Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποζημίωση ειδικού σκοπού


vedro

Ερώτηση

Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος εάν μισθωτός και παράλληλα ελεύθερος επαγγελματίας, μπορεί να κάνει και με τις δύο ιδιότητες αίτηση για αποζ.ειδικού σκοπού? Προβλέπεται από κάπου ότι πρέπει να λάβει μόνο το ένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν έκλεισε  η εφαρμογή  ;

Έχει νόημα  αυτή η συζήτηση  τωρα;

Προσωπική  άποψη δεν έχω δει πουθενα να ορίζει  η το ένα η το αλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αριθμ. Οικ.16604/3224

ΦΕΚ B 1629 - 29.04.2020

Οικονομική Ενίσχυση - Αποζημίωση Ειδικού Σκοπού.

.....

Όσοι δικαιούχοι της οικονομικής ενίσχυσης-αποζημίωσης ειδικού σκοπού δεν είχαν λάβει μέρος στην παραπάνω πρόσκληση, δύνανται μέχρι τις 08.05.2020 να υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση στο περιβάλλον του ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το έργανη  αναφέσαι.

Οι ελεύθεροι  επαγλεματιες την αίτηση την κάνουν στην ααδε όχι στην εργάνη  .

Τελικά για τι θες να κάνεις αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το ίδιο ΦΕΚ

Άρθρο 1

Οικονομική ενίσχυση - Αποζημίωση Ειδικού Σκοπού

1. Καταβάλλεται οικονομική ενίσχυση-αποζημίωση ειδικού σκοπού, ύψους εξακοσίων (600 €) ευρώ, στους δικαιούχους επιστήμονες-ελεύθερους επαγγελματίες, ως αυτοί εξειδικεύονται στο άρθρο 2 της παρούσας, που έχουν πληγεί οικονομικά λόγω της εμφάνισης και διασποράς του κορωνοϊού COVID-19.

Σε επιστήμονα-ελεύθερο επαγγελματία αναφερόμουν. Κακώς δεν το έγραψα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι γι αυτό είπα ότι κακώς δεν ανέφερα ότι αφορά επιστήμονες. Σχετικά με την επαλήθευση, εννοείς ότι σε περίπτωση που δεν το δικαιούται θα απορριφθεί η αίτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση ανήκει στις πληττόμενες σημαντικά....για δικούς τους λόγους δεν έθεσε κανέναν εργαζόμενο σε ανατολή

Μπορεί να το κάνει τώρα?(έχει 4 εργαζόμενους και θέλει να θέσει σε αναστολή για τον Μάιο τους 2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πελάτης μου δεν έλαβε το 800αρι. Ήρθε mail που τον ενημέρωσε ότι δεν το δικαιούται επειδή σταμάτησε υπάλληλος. Όμως δεν υπάρχει καταγγελία σύμβασης αλλά οικειοθελής αποχώρηση (στις 30/4). Όντως δεν το δικαιούται?

Επίσης άλλος πελάτης μου έλαβε μήνυμα πως δεν το δικαιούται γιατί έχει μηδενικές εκροές (είχε μόνο εισροές). Αυτό εννοούσαν μηδενικές περιοδικές????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, monty είπε

πελάτης μου δεν έλαβε το 800αρι. Ήρθε mail που τον ενημέρωσε ότι δεν το δικαιούται επειδή σταμάτησε υπάλληλος. Όμως δεν υπάρχει καταγγελία σύμβασης αλλά οικειοθελής αποχώρηση (στις 30/4). Όντως δεν το δικαιούται?

Επίσης άλλος πελάτης μου έλαβε μήνυμα πως δεν το δικαιούται γιατί έχει μηδενικές εκροές (είχε μόνο εισροές). Αυτό εννοούσαν μηδενικές περιοδικές????

Και εμένα ήρθε τώρα που αναφέρει  μηδενικό  ΦΠΑ εγώ έστελνα  πιστωτικά  .εννοούν  ότι δεν δήλωναν  έσοδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
59 λεπτά πριν, monty είπε

πελάτης μου δεν έλαβε το 800αρι. Ήρθε mail που τον ενημέρωσε ότι δεν το δικαιούται επειδή σταμάτησε υπάλληλος. Όμως δεν υπάρχει καταγγελία σύμβασης αλλά οικειοθελής αποχώρηση (στις 30/4). Όντως δεν το δικαιούται?

Επίσης άλλος πελάτης μου έλαβε μήνυμα πως δεν το δικαιούται γιατί έχει μηδενικές εκροές (είχε μόνο εισροές). Αυτό εννοούσαν μηδενικές περιοδικές????

Αν στην ΑΑΔΕ θεωρούν μείωση προσωπικού την παραίτηση, έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Όχι με τα 800άρια, αυτό είναι το λιγότερο. Με τις επιστρεπτέες προκαταβολές!!

Πρέπει να ξεκαθαρίσει αυτό άμεσα!! Αν παραιτηθεί υπάλληλος, δεν είναι στο χέρι της επιχείρησης να τον αντικαταστήσει άμεσα. Ούτε είναι με υπαιτιότητα της επιχείρησης η προσωρινή μείωση προσωπικού. Το ίδιο και για τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου.

Παντού ως μειώση προσωπικού θεωρείται η μη αντικατάσταση απόλυσης. Στην ΑΑΔΕ έχουν άλλο Θεό????

Είναι πολύ σημαντικό θέμα αυτό. Πρέπει να ξεκαθαριστεί άμεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...