Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 2020


garanti1987

Ερώτηση

Καλημέρα, σε έντυπο Ε1 σε συνταξιούχο δημόσιου στον ΠΙΝΑΚΑ 6 ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ 617 ( εισοδήματα που εξαιρούνται από φόρο και εισφορά (άρθρο .43Α Κ.Φ.Ε ) τι ποσό αναγράφω στην προηγούμενη δήλωση είχε ποσό εκεί σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ρωτάω γιατί είμαι νέος και δεν έχω ασχοληθεί με φορολογικές δηλώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αναλογα στον 617 μπαίνουν διάφορα ποσά πράγματα  . για πηγαινε στην περσινή και δες τι είχε βάλει .μπορει φέτος να μην έχει πχ να βάλει κάποιο πόσο εκεί ,

προσεχε γιατι μου φαινεται σου εχει διαφυγη οτι ο συγκεκριμενος εχει ποσοστο αναπηριας και δεν βαζεις κατι εσυ αλλα παει το ποσο μονο του αυτοματα .

Κωδικοί 905-906

Επιλέξτε «Χ» πάνω στη λέξη «ΝΑΙ», εάν εσείς ή/και η σύζυγός σας είστε ολικώς τυφλοί ή παρουσιάζετε βαριά κινητική αναπηρία με ποσοστό 80% και άνω (συμπεριλαμβανομένου του 80%). Τα απαλλασσόμενα από φόρο εισοδήματος και εισφορά αλληλεγγύης ποσά των πιο πάνω προσώπων προσυμπληρώνονται στους κωδικούς 617 – 618 του Πίνακα 6 της δήλωσης. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, συμπληρώνονται οι κωδικοί 657-658. Εάν τα παραπάνω ποσά αφορούν μισθούς-συντάξεις, ο τυχόν παρακρατηθείς φόρος συμπληρώνεται στους κωδικούς 315-316, ενώ η τυχόν παρακρατηθείσα εισφορά αλληλεγγύης στους κωδικούς 333-334.

 

+

στον 617 κυριως μπαινουν αυτα 

Κωδικοί 657-658 ή 617-618 Ανάλογα με το αν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, συμπληρώνονται τα εισοδήματα που απαλλάσσονται του φόρου και της ειδικής εισφοράς και εμφανίζεται πίνακας στον οποίο αναλύονται ανάλογα με την προέλευσή τους:  Μισθοί, συντάξεις και πάγια αντιμισθία ολικά τυφλών ή κινητικά αναπήρων 80% και άνω.  Αποζημίωση λόγω διακοπής εργασιακής σχέσης.  Αμοιβές υπαλλήλων της Ε.Ε. (Διατάξεις Προνομίων - Ασυλιών της Ε.Ε.).  Αμοιβές των εργαζόμενων στην Τράπεζα Εμπορίου και Ανάπτυξης του Εύξεινου Πόντου (Διατάξεις του άρθρου 52 της Ιδρυτικής Συμφωνίας της Τράπεζας).  Αποδοχές που καταβάλλει ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) στους υπαλλήλους του (Διατάξεις της Σύμβασης για τα προνόμια και Ασυλίες των Ηνωμένων Εθνών.)  Μισθοί και εν γένει αποδοχές των υπάλληλων του ΝΑΤΟ.  Επίδομα παιδιού του άρθρου 214 του ν. 4512/2018 (Α΄ 5).  Εκλογική αποζημίωση (παρ. 3 του αρθρου108 του Π.Δ.26/2012, Α΄ 57).  Μερίσματα από ναυλομεσιτικές εταιρίες της παραγράφου 5 του άρθρου 43 του ν. 4111/2013 (Α΄ 18) καθώς και οι έκτακτες αμοιβές και τα ποσοστά (bonus) που οι εταιρίες αυτές διανέμουν σε μέλη Δ.Σ. ή σε διευθυντές, στελέχη και υπαλλήλους τους. Στον ίδιο κωδικό αναγράφονται και οι έκτακτες αμοιβές και τα ποσοστά (bonus) που οι εταιρίες του άρθρου 25 του ν.27/1975, που ασχολούνται με την διαχείριση πλοίων και είναι εγκατεστημένες στην Ελλάδα, διανέμουν σε μέλη Δ.Σ. ή σε διευθυντές, στελέχη και υπαλλήλους τους.  Επίδομα εκπαίδευσης και επαγγελματικής κατάρτισης ανέργων.  Εισόδημα που με βάση τις ΣΑΔΦ απαλλάσσεται και από τον φόρο εισοδήματος και από την ειδική εισφορά αλληλεγγύης.  Αντιστάθμισμα Νησιωτικού Κόστους (Α.ΝΗ.ΚΟ., ν. 4551/2018, Α΄ 116). Από τον παραπάνω πίνακα, τα ποσά που αφορούν στο επίδομα παιδιού δεν προσμετρούνται στο φορολογητέο εισόδημα κανενός μέλους της οικογένειας, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 214 του ν. 4512/2018. Το ίδιο ισχύει και για το Αντιστάθμισμα Νησιωτικού Κόστους, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 7 του ν. 4551/2018. Δεν αναγράφονται στη δήλωση του φορολογικού έτους 2019 τα εφάπαξ χρηματικά ποσά των άρθρων 10 έως και 15 του ν. 4575/2018 (Α΄ 192), που αποτελούν εισόδημα του φορολογικού έτους 2018, ανεξάρτητα από το ότι καταβλήθηκαν στο φορολογικό έτος 2019 στους δικαιούχους (στελέχη που εμπίπτουν σε ειδικά μισθολόγια καθώς και συνταξιούχοι των ίδιων κατηγοριών) και συνεπώς τα εισοδήματα αυτά δηλώνονται εμπροθέσμως με υποβολή τροποποιητικής δήλωσης για το φορολογικό έτος 2018 έως 31/12/2020 (ΚΥΑ 2/88420/ΔΕΠ/4.12.2018, άρθρο 2).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

και κάλο ειναι πριν την οριστικοποησης να μελετήσεις τις φετινές οδηγίες 

 

https://www.aade.gr/sites/default/files/2020-04/ΦΕΦΠ_2020_15_04_20_2.pdf

ή να πάει σε λογιστή. Δεν θα του πάρει το κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, prince είπε

ή να πάει σε λογιστή. Δεν θα του πάρει το κεφάλι.

Σωστός αλλά υπέθεσα  ότι είναι συνάδελφος  σε αρχικό στάδιο  .

Αλλιώς θα ήξερε τι έκανε πέρσι  .αν πειραματίζεται  κακο  του κεφαλιού  του.

Ο συγχωρεμένος  ο παππούς μου έλεγε και ορθά έλεγε  

Παιδί μου το φτηνό  είναι ακριβό. 

Και ο νοών  νοείτω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά γεια σας...έχω διαπιστώσει ότι σε αρκετούς συνταξιουχους δεν έχουν ανέβει αποδοχές κύριας σύνταξης...γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό ??? έχει συμβεί σε αρκετούς ??/ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμα όχι δεν έχω δει κάτι. 

Το μόνο που έχω δει είναι ότι δεν έχει ανάρτηση  τα αρχεία του ο ΟΑΕΔ  .

Στους συνταξιούχους  που έχω δει έως τώρα είναι μέσα το αρχείο τους. 

Σε πιο  ταμείο αναφέρεσαι γιατί  είναι πολλά και διαφορετικά  .

Και κάτι που έχω δει είναι στα σώματα  ασφαλείας  το bonus Το χουν ρίξει στις βασικές  αποδοχές  .

Πέρσι  θυμάσαι  τι είχε  γίνει  .

Μου φαίνεται  και φέτος  θα έχουμε θέμα με αυτό  .Και πρέπει  να το αλλάξουν. Αν και έχω μια επιφύλαξη  αν το αλλάξουνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, προς επιβεβαίωση της προηγούμενης ανάρτησης μου, διαπίστωσα οτι δεν έχουν ανεβάσει αρχεία για συνταξιούχους του ΝΑΤ και της Εθνικής Τράπεζας..προς το παρόν αυτό το έχω διαπιστώσει σε τουλάχιστον 6 περιπτώσεις...προς ενημέρωση όλων σας !!! καλή συνέχεια και καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...