Προς το περιεχόμενο
  • 0

Άρση Αναστολών Συμβάσεων Εργασίας (εντολή Δημόσιας Αρχής)


044953195

Ερώτηση

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Ήθελα να διευκρινίσω ένα θέμα που ανέκυψε με την σημερινή ΠΝΠ

Αναφέρεται ότι αυτές οι επιχειρήσεις συνεχίζουν την αναστολή για όσο διάστημα δεν λειτουργεί η επιχείρηση με εντολή δημόσιας αρχής. Δηλαδή μία Καφετέρια που για όλο το χρονικό διάστημα από 14/3 έως 30/6 παραμένει κλειστή και έχει προβεί σε αναστολή συμβάσεων εργασίας για όλο το προσωπικό. Θέλει από 11/05 λόγω του ότι θα ανοίξουν τα καταστήματα του λιανικού εμπορίου, να ανοίξει το κατάστημα και να δίνει καφέ ή ότι άλλο take away. Θα μπορεί να αναστείλει ορισμένες συμβάσεις εργασίας εργαζομένων; Εχω καταλάβει καλά ότι δεν θα μπορεί αυτό να το κάνει δηλ. να μην μπορεί να προβεί σε άρση αναστολής συμβάσεων; Υπάρχει κενό; θέλει ερμηνεία; Εγώ δεν κατάλαβα καλά;

 

Ευχαριστώ

6 Εργασιακά Θέματα Αναστολή Συμβάσεων.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα 

Το πρόβλημα απασχολεί και εμένα. θεωρητικά θα μπορούσαν να ανοίξουν με προσωπικό delivery διότι η αναστολή σύμβασης είναι 15/03 - 30/4. Οπότε από 01.05 εργάζονται από την άλλη η εντολή δημόσιας αρχής για κλείσιμο παρατείνεται έως τέλος Μαϊου. Χρειάζεται διευκρίνιση . ίσως  σε έντυπο που δεν έχει ανοίξει? να μπορούσαμε να δηλώσουμε ποιοι θα εργασθούν από αύριο...αυτή την στιγμή τα μόνα έντυπα είναι τα  ειδικού σκοπού με τηλεργασία και όχι με φυσική παρουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τους είπα να μιλήσουμε πρώτα αύριο με επιθεώρηση αλλά δεν νομίζω ότι θα ξέρει και η επιθεώρηση 

ίσως με ένα έγγραφο γνωστοποίησης . Και ίσως βγουν διευκρινίσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, 044953195 είπε

Ποια επιθεώρηση; Συνάδελφε δεν κατάλαβες ότι είμαστε μόνοι;

Δίκιο έχεις . όχι μόνο αυτό . είναι δυνατόν να πουν ότι κανείς από την αναστολή δεν μπορεί να εργασθεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά το σημερινό δελτίο τύπου του Υπ.Εργασίας, όπου πετά λευκή πετσέτα, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και στο τέλος του μήνα να δηλώσει ό,τι θέλει. Δεν υπάρχουν όλα αυτά. Να θέλεις να φέρεις κόσμο πίσω από την αναστολή και άρα να μειώνεις την υποχρέωση του κράτους προς τους ευρισκόμενους σε αναστολή σύμβασης και να στο απαγορεύουν. Θεωρώ πως το θέμα αυτό  θα λυθεί με κάποια εγκύκλιο, διότι η εστίαση (ΚΑΔ 5610) είναι κατ'ουσίαν πληττόμενη,  τυπικά όμως εμφανίζεται ως κλειστή (ενώ δεν είναι).  Από την άλλη, ο ΚΑΔ 5610,  είναι και στη λίστα του ΥΟ με τις πληττόμενες. Κάθε εταιρεία που είναι κλειστή είναι και πληττόμενη, ενώ δεν ισχύει το αντίστροφο. 

Νομίζω ότι αυτό το "επαναλειτουργούν" που αναγράφεται στο δελτίο τύπου, καλύπτει την περίπτωση που συζητάμε. Και τι, θα έρθει η Επιθεώρηση που δεν ξέρει κανείς τι ισχύει και τι θα κάνει, θα ρίξει και πρόστιμο, ενώ έχουν κάνει μπάχαλο όλη την αγορά;;; 

 

Δελτίο Τύπου

Αθήνα  3-5-2020

«ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ»

Για την εφαρμογή της ΠΝΠ 90 /1.5.2020 και συγκεκριμένα των άρθρων 10, 11 και 13 που αναφέρονται:

α) στην παράταση αναστολής συμβάσεων εργασίας κατά το μήνα Μάιο για τις επιχειρήσεις - εργοδότες που επαναλειτουργούν ή συνεχίζουν να πλήττονται σημαντικά,

β) στην οριστική ανάκληση αναστολής συμβάσεων εργασίας για τις επιχειρήσεις - εργοδότες που επαναλειτουργούν ή συνεχίζουν να πλήττονται σημαντικά  και

γ) στην προσαρμογή των ωραρίων εργασίας με τα ωράρια λειτουργίας των επιχειρήσεων αντίστοιχα,

ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΤΑΙ

ότι οι όποιες μεταβολές πραγματοποιηθούν και θα αφορούν την εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων θα υποβληθούν στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ  συγκεντρωτικά στο τέλος του τρέχοντος μήνα.

Για τους λεπτομερείς όρους εφαρμογής θα εκδοθούν σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις.


Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48701/sto-telos-maioy-sygkentrwtika-oi-metaboles-gia-thn-paratash-anastolhs-symbasewn-ergasias-kata-to-mhna-maio-thn-oristikh-anaklhsh-anastolhs-symbasewn-ergasias-kai-thn-prosarmogh-twn-wrariwn-ergasias-sto-ps-erganh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...