ κατατοπιστικο οσον αφορα τα εργατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, DENNY είπε

Καπου πήρε το μάτι μου οτι και για το Μάιο θα ισχύσει η μείωση ενοικίου .Υπάρχει κάτι επίσημο;

Προς το παρόν δεν έχω δει κάτι για Μάϊο. Υπάρχει:

1. Για "κλεισμένους" έκπτωση 40% στο ενοίκιο Μαρτίου, Απριλίου.

2. Για "πληττόμενους" έκπτωση 40% στο ενοίκιο Απριλίου.

Αυτά μέσω δήλωσης σε ΕΡΓΑΝΗ.

3. Για εξαρτώμενα τέκνα εργαζομένων σε "κλεισμένους", με τη σύμβαση τους σε προσωρινή αναστολή, τα οποία τέκνα φοιτούν σε σχολές μακρυά από το σπίτι τους. Στην τελευταία περίπτωση προφανώς δεν περιλαμβάνονται τα παιδιά αυτών που δικαιούνταν τα 800, επειδή η σύμβασή τους σταμάτησε να ισχύει από 1.3.20-20.3.20.

Στην τελευταία κατηγορία δεν έχω καταλάβει πώς θα δηλωθεί-υλοποιηθεί το δικαίωμα έκπτωσης.

Ίσως το εξηγεί η ΚΥΑ#410 που θα βγει εν καιρώ...:-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, DENNY είπε

Καπου πήρε το μάτι μου οτι και για το Μάιο θα ισχύσει η μείωση ενοικίου .Υπάρχει κάτι επίσημο;

Επίσης μπορεί πληττόμενη επιχείρηση (οχι κλειστη με εντολή του κράτους) να παρατείνει την αναστολή ;Και αν ναι πως θα πληρωθεί ο εργαζόμενος ;

 

Έχει ειπωθεί προφορικά από τον ίδιο τον Υπουργό. Τον έχω ακούσει και προσωπικά. Όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό, αλλά το είπε. Δεν θα το κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις αναστολες συμβάσεων του μαιου ξανα υποβάλλουμε το αρχειο για όσους αναστέλλεται η συμβασή τους?

 

και για τα εστιατορια που είναι κλειστα με κρατικη εντολή τι κάνουμε? ισχυει και εκει το 60-40%??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελος μηνα θα δηλωθουν οι αναστολες Μαιου.ΟΧΙ ΤΩΡΑ!!!

Για τα εστιατορια περιμενουμε καμια διευκρινιστικη αν μπορουν να ανακαλεσουν προσωπικο το Μαιο για να εξυπηρετησουν το ντελιβερυ ή οχι.Προς το παρον οι αποψεις διίστανται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Από ό,τι κατάλαβα, για τις μισθοδοσίες Μαϊου και την ΑΠΔ Απριλίου θα περιμένουμε μέχρι τις 30 Μαϊου.

Δεν υπάρχει τίποτα ξεκάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, Sofiapa είπε

https://www.taxheaven.gr/news/48715/31-erwthmata-gia-ta-ergasiaka-zhthmata-meta-th-nea-pnp

Για να μην χαθειτε με τις αποφασεις , το παραπανω αρθρο ειναι πολυ κατατοπιστικο οσον αφορα τα εργατικα.

Κατατοπιστικό το άρθρο...

Αν μια πληττόμενη εχει μονο εργαζόμενο , μπορεί να παρατείνει την αναστολή;;

Συμφωνα με το άρθρο , που όμως εκφράζει γνώμη , ναι ...

Αλλα είμαστε σίγουροι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, skylogiannis είπε

Προς το παρόν δεν έχω δει κάτι για Μάϊο. Υπάρχει:

1. Για "κλεισμένους" έκπτωση 40% στο ενοίκιο Μαρτίου, Απριλίου.

2. Για "πληττόμενους" έκπτωση 40% στο ενοίκιο Απριλίου.

Αυτά μέσω δήλωσης σε ΕΡΓΑΝΗ.

3. Για εξαρτώμενα τέκνα εργαζομένων σε "κλεισμένους", με τη σύμβαση τους σε προσωρινή αναστολή, τα οποία τέκνα φοιτούν σε σχολές μακρυά από το σπίτι τους. Στην τελευταία περίπτωση προφανώς δεν περιλαμβάνονται τα παιδιά αυτών που δικαιούνταν τα 800, επειδή η σύμβασή τους σταμάτησε να ισχύει από 1.3.20-20.3.20.

Στην τελευταία κατηγορία δεν έχω καταλάβει πώς θα δηλωθεί-υλοποιηθεί το δικαίωμα έκπτωσης.

Ίσως το εξηγεί η ΚΥΑ#410 που θα βγει εν καιρώ...:-)

 

Καλησπέρα σας,

 

Για τη τρίτη περίπτωση που αναφέρετε , άνεργος γονέας θα μπορεί να πληρώσει το ενοίκιο του γιου του που φοιτά με έκπτωση 40%;

έχει ανοίξει η πλατφόρμα για Απρίλιο; Ψαχνω και δεν βρίσκω τιποτα.

 

γνωρίζει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, marvard είπε

Καλησπέρα σας,

Για τη τρίτη περίπτωση που αναφέρετε , άνεργος γονέας θα μπορεί να πληρώσει το ενοίκιο του γιου του που φοιτά με έκπτωση 40%;

έχει ανοίξει η πλατφόρμα για Απρίλιο; Ψαχνω και δεν βρίσκω τιποτα.

γνωρίζει κανένας;

Κατά τη γνώμη μου όχι. Επειδή είναι άνεργος. Αν ήταν η σύμβαση του σε αναστολή θα το δικαιούταν. Εγώ έτσι το ερμηνεύω.

Εφαρμογή δεν έχω δει κάπου. Αυτό έγραψα παραπάνω: "Στην τελευταία κατηγορία δεν έχω καταλάβει πώς θα δηλωθεί-υλοποιηθεί το δικαίωμα έκπτωσης. Ίσως το εξηγεί η ΚΥΑ#410 που θα βγει εν καιρώ...:-)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 7/5/2020 στις 4:01 ΜΜ, skylogiannis είπε

Κατά τη γνώμη μου όχι. Επειδή είναι άνεργος. Αν ήταν η σύμβαση του σε αναστολή θα το δικαιούταν. Εγώ έτσι το ερμηνεύω.

Εφαρμογή δεν έχω δει κάπου. Αυτό έγραψα παραπάνω: "Στην τελευταία κατηγορία δεν έχω καταλάβει πώς θα δηλωθεί-υλοποιηθεί το δικαίωμα έκπτωσης. Ίσως το εξηγεί η ΚΥΑ#410 που θα βγει εν καιρώ...:-)"

οκ σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, marvard είπε

Για μείωση ενοικίου Μαίου έχει βγει κάτι;

Η 17788/346 αναφέρει για ενοίκιο Μαΐου αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάτι σε νόμο, ΠΝΠ κλπ. Η δεν είναι πρόβλημα αυτό; 🙂

Ούτως η άλλως η εφαρμογή για αναστολές και ενοίκια Μάιου ανοίγει μετά τις 18/5. Οπότε περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Η 17788/346 αναφέρει για ενοίκιο Μαΐου αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάτι σε νόμο, ΠΝΠ κλπ. Η δεν είναι πρόβλημα αυτό; 🙂

Ούτως η άλλως η εφαρμογή για αναστολές και ενοίκια Μάιου ανοίγει μετά τις 18/5. Οπότε περιμένουμε.

Μπάζουν όλα. Μείωση ενοικίου χωρίς ΠΝΠ (ακόμη), λάθος αριθμός εργαζομένων στις επιστρεπτέες, καμία υποστήριξη στις δημόσιες υπηρεσίες, οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλλλοι σε άδειες ειδικού σκοπού (και καλά). Επιδόματα που δεν δόθηκαν, υποσχέσεις και παράθυρα στα κανάλια.

Και αναρωτιέμαι: Μέχρι στιγμή (χτυπάω ξύλο), η πανδημία "πέρασε και δεν ακούμπησε" από τη χώρα μας. Τι θα είχε συμβεί αν...

Πιτσιλής και Βρούτσης πολύ λίγοι! Πρέπει να αντικατασταθούν άμεσα.

Σταικούρας, βγάζω το καπέλο μου (αν και είμαι πολύ μακρυά από τον χώρο του). Και για αυτά που λέει, και για τον τρόπο που μιλάει και για τη συνέπεια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...