Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ ΓΙΑ ΕΠΙΧ. ΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ


allright

Ερώτηση

Που υποβάλουμε τις δηλώσεις  για την αποζημίωσης   των 800,00 ευρώ

για τις επιχ. που έχουν πάνω από 5  άτομα προσωπικό  .

Γιατί στην φόρμα που υποβάλαμε όλες τις άλλες έχει ως όρο

το όριο των 5 ατόμων .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Είμαστε σίγουροι για αυτό?

Εδώ λέει και για μέχρι 20 εργαζομένους , σήμερα?!?!?!?

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/6226886/epidoma-800-eyro-telos-chronoy-gia-tis-aitiseis-apo-toys-epaggelmaties

Βέβαια δεν είναι επίσημη πηγή αλλά.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση που έχει κάνει αλλαγή στο κύριο ΚΑΔ μπορεί να κάνει αίτηση μόνο για την αποζημίωση ειδικού σκοπού και όχι και για αναστολή εργασιών των υπαλλήλων ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, DENNY είπε

Αλήθεια μέχρι τις 28 είναι και που;;;

εγώ νομίζω στην ίδια πλατφόρμα ,απλά θα αλλάξουν το 5 σε 20.

εγώ έκανα σε αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

εγώ νομίζω στην ίδια πλατφόρμα ,απλά θα αλλάξουν το 5 σε 20.

εγώ έκανα σε αυτή.

και γω ετσι πιστευω.. απλα περιμένω να αλλάξουν το λεκτικό....λογικά αυριο Δευτέρα θα το αλλάξουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, zevooazaz είπε

και γω ετσι πιστευω.. απλα περιμένω να αλλάξουν το λεκτικό....λογικά αυριο Δευτέρα θα το αλλάξουν..

λογικα στην ιδια πλατφορμα θα κανουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ :

Με την ΓΔΟΥ89/25.4.2020 Κοινή Απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Ανάπτυξης και Επενδύσεων, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, η οποία δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 1587/Β/25-4-2020), επεκτείνεται η χορήγηση της αποζημίωσης ειδικού σκοπού σε ιδιοκτήτες ατομικών επιχειρήσεων, συμπεριλαμβανομένων των αυτοαπασχολούμενων και των ελεύθερων επαγγελματιών, καθώς και σε επιχειρήσεις με τη μορφή ομόρρυθμων (Ο.Ε.), ετερόρρυθμων (Ε.Ε.), περιορισμένης ευθύνης εταιρειών (Ε.Π.Ε.) και ιδιωτικών κεφαλαιουχικών εταιρειών (ΙΚΕ), εκτός των ανωνύμων εταιρειών, που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού και δεν απασχολούν εργαζόμενους ή απασχολούν μέχρι και είκοσι (20) εργαζόμενους, έναντι πέντε (5) που προβλεπόταν μέχρι σήμερα.

  • Με την ΓΔΟΥ88/24.4.2020 Κοινή Απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Ανάπτυξης και Επενδύσεων, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, η οποία δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 1578/Β/24-4-2020), ορίζεται ότι, για τις επιχειρήσεις που έκαναν έναρξη εργασιών μετά την 1η-10-2018, δεν απαιτείται τα ακαθάριστα έσοδά τους να είναι μεγαλύτερα του μηδενός, προκειμένου να ενταχθούν στους δικαιούχους της αποζημίωσης ειδικού σκοπού.

  • Με την ίδια Κοινή Υπουργική Απόφαση παρατείνεται έως και τις 28-4-2020 η προθεσμία υποβολής αιτήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, monty είπε

Εγώ υπέβαλα ήδη. Αν αλλάξει κάτι στη διατύπωση (από 5 σε 20) τότε θα την υποβάλλω πάλι

ομως ,θα χρειαστει ,πρωτα,να κανεις ΑΝΑΚΛΗΣΗ ,σε αυτη ,

ετσι δεν ειναι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργοδότης που είναι στις πληττόμενες και δεν έχει σε αναστολή το  προσωπικό του , του έχω κάνει αίτηση για το 800αρι .

Θα έχει κάποιο πρόβλημα (επιστροφής χρημάτων ή άλλων ευεργετημάτων)  εάν γίνουν απολύσεις στο προσωπικό τον Μάιο ;

Η΄μήπως πρέπει να ακυρώσω την αίτηση γιατί οι απολύσεις θα γίνουν σίγουρα  τον Μάιο περίπου 10-15/05/2020;

Στις προυποθέσεις της αίτησης αναφέρει κάτι για απολύσεις που δεν πρέπει να γίνουν μέχρι 30/04/2020 , τον καλύπτει αυτό;

Έχει απασχολήσει κάποιον το παραπάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, zevooazaz είπε

βουρ παιδιά... το φτιάξανε!..

Ειρωνικό είναι μάλλον το σχόλιο ε....?

Γιατί μέχρι και τώρα που μπήκα, για 5 εργαζόμενους γράφει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, Viper είπε

Ειρωνικό είναι μάλλον το σχόλιο ε....?

Γιατί μέχρι και τώρα που μπήκα, για 5 εργαζόμενους γράφει ακόμα...

Εμένα πάντως 20 γράφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, no slave είπε

Εμένα πάντως 20 γράφει!

Αλήθεια τώρα...????

Χμμμ.... Κάτι γίνεται λάθος... Αλλάζω browser και επανέρχομαι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

Ατομικη επιχειρηση που ειχε 2 ατομα που αποχωρησαν 12/03/20 και σημερα εχει ακριβως 20 ατομα προσωπικο, απο οτι φανταζομαι δεν εχει προβλημα με την προυποθεση του οριου του "μεχρι και 20 εργαζομενων" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικηγόρος, δεν ήθελε να τηλεκαταρτιστεί (προφανώς μη γνωρίζοντας το υψηλότατο επίπεδο της κατάρτισης) και δεν υπέβαλα κάπου αίτηση.

Μπορεί να πάρει τα 600,00?.....πρέπει να κάνει κάπου αίτηση? ή θα τιμωρηθεί και δεν θα πάρει τίποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Δικηγόρος, δεν ήθελε να τηλεκαταρτιστεί (προφανώς μη γνωρίζοντας το υψηλότατο επίπεδο της κατάρτισης) και δεν υπέβαλα κάπου αίτηση.

Μπορεί να πάρει τα 600,00?.....πρέπει να κάνει κάπου αίτηση? ή θα τιμωρηθεί και δεν θα πάρει τίποτε?

Καλησπέρα.

Έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...