Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΔΕΙΑ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ


SOFIAMY

Ερώτηση

Σε επιχείρηση εργαζόμενη απουσιάζει 1 ήμερα την εβδομάδα από 1/4-30/4/2020. Ο σύζυγος της εργάζεται στο ΔΗΜΌΣΙΟ και είναι σε άδεια ειδικού σκοπού, αλλά υποχρεούται να εργάζεται 1 ημέρα την εβδομάδα.

Θα μπορούσε να τύχει εφαρμογής η άδεια ειδικού σκοπού στη σύζυγο για τις ήμερες που απουσιάζει λόγω της υποχρεωτικής εργασίας του συζύγου της ?

Δηλαδή θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι έχει εφαρμογή η οδηγία του υπουργείου για τμηματική λήψη της άδειας ειδικού σκοπού  3+1 ημέρες, όχι συνεχόμενες αλλά σπαστές μέσα στο μήνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα τρελαθώ. Βάζω κανονικά 3+1 μέρες από 16/3 έως 10/4. Και παρόλα αυτά μου βγάζει μνμ λάθους ότι δεν τηρείται το 3+1. Συνεχόμενες και εργάσιμες όλες είναι, το έχω τσεκάρει 100 φορές, τι κάνω λάθος?

Η τελευταία τριάδα είναι μόνο ειδικού σκοπού αναγκαστικά, αφού δεν χωράει το +1, είναι δυνατόν να θέλει με το ζόρι και κανονική?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, ge0rge0 είπε

Θα τρελαθώ. Βάζω κανονικά 3+1 μέρες από 16/3 έως 10/4. Και παρόλα αυτά μου βγάζει μνμ λάθους ότι δεν τηρείται το 3+1. Συνεχόμενες και εργάσιμες όλες είναι, το έχω τσεκάρει 100 φορές, τι κάνω λάθος?

Η τελευταία τριάδα είναι μόνο ειδικού σκοπού αναγκαστικά, αφού δεν χωράει το +1, είναι δυνατόν να θέλει με το ζόρι και κανονική?

 

για διάβασε τις οδηγίες. νομίζω πρέπει να πάει Ιούνη ώστε να έχεις 3+1.

τώρα τι δηλώνουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τις έχω μπροστά μου τις οδηγίες. Γράφουν τα παρακάτω

''- Κατά την υποβολή ελέγχεται η αντιστοίχιση 3+1, δηλαδή 3 ημέρες άδειας ειδικού σκοπού στις οποίες αντιστοιχεί μια ημέρα κανονικής άδειας.

- Αν κατά τις τελευταίες ημέρες του μήνα Μάϊο υποβάλλονται ημέρες αδείας, οι οποίες δεν συμπληρώνουν τετράδα (3+1), τότε οι ημέρες αυτές θα μπορούν να συμπεριληφθούν στη δήλωση για τον μήνα Ιούνιο.''

Τι σχέση αυτό που αναφέρει για τον Μάιο με την δική μου περίπτωση? Αφού ολοκληρώθηκε 10/4 η άδεια ειδικού σκοπού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, ge0rge0 είπε

Τις έχω μπροστά μου τις οδηγίες. Γράφουν τα παρακάτω

''- Κατά την υποβολή ελέγχεται η αντιστοίχιση 3+1, δηλαδή 3 ημέρες άδειας ειδικού σκοπού στις οποίες αντιστοιχεί μια ημέρα κανονικής άδειας.

- Αν κατά τις τελευταίες ημέρες του μήνα Μάϊο υποβάλλονται ημέρες αδείας, οι οποίες δεν συμπληρώνουν τετράδα (3+1), τότε οι ημέρες αυτές θα μπορούν να συμπεριληφθούν στη δήλωση για τον μήνα Ιούνιο.''

Τι σχέση αυτό που αναφέρει για τον Μάιο με την δική μου περίπτωση? Αφού ολοκληρώθηκε 10/4 η άδεια ειδικού σκοπού.

 

δεν πρόσεξα ότι έγραφες 10/04 .

η σχέση είναι ότι πας αναγκαστικά 3+1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, έτσι φαίνεται. Απλά δείχνει παράλογο να βάλεις με το ζόρι +1 κανονική άδεια. Θα το συζητήσω με τον πελάτη και αν είναι θα το προχωρήσω έτσι. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, ge0rge0 είπε

Ναι, έτσι φαίνεται. Απλά δείχνει παράλογο να βάλεις με το ζόρι +1 κανονική άδεια. Θα το συζητήσω με τον πελάτη και αν είναι θα το προχωρήσω έτσι. Thanks!

μέχρι πότε είναι η προθεσμία γιατί το έχασα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να καταλάβω δηλαδή,έχουμε 9 ημέρες άδειας ειδικού σκοπού και 3 ημέρες κανονική άδεια.Θα κάνουμε 6 εγγραφές? (3 για την άδεια ειδικού σκοπού και 3 για την κανονική άδεια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, 750 είπε

Για να καταλάβω δηλαδή,έχουμε 9 ημέρες άδειας ειδικού σκοπού και 3 ημέρες κανονική άδεια.Θα κάνουμε 6 εγγραφές? (3 για την άδεια ειδικού σκοπού και 3 για την κανονική άδεια). 

Δυστυχώς 12 εγγραφές. Μία για κάθε μέρα άδειας, είτε ειδικού σκοπού, είτε κανονικής. Αν έχω καταλάβει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωχ,το φοβόμουν.. και πώς θα βγάλουν το ποσό που πρέπει να πάρει ο εργοδότης? θα κάνουν το άθροισμα των εργοδοτικών εισφορών των εγγραφών της άδειας ειδικού σκοπού και θα το διαιρέσουν με 3? κάτι δε μου αρέσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης ένα ερώτημα είναι ποιο ημερομίσθιο θα αποζημιωθεί σε 5ημερη απασχόληση μισθωτού ? Εννοώ το ασφαλιστικό που λογικά θα δηλωθεί ή το πραγματικό που πληρώνεται και η αναλογία του Σαββάτου ? 

Πχ μισθος 1000 ημερομίσθιο 1000/25=40 αυτό δηλώνω στο Εργάνη

πραγματικό ημερομίσθιο οκταώρου 40*1,2= 48  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...