Προς το περιεχόμενο
  • 0

Tηλεκαταρτιση επιστημονων - ελεγξτε λογαριασμους - μπηκαν χρηματα


PIRATIS

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 4/2/2021 στις 2:32 ΜΜ, birbilis είπε

Συνάδελφοι,

συνέχεια για το vroutser,

Περίπτωση με παράλληλη απασχόληση που έχει πάρει και αναστολή και το επίδομα-voucher επιστημόνων.

Με email από [email protected] ζητάνε την επιστροφή του ποσού του voucher ως αχρεωστήτως καταβληθέν.

Ερωτήματα:

1. Έχει ξεκαθαριστεί με εγκύκλιο οτι ΔΕΝ γίνεται να πάρεις και τα 2 μαζί? Αν ναι ποια είναι?

2. Τα έχει επιστρέψει κανείς? Κάποιοι είχαν πάρει 400, κάποιοι 600 και κάποιοι 1200!

3. Αν δεν τα επιστρέψεις ποιες είναι οι κυρώσεις του ΚΕΔΕ που αναφέρει?

Συνάδελφε συγγενής μου πήρε 1.000 αντί για 600. Του είπα τα 400 να τα κρατήσει στην άκρη. Τελικά του τα ζήτησαν πίσω με email και τα επέστρεψε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να στείλω την αίτηση για γιατρό. Πηγαίνω να συμπληρώσω τα έσοδα στο mybusiness support αλλά δεν μου

ανοίγει τους μήνες να τα πληκτρολογήσω, ούτε να αφήνει να τσεκάρω ..." ότι πιστοποιώ  και συναινώ...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Θέλω να στείλω την αίτηση για γιατρό. Πηγαίνω να συμπληρώσω τα έσοδα στο mybusiness support αλλά δεν μου

ανοίγει τους μήνες να τα πληκτρολογήσω, ούτε να αφήνει να τσεκάρω ..." ότι πιστοποιώ  και συναινώ...."

επέλεξε πάνω δεξιά στις επιλογές... υποβολή τροποποιητικής... αν δεν στο ανοίξει και έτσι μάλλον δεν θα το έχουν ανοίξει ακόμα ή δεν θα το ανοίξουν καθόλου....

δεν μπορώ να σου επιβεβαιώσω γιατί το έχω δηλώσει σε όλους τους δικούς μου απο την τελευταία επιστρεπτέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Sorentino

αυτό κάνω....σε όσους είχα στείλει επιστρεπτέα, το ανοίγει.....σε όσους δεν είχα στείλει και είναι απαλλασσόμενοι ΦΠΑ

δεν υπάρχουν επιλογές, για καταχώρηση

Κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν κάνουμε αίτηση σε επιστήμονα που δεν δικαιούται λόγω μη μείωσης 20% του ακαθάριστου ποσού υπάρχει πρόβλημα ?απλά δεν θα γίνει δεκτή ή λόγω της υπεύθυνης δήλωσης θα έχει κάποιο πρόβλημα που υπέβαλε αίτηση για να τα πάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, JVA είπε

αν κάνουμε αίτηση σε επιστήμονα που δεν δικαιούται λόγω μη μείωσης 20% του ακαθάριστου ποσού υπάρχει πρόβλημα ?απλά δεν θα γίνει δεκτή ή λόγω της υπεύθυνης δήλωσης θα έχει κάποιο πρόβλημα που υπέβαλε αίτηση για να τα πάρει?

Δεν νομίζω πως δηλώνει κάπου ο αιτούμενος, ότι πληροί το κριτήριο της μείωσης τζίρου, προφανώς γιατί θα το διασταυρώσει εύκολα ο έλεγχος. Αυτό που δηλώνει είναι πως πληροί το κριτήριο του οικογενειακού εισοδήματος, καθώς δεν είναι δυνατή η διασταύρωσή του σήμερα. Ωστόσο, σε κάθε περίπτωση, εφόσον υπάρχει αχρεωστήτως καταβολή του ποσού, εκτιμώ πως απλά θα ζητηθεί πίσω. Δεν πάει κανένας φυλακή για 400,00 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχω 2 δικηγόρους με απαλλαγή ΦΠΑ, οι οποίοι δεν είχαν δηλώσει καθόλου τα έσοδα του 2020 στο my business support, επειδή δεν ήθελαν την επιστρεπτέα προκαταβολή.

Τώρα που θέλουν και δικαιούνται να λάβουν την οικονομική ενίσχυση δεν με αφήνει να κάνω δήλωση εσόδων.

Θα το ανοίξουν ή απλά κάνουν την αίτηση στο Εργάνη και μετά δηλώνουν τα έσοδα όποτε ανοίξει η εφαρμογή?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επιτρέπει να κάνεις στην εργανη? Αν ναι, εγώ θα την έκανα να υπάρχει κι όταν (και αν) σε αφήσει να βάλεις τα έσοδα, τότε τα δηλώνεις κι αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχουμε κάποιο νέο για το αν και πότε θα πιστωθούν τα 400 ευρώ οικονομική ενίσχυση επιστημόνων?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Έχουμε κάποιο νέο για το αν και πότε θα πιστωθούν τα 400 ευρώ οικονομική ενίσχυση επιστημόνων?

Ευχαριστώ.

Για Αρχές Μαρτίου  είχαν πει.

Τώρα όμως  που βλέπω αυτό  κόλλησα.

Πρέπει  εκτος  από την αίτηση  ..να μπούμε  στο my business να τους δηλώσουμε  τα έσοδα;Δεν είχαν πει θα το δουν με την νέα φορολογική δήλωση. Κόλλησα τι ισχύει;

https://news.b2green.gr/2928/επίδομα-επιστημόνων-έληξε-η-προθεσμί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Για Αρχές Μαρτίου  είχαν πει.

Τώρα όμως  που βλέπω αυτό  κόλλησα.

Πρέπει  εκτος  από την αίτηση  ..να μπούμε  στο my business να τους δηλώσουμε  τα έσοδα;Δεν είχαν πει θα το δουν με την νέα φορολογική δήλωση. Κόλλησα τι ισχύει;

https://news.b2green.gr/2928/επίδομα-επιστημόνων-έληξε-η-προθεσμί

Καλησπέρα.

Νομίζω τα έσοδα τα δηλώνουν μόνο οι απαλλασσόμενοι φπα.

Για τους υπόλοιπους τα βλέπει από τις περιοδικές φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...