Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Axilleas82

Τι γίνεται με τα επίδομα των 800 ευρώ;

Question

Καλημέρα σας, υπάρχει πληροφόρηση αν έχουν πιστωθεί όλοι οι πελάτες σας τα 800 ευρώ; 

Έχω πολλούς που δεν εγινε η πληρωμή την Πέμπτη, Σκέφτομαι περιπτώσεις, κάποιοι έχουν ανοίξει πρόσφατα, κάποιοι είχαν μια μηδενική δήλωση ΦΠΑ σε κάποιο τρίμηνο, κάποιοι είχαν συνεχώς πιστωτικές αλλά με έσοδα, κάποιοι δεν είχαν κανένα απ' τα θέματα που θα μπορούσε ίσως να δημιουρηθεί πρόβλημα. Ξέρει κανείς τι γίνεται και αν θα γίνουν πληρωμές και σήμερα;

Recommended Posts

• 0

Βρήκανε δικαιολογία τώρα

Εκτός και έχει να κάνει με τις τράπεζες.

Αν και δεν νομίζω γιατί οι πελάτες που δεν το έχουν πάρει

δεν είναι σε μία τράπεζα είναι σε δiαφορετικές 

και πειραιώς και eurobank και εθνική και alpha

• 0

Συνάδελφος που μετά κόπων και βασάνων επικοινώνησε με ΑΑΔΕ του είπαν ότι η διαδικασία δεν έχει ολοκληρωθεί και να περιμένουμε εντός των ημερών. ΙΔΩΜΕΝ! (τα βάσανα μας δεν έχουν τελειωμό...)

• 0

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή δύναμη σε όλους!

Σήμερα με 5/5 πιστώθηκαν στην Τράπεζα Πειραιώς τα 800 ευρώ ,με ενημέρωσαν πριν λίγο 3 πελάτες ,όλοι Τράπεζα Πειραιώς επαναλαμβάνω.

• 0

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι σταδιακά μπαίνουν χρήματα και σε περιπτώσεις που δεν έλαβαν χρήματα 30/04/2020 !! Ένα χθεσινό δημοσίευμα -που έπαιξε σε πολλά μη οικονομικά site- ότι μπλόκαραν την πληρωμή στο 1/3 των αιτήσεων  με προβληματικές περιπτώσεις ανησύχησε πολύ κόσμο! Φαίνεται ότι η κατάσταση ομαλοποιείται.

• 0

Εγώ έχω μόνο μια περίπτωση που δεν μπηκαν χρήματα (μέχρι αυτή την στιγμή) και με αγχώνει...... 

Δεν ήταν "προβληματική" περίπτωση. 

Τέλος, αιτήσεις για μουσικούς, οικοδόμος κλπ που και πότε θα υποβάλλουμε? 

• 0

εμενα καποιοι ακομα δεν τα πήραν ...

Ολοι "ετυχε" να έχουν πιστωτικές φπα ...οχι με μηδενικα έσοδα...

• 0

Το ιδιο επίσης,  ακόμα τπτ......  όμως επειδη διαβαζω για πιστωτικες και μηδενικες κλπ , νομίζω ότι η σχετική ΚΥΑ ήταν σαφής .....να μην έχεις μηδενικες ΦΠΑ (ουτε εκροες ουτε εισροες) καθ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ από 01/4/19 εως 29/2/20 , δηλ αν είχες εστω μία δήλωση με εκροες ή εισροές στο επίμαχο χρονικο διάστημα δεν είχες πρόβλημα , όπως αναφέρουν και οι διευκρινιστικές ,,,,, έχω καταλάβει λάθος?   

• 0
1 ώρα πριν, HALDEOS είπε

Το ιδιο επίσης,  ακόμα τπτ......  όμως επειδη διαβαζω για πιστωτικες και μηδενικες κλπ , νομίζω ότι η σχετική ΚΥΑ ήταν σαφής .....να μην έχεις μηδενικες ΦΠΑ (ουτε εκροες ουτε εισροες) καθ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ από 01/4/19 εως 29/2/20 , δηλ αν είχες εστω μία δήλωση με εκροες ή εισροές στο επίμαχο χρονικο διάστημα δεν είχες πρόβλημα , όπως αναφέρουν και οι διευκρινιστικές ,,,,, έχω καταλάβει λάθος?   

Μία χαρά κατάλαβες. Είχα πολλές περιπτώσεις με πιστωτικές περιοδικές που πήραν κανονικά. 

• 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Μία χαρά κατάλαβες. Είχα πολλές περιπτώσεις με πιστωτικές περιοδικές που πήραν κανονικά. 

Εγώ θεωρώ οτι αυτό που αναφέρει δεν ισχύει ακριβώς  όπως το αναφέρει και αναφέρεις. 

Και αναφέρομαι  στο κομμάτι των μηδενικών  πωλήσεων  .

Αναμένουμε να δούμε ,μακάρι να έχετε δίκιο και να χω μπερδεύτει  εγώ.

Υπέρ μου και υπέρ μας είναι. 

• 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Εγώ θεωρώ οτι αυτό που αναφέρει δεν ισχύει ακριβώς  όπως το αναφέρει και αναφέρεις. 

Και αναφέρομαι  στο κομμάτι των μηδενικών  πωλήσεων  .

Αναμένουμε να δούμε ,μακάρι να έχετε δίκιο και να χω μπερδεύτει  εγώ.

Υπέρ μου και υπέρ μας είναι. 

Μα έχω παράδειγμα ατομικής με 0 έσοδα εδώ και 1+ χρόνο αλλά πήρε το 800αρι και πιστεύω πως τον "έσωσαν" τα ελάχιστα έξοδα που παρουσίασε (60€/3μηνο). 

• 0
47 λεπτά πριν, monty είπε

Μα έχω παράδειγμα ατομικής με 0 έσοδα εδώ και 1+ χρόνο αλλά πήρε το 800αρι και πιστεύω πως τον "έσωσαν" τα ελάχιστα έξοδα που παρουσίασε (60€/3μηνο). 

Ωραία μια χαρά.μακαρι να ισχύει.

Το θέλω πίστεψέ  με.

Α είχε ο δικός σου είχε μερικά  έξοδα δεν είχε μεταφορά πιστωτικού  στα 3 τρίμηνα  .

Οκ εκεί  είναι πιο πιθανόν  να τα έδωσαν. 

Να λες πάλι καλά που τα πήρε.

• 0

Eνάρξεις τελευταιο  15/ρο 2019 και δευτερο 15/ρο ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ  2020  ποτατι.( και με έξοδα και με έσοδα - οχι alfa bank)

• 0

Ξέρει κανείς αν θα ξανά ανοίξει η εφαρμογή , για τα 800 ευρώ των επιχειρήσεων , γιατί δεν έχω κάνει αίτηση σε έναν επαγγελματιά .

Τι γίνεται με αυτό ?

• 0

O ενας απο τους δυό τα έλαβε οκ. Ο άλλος με έναρξη 12/2019 έχει πιστωτικό τριμήνου χωρις έσοδο. Κατα τη γνώμη μου δεν ισχυει η αποψη των συναδελφων περί μηδενικών φπα, δεν έχω καταλάβει την έκταση περί μηδενικών εσόδων ίδε εκροών για τον αποκλεισμό κάποιου.

Αν είστε επιχείρηση που έχει δηλώσει έναρξη εργασιών μέχρι την 31.03.2019, δεν έχετε υποβάλει, μέχρι και τις 16.4.2020, πιστωτικές δηλώσεις ΦΠΑ με μηδενικές εκροές για όλες τις φορολογικές περιόδους, που είχατε την υποχρέωση υποβολής, από την 1.4.2019 μέχρι και τις 29.2.2020

Δεν ερμηνευω αυτό το για όλες τις φορολογικές, τι εννοεί, έστω μια απο όλες ή σωρευτικά όλες;

• 0
15 ώρες πριν, 125883623 είπε

Ωραία μια χαρά.μακαρι να ισχύει.

Το θέλω πίστεψέ  με.

Α είχε ο δικός σου είχε μερικά  έξοδα δεν είχε μεταφορά πιστωτικού  στα 3 τρίμηνα  .

Οκ εκεί  είναι πιο πιθανόν  να τα έδωσαν. 

Να λες πάλι καλά που τα πήρε.

Ναι, είχε περίπου 60€ έξοδα κάθε 3μηνο 

Έχω 2 περιπτώσεις με όλα τα "προσόντα" που δεν πήραν. Τι γίνεται με αυτούς? Υπάρχει περίπτωση να τα πάρουν σήμερα/αυριο

• 0
26 λεπτά πριν, monty είπε

Ναι, είχε περίπου 60€ έξοδα κάθε 3μηνο 

Έχω 2 περιπτώσεις με όλα τα "προσόντα" που δεν πήραν. Τι γίνεται με αυτούς? Υπάρχει περίπτωση να τα πάρουν σήμερα/αυριο

Τι να πω δεν ξέρω.

Εγώ έχω μια τέτοια  περίπτωση  ακόμα τπτ (alfa).Θα τα πάρει δεν παίζει.εδω τα πήραν πεθάμενοι  που λέει ο λόγος  δεν θα τα πάρουν οι πραγματικοί   δικαιούχοι  .

Αναμένουνε. 

• 0

Καλησπέρα, νομικό πρόσωπο λογιστική εταιρεία θα έπρεπε να πάρει το 800€ ;

Σε ένα άρθρο  (https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=217308 )

στο τέλος του λέει ότι ναι το παίρνει,  αλλά ακόμα τίποτα .... βέβαια ο ΚΑΔ δεν ήταν στην λίστα...

• 0

Τι γίνεται?

ΙΚΕ με 10 άτομα και λειτουργία από το 2015, ΟΕ με 10 άτομα και λειτουργία από το 16, ΟΕ με έναρξη τον Σεπτέμβριο και πρώτα έσοδα το 2020, δεν πήραν ακόμη. Και βγήκαν και είπαν ολοκληρώθηκαν οι πληρωμές? Τι γίνεται ρεε?

• 0

Τελικά, οι πληρωμές ολοκληρώθηκαν ή όχι; Πελάτης με ΚΑΔ 85.59 (Μη υπόχρεος ΦΠΑ) αλλά με κέρδη κάθε χρόνο και δεν του έχουν πιστωθεί ακόμα...