Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΔ 15/5/2020


lavidas

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, Anniek είπε

Καλημέρα σας,

μετά τις οδηγίες για την υποβολή της ΑΠΔ Μαρτίου υπέβαλα την ΑΠΔ. Για τον κάθε εργαζόμενο σε αναστολή, υπέβαλα 2 εγγραφές, η μια για το διάστημα που δούλευε με τύπο αποδοχών 01 και μια για το διάστημα της αναστολής με κωδικό 18 με τις αντίστοιχες αποδοχές και κρατήσεις.  Στο τέλος μου βγάζει ταυτότητα πληρωμής με όλο το ποσό χωρίς να αφαιρούνται οι κρατήσεις του διαστήματος αναστολής. Είναι σωστό αυτό? Δεν θα έπρεπε να βγαίνει ταυτότητα πληρωμής με μειωμένες εισφορές?

Ευχαριστώ

Και συμπλήρωσες και τους κωδικούς 43,44 της ΑΠΔ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

Και συμπλήρωσες και τους κωδικούς 43,44 της ΑΠΔ ??

Εννοείτε τους κωδικούς της επιδότησης. Όχι δεν τους συμπλήρωσα, δεν αναφέρει κάτι τέτοιο το έγγραφο του ΕΦΚΑ. Φαντάστηκα ότι ο τύπος αποδοχών 18 θα οδηγούσε αυτόματα στο να μην χρεωθούν οι εισφορές. Βεβαιώς δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι ... φαντάστηκα... σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που ο εργαζόμενος ,που δουλεύει μόνο τρεις μέρες την εβδομάδα,μπαίνει σε αναστολή στις 29/03 και μέχρι της 31/03 δεν ήταν στο πρόγραμμα να δουλέψει,βάζω στην ΑΠΔ 29/03-31/03 με τύπο αποδοχών 18 και όλα τα άλλα μηδέν ή δεν αναφέρω καθόλου την αναστολή?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω εργαζόμενο που από 11/03 κάνει χρήση της άδειας ειδικού σκοπού....πως θα συμπληρώσω την ΑΠΔ Μαρτίου? με τύπο αποδοχών 01...? πόσες ημέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν, TANIA είπε

Καλησπέρα ,μολις μπήκα να υποβάλω ΑΠΔ αλλα δεν μου βγαίνει ο κωδικός 18,τι κανώ λάθος?

και εγω έκανα το ίδιο και δεν μου εμφανίζει τυπο αποδοχων 18. Το άλλαξα χειρόγραφα και αναγραφει: ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΠΛΗΡ.ΜΕΣΟΓ. ειναι σωστό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, SOTPAR είπε

Και συμπλήρωσες και τους κωδικούς 43,44 της ΑΠΔ ??

Δεν δέχεται καμία συμπλήρωση ποσοστού ή ποσού στα πεδία 43,44,45. Βγάζει μήνυμα λάθους

1 ώρα πριν, Anniek είπε

Εννοείτε τους κωδικούς της επιδότησης. Όχι δεν τους συμπλήρωσα, δεν αναφέρει κάτι τέτοιο το έγγραφο του ΕΦΚΑ. Φαντάστηκα ότι ο τύπος αποδοχών 18 θα οδηγούσε αυτόματα στο να μην χρεωθούν οι εισφορές. Βεβαιώς δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι ... φαντάστηκα... σωστά!

Οπότε βαδίζουμε ακριβώς όπως το αναφέρει η 82992/2020. Δύο εγγραφές ανά εργαζόμενο χωρίς να αλλάζουμε τίποτα άλλο εκτός από τον τύπο αποδοχών και με υπολογισμό των αποδοχών βάσει ημερών πραγματικής απασχόλησης και αναστολής.

Και πάμε σε μία άλλη ερώτηση. Με το ΤΑΠΙΤ τι γίνεται? Αλλη μία εγγραφή με κωδικό 18 να υποθέσω. 

Προσωπικά θα ανεβάσω όλες τις ΑΠΔ μου με αυτά τα δεδομένα και δεν οριστικοποιώ ακόμα τίποτα μέχρι την τελευταία ημέρα. Μπορεί να βγάλουν καμιά διευκρινιστική. 

Μία δουλειά να κάνουν σωστά, μόνο μία. Βγάζεις που βγάζεις την ανακοίνωση ρε ΕΦΚΑ δώσε και ένα παράδειγμα με μερικές εγγραφές ΑΠΔ.

άσχετο με το θέμα... άρχισαν τα τηλέφωνα για τις φορολογικές τους δηλώσεις ή ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, NIKANOR είπε

Δεν δέχεται καμία συμπλήρωση ποσοστού ή ποσού στα πεδία 43,44,45. Βγάζει μήνυμα λάθους

 

Kατά την συμπλήρωση της ΑΠΔ εμένα με αφήνει να βάλω (43 ποσό και 44 %) και παίρνει την εγγραφή την αποθηκεύει.Κατά την υποβολή δεν έχω κάνει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

Kατά την συμπλήρωση της ΑΠΔ εμένα με αφήνει να βάλω (43 ποσό και 44 %) και παίρνει την εγγραφή την αποθηκεύει.Κατά την υποβολή δεν έχω κάνει ακόμα.

Ναι, την αποθηκεύει. Δοκίμασε όμως να κάνεις έλεγχο υποβολής. Εκεί σου βγάζει μήνυμα λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, katerina120963 είπε

και εγω έκανα το ίδιο και δεν μου εμφανίζει τυπο αποδοχων 18. Το άλλαξα χειρόγραφα και αναγραφει: ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΠΛΗΡ.ΜΕΣΟΓ. ειναι σωστό ?

μπορεί να μην την φτιάξανε ακόμη.

αυτός ο τύπος ήταν για τα πληρώματα πλοίων Μεσογείου κάτι τέτοιο και είναι ανενεργός πλέον. 

τώρα θα τον βάλουν για "αποδοχές αναστολής"

άρα δεν είναι έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω εργαζόμενο που από 11/03 κάνει χρήση της άδειας ειδικού σκοπού....πως θα συμπληρώσω την ΑΠΔ Μαρτίου? με τύπο αποδοχών 01...? πόσες ημέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα, καλύτερα να περιμένουμε ο τύπος αποδοχών 18 βγάζει Κανονικές αποδοχές πληρ/των Μεσογ τουρ πλοίων και η ταυτότητα πληρωμής όλο το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω εργαζόμενο που από 11/03 κάνει χρήση της άδειας ειδικού σκοπού....πως θα συμπληρώσω την ΑΠΔ Μαρτίου? με τύπο αποδοχών 01...? πόσες ημέρες?

 Επίσης, για τις αποδοχές και τις αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές της Άδειας Ειδικού Σκοπού, θα χρησιμοποιηθεί ως Τύπος Αποδοχών  ο  (01) «Τακτικές Αποδοχές» και θα καταχωρηθεί το σύνολο των ημερών Αδείας Ειδικού Σκοπού και των αντίστοιχων αποδοχών και ασφαλιστικών εισφορών.
Οι επιχειρήσεις-εργοδότες, θα καταβάλλουν στους εργαζομένους τους, το σύνολο των ημερομισθίων, δηλαδή τόσο αυτών που καλύπτονται από τους ίδιους όσο και αυτών που καλύπτονται από τον Τακτικό Προϋπολογισμό, αποδίδοντας τις οφειλόμενες για τα ανωτέρω ημερομίσθια, ασφαλιστικές εισφορές και κρατήσεις.


Από οτι καταλαβαίνω,η ΑΠΔ θα σταλεί σαν να μην υπήρχε άδεια ειδικού σκοπού, και τα χρήματα θα επιστραφούν στον εργοδότη μέσω του εργάνη με το έντυπο που θα δηλώσουμε το πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, δυο ερωτήσεις έχω:

1. Για Απρίλιο που ήταν όλο το μήνα κλειστή η επιχείρηση με εντολή δημόσιας αρχής, θα ισχύει ότι και για τον Μάρτιο στην ΑΠΔ? Απλά θα έχουμε μόνο κωδικό 18 για τις αποδοχές που θα λάμβανε ο εργαζόμενος αν δούλευε κανονικά? Βέβαια θα μου πείτε ακόμα δεν έχουμε λύσει του Μαρτίου το θέμα και εγώ σκέφτομαι τον Απρίλιο... αλλά λογικά η ίδια φιλοσοφία θα είναι.

2. ΦΜΥ στέλνουμε κανονικά μόνο για τις αποδοχές που έλαβε απο τον εργοδότη ο εργαζόμενος έ? Δεν μπλέκουμε με το 800άρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Άρα 750, σωστά έστειλα 30/04 με 01 κωδικό ΑΠΔ Μαρτίου σαν να μην υπήρχε άδεια....και το ίδιο πρέπει να κάνω και για τον Απρίλιο

Ναι, και εγώ αυτό έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα,στην περιπτωση που εχω εταιρια με αναστολη εργασιων απο 15 μαρτιου και εργαζομενους που πηραν κα ιτο επιδομα,Αλλα εστειλα την ΑΠΔ μαρτιου χωρις να εχω τους υπολογισμους αναστολες κλπ,λογω οτι λεγανε οτι πρεπει να στειλουμε εμπροθεσμα και βλεπαμε μετα, τι γινεται?Μπορω να κανω ακυρωση περιοδου υποβολη?συμπληρωματικο αν στειλω στεκει?θα εμφανιζει τα σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, SOTPAR είπε

Συμφωνώ και στα δύο

Τον Απρίλιο πολλοί δεν εισέπραξαν τίποτα από τους εργοδότες. Τι θα στείλουμε στην ΑΠΔ? Μηδενική? 

Υ. Γ. Νομίζω πως θα μπει το ΔΠ οπότε δεν θα είναι μηδενική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Τον Απρίλιο πολλοί δεν εισέπραξαν τίποτα από τους εργοδότες. Τι θα στείλουμε στην ΑΠΔ? Μηδενική? 

Υ. Γ. Νομίζω πως θα μπει το ΔΠ οπότε δεν θα είναι μηδενική. 

Όχι μηδενική, με τις αποδοχές που θα έπαιρνε ο εργαζόμενος αν δούλευε κανονικά όλο το μήνα. Οπως ισχύει δηλαδή και για τον Μάρτιο από την ημερομηνία που ξεκίνησε η αναστολή μέχρι το τέλος Μαρτίου. Απλά δεν θα υπάρχει καθόλου τυπος 01, θα υπάρχει μόνο 18 γιατί πως αλλιώς θα είναι καλυμμένοι ασφαλιστικά οι εργαζόμενοι για τον Απρίλιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, mariamik είπε

Όχι μηδενική, με τις αποδοχές που θα έπαιρνε ο εργαζόμενος αν δούλευε κανονικά όλο το μήνα. Οπως ισχύει δηλαδή και για τον Μάρτιο από την ημερομηνία που ξεκίνησε η αναστολή μέχρι το τέλος Μαρτίου. Απλά δεν θα υπάρχει καθόλου τυπος 01, θα υπάρχει μόνο 18 γιατί πως αλλιώς θα είναι καλυμμένοι ασφαλιστικά οι εργαζόμενοι για τον Απρίλιο? 

Απλά δεν θα υπάρχει καθόλου τυπος 01

Θα υπάρχει για ΔΠ 20

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

Απλά δεν θα υπάρχει καθόλου τυπος 01

Θα υπάρχει για ΔΠ 20

 

Θα υπάρχει για ΔΠ 20   ????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΔ μπορουμε να ξαναστειλουμε για Μαρτιο αν εχουμε στειλει ήδη?δεν δεχεται ακυρωση περοιδου,μηπως επρεπε να το προβλεψουν για μαρτιο απριλιο μαιο τουλαχιστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει κάποιος προσπαθήσει να κάνει ΑΠΔ με Extra μισθοδοσία.....έκανα υπολογισμό ημερών.....έβαλα και την αναστολή λειτουργίας (ημέρες εργασίας 13..ημέρες αναστολής 12)....αλλά στην ΑΠΔ μου φέρνει μόνον με τύπο αποδοχών 01 τις 13 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...