Jump to content
  • 0
dodos

επιδότηση τόκων ...

Question

επειδή πολλοί εχουν αρχίσει να με ζαλίζουν με την επιδότηση τόκων,'εχει μπει κανείσ στην διαδικασία να κάνει αίτηση ?

1.ατομικη επιχείρηση που οεπιχειρηματίας έχει το 90% σε ο.ε θεωρήτε συνδεδεμένες επιχειρήσεις?

2.την αιτηση που έχει την μορφή οικονομικής μελέτης την κάνουμε εμείσ η η τράπεζες ?

3.το κεφαλαιο κίνησης με επιδότηση επιτοκίου είναι άλλο προγραμμα στην ίδια εφαρμογή ?

Recommended Posts

• 0
51 λεπτά πριν, dodos είπε

επειδή πολλοί εχουν αρχίσει να με ζαλίζουν με την επιδότηση τόκων,'εχει μπει κανείσ στην διαδικασία να κάνει αίτηση ?

1.ατομικη επιχείρηση που οεπιχειρηματίας έχει το 90% σε ο.ε θεωρήτε συνδεδεμένες επιχειρήσεις?

2.την αιτηση που έχει την μορφή οικονομικής μελέτης την κάνουμε εμείσ η η τράπεζες ?

3.το κεφαλαιο κίνησης με επιδότηση επιτοκίου είναι άλλο προγραμμα στην ίδια εφαρμογή ?

1. δεν το γνωρίζω.

2. εμείς με πάσα από τις τράπεζες.

3. ναι είναι άλλο: http://www.etean.com.gr/PublicPages/CurrentProgram.aspx?ID=98

και υλοποιείται από την ελληνική αναπτυξιακή τράπεζα.

Ενώ για την επιδότηση τόκων Απριλίου Μαΐου Ιουνίου δες την απόφαση 37674 (ΦΕΚ 1291/10-4-2020)

και υλοποιείται από το υπουργείο ανάπτυξης και επενδύσεων.

Και τα δύο από το www.ependyseis.gr/mis

Εμένα η απορία μου είναι άλλη σχετικά με το πρόγραμμα των τόκων...

Οι Υ.Δ. α) "προβληματικής επιχείρησης", που υπογράφει ο λογιστής και β) "μικρομεσαίας επιχείρησης" υπάρχουν κάπου;

Επίσης πώς θα αξιολογήσουμε αν μια ατομική με απλογραφικά είναι "προβληματική" βάσει οδηγία Ε.Ε. 651/2014, στην οποία δεν γίνεται καμία αναφορά σε ατομικές;

• 0

Συνάδελφοι έχει κάνει κανένας αίτηση σε κάποιο από τα 2 νέα επενδυτικά προγράμματα, επιδότησης τόκων υφιστάμενων δανείων 3,4,5/2020 και επιδότησης τόκων για νέα δάνεια κάλυψης κεφαλαίου κίνησης από ΤΕΠΙΧ2; Είναι χρονοβόρα η διαδικασία; Η κάθε πρόσκληση από ότι είδα είναι 70 σελίδες. Η εφαρμογή ependyseis.gr είναι εύχρηστη; Όσον αφορά στις ατομικές με απλογραφικά πώς ορίζεται η "προβληματική επιχείρηση";

• 0

καλημέρα η επιδότηση υφιστάμενων τόκων είναι χρονοβόρα  (μπήκα δεν έκανα ακομα σε κανέναν)

για το ΤΕΠΙΧ 2 ΠΟΥ είναι ουσιαστικά νέο δάνειο πήρα άλλους κωδικούς  (δεν ξερω αν έκανα σωστά )

φαίνεται εύκολο.

δεν κατάλαβα στο ποσό που ζητάμε είναι μέχρι το μισό του τζίρου του 2019 όπως προκύπτει απο τις περιοδικές αφού δήλωση δεν έχει υποβληθεί ακόμα η είναι ο τζίρος του ε3 του 2018 ?  

• 0
19 λεπτά πριν, dodos είπε

καλημέρα η επιδότηση υφιστάμενων τόκων είναι χρονοβόρα  (μπήκα δεν έκανα ακομα σε κανέναν)

για το ΤΕΠΙΧ 2 ΠΟΥ είναι ουσιαστικά νέο δάνειο πήρα άλλους κωδικούς  (δεν ξερω αν έκανα σωστά )

φαίνεται εύκολο.

δεν κατάλαβα στο ποσό που ζητάμε είναι μέχρι το μισό του τζίρου του 2019 όπως προκύπτει απο τις περιοδικές αφού δήλωση δεν έχει υποβληθεί ακόμα η είναι ο τζίρος του ε3 του 2018 ?  

Καλημέρα, ωραιά ευχαριστώ! Για τον τζίρο πες στον πελάτη να ρωτήσει στην τράπεζα που θα δώσει το δάνειο, δεν διευκρινίζει η απόφαση αν αφορά το 2018 ή το 2019.

• 0
1 λεπτό πριν, skylogiannis είπε

Καλημέρα, ωραιά ευχαριστώ! Για τον τζίρο πες στον πελάτη να ρωτήσει στην τράπεζα που θα δώσει το δάνειο, δεν το διευκρινίζει η απόφαση.

Στο πλαίσιο της ανακοίνωσης των μέτρων μάθαμε και πως θα δοθεί η επιστρεπτέα προκαταβολή, αλλά και την ένταξη του ΚΑΔ 86.10 (Νοσοκομειακές δραστηριότητες) στις πληττόμενες επιχειρήσεις.

Ο τύπος με τον οποίο θα υπολογισθεί η επιστρεπτέα προκαταβολή που θα λάβει κάθε επιχείρηση η οποία υπέβαλε αίτηση στη πλατφόρμα« myBusinessSupport» είναι ο ακόλουθος :

[Σχόλια ΝΙΦ. : Δεν υπολογίζεται ( θα μας την υπολογίσουν ), ότι «βγάλει το μηχάνημα μπάρμπα », μου είπαν τα «Παλιόπαιδα ».

Κάπως ποιο συγκεκριμένο φαίνεται το εξής :

« Συγκεκριμένα, τα ελάχιστα ποσά είναι:

α) 2.000 ευρώ για επιχειρήσεις που δεν απασχολούν εργαζόμενους με σχέση εξαρτημένης εργασίας,

β) 4.000 ευρώ για επιχειρήσεις με 1 έως 5 εργαζόμενους

γ) 8.000 ευρώ για επιχειρήσεις με 6 έως 20 εργαζόμενους

δ) 15.000 ευρώ για επιχειρήσεις με 21 έως 50 εργαζόμενους,

ε) 30.000 ευρώ για επιχειρήσεις με πάνω από 50 εργαζόμενους.»

Α! όσοι φοβηθήκατε για την «ρήτρα απασχόλησης

« Η επιχείρηση υποχρεούται να διατηρήσει έως την 31η Οκτωβρίου 2020 τον αριθμό των εργαζομένων που απασχολούσε υπό οιοδήποτε καθεστώς απασχόλησης κατά την 30ή Μαρτίου 2020, βάσει των στοιχείων του συστήματος ΕΡΓΑΝΗ.» ]

Επί του Πιεστηρίου :

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48707/to-sxolio-ths-deyteras-ta-paidia-toy-katastixografoy-paramyoi

• 0

η αίτηση στο https://www.ependyseis.gr  όσον αφορά τους τόκους δεν γίνεται

διότι πρώτον η ανάλυση που θέλουν δεν υπάρχει και δεύτερον σε βάζουν να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση

ότι δεν έχεις κάνει άλλη αίτηση ( περιλαμβάνει και αυτή της επιστρεπτέας προκαταβολής )

όσον αφορά την επιδότηση τόκων για νέα δάνεια κάλυψης κεφαλαίου κίνησης από ΤΕΠΙΧ2; είναι πολύ απλή

μόνο εαν υπάρχει ήδη κωδικός ενεργός πρέπει να προσθέσεις ρόλο στο προφίλ του ενδιαφερόμενου 

μετά η αίτηση είναι απλή 

• 0
5 ώρες πριν, dodos είπε

φαίνεται εύκολο.

Μίλησα με το πρώην ΕΤΕΑΝ. Μπορείς να βάλεις και μέχρι το μισό του 2019, αρκεί να είσαι σωστός με το οριστικό σου αποτέλεσμα ε?

Έτσι και αλλιώς, ότι και να βάλεις εσύ, άλλα θα σου δώσει η τράπεζα 

• 0

Καλησπέρα.

Επειδή έχω μπερδευτεί, μπορεί κάποιος να διευκρινίσει τι επιδοτήσεις δανείων και τόκων υπάρχουν?

Και αν αφορούν μόνο τις πληττόμενες ή όλες τις επιχειρήσεις?

Ευχαριστώ.

• 0
2 ώρες πριν, ponzi είπε

Μίλησα με το πρώην ΕΤΕΑΝ. Μπορείς να βάλεις και μέχρι το μισό του 2019, αρκεί να είσαι σωστός με το οριστικό σου αποτέλεσμα ε?

Έτσι και αλλιώς, ότι και να βάλεις εσύ, άλλα θα σου δώσει η τράπεζα 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥ

• 0
8 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Επειδή έχω μπερδευτεί, μπορεί κάποιος να διευκρινίσει τι επιδοτήσεις δανείων και τόκων υπάρχουν?

Και αν αφορούν μόνο τις πληττόμενες ή όλες τις επιχειρήσεις?

Ευχαριστώ.

Οι επιδοτήσεις τόκων υφιστάμενων δανείων έχουν δική τους λίστα ΚΑΔ στην πρόσκληση. Προσοχή, δεν έχουν μέσα (αν θυμάμαι καλά) πρωτογενή παραγωγή και 2-3 τελευταίους ΚΑΔ που μπήκαν στις αποφάσεις του ΥπΟικ (ιατρικά προϊόντα και courier). https://www.taxheaven.gr/attachment/6848

Το άλλο είναι δάνειο με επιδότηση των τόκων για κλεισμένους και πληττόμενους (χωρίς λίστα ΚΑΔ), της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας (πρώην ΕΤΕΑΝ, πρώην ΤΕΜΠΜΕ): http://www.etean.gr/PublicPages/PressRelease.aspx?ID=45

H τρίτη χαζομάρα είναι η (έντοκη) παράταση των δόσεων κεφαλαίου για τρεις μήνες των τραπεζών (γελάνε και τα τσιμέντα) της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών https://www.hba.gr/Media/Details/419

Αυτά είναι, δεν υπάρχουν άλλα αυτή τη στιγμή. Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους. Εμένα γεμίζει το mail μου καθημερινά, έχω αρχίσει και χάνω τον έλεγχο. Δεν ξέρω αν θα τη βγάλουμε καθαρή αυτήν την περίοδο, αλλά από τη μέρα που είπα "τι έγινε ρε παιδιά, τι μας περιμένει?" - Φεβρουάριος ήταν - δεν είμαι ο ίδιος άνθρωπος, είμαι αρκετά χειρότερος:

Διαφέρω πολύ από τον τύπο που οδηγεί μόνος το κάρο του με μάσκα και γάντια.

Διαφέρω πολύ από το κοριτσάκι που κάνει like στο linkedin ότι στην τάδε "big four" μένουνε σπίτι (στα φρύδια μας, μείνε σπίτι να μεγαλώσει ο κώλος σου).

Το μήνυμα "6" το πατούσα μόνο τις Κυριακές για να έρθω στο γραφείο. Στη βεβαίωση εργασίας μου είχα βάλει ωράριο 8-24

Και συνεχίζω, μέχρι να σπάσω...

Πήρες απαντήσεις, με δώρο το βραδινό μου παραλήρημα!

• 0
18 λεπτά πριν, ponzi είπε

Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους. Εμένα γεμίζει το mail μου καθημερινά, έχω αρχίσει και χάνω τον έλεγχο. Δεν ξέρω αν θα τη βγάλουμε καθαρή αυτήν την περίοδο, αλλά από τη μέρα που είπα "τι έγινε ρε παιδιά, τι μας περιμένει?" - Φεβρουάριος ήταν

Εμείς λέγαμε σήμερα στο γραφείο ότι αυτή την περίοδο το 70-80% των εργασιών που κάναμε, όχι απαραίτητα ως όγκος δουλειάς π.χ. Φ.Π.Α., αλλά ως ποικιλία ήταν άγνωστες και τις κάναμε για πρώτη φορά...Δε συζητάω για τις συνθήκες...Ούτε για τις συνέπειες σε περίπτωση λάθους...Δευτέρα έλειψα από το γραφείο και βράδυ που άνοιξα laptop βρήκα αποφάσεις για, 1) κοινωνική αποστασιοποίηση, 2) κομιστές επιταγών, 3) επιστρεπτέα προκαταβολή, 4) έντυπο αίτησης για οικοδόμους κλπ 5) χρονοδιάγραμμα ΕΡΓΑΝΗ με διορθώσεις, ορθές επαναλήψεις κλπ...για ΑΠΔ ακόμη ψάχνω. Πόσα επαγγέλματα έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά; Δεν ξέρω, το "καλή δύναμη" και το "καλό κουράγιο" είναι τα πιο απαραίτητα τώρα. Έχει πάει 5 Μαίου και δεν έχω καταφέρει να διαβάσω την "Τύπος και περιεχόμενο Ε1 κλπ" να κάνω μια προεργασία για δηλώσεις κλπ. Θα μας αφήσουν να αρχίσουμε να ασχολούμαστε με τις δηλώσεις φέτος; Πάντος προσωπικά πιστεύω ότι για το μεγαλύτερο μέρος του μπάχαλου στο αντικείμενό μας αυτές τις μέρες ευθύνεται το υπουργείο εργασίας και ο ΕΦΚΑ. Προσωπική άποψη.

• 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Οι επιδοτήσεις τόκων υφιστάμενων δανείων έχουν δική τους λίστα ΚΑΔ στην πρόσκληση. Προσοχή, δεν έχουν μέσα (αν θυμάμαι καλά) πρωτογενή παραγωγή και 2-3 τελευταίους ΚΑΔ που μπήκαν στις αποφάσεις του ΥπΟικ (ιατρικά προϊόντα και courier). https://www.taxheaven.gr/attachment/6848

Το άλλο είναι δάνειο με επιδότηση των τόκων για κλεισμένους και πληττόμενους (χωρίς λίστα ΚΑΔ), της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας (πρώην ΕΤΕΑΝ, πρώην ΤΕΜΠΜΕ): http://www.etean.gr/PublicPages/PressRelease.aspx?ID=45

H τρίτη χαζομάρα είναι η (έντοκη) παράταση των δόσεων κεφαλαίου για τρεις μήνες των τραπεζών (γελάνε και τα τσιμέντα) της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών https://www.hba.gr/Media/Details/419

Αυτά είναι, δεν υπάρχουν άλλα αυτή τη στιγμή. Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους. Εμένα γεμίζει το mail μου καθημερινά, έχω αρχίσει και χάνω τον έλεγχο. Δεν ξέρω αν θα τη βγάλουμε καθαρή αυτήν την περίοδο, αλλά από τη μέρα που είπα "τι έγινε ρε παιδιά, τι μας περιμένει?" - Φεβρουάριος ήταν - δεν είμαι ο ίδιος άνθρωπος, είμαι αρκετά χειρότερος:

Διαφέρω πολύ από τον τύπο που οδηγεί μόνος το κάρο του με μάσκα και γάντια.

Διαφέρω πολύ από το κοριτσάκι που κάνει like στο linkedin ότι στην τάδε "big four" μένουνε σπίτι (στα φρύδια μας, μείνε σπίτι να μεγαλώσει ο κώλος σου).

Το μήνυμα "6" το πατούσα μόνο τις Κυριακές για να έρθω στο γραφείο. Στη βεβαίωση εργασίας μου είχα βάλει ωράριο 8-24

Και συνεχίζω, μέχρι να σπάσω...

Πήρες απαντήσεις, με δώρο το βραδινό μου παραλήρημα!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και κύρίως, για το δώρο!

Καλή δύναμη με υγεία!

• 0

Θέλω να κάνω αίτηση για μια ΟΕ για το πρόγραμμα ΤΕΠΙΧ ΙΙ....μπαίνω ependyseis.gr και μου ζητάει εγγραφή χρήστη.

Πρέπει να γίνει με τα στοιχεία του διαχειριστή της ΟΕ, ή της ΟΕ?

Βάζοντας τα στοιχεία του διαχειριστή, μου στέλνει στο email κωδικό , μπαίνω  πατάω νέα υποβολή αλλά δεν......

Έχει στείλει κάποιος?

• 0
17 λεπτά πριν, ponzi είπε

Τι έγινε ρε πούστη μου, έκλεισε??

Τι εννοείς; Το ΤΕΠΙΧ για νέα δάνεια (κεφάλαιο κίνησης) ή της επιδότησης τόκων για υφιστάμενα δάνεια;

• 0
4 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Τι εννοείς; Το ΤΕΠΙΧ για νέα δάνεια (κεφάλαιο κίνησης) ή της επιδότησης τόκων για υφιστάμενα δάνεια;

Το ΤΕΠΙΧ ΙΙ κεφάλαιο κίνησης έκλεισε προς το παρόν. Τέλος τα λεφτά!!!

• 0
1 λεπτό πριν, tacar είπε

Το ΤΕΠΙΧ ΙΙ κεφάλαιο κίνησης έκλεισε προς το παρόν. Τέλος τα λεφτά!!!

Ανακοίνωση - 06.05.2020: (ΝΕΟ)

ΤΕΠΙΧ ΙΙ - Κεφάλαια Κίνησης

Λόγω υπερκάλυψης του προϋπολογισμού του προγράμματος (3,5x), δεν είναι προς το παρόν δυνατή η υποβολή νέων αιτήσεων.
Νέες υποβολές θα μπορούν να γίνονται μετά την αρχική αξιολόγηση των υπαρχόντων αιτήσεων ώστε να επαναπροσδιοριστούν οι διαθέσιμοι πόροι.
Θα υπάρξει νεώτερη ανακοίνωση.

Όχι ρε φίλε...έχετε δίκιο.

• 0

" ......μετά την αρχική αξιολόγηση των  ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ αιτήσεων........."

Που τη διαβάζετε την ανακοίνωση...?

Υπαρχόντων αιτήσεων....είναι γραμμένο στην ελληνική γλώσσα?

• 0
6 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

" ......μετά την αρχική αξιολόγηση των  ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ αιτήσεων........."

Που τη διαβάζετε την ανακοίνωση...?

Υπαρχόντων αιτήσεων....είναι γραμμένο στην ελληνική γλώσσα?

https://www.ependyseis.gr/

• 0
9 ώρες πριν, ponzi είπε

Τι έγινε ρε πούστη μου, έκλεισε??

Kακό παιδί.......ΜΕΓΑΛΗ Η ΜΑΣΑ  !!!!!!

• 0

Νέο δελτίο τύπου εξέδωσε το Υπουργείο Ανάπτυξης σύμφωνα με το οποίο:

Ως προς το δανειοδοτικό προϊόν παροχής κεφαλαίου κίνησης με επιτόκιο πλήρως επιδοτούμενο από την Ελληνική Αναπτυξιακή Τράπεζα, διευκρινίζεται ότι λόγω του υπερβολικού αριθμού αιτήσεων που υπερκαλύπτουν το αρχικά προϋπολογισθέν ποσό, το σύστημα έκλεισε προσωρινά προκειμένου να γίνει η αρχική αξιολόγηση των αιτήσεων από τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, η οποία κρίθηκε αναγκαία λόγω ακριβώς του μεγάλου όγκου αιτήσεων.

Η πρόσκληση είναι ενιαία και το πρόγραμμα συνεχίζεται κανονικά και ενιαία με νέες αιτήσεις να υποβάλλονται από 20 Μαΐου, όπως έχει ήδη ανακοινωθεί από το Υπουργείο Ανάπτυξης & Επενδύσεων.

• 0

Εν όψει του ανοίγματος αύριο(?) του ΤΕΠΙΧ ΙΙ, πως μπορώ να κάνω εγγραφή για μια Ο.Ε...μπαίνω στις ependyseis.gr και παίρνω κωδικούς με στοιχεία της ΟΕ ή του διαχειριστή.....έχει κάποιος συνάδελφος οδηγίες σχετικά με τα βήματα της αίτησης?

• 0

Με τα στοιχεία διαχειριστή-νόμιμου εκπροσώπου και στην αρχική εγγραφή δώσε το mail σου για να λάβεις τον κωδικό-όπου θα τον αλλάξεις πριν μπεις στο σύστημα. Η υποβολή της αίτησης είναι απλή...τα δικαιολογητικά που ζητάν οι τράπεζες στην συνέχεια για την αξιολόγηση ειναι θέμα...

• 0

Συναδελφοι γιατι να τα κανουμε εμεις ? εσεις θα πληρωθειτε για αυτη την δουλεια ? Ας τα κανουν οι εσπατζηδες .

Κι αλλο βαρος στο κεφαλι μας?  εγω εκανα προσωπικα την δικια μου για τεστ και εχει δουλιτσα αρκετη και αρκετη επικοινωνια με τραπεζα.

Αν εχετε να πεταξετε 5-6 ωρες τι να πω ....