Προς το περιεχόμενο
  • 0

οικ.17321/327/4.5.2020


skylogiannis

Ερώτηση

Έχει κάποιος συνάδελφος την καλοσύνη να μου μεταφράσει στα ελληνικά το παρακάτω από την εν θέματι εγκύκλιο;

"Δ. Πληττόμενες επιχειρήσεις – εργοδότες για τη μεταβολή της ημερομηνίας έναρξης ισχύος των αναστολών των συμβάσεων εργασίας
 

Πληττόμενες επιχειρήσεις– εργοδότες που επιθυμούν να μεταβάλουν την ημερομηνία έναρξης ισχύος των αναστολών των συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων τους, σε περίπτωση που έχουν υποβάλει δήλωση αναστολής εντός του Μαρτίου, έχουν τη δυνατότητα με ορθή επανάληψη να επιλέξουν ως ημερομηνία έναρξης αναστολής των συμβάσεων εργασίας μεταξύ του διαστήματος από 21/3/2020 έως 31/3/2020, με σκοπό την υποχρεωτική ευθυγράμμιση με τα αντίστοιχα στοιχεία όπως δηλώνονται στην ΑΠΔ Μαρτίου 2020."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε όσους πληττόμενους υποβάλαμε αιτήσεις μεταγενέστερα από το πραγματικό γεγονός μας δίνεται η δυνατότητα τροποποίησης.

(πχ κάποιος που έβαλε σε αναστολή τους εργαζόμενους από 21/3 αλλά υπέβαλε δήλωση στις 28/3 μπορεί με ορθή επανάληψη να διορθώσει την ημερομηνία προκειμένου να εναρμονιστεί αυτή με την ημερομηνία που θα βάλει στην ΑΠΔ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα είναι ότι ενώ οι ημερομηνίες για τις τροποποιήσεις - ορθές επαναλήψεις υπάρχει προθεσμία υποβολών 07/05-10/05/2020 ακόμη δεν έχει ανοίξει.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ , το είδα ότι άνοιξε.

έχω όμως το εξής πρόβλημα : μία επιχείρηση πληττόμενη έβαλε σε αναστολή σύμβασης εργασίας στις 24/03/2020 25 εργαζομένους ενώ στις 30/03/2020 έβαλε άλλους 19. Πως θα το παρουσιάσω δεδομένου ότι στην ορθή επανάληψη δέχεται μία ημερομηνία αναστολής;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, bamel είπε

Σε ευχαριστώ πολύ , το είδα ότι άνοιξε.

έχω όμως το εξής πρόβλημα : μία επιχείρηση πληττόμενη έβαλε σε αναστολή σύμβασης εργασίας στις 24/03/2020 25 εργαζομένους ενώ στις 30/03/2020 έβαλε άλλους 19. Πως θα το παρουσιάσω δεδομένου ότι στην ορθή επανάληψη δέχεται μία ημερομηνία αναστολής;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα κάνετε ορθή επανάληψη για την κάθε μία υποβολή. Μία δηλαδή για την υποβολή που κάνατε στις 24/3 και μία για αυτή της 30/3.

Το βασικό είναι οι αλλαγές που θα κάνετε να κουμπώνουν με τη μισθοδοσία 3/2020 που έχετε βγάλει και συνακόλουθα με την ΑΠΔ που θα υποβάλλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, VAST είπε

(πχ κάποιος που έβαλε σε αναστολή τους εργαζόμενους από 21/3 αλλά υπέβαλε δήλωση στις 28/3 μπορεί με ορθή επανάληψη να διορθώσει την ημερομηνία προκειμένου να εναρμονιστεί αυτή με την ημερομηνία που θα βάλει στην ΑΠΔ)

Αν την υπέβαλε 1/4/20 ή 6/4/20 μπορεί, αν θέλει να ξαναυποβάλει και να βάλει 21/3; Ή επειδή γράφει "εντός του Μαρτίου" χάνει το δικαίωμα και ισχύει υποχρεωτικά το 1/4 ή το 6/4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H ANAKOIΝΩΣΗ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΝΕ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΑΠΔ ΜΑΡΤΙΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΒΟΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΙΣ ΑΦΗΣΕ ΕΞΩ .

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕ ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ 1/4 ΑΠΟ 6-4 ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΙΤΗΣΗ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι ίσως είναι αυτό.

Εγώ προσωπικά έχω αρκετούς "κλεισμένους". Σε αυτούς έχω στείλει ΥΔ αναστολής εργασιών με ημερομηνίες αυτές του κλεισίματος της επιχείρησης. Δηλαδή 11/3, 14/3 και 18/3. Τότε σταμάτησαν και στην πραγματικότητα οι εργαζόμενοι. Πεδίο με ημερομηνία αναστολής συμβάσεων δεν υπήρχε στην ΥΔ. Μέχρι αυτές τις ημερομηνίες έχω υπολογίσει και μισθοδοσία (έως 10/3, έως 13/3 και έως 17/3). Θα στείλω ΑΠΔ με τύπο αποδοχών 01 έως 10/3, 13/3 και 17/3 αντίστοιχα, αλλά θα βάλω ημερομηνία έναρξης αναστολής 15/3 που θέλουν και τύπο αποδοχών 18.

Έχω και μερικούς "πληττόμενους", τους οποίους παρακάλεσα να κάνουν υπομονή, κράτησαν τους εργαζόμενους στην δουλειά μέχρι 31/3 και στείλαμε τις ΥΔ στην Εργάνη 1/4 και 6/4. Πάλι πεδίο με ημερομηνία αναστολής συμβάσεων δεν υπήρχε στην ΥΔ. Για αυτούς υπολόγισα κανονικά μισθοδοσία για όλο τον Μάρτιο και έχω στείλει ήδη ΑΠΔ. Θεωρώ ότι για την έναρξη αναστολής τους λαμβάνεται η ημερομηνία υποβολής στην Εργάνη. Δηλαδή 1/4 και 6/4.

Δεν θα κάνω καμία ορθή επανάληψη ούτε για τους "κλεισμένους" μου ούτε για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις "πληττόμενων".

Δεν καταλαβαίνω γιατί έβγαλαν οδηγίες ΑΠΔ για τον Μάρτη και όχι και για τον Απρίλη.

Επίσης δεν καταλαβαίνω το λόγο που ζητάνε ορθή επανάληψη σε κάποιον που έστειλε π.χ. ΥΔ 30/3 και ο εργαζόμενος σταμάτησε 21/3. Αφού θα φανεί στην ΑΠΔ με 21/3 ούτως ή άλλως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, doctor είπε

Θα κάνετε ορθή επανάληψη για την κάθε μία υποβολή. Μία δηλαδή για την υποβολή που κάνατε στις 24/3 και μία για αυτή της 30/3.

Το βασικό είναι οι αλλαγές που θα κάνετε να κουμπώνουν με τη μισθοδοσία 3/2020 που έχετε βγάλει και συνακόλουθα με την ΑΠΔ που θα υποβάλλετε.

Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όμως έγινε μία υποβολή στις 30/03/2020 για όλους (και για αυτούς που είχαν ανασταλεί στις 24/3 και για αυτούς που είχαν ανασταλεί στις 30/03) γιατί μέχρι τότε δεν είχε δοθεί η δυνατότητα για πολλαπλές δηλώσεις αναστολών (αυτή δόθηκε μετά την 01/04). Και έγινε μία δήλωση αφού δεν μπορούσαμε να δηλώσουμε ημερομηνία αναστολών για τις πληττόμενες.

προσπαθώ να καλέσω και την Εργάνη αλλά δε σηκώνουν τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, skylogiannis είπε

Ναι ίσως είναι αυτό.

Εγώ προσωπικά έχω αρκετούς "κλεισμένους". Σε αυτούς έχω στείλει ΥΔ αναστολής εργασιών με ημερομηνίες αυτές του κλεισίματος της επιχείρησης. Δηλαδή 11/3, 14/3 και 18/3. Τότε σταμάτησαν και στην πραγματικότητα οι εργαζόμενοι. Πεδίο με ημερομηνία αναστολής συμβάσεων δεν υπήρχε στην ΥΔ. Μέχρι αυτές τις ημερομηνίες έχω υπολογίσει και μισθοδοσία (έως 10/3, έως 13/3 και έως 17/3). Θα στείλω ΑΠΔ με τύπο αποδοχών 01 έως 10/3, 13/3 και 17/3 αντίστοιχα, αλλά θα βάλω ημερομηνία έναρξης αναστολής 15/3 που θέλουν και τύπο αποδοχών 18.

Έχω και μερικούς "πληττόμενους", τους οποίους παρακάλεσα να κάνουν υπομονή, κράτησαν τους εργαζόμενους στην δουλειά μέχρι 31/3 και στείλαμε τις ΥΔ στην Εργάνη 1/4 και 6/4. Πάλι πεδίο με ημερομηνία αναστολής συμβάσεων δεν υπήρχε στην ΥΔ. Για αυτούς υπολόγισα κανονικά μισθοδοσία για όλο τον Μάρτιο και έχω στείλει ήδη ΑΠΔ. Θεωρώ ότι για την έναρξη αναστολής τους λαμβάνεται η ημερομηνία υποβολής στην Εργάνη. Δηλαδή 1/4 και 6/4.

Δεν θα κάνω καμία ορθή επανάληψη ούτε για τους "κλεισμένους" μου ούτε για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις "πληττόμενων".

Δεν καταλαβαίνω γιατί έβγαλαν οδηγίες ΑΠΔ για τον Μάρτη και όχι και για τον Απρίλη.

Επίσης δεν καταλαβαίνω το λόγο που ζητάνε ορθή επανάληψη σε κάποιον που έστειλε π.χ. ΥΔ 30/3 και ο εργαζόμενος σταμάτησε 21/3. Αφού θα φανεί στην ΑΠΔ με 21/3 ούτως ή άλλως.

 

ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΧ 11/3 ΕΩΣ 15/3 ΣΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΛΕΓΧΟ?? ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, KERMEN είπε

ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΧ 11/3 ΕΩΣ 15/3 ΣΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΛΕΓΧΟ?? ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ???

Δεν ξέρω, έχω πάρει στο ΣΕΠΕ της περιοχής και μου είπαν ότι θεωρείται "ανωτέρα βία" και δεν υπάρχει υποχρέωση αμοιβής, αλλά για το θέμα της ασφάλισης να μιλήσω με το ΙΚΑ. Στο ΙΚΑ πήρα χθες και δεν την είχαν διαβάσει ακόμη την εγκύκλιο. Μου είπαν να πάρω σήμερα. Όταν μου πουν θα σου απαντήσω. Βέβαια όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά είναι προφορικά έτσι; Αν έχω νέα θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, KERMEN είπε

ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΧ 11/3 ΕΩΣ 15/3 ΣΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΛΕΓΧΟ?? ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ???

Μόλις μίλησα και με το ΙΚΑ. Σύμφωνα με την 82992/6.5.20 μου είπαν πως είναι ξεκάθαρο ότι στους "κλεισμένους" αποδοχές τύπου 01 υπολογίζονται από 1/3 έως και μια μέρα πλην κλείσουν και αποδοχές τύπου 18 υπολογίζονται από 15/3 έως 31/3. Αν βγουν συμπληρωματικές οδηγίες για την "τρύπα" δεν το ξέρουν είπαν. Σε κάθε περίπτωση θα φροντίσουν να κάνουν τους ελέγχους για αυτό το διάστημα μέχρι το καλοκαίρι, ώστε να μην έχουν πρόβλημα οι εργοδότες με φουσκωμένες προσαυξήσεις μετά από χρόνια 🙂 Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, skylogiannis είπε

Μόλις μίλησα και με το ΙΚΑ. Σύμφωνα με την 82992/6.5.20 μου είπαν πως είναι ξεκάθαρο ότι στους "κλεισμένους" αποδοχές τύπου 01 υπολογίζονται από 1/3 έως και μια μέρα πλην κλείσουν και αποδοχές τύπου 18 υπολογίζονται από 15/3 έως 31/3. Αν βγουν συμπληρωματικές οδηγίες για την "τρύπα" δεν το ξέρουν είπαν. Σε κάθε περίπτωση θα φροντίσουν να κάνουν τους ελέγχους για αυτό το διάστημα μέχρι το καλοκαίρι, ώστε να μην έχουν πρόβλημα οι εργοδότες με φουσκωμένες προσαυξήσεις μετά από χρόνια 🙂 Αυτά.

γιατί στο ΙΚΑ λένε ότι ότι οι αποδοχές τύπου 18 υπολογίζονται από 15/3-31/3; Η απόφαση αναφέρει στο τέλος: δεν μπορεί να είναι πριν τις 15/3 και όχι υποχρεωτικά 15/3-31/03

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

Α) Για τη μισθολογική περίοδο απασχόλησης 03/2020, η ημερομηνία έναρξης αναστολής των συμβάσεων εργασίας είναι αυτή που δηλώνεται στην Α.Π.Δ., η οποία δεν μπορεί να είναι πριν την 15η Μαρτίου για τις επιχειρήσεις που εμπίπτουν στο κεφάλαιο Α.1. της αριθμ. 12998/232/23-3-2020 Κοινής Υπουργικής Απόφασης (1078/Β΄/28-3-2020) ή πριν την 21η Μαρτίου για τις επιχειρήσεις που εμπίπτουν στο κεφάλαιο Α.2. της ως άνω απόφασης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν, bamel είπε

γιατί στο ΙΚΑ λένε ότι ότι οι αποδοχές τύπου 18 υπολογίζονται από 15/3-31/3; Η απόφαση αναφέρει στο τέλος: δεν μπορεί να είναι πριν τις 15/3 και όχι υποχρεωτικά 15/3-31/03

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

Α) Για τη μισθολογική περίοδο απασχόλησης 03/2020, η ημερομηνία έναρξης αναστολής των συμβάσεων εργασίας είναι αυτή που δηλώνεται στην Α.Π.Δ., η οποία δεν μπορεί να είναι πριν την 15η Μαρτίου για τις επιχειρήσεις που εμπίπτουν στο κεφάλαιο Α.1. της αριθμ. 12998/232/23-3-2020 Κοινής Υπουργικής Απόφασης (1078/Β΄/28-3-2020) ή πριν την 21η Μαρτίου για τις επιχειρήσεις που εμπίπτουν στο κεφάλαιο Α.2. της ως άνω απόφασης.

 

Γιατί τους ρώτησα για κάποιους "κλεισμένους" που έχω με φροντιστήριο και ταβέρνα και η κουβέντα περιορίστηκε εκεί. Προφανώς για κάποιον εργαζόμενο σε εμπορική επιχείρηση, οι αποδοχές (01) θα είναι 1/3-17/3 και οι αποδοχές (18) 18/3-31/3.

Αυτό δε ρωτάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, skylogiannis είπε

Γιατί τους ρώτησα για κάποιους "κλεισμένους" που έχω με φροντιστήριο και ταβέρνα και η κουβέντα περιορίστηκε εκεί. Προφανώς για κάποιον εργαζόμενο σε εμπορική επιχείρηση, οι αποδοχές (01) θα είναι 1/3-17/3 και οι αποδοχές (18) 18/3-31/3.

Αυτό δε ρωτάς;

Αυτό ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μήπως γνωρίζει κανείς γιατί δεν διορθώθηκαν οι ΚΑΔ που αλλάξαμεστη ΔΟΥ  έως 24/4 προκειμένου να μεταβούμε από πληττόμενες σε κλειστές από δημόσια αρχή? Το Εργάνη εννοείτε οτι δεν απάντησε ποτέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...