Προς το περιεχόμενο
  • 0

εμπροθεσμη πληρωμη βεβαιωμενων οφειλών Μαρτη, Απρίλη και 25 %...


DENNY

Ερώτηση

Ερωτηση γιατί πλέον δε ξέρω τίποτα...

Για αυτους που εμπρόθεσμα κατέβαλλαν εξ ΄ολοκλόρου τις οφειλές (απο ρυθμίσεις) στις 31/3 , αυτό το 25 % έκπτωσης δε θα πρεπε κάπου να φανεί;;;

Και αν συνεχίσουν να πληρώνουν και τον Απρίλη ,τι ποσο θα βάλουν .Το 75 % ή θα αφαιρέσουν το 25% του Μάρτη και άλλο ενα 25 % τώρα;;;

Ο εφκα είναι έτη φωτός μπροστά απο το taxis...Τοσο είναι ολόκληρο , τοσο με μειον 25 % και κανε οτι θέλεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τρεις διαφορετικές περιπτώσεις που οι 1 & 2 συγκρούονται:

1) Χωρίς οφειλές, ρυθμίσεις κλπ, Κος Γάργαρο Νερό, έχει ως ημερομηνία 31/8/2020

2) Πάλι χωρίς οφειλές ρυθμίσεις κλπ, Κος Γάργαρο Νερό και αυτός, έχει ως ημερομηνία 30/4/2020

3) Με οφειλές εκπρόθεσμες και προσαυξήσεις κλπ, Κος Θολό Νερό, έχει ως ημερομηνία 31/8/2020

Ειλικρινά δεν έχω κάποια λογική να δω.

Υ.Γ. Όλοι έχουν πληρώσει εδώ και περίππου 8-10 ημέρες και φαίνονται οι πληρωμές τους στις πληρωμές αλλά εξακολουθουν ως χρέος να υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

Τρεις διαφορετικές περιπτώσεις που οι 1 & 2 συγκρούονται:

1) Χωρίς οφειλές, ρυθμίσεις κλπ, Κος Γάργαρο Νερό, έχει ως ημερομηνία 31/8/2020

2) Πάλι χωρίς οφειλές ρυθμίσεις κλπ, Κος Γάργαρο Νερό και αυτός, έχει ως ημερομηνία 30/4/2020

3) Με οφειλές εκπρόθεσμες και προσαυξήσεις κλπ, Κος Θολό Νερό, έχει ως ημερομηνία 31/8/2020

Ειλικρινά δεν έχω κάποια λογική να δω.

Υ.Γ. Όλοι έχουν πληρώσει εδώ και περίππου 8-10 ημέρες και φαίνονται οι πληρωμές τους στις πληρωμές αλλά εξακολουθουν ως χρέος να υπάρχουν.

τι είναι αυτές οι ημερομηνίες δεν κατάλαβα,οι λήξεις του φπα?

ο 2 μην είναι "άπληττος"?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Τα φαρμακεία, τα οποία δεν είναι στις επιχειρήσεις που πλήττονται, έχουν αναστολή πληρωμής φπα έως 31/8?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Τα φαρμακεία, τα οποία δεν είναι στις επιχειρήσεις που πλήττονται, έχουν αναστολή πληρωμής φπα έως 31/8?

Ευχαριστώ.

δεν νομίζω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

τι είναι αυτές οι ημερομηνίες δεν κατάλαβα,οι λήξεις του φπα?

ο 2 μην είναι "άπληττος"?

Οι δύο πρώτοι δεν έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές γενικότερα οφειλές, εκπρόθεσμες, προσαυξήσεις, κλπ τίποτα. Αλλά του βγάζει διαφορετικές ημερομηνίες (προθεσμίες καταβολής/λήξης φπα).

Βέβαια τώρα που μπήκα έχει και σε αυτόν που είχε 30/4 (εικόνα Α) ημερομηνία 31/8 (εικονα Β). Εϊναι του ιδίου ανθρώπου τι του έδειχνε σήμερα το πρωι και τι του δείχνει τώρα. Τα ίδια ισχύουν και στις ταυτότητες πληρωμής (το πρωί έβγαζε 30/4 τώρα βγάζει 31/8)

Ευτυχώς είχα κρατήσει screenshot το πρωινό διαβάζοντρας τα αρχικά σχόλια που είχαν γίνει  ... γιατί θα έλεγα ότι κα΄τι έχουν τα μάτια μου. 

Το πρωί είχε το Α τώρα έχει το Β ???? Τι να πω ... δεν ξέρωω... τα παρακάτω είναι του ιδίου

 

α.jpg

β.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

Οι δύο πρώτοι δεν έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές γενικότερα οφειλές, εκπρόθεσμες, προσαυξήσεις, κλπ τίποτα. Αλλά του βγάζει διαφορετικές ημερομηνίες (προθεσμίες καταβολής/λήξης φπα).

Βέβαια τώρα που μπήκα έχει και σε αυτόν που είχε 30/4 (εικόνα Α) ημερομηνία 31/8 (εικονα Β). Εϊναι του ιδίου ανθρώπου τι του έδειχνε σήμερα το πρωι και τι του δείχνει τώρα. Τα ίδια ισχύουν και στις ταυτότητες πληρωμής (το πρωί έβγαζε 30/4 τώρα βγάζει 31/8)

Ευτυχώς είχα κρατήσει screenshot το πρωινό διαβάζοντρας τα αρχικά σχόλια που είχαν γίνει  ... γιατί θα έλεγα ότι κα΄τι έχουν τα μάτια μου. 

Το πρωί είχε το Α τώρα έχει το Β ???? Τι να πω ... δεν ξέρωω... τα παρακάτω είναι του ιδίου

 

α.jpg

β.jpg

Και εμένα μου το έκανε αυτό σε όλους.

Στην αρχή δείχνει 30/4 και αν μπεις μετά από λίγο έχει αλλάξει σε 31/8,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα, για ίδια περίπτωση, πελάτη

  

6 ώρες πριν, stamgalaios είπε


Ημ/νια Υποβολής: 16/04/2020
Ημ/νια Βεβαίωσης: 16/04/2020
Φαίνεται στα Στοιχεία πληρωμών η πληρωμή στις: 21/4/2020

Αλλά ως χρέος εξακολουθεί να υπάρχει.
Λέτε να φύγει στις 31/8/20 που λέει ότι μπορεί να εξοφληθεί εμπρόθεσμα.

Βασικά ο πελάτης θέλει να υποβάλει την φορολογική δήλωσή του διότι θα έχει επιστροφή (~1300€) και λέει μήπως ενώ έχει επιστροφή ~1300€ και ενώ πραγματικά δεν έχει κυριολεκτικά καμία οφειλή ούτε ως δόσεις, και ενώ έχει πληρώσει και φαίνεται στις πληρωμές, μήπως το ότι δεν έχει φύγει από τις οφειλές του κάνουν κανένα περίεργο συμψηφισμό (του πληρωμένου ΦΠΑ ~500€ που φαίνεται ως χρέος!! με την επιστροφή των ~1300). και διπλοπληρώσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/4/2020 στις 12:04 ΜΜ, DENNY είπε

Μόλις ανακάλυψα οτι σε εναν πελάτρη που έχει αφαιρεθεί το 25 % , που κατέβαλε για τον Μάρτη ,απο τη δόση του 8/2020 !!!!

Αλλά μόνο σε έναν το έχω δει αυτο!

Ουφ

Και εγώ, μάλλον επειδή πλήρωσα τη δόση που έληγε 31/3 (νωρίτερα από τη μετάθεσή της για 31/8) , σήμερα βλέπω ότι έχει αφαιρέσει το 25% από την επόμενη δόση της ρύθμισης (από αυτή που λήξει 30/4 και έχει μετατεθεί για 31/8 επίσης). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν κάνει τους συμψηφισμούς του 25% από τις δόσεις του Απριλίου που λήγουν με τα νέα δεδομένα στις 31/8. Τώρα αν κάποιος θέλει να πληρώσει  τις δόσεις στις 30/4 ( (31/8 ) θα κάνει υπολογισμό του 25% στο υπόλοιπο που έχει απομείνει ή στο αρχικό ποσό της δόσης? Έχω μπερδευτεί τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι εγω αυτο αναρωτιομουν ...

Φυσικα και η λογική λέει λέει στο αρχικο και όχι στο μειωμένο ...

Αλλά επειδη τίποτα δεν είναι σίγουρο , εγω θα τους βάλω να πληρωσουν αυτο που φαίνεται και θα έχουν πάλι ρέστα -25%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω απο το καλοκαιρι που παλευω με πολλα μηνυματα στο taxis με email και τηλεφωνα και ακρη δεν μπορω να βγαλω ακομα μεχρι σημερα.

Μου εβγαζε απο το καλοκαιρι λανθασμενα ποσα στις ρυθμισεις οφειλων και ποσα τα οποια ενω τα ειχα πληρωσει με την εκπτωση 25% δεν μου τα αφαιρουσαν.

Ειχα πληρωσει 3 μηνες(εμπροθεσμα φυσικα) με την εκπτωση του 25% και δεν μου εχουν αφαιρεσει λογικα τον ενα μηνα.Οι πληρωμες εγιναν μεσα στον 4ο,5ο και 6ο μηνα και αφορουσαν δοσεις του προηγουμενου μηνα.

Και στις 2 ρυθμισεις με ακολουθουσε ενα ποσο που δεν εχει αφαιρεθει απο την εκπτωση του 25% και λογικα ειναι το τελευταιο που αφορουσε την δοση που πληρωσα τον 6ο μηνα.

Την μια ρυθμιση τωρα απο τις 2 μου την βγαζει οτι εχει απολεσθει ενω φαινονται οτι τα εχω πληρωσει ολα κανονικα και στην τραπεζα και μεσα στο taxis.

Εχω στειλει 3 email και για ραντεβου στην εφορια απο τον Νοεμβριο και ακομα δεν εχω καμια απαντηση.Δεν ξερω αν μπορουν να κανουν τιποτα αυτοι απο εκει αλλα δεν βρισκω και αλλη λυση στο προβλημα μου.

Δεν ξερω τι να κανω και πως να το αντιμετωπισω.

Εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο το προβλημα και να μου πει πως το αντιμετωπισε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/2/2021 στις 5:04 ΜΜ, avitor είπε

Εχω απο το καλοκαιρι που παλευω με πολλα μηνυματα στο taxis με email και τηλεφωνα και ακρη δεν μπορω να βγαλω ακομα μεχρι σημερα.

Μου εβγαζε απο το καλοκαιρι λανθασμενα ποσα στις ρυθμισεις οφειλων και ποσα τα οποια ενω τα ειχα πληρωσει με την εκπτωση 25% δεν μου τα αφαιρουσαν.

Ειχα πληρωσει 3 μηνες(εμπροθεσμα φυσικα) με την εκπτωση του 25% και δεν μου εχουν αφαιρεσει λογικα τον ενα μηνα.Οι πληρωμες εγιναν μεσα στον 4ο,5ο και 6ο μηνα και αφορουσαν δοσεις του προηγουμενου μηνα.

Και στις 2 ρυθμισεις με ακολουθουσε ενα ποσο που δεν εχει αφαιρεθει απο την εκπτωση του 25% και λογικα ειναι το τελευταιο που αφορουσε την δοση που πληρωσα τον 6ο μηνα.

Την μια ρυθμιση τωρα απο τις 2 μου την βγαζει οτι εχει απολεσθει ενω φαινονται οτι τα εχω πληρωσει ολα κανονικα και στην τραπεζα και μεσα στο taxis.

Εχω στειλει 3 email και για ραντεβου στην εφορια απο τον Νοεμβριο και ακομα δεν εχω καμια απαντηση.Δεν ξερω αν μπορουν να κανουν τιποτα αυτοι απο εκει αλλα δεν βρισκω και αλλη λυση στο προβλημα μου.

Δεν ξερω τι να κανω και πως να το αντιμετωπισω.

Εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο το προβλημα και να μου πει πως το αντιμετωπισε?

Και γω το ιδιο προβλημα  εχω σε βεβαιωμενες οφειλες ΦΕ μου αφαιρεσανε το 25% τον 3ο-4ο-5ο και στον 6ο οχι. Εχω στειλει μυνηματα στο taxis, εχω παει εφορια ακρη δε βγαζω. Οι μεν απαντανε:

Αξιότιμε/η  κύριε/κυρία

 Εφόσον εμπίπτετε στην επέκταση των ευεργετημάτων της έκπτωσης ποσοστού 25% σύμφωνα με τον Ν.4690/2020 , σας ενημερώνουμε ότι η εικόνα στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση θα διαμορφωθεί σταδιακά σε εύλογο χρονικό διάστημα. Επίσης η καθυστέρηση στην ενημέρωση  οφείλεται στην εμπλοκή άλλων φορέων όπως του συστήματος ΕΡΓΑΝΗ για τους πληττόμενους ΚΑΔ. Οι πληρωμές περνούν σταδιακά στο σύστημα. 
 Παρακαλούμε όπως ελέγξετε μέσα από την εφαρμογή της Προσωποποιημένης Πληροφόρησης, το πεδίο « Στοιχεία Επιστροφών», για την περίπτωση λανθασμένων πληρωμών ή τυχόν απώλεια Ρύθμισης , όπου και θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα ΕΣΟΔΩΝ της αρμόδιας  Δ.Ο.Υ.
 Παρακαλούμε όπως ενημερωθείτε από τις ανακοινώσεις που έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μας www.aade.gr και αφορούν την  Επικοινωνία(τηλεφωνικά ή μέσω mail) και συναλλαγή με τις Υπηρεσίες της Α.Α.Δ.Ε. κατά την περίοδο των έκτακτων μέτρων λόγω κορωνοϊού, καθώς και τον Ειδικό Κατάλογο Στοιχείων Επικοινωνίας με Υπηρεσίες Α.Α.Δ.Ε. ακολουθώντας την παρακάτω διαδρομή : 
www.aade.gr - Α.Α.Δ.Ε. - Στοιχεία Επικοινωνίας Υπηρεσιών Α.Α.Δ.Ε. Αττικής για ραντεβού για Αττική.
www.aade.gr - Α.Α.Δ.Ε. - Επικοινωνία - Ραντεβού με τις υπηρεσίες της Α.Α.Δ.Ε. - Στοιχεία Επικοινωνίας με τις Ελεγκτικές Υπηρεσίες της Α.Α.Δ.Ε , για υπόλοιπη Ελλάδα.


Πάντα στη διάθεσή σας,
Κέντρο  Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (Κ.Ε.Φ.)
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων.

 

Η δε εφορια οτι δεν εχουν σχετικη εγκυκλιο και τα ριχνουν στο υπουργειο και οτι αυτοι δε μπορουν να το διορθωσουν. 

Εμενα δε επειδη ειχα υπεραεισπραξη μου το συμψηφίσανε και αντε να βγαλεις ακρη τωρα. 

Και φυσικο προσωπο εχω εκμισθωτη που δεν του περασανε τα ευεργετηματα του 25% Ρ.Ο. και ακομα ουτε την εκπτωση στο ΕΝΦΙΑ για τα μισθωματα ενω δεν ειχε λαθος αφου για Νοεμβριο τον αποζημιωσανε κανονικα. 

Μπαχαλο και καμια οδηγια απο κανεναν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...