Προς το περιεχόμενο
  • 0

εμπροθεσμη πληρωμη βεβαιωμενων οφειλών Μαρτη, Απρίλη και 25 %...


DENNY

Ερώτηση

Ερωτηση γιατί πλέον δε ξέρω τίποτα...

Για αυτους που εμπρόθεσμα κατέβαλλαν εξ ΄ολοκλόρου τις οφειλές (απο ρυθμίσεις) στις 31/3 , αυτό το 25 % έκπτωσης δε θα πρεπε κάπου να φανεί;;;

Και αν συνεχίσουν να πληρώνουν και τον Απρίλη ,τι ποσο θα βάλουν .Το 75 % ή θα αφαιρέσουν το 25% του Μάρτη και άλλο ενα 25 % τώρα;;;

Ο εφκα είναι έτη φωτός μπροστά απο το taxis...Τοσο είναι ολόκληρο , τοσο με μειον 25 % και κανε οτι θέλεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, DENNY είπε

Ερωτηση γιατί πλέον δε ξέρω τίποτα...

Για αυτους που εμπρόθεσμα κατέβαλλαν εξ ΄ολοκλόρου τις οφειλές (απο ρυθμίσεις) στις 31/3 , αυτό το 25 % έκπτωσης δε θα πρεπε κάπου να φανεί;;;

Και αν συνεχίσουν να πληρώνουν και τον Απρίλη ,τι ποσο θα βάλουν .Το 75 % ή θα αφαιρέσουν το 25% του Μάρτη και άλλο ενα 25 % τώρα;;;

Ο εφκα είναι έτη φωτός μπροστά απο το taxis...Τοσο είναι ολόκληρο , τοσο με μειον 25 % και κανε οτι θέλεις!

Τα παραλέτε με τον ΕΦΚΑ (αυτοαπασχολούμενων). Το συστηματάκι καλούτσικο. Πίσω από αυτό όμως υπάρχουν άνθρωποι. Οι απαράδεκτοι υπάλληλοι του ΟΑΕΕ. Οι χειρότεροι (μετά από αυτούς του Υπ. Μεταφορών) υπάλληλοι του δημοσίου. Νομίζω ότι ο ΕΦΚΑ θα φτιάξει μόλις φύγουν από τη μέση οι υπάλληλοι του ΟΑΕΕ. 

Στο θέμα τώρα, εμείς τους βάζουμε όλους να πληρώνουν το 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και δεν "παραπονιουνται";  γιατί μου είπες όλο ενώ ο δίπλα πλήρωσε το 75?

Εγω πάντως τα "άκουσα" από μερικούς στις 31.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, DENNY είπε

Και δεν "παραπονιουνται";  γιατί μου είπες όλο ενώ ο δίπλα πλήρωσε το 75?

Εγω πάντως τα "άκουσα" από μερικούς στις 31.3

Και εμένα παραπονιούνται, αλλά τους εξηγώ πόσο μπάχαλο είναι ο συνδυασμός ΕΦΚΑ με νόμο Κατρούγκαλου (όπως ισχύει). Τους λέω δηλαδή να πληρώσουν ότι θέλουν (75 ή  100) με την ταυτότητα του 2020, αλλά συνιστώ 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την εφορία μιλάω! 

Ο ΕΦΚΑ επειδή αναφέρει και τη "συνέπεια" της έκπτωσης είναι πιο εύκολο να ερμηνευθεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, ponzi είπε

Και εμένα παραπονιούνται, αλλά τους εξηγώ πόσο μπάχαλο είναι ο συνδυασμός ΕΦΚΑ με νόμο Κατρούγκαλου (όπως ισχύει). Τους λέω δηλαδή να πληρώσουν ότι θέλουν (75 ή  100) με την ταυτότητα του 2020, αλλά συνιστώ 100%

Γιατί το 100% στην ταχυπληρωμη του έ.φ.κ.α 02/2020 Έχω χάσει κάτι η σε κάτι άλλο αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά εφορία για εμένα είναι ξεκάθαρο  ότι πληρώνει  το 100% Αφού αναφέρει η π.νπ ότι θα συμψηφίζεται  ή έκπτωση  .

Τουλάχιστον  αυτό θυμάμαι  να έχουν γράψει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραθέτω και αυτό από άρθρο του κόμβου... 

Για παράδειγμα, επιχείρηση δικαιούχος της έκπτωσης, καλείται να πληρώσει τη δόση Μαρτίου μιας φορολογικής οφειλής σε ρύθμιση.
Για κάθε δόση, χρειάζεται να καταβάλλει το ποσό των 3.000,79 x 75% = 2.250,59 € (=2.250,5925, στρογγυλοποίηση στο δεύτερο δεκαδικό ψηφίο).

Η έκπτωση του είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) θα πραγματοποιηθεί στο αμέσως επόμενο της καταβολής διάστημα, μετά από επαλήθευση της καταβολής του υπολοίπου εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) της οφειλής / δόσης ρύθμισης. Για τις περιπτώσεις φορολογούμενων που πλήρωσαν εξ' ολοκλήρου τις αντίστοιχες δόσεις κατά τις 30 και 31 Μαρτίου 2020, το είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) της έκπτωσης θα τους επιστραφεί σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις (βλ. άρ. 42 ν.4174/2013 και αρ. 83 ν.δ. 356/1974). Το ίδιο ισχύει και για δικαιούχους που πλήρωσαν από τις 30 Μαρτίου και μετά ή θα πληρώσουν εμπρόθεσμα περισσότερο από το εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των οφειλών/δόσεων Μαρτίου και Απριλίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως έχω πληρώσει το ΦΠΑ μου (το 100% του ποσού) εδώ και μια εβδομάδα και στην προσωποιημενη φαίνεται απλήρωτο. Πελάτης μου το πλήρωσε πριν 2 μέρες και φαίνεται ξοφλημενος. Να ανησυχισω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις ανακάλυψα οτι σε εναν πελάτρη που έχει αφαιρεθεί το 25 % , που κατέβαλε για τον Μάρτη ,απο τη δόση του 8/2020 !!!!

Αλλά μόνο σε έναν το έχω δει αυτο!

Ουφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, monty είπε

Εγώ πάντως έχω πληρώσει το ΦΠΑ μου (το 100% του ποσού) εδώ και μια εβδομάδα και στην προσωποιημενη φαίνεται απλήρωτο. Πελάτης μου το πλήρωσε πριν 2 μέρες και φαίνεται ξοφλημενος. Να ανησυχισω? 

είχε και άλλες οφειλές και του αφαιρέθηκε από κει το 25%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο δοσεις ρυθμισεων αφαιρεθηκε ...(100αρα ,12αρες)

Και τωρα αναρωτιεμαι...

Αν ξαναπληρωσει τον Απρίλιο εστω αρχικο ποσο 100 , τωρα το δειχνει 75 με προθεσμια 31/8 .

Εγω 30/4 αν θελω να πληρωσω τι πληρωνω ;;; Παλι 75 ή 50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως έχω πληρώσει το ΦΠΑ μου (το 100% του ποσού) εδώ και μια εβδομάδα και στην προσωποιημενη φαίνεται απλήρωτο.

οπότε κατάλαβες τον λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

Εγώ πάντως έχω πληρώσει το ΦΠΑ μου (το 100% του ποσού) εδώ και μια εβδομάδα και στην προσωποιημενη φαίνεται απλήρωτο.

οπότε κατάλαβες τον λόγο?

Όχι, δεν κατάλαβα. Για ποιο λόγο. Το ΦΠΑ είναι δικό μου και δεν έχω άλλες οφειλές. Επίσης πληρωσα και το ΦΠΑ 2 ακόμη πελατών μου (σε επόμενες ημέρες) κι επίσης φαίνονται απλήρωτα. 

Τι συμβαίνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, monty είπε

Όχι, δεν κατάλαβα. Για ποιο λόγο. Το ΦΠΑ είναι δικό μου και δεν έχω άλλες οφειλές. Επίσης πληρωσα και το ΦΠΑ 2 ακόμη πελατών μου (σε επόμενες ημέρες) κι επίσης φαίνονται απλήρωτα. 

Τι συμβαίνει? 

επίσης και οι 2 πελάτες σου δεν πρέπει να έχουν άλλες οφειλές?

οπότε κατάλαβες τον λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πλήρωσε άλλος πελάτης μόνος του και σε αυτόν έφυγε η οφειλή. Επίσης δεν είχε άλλες οφειλές.... 

Τι στον κόρακα συμβαίνει? Επίσης σε αυτόν ήρθε και μήνυμα στο taxis ότι πλήρωσε τον ΦΠΑ του..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, monty είπε

Πλήρωσε άλλος πελάτης μόνος του και σε αυτόν έφυγε η οφειλή. Επίσης δεν είχε άλλες οφειλές.... 

Τι στον κόρακα συμβαίνει? Επίσης σε αυτόν ήρθε και μήνυμα στο taxis ότι πλήρωσε τον ΦΠΑ του..... 

σίγουρα δεν είχε οφειλή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια από τα ίδια για το ΦΠΑ, Φαίνεται ως χρέος και δεν έχει άλλες οφειλές, ρυθμίσεις, δόσεις, τίποτα.
Ημ/νια Υποβολής: 16/04/2020
Ημ/νια Βεβαίωσης: 16/04/2020
Φαίνεται στα Στοιχεία πληρωμών η πληρωμή στις: 21/4/2020

Αλλά ως χρέος εξακολουθεί να υπάρχει.
Λέτε να φύγει στις 31/8/20 που λέει ότι μπορεί να εξοφληθεί εμπρόθεσμα.

Βασικά ο πελάτης θέλει να υποβάλει την φορολογική δήλωσή του διότι θα έχει επιστροφή (~1300€) και λέει μήπως ενώ έχει επιστροφή ~1300€ και ενώ πραγματικά δεν έχει κυριολεκτικά καμία οφειλή ούτε ως δόσεις, και ενώ έχει πληρώσει και φαίνεται στις πληρωμές, μήπως το ότι δεν έχει φύγει από τις οφειλές του κάνουν κανένα περίεργο συμψηφισμό (του πληρωμένου ΦΠΑ ~500€ που φαίνεται ως χρέος!! με την επιστροφή των ~1300). και διπλοπληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν δεν έχεις οφειλές αν το εξοφλήσουν  ενδέχεται να χαθεί η έκπτωση του 25%. δεν θα υπάρχει υπενθύμιση.

πρέπει να φτιάξουν έναν τίτλο "συμψηφισμός με οφειλές από 01/05/20" ,να εξοφλήσουν τον φπα και το 25% να το ρίξουν εκεί.

όπως πας στις επιστροφές και βλέπεις "από υπερείσπραξη  ΧΧΧ ποσό΄".

οπότε οι Δ.Ο.Υ. δεν ξέρουν τι να κάνουν και το αφήνουν ανεξόφλητο.

είναι λύση αυτή? όχι ,αλλά πρέπει να φτιαχτεί ο τίτλος!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν τον ενδιαφέρει η έκπτωση. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι από τους πολύ τυπικούς και χρόνια τώρα εξοφλεί κυριολεκτικά τα πάντα στην ώρα τους και νωρίτερα. Δεν είχε ποτέ οφειλές, δόσεις τίποτα τέτοιο με την εφορία. Τυπικότατος προς την εφορία γενικότερα προς όλους. Και άρα συχνά δεν απολαμβάνει τα ευνοϊκά μέτρα των κακοπληρωτών, αλλά όπως λέει κοιμάται ήσυχος και του είναι αδιάφορο.

Απλά τον ενδιαφέρει να πάρει όλη την επιστροφή του και να μην διπλοπληρώσει το χρέος του, που κατά τα άλλα ουσιαστικά το έχει πληρώσει εμπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είπαμε είναι τεχνικό θέμα ,αν δεν φτιαχτεί ο τίτλος δεν μπορούν να το κάνουν.

γιατί είναι συμψηφιστέο και όχι επιστρεπτέο το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Το 25% θα ισχύσει μόνο για τον ΦΠΑ ή και για ΦΜΥ, ρυθμίσεις, κλπ? Και αν ισχύσει και για ΦΜΥ πάλι εκεί θα καταβάλλουν το σύνολο ή το 75%? Πριν λίγο μίλησα με ΦΑΕ Αθηνών και δεν έχουν ιδέα, πάμε και εμείς στα τυφλά μου απάντησαν. Επίσης αν κάποιος δεν πληρώσει καθόλου ΦΠΑ η προθεσμία καταβολής θα είναι πάλι η 31/8? Σ'εσας που έχετε υποβάλλει τι ημερομηνία πληρωμής σας βγάζει? 30/4 ή 31/8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, papoulpb είπε

Καλημέρα. Το 25% θα ισχύσει μόνο για τον ΦΠΑ ή και για ΦΜΥ, ρυθμίσεις, κλπ? Και αν ισχύσει και για ΦΜΥ πάλι εκεί θα καταβάλλουν το σύνολο ή το 75%? Πριν λίγο μίλησα με ΦΑΕ Αθηνών και δεν έχουν ιδέα, πάμε και εμείς στα τυφλά μου απάντησαν. Επίσης αν κάποιος δεν πληρώσει καθόλου ΦΠΑ η προθεσμία καταβολής θα είναι πάλι η 31/8? Σ'εσας που έχετε υποβάλλει τι ημερομηνία πληρωμής σας βγάζει? 30/4 ή 31/8?

Καλημέρα.

31/8 βγάζει ημερομηνία οφειλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...