Jump to content
  • 0

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΔ 15/5/2020

Question

• Answers 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

ΑΠΔ μπορουμε να ξαναστειλουμε για Μαρτιο αν εχουμε στειλει ήδη?δεν δεχεται ακυρωση περοιδου,μηπως επρεπε να το προβλεψουν για μαρτιο απριλιο μαιο τουλαχιστον?

Δεν δέχεται καμία συμπλήρωση ποσοστού ή ποσού στα πεδία 43,44,45. Βγάζει μήνυμα λάθους Οπότε βαδίζουμε ακριβώς όπως το αναφέρει η 82992/2020. Δύο εγγραφές ανά εργαζόμενο χωρίς να αλλάζουμε τίπο

μπορεί να μην την φτιάξανε ακόμη. αυτός ο τύπος ήταν για τα πληρώματα πλοίων Μεσογείου κάτι τέτοιο και είναι ανενεργός πλέον.  τώρα θα τον βάλουν για "αποδοχές αναστολής" άρα δεν είναι

Posted Images

Recommended Posts

• 0

καλησπερα καλη κυριακη,ξερει κανεις αν μορουμε να ξαναστειλουμε ΑΠΔ μηνα μαρτιου εμεις που στειλαμε ηδη απδ μαρτιου για να ειαμσετ εμπροθεσμοι αλλα δεν βαλαμε τις αναστολες?θα βγαλουν δυνατοτητα ακυρωσης περιοδου για να επαναυποβαλλουμε? τι να κανουμε ,ελεγε πως κα ιτωρα για Απριλιο λεει,οτι πρεπει να τα στειλουμε εμπροθεσμα, και οι ενημερωσεις και οδηγιες βγηκανε τον μαιο 

• 0

Ιδιωτικό εκπαιδευτήριο, απασχολεί ωρομίσθιους δασκάλους, τους οποίους δεν έβαλε σε αναστολή (βάσει νόμου).

Θα πρέπει να υπολογίσω για το Μάρτιο μισθοδοσία, σαν να εργάζονταν κανονικά, ή μέχρι 11/03 οπότε και έκλεισαν

• 0
1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

Ιδιωτικό εκπαιδευτήριο, απασχολεί ωρομίσθιους δασκάλους, τους οποίους δεν έβαλε σε αναστολή (βάσει νόμου).

Θα πρέπει να υπολογίσω για το Μάρτιο μισθοδοσία, σαν να εργάζονταν κανονικά, ή μέχρι 11/03 οπότε και έκλεισαν

αν δεν τους εβαλε , υπολογιζεις κανονικα 

• 0
1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

Καλησπέρα όσοι έχουν διοριστήρια καθώς και όσοι έκαναν τηλεεκπαίδευση (έντυπο4.1) κανονικά η μισθοδοσία. 

• 0

θα ξαναβγαλουν διαδικασια για να στειλουμε Μαρτιο ΑΠΔ παλι??δεν εχει τυχει σε κανεναν να στειλει ΑΠΔ χωρις αναστολες ?

• 0

VAST  και   picos...ευχαριστώ για τις απαντήσεις.....τηλεεκπαίδευση δεν έκαναν.....δεν  έχουν διοριστήριο....ούτε μπήκαν σε αναστολή.

Είναι 2 δάσκαλοι ξένων γλωσσών ωρομίσθιοι. Άρα?

• 0

δεν εχω τετ

47 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

VAST  και   picos...ευχαριστώ για τις απαντήσεις.....τηλεεκπαίδευση δεν έκαναν.....δεν  έχουν διοριστήριο....ούτε μπήκαν σε αναστολή.

Είναι 2 δάσκαλοι ξένων γλωσσών ωρομίσθιοι. Άρα?

συγγνωμη και πως δουλεψαν?

• 0

εχει στειλει καποιος ΑΠΔ με αναστολη συμβάσεων? εγω εχω προγραμμα μισθοδοσιας UNION και η οδηγια ειναι να περιμενουμε για να στειλουμε την ΑΠΔ. οι υπολοιποι τι κάνετε?

• 0
1 ώρα πριν, salonikios55 είπε

εχει στειλει καποιος ΑΠΔ με αναστολη συμβάσεων? εγω εχω προγραμμα μισθοδοσιας UNION και η οδηγια ειναι να περιμενουμε για να στειλουμε την ΑΠΔ. οι υπολοιποι τι κάνετε?

Καλημέρα, έχω και εγώ UNION και μου είπαν ότι έχουν ζητήσει διευκρινίσεις από τον ΕΦΚΑ για 2-3 θέματα και ίσως είναι έτοιμο μέχρι σήμερα το μεσημέρι. Περιμένουμε λοιπόν.

• 0

Καλημέρα, όσοι συνάδελφοι έχετε στείλει ήδη ΑΠΔ, βγάζει πλέον σαν ποσό οφειλής μόνο τα ποσά του κωδ. 01 ή παραμένει να προσαυξάνει το ποσό αυτό και με τα ποσά των κωδ. 14 ή/και 18 ??????

Ευχαριστώ,

• 0

Συνάδερφοι καλησπέρα και καλή υπομονή.

Θα ήθελα τις γνώσεις σας και τις απόψεις σας στα εξής ερωτήματα:

• Στις εγγραφές της ΑΠΔ Μαρτίου, συμπληρώνεται τους κωδικούς 34 και 35 με τα διαστήματα απασχόλησηςς π.χ. 01/03 - 14/03 (τύπος αποδοχών "01" ) και 15/03 - 31/03 (τύπος αποδοχών "18") ή τους αφήνετε κενούς;
  • Έχω περίπτωση υπαλλήλου με μηνιαίο μισθό - μερική απασχόληση (πληττόμενη επιχείρηση) , βγήκε σε αναστολή στις 30/03. Έως εκείνη την ημερομηνία είχαν συμπληρωθεί οι προβλεπόμενες μέρες εργασίας του Μαρτίου. Σκέπτομαι στην εγγραφή για τις μέρες αναστολής (30/03 & 31/03) να αφήσω κενά τα πεδία πλην τον τύπο αποδοχών "18" ενώ να καταχωρίσω το σύνολο του μισθού στην εγγραφή από (01/03 - 29/03). Ποία η άποψη σας;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

• 0
7 ώρες πριν, Παυλάκης είπε

Καλημέρα, όσοι συνάδελφοι έχετε στείλει ήδη ΑΠΔ, βγάζει πλέον σαν ποσό οφειλής μόνο τα ποσά του κωδ. 01 ή παραμένει να προσαυξάνει το ποσό αυτό και με τα ποσά των κωδ. 14 ή/και 18 ??????

Ευχαριστώ,

Εχθές βράδυ Κυριακής έβγαζε το συνολικό ποσό... 

• 0

Το ειδοποιητήριο-αποδεικτικό υποβολής ΑΠΔ που βγαίνει για την περίοδο αυτή αθροίζει ως πληρωτέο και τις εισφορές από τον κωδικό 1 και τον κωδικό 18. Τι πληρώνει ο εργοδότης τελικά;

• 0
11 ώρες πριν, skylogiannis είπε

Καλημέρα, έχω και εγώ UNION και μου είπαν ότι έχουν ζητήσει διευκρινίσεις από τον ΕΦΚΑ για 2-3 θέματα και ίσως είναι έτοιμο μέχρι σήμερα το μεσημέρι. Περιμένουμε λοιπόν.

Kαλησπέρα ,εγώ έχω της prosvasis και ακόμα να βγάλουν νέα version,αν δεν βγάλουν και αύριο θα την στείλω μονή μου...

• 0
1 ώρα πριν, SORENTINO είπε

Το ειδοποιητήριο-αποδεικτικό υποβολής ΑΠΔ που βγαίνει για την περίοδο αυτή αθροίζει ως πληρωτέο και τις εισφορές από τον κωδικό 1 και τον κωδικό 18. Τι πληρώνει ο εργοδότης τελικά;

Έλα μου ντε. Έστειλα σήμερα τις ΑΠΔ (Εpsilon) και το σύνολο εισφορών συμπεριλαμβάνει και τις εισφορές του κωδικού 18. 

• 0

Θεωρώ δεν υπάρχει πρόβλημα. Και όταν υπάρχει επιδότηση 6,66% για ασφαλισμένους κάτω των 25 ετών,πάλι το σύνολο βγάζει.Είναι θέμα ικα  

• 0

Σε φροντιστήριο, που έκλεισε με κρατική εντολή στις 11/3/20, τις ημέρες από 11/3/20 ως τις 14/3/20 ,με τι κωδικό στην ΑΠΔ τις απεικονίζουμε με κωδικό  01 και πληρώνει ο εργοδότης αυτές τις ημέρες, παρότι ήταν κλειστός η δεν τις δείχνουμε καθόλου? και στην ΑΠΔ βάζουμε  από 01/3-10/3/20 με κωδικό 01 και από 15/3-31/3/20 με κωδικό18?

Edited by katerina120963
  • 0

Ελπίζω να διορθωθεί μέχρι τις 15 και να βγάζει το σωστό οφειλόμενο ποσό γιατί πάλι εμείς θα πρέπει να εξηγούμε στον κάθε εργοδότη / πελάτη τι και πως!!! Έχουν κουράσει αυτό τον καιρό οι γελοίοι...

• 0

Σε φροντιστήριο, που έκλεισε με κρατική εντολή στις 11/3/20, τις ημέρες από 11/3/20 ως τις 14/3/20 ,με τι κωδικό στην ΑΠΔ τις απεικονίζουμε με κωδικό  01 και πληρώνει ο εργοδότης αυτές τις ημέρες, παρότι ήταν κλειστός η δεν τις δείχνουμε καθόλου? και στην ΑΠΔ βάζουμε  από 01/3-10/3/20 με κωδικό 01 και από 15/3-31/3/20 με κωδικό18?

Τις ημέρες από 11-14/03 δε θα τις υπολόγιζα καθόλου και στην ΑΠΔ θα έβαζα από 01-10/03 με κωδικό 01  και από 15-31/03 με κωδικό 18

• 0
2 ώρες πριν, 750 είπε

Τις ημέρες από 11-14/03 δε θα τις υπολόγιζα καθόλου και στην ΑΠΔ θα έβαζα από 01-10/03 με κωδικό 01  και από 15-31/03 με κωδικό 18

Περιμένουμε διευκρινίσεις...

• 0
12 ώρες πριν, 750 είπε

Αν βάλουμε 01 για τις πρώτες 10 μέρες και στις αποδοχές τύπου 18 που είναι 15/3-31/3 συμπεριλάβουμε τις μέρες και τις αποδοχές που αντιστοιχούν στο διάστημα 11/3-14/3;

• 0
23 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Αν βάλουμε 01 για τις πρώτες 10 μέρες και στις αποδοχές τύπου 18 που είναι 15/3-31/3 συμπεριλάβουμε τις μέρες και τις αποδοχές που αντιστοιχούν στο διάστημα 11/3-14/3;

στις κλειστές ο 18 ξεκινά από 15/03 υποχρεωτικά.

οπότε 2 λύσεις έχετε,

1) με 01 βάζετε και αυτές.

2) με 01 έως 14/03 ,τις πραγματικές δεδουλευμένες αποδοχές  και μέρες του διαστήματος.

• 0

Συνάδελφοι τελικά εσείς τι θα κάνετε με τους πελάτες σας, θα τους βάλετε να πληρώσουν μόνο το 01 (& ας βγάζει άλλο ποσό η ΤΟ), ή το συνολικό ποσό & θα περιμένετε επιστροφή / συμψηφισμό ?????????

• 0
22 ώρες πριν, parmenion είπε

Συνάδερφοι καλησπέρα και καλή υπομονή.

Θα ήθελα τις γνώσεις σας και τις απόψεις σας στα εξής ερωτήματα:

• Στις εγγραφές της ΑΠΔ Μαρτίου, συμπληρώνεται τους κωδικούς 34 και 35 με τα διαστήματα απασχόλησηςς π.χ. 01/03 - 14/03 (τύπος αποδοχών "01" ) και 15/03 - 31/03 (τύπος αποδοχών "18") ή τους αφήνετε κενούς;
  • Έχω περίπτωση υπαλλήλου με μηνιαίο μισθό - μερική απασχόληση (πληττόμενη επιχείρηση) , βγήκε σε αναστολή στις 30/03. Έως εκείνη την ημερομηνία είχαν συμπληρωθεί οι προβλεπόμενες μέρες εργασίας του Μαρτίου. Σκέπτομαι στην εγγραφή για τις μέρες αναστολής (30/03 & 31/03) να αφήσω κενά τα πεδία πλην τον τύπο αποδοχών "18" ενώ να καταχωρίσω το σύνολο του μισθού στην εγγραφή από (01/03 - 29/03). Ποία η άποψη σας;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

έχεις κάτι νεότερο για την αναγραφη των περιόδων απασχόλησης ?? έχω την αίσθηση ότι πρέπει να γραφτούν διότι οι ημερομηνίες έναρξης αναστολής είναι διαφορετικές για κάθε επιχείρηση.

Για την περίπτωση σου της πλητόμενης δοκίμασε κωδικό 18 όπως λες με μηδενικές αποδοχές και εισφορές απλά για να απεικονιστεί σωστά η ημερομηνία αναστολής. Δοκίμασε στον έλεγχο υποβολής να δεις αν σου βγάζει σφάλμα.

Αν θα ήθελε κάποιος συνάδελφος να πει και αυτος την άποψη του ?