Jump to content
  • 0
044953195

Υποβολή ΑΠΔ Μηνός Μαρτίου 2020

Question

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό κουράγιο

Για την υποβολή ΑΠΔ Μαρτίου υποβάλλουμε ή περιμένουμε κάτι;

Αναφορά σε κείμενο

Με το Γενικό Έγγραφο του ΕΦΚΑ 68084/2020

Β) Ως προς την υποβολή των Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.) μηνών 02/2020 και 03/2020:

Οι επιχειρήσεις ή εργοδότες, υποβάλλουν για το προσωπικό που απασχολούν την Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (Α.Π.Δ.) περιόδου απασχόλησης Φεβρουαρίου και Μαρτίου 2020 εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών.
Σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής της ΑΠΔ επιβάλλονται οι προβλεπόμενες προσαυξήσεις.
Οι περιλαμβανόμενες στις ανωτέρω Α.Π.Δ ασφαλιστικές εισφορές για το διάστημα έως την απαγόρευση λειτουργίας των επιχειρήσεων η έως την αναστολή συμβάσεων εργασίας σε εφαρμογή της περ. α) της υποπαρ. 2Α του άρθρου ενδέκατου, της από 20.3.2020 ΠΝΠ (ΦΕΚ 68, τ.Α', 20.03.2020), καταβάλλονται σε κάθε περίπτωση εντός των προβλεπόμενων της περίπτωσης (α) προθεσμιών.

Recommended Posts

• 0

Υποτίθεται θα βγαίνανε οδηγίες για τις "διπλες" απδ. αλλά ακόμα τίποτα ή τουλάχιστον δεν επέσε στην αντίληψή μου.

Εγώ υπέβαλα για τους υπόλοιπους απδ που δεν ειχαν αναστολη συνβασεων και περιμένω για όσους έχουν.

• 0

Πρέπει να εκδοθεί εφαρμοστική εγκύκλιος από τον ΕΦΚΑ. Μέχρι τότε δεν κάνουμε τίποτα. Αυτή η ιστορία κρατάει από τον Δεκέμβριο του 2018.

Ωραίοι οι νόμοι, αλλά πρέπει να μπορούν να εφαρμόζονται....

• 0
Μόλις τώρα, doctor είπε

Πρέπει να εκδοθεί εφαρμοστική εγκύκλιος από τον ΕΦΚΑ. Μέχρι τότε δεν κάνουμε τίποτα. Αυτή η ιστορία κρατάει από τον Δεκέμβριο του 2018.

Ωραίοι οι νόμοι, αλλά πρέπει να μπορούν να εφαρμόζονται....

Θα πρέπει να εκδοθεί όμως μέχρι αύριο! Υπάρχουν λογιστικά γραφεία που θέλουν τον χρόνο τους για να στείλουν όλες τις ΑΠΔ. Σε αναμονή λοιπόν! Σκοιλ ελικίκου σε όλους!

• 0

Είμαστε σε αναμονή. Θα τρέχουμε τελευταίο δευτερόλεπτο. Έστειλα κι εγώ τις υπόλοιπες και περιμένω για τις "διπλές".

• 0

Επειδη μαλλον εμεις θα υποβαλλουμε την ΑΠΔ και για το διαστημα της αναστολης γιατι δε βγαζουν εστω μια ανακοινωση για παραταση;

Και περαν της αναστολης,εχουμε και τις αδειες ειδικου σκοπου.

Αν δε βγαλουν ανακοινωση και για οσους δεν προλαβουν να στειλουν  ολες τις ΑΠΔ τελευταια στιγμη, στειλτε μια ΑΠΔ με λανθασμενο ενα ψηφιο ΑΜΑ ενος εργαζομενου να παρετε τουλαχιστον 15 ημερες παραταση για την υποβολη της ΑΠΔ.

Και ας ευχηθουμε οτι για τις μισθοδοσιες που εχουμε βγαλει ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΔΗΓΙΑ για το μηνα Μαρτιο δε θα εχουμε προβλημα με το ΙΚΑ και αν "λειπει" κανενα ενσημο που δεν υπολογισαμε σωστα αναλογα με το ποτε εκλεισε η καθε επιχειρηση με κρατικη εντολη.

Να θυμισω καποιες ημερομηνιες:

11/3 φροντιστηρια

13/3 κομμωτηρια,γυμναστηρια

14/3 επισιτιστικα

15/3 μη κυρια τουριστικα καταλυματα που δεν ανοιξαν

18/3 εμπορικα καταστηματα.

23/3 μη κυρια τουριστικα καταλυματα που ηταν ανοιχτα

Και η αναστολη συμβασεων για ολα αυτα και για τις υπολοιπες επιχειρησεις που εκλεισαν ειναι απο 15/3 εως 30/4 (ητοι 47 ημερολογιακες ημερες).

• 0

αυτο οτι η αναστολη συμβασεων πχ ισχυει απο 18 μαρτιου για εμπορικα ισχυει ?Γιατι η εγκυκλιος λεει οτι ισχυει η αναστολη απο την ημερομηνια υποβολης της αιτησης .Πιστευω να αποσαφηνιστει εκ νεου με τις οδηγιες που περιμενουμε, Εγω εχω στειλει και στο εφκα μηνυμα και ποσοι αλλοι φανταζομαι 

• 0

Επειδη τα εμπορικα καταστηματα ειναι επιχειρησεις που εκλεισαν βασει εντολης δημοσιας αρχης, ισχυει η 15η Μαρτιου για την αναστολη και οχι η ημερομηνια υποβολης. Και υπαρχει το θεμα της 16ης και 17ης Μαρτιου που οι εργαζομενοι πραγματικα κατεβηκαν για εργασια.

Για τις πληττομενες οντως ισχυει η ημερομηνια υποβολης βασει θεσης του υπουργειου ασχετως πραγματικων γεγονοτων μη προσελευσης εργαζομενων στην εργασια τους.

• 0

Οσοι βγαλατε τη μισθοδοσια του Μαρτίου,βαλατε ασφ.ημερες οσες και οι εργασιμες ή +1 κάθε εβδομαδα?

• 0

οι συλλογοι τι κανουνε ,οι υπευθυνοι,ειναι δυνατον να μας εμπαιζουν ετσι εχουμε φπα δηλωσεις πλατφορμες και απδ εχουμε αρκετους δεν μπορουν μια αποφαση να παρουνε?

• 0
1 ώρα πριν, BILLYS είπε

Οσοι βγαλατε τη μισθοδοσια του Μαρτίου,βαλατε ασφ.ημερες οσες και οι εργασιμες ή +1 κάθε εβδομαδα?

προφανώς αυτό εξαρτάται από το καθεστώς απασχόλησης.

Σε πλήρη απασχόληση με 5νθημερο σύστημα για πάνω από  3 8ωρα/εβδομάδα θα βάλεις συν 1 ασφαλιστικό

• 0
2 ώρες πριν, zinon είπε

οι συλλογοι τι κανουνε ,οι υπευθυνοι,ειναι δυνατον να μας εμπαιζουν ετσι εχουμε φπα δηλωσεις πλατφορμες και απδ εχουμε αρκετους δεν μπορουν μια αποφαση να παρουνε?

Συγνωμη κι ολας με ολο το θαρρος, μισθωτος ειμαι, οπότε με Συλλογους, Επιμελητηρια κλπ δεν εχω σχεσεις αλλά μου θυμιζουν τις παραταξεις οταν ειμασταν φοιτητες."Τζερτζελες"  να γινεται και τιποτα σοβαροτερο.Κομματικες παραταξεις προς ιδιον και ημετέρων οφελος και "αναδειξη" του καθενος που βρισκει χρονο να ασχολειται με αυτα.

Γιατι υστερα απο τοοοοοοσα χρονια τα ιδια και τα ιδια λεμε και περιμενουμε απο τον οποιονδηποτε συλλογο ή δημοσιο λειτουργο που πηρε μια θεση ασχετη με αυτο που εχει σπουδασει και εργαστει να μας σωσει;

• 0
43 λεπτά πριν, floydpink είπε

Συγνωμη κι ολας με ολο το θαρρος, μισθωτος ειμαι, οπότε με Συλλογους, Επιμελητηρια κλπ δεν εχω σχεσεις αλλά μου θυμιζουν τις παραταξεις οταν ειμασταν φοιτητες."Τζερτζελες"  να γινεται και τιποτα σοβαροτερο.Κομματικες παραταξεις προς ιδιον και ημετέρων οφελος και "αναδειξη" του καθενος που βρισκει χρονο να ασχολειται με αυτα.

Γιατι υστερα απο τοοοοοοσα χρονια τα ιδια και τα ιδια λεμε και περιμενουμε απο τον οποιονδηποτε συλλογο ή δημοσιο λειτουργο που πηρε μια θεση ασχετη με αυτο που εχει σπουδασει και εργαστει να μας σωσει;

σκοιλ ελικικου σε όλους σας!

• 0

1 ατομο δεν μπορει να κανει κατι για αυτο  λεω συλλογουος,φορεις οτιδηποτε,προφανως αυτοι που βγαζουν αποφασεις δεν εχουν στειλει απδ στην ζωη τους λογικα δε ξερω ,Γιατι να μην τις στειλουμε ετσι και κανουν συμψηφισμους μετα 

• 0

Εγώ νομίζω ότι δεν μπορώ να περιμένω άλλο. Τις πληττόμενες οκ τις έχω διορθώσει με ημερομηνία υποβολής της αίτησης. Αύριο θα βάλω και τις με Δημόσια αρχή 15/03-30/04 ανεξαρτήτως του πότε εκδόθηκε η εντολή ή υποβλήθηκε η αίτηση ή δηλώθηκε ημερομηνία αναστολής στο ΕΡΓΑΝη και υποβάλλω τις ΑΠΔ. Τελεία και παύλα. Επίσης διάβασα τις απαντήσεις που δόθηκαν στο ΟΕΕ για τα ερωτήματα που υποβλήθηκαν και διαπίστωσα σε όλες τις ερωτήσεις με το επίμαχο θέμα η απάντηση ήταν: 
Απάντηση: Σε επιχείρηση που η επιχειρηματική λειτουργία της έχει ανασταλεί με εντολή Δημόσιας Αρχής, οι αναστολές συμβάσεων εργασίας ανεξαρτήτως χρόνου δήλωσης από τον εργοδότη είναι από 15/03/2020 έως 30/04/2020. 

Τι άλλο να περιμένω. Την διευκρινιστική του ΕΦΚΑ; Στα τέτοια του. Μας εμπαίζουν σφόδρα. και δεν βγήκε ένας υπουργός ή έστω ένας δημόσιος κλητήρας έστω να εξάρει τις προσπάθειές. Και αποφασίζουν για ημερομηνίες προθεσμίες κλπ χωρίς να υπολογίζουν τίποτα.

Άιντε στο ........

• 0

044953195....χωρίς πρόθεση να δικαιολογήσω κανέναν υπουργό και κανέναν δημόσιο κλητήρα....με όλα αυτά που συμβαίνουν δεν προλαβαίνουν, ασχολούνται πως να σε μάθουν να μην τους χρειάζεσαι

Για αυτό χρειάζονται καταρτισμένους συνεργάτες.........τηλεκαταρισμένους

• 0
8 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

044953195....χωρίς πρόθεση να δικαιολογήσω κανέναν υπουργό και κανέναν δημόσιο κλητήρα....με όλα αυτά που συμβαίνουν δεν προλαβαίνουν, ασχολούνται πως να σε μάθουν να μην τους χρειάζεσαι

Για αυτό χρειάζονται καταρτισμένους συνεργάτες.........τηλεκαταρισμένους

Συγνώμη συνάδελφε αλλά μπήκες στην τηλεκατάρτιση να δεις το περιεχόμενο και το επίπεδο; Υποτίθεται ότι σε επιστήμονες απευθύνονται (έτσι μας ονόμασαν τώρα για να γλιτώσουν 200  ευρώ , 800-600). Είμαστε για να μαθαίνουμε πως ανοίγουν οι υπολογιστές; Πήραν έτοιμα στοιχεία από το ECDL που είναι για αρχάριους , για την γιαγιά, και έτσι θεώρησαν τα ΚΕΚ ότι θα έπαιρναν 500 για κάθε καταρτισμένο. Αλλά άνοιξε ο ασκός του Αιόλου

• 0

το θεμα ειναη απδ μαρτιου που τις εχουμε ετοιμες και οχι η τηλεκαταρτιση,Η πλειοψηφια  των λογιστων δικηγορων γιατρων δεν ξερει να χρησιμοποιει αριστα το εξελ και ομως για ενα σκοιλ ελικικου κια μετζι νεουντι βγαινει μια αποφαση για τα ματια του κοσμου,Εγω λεω οργανωσεις οπως taxheaven e-forologia οικονομικα επιμελητηρια αθηνας θεσσαλονικης επρεπε ή πρεπει να πιεσουν να βγαλει το εφκα ανακοινωση πως θα τις στειλουμε. εγω εχω πχ 100 εργαζομενους ποτε θα βγει η εφαρμογη για να τις αλλαξω και να τις στειλω ,το ιδιο ολοι οι συναδελφοι.ενα στανταρτ θελουμε να τελειωνουμε τις δουλειες,Στα φαουλ του υπουργειου το να τα ανοιξει ολα μαζι λες και κινειται η αγορα 

• 0

καλημερα ,μηπως πρεπει να στειλουμε ετσι κ αλλιως πρωτα κ βλεπουμε??με βαση αυτο 

Οι επιχειρήσεις ή εργοδότες, υποβάλλουν για το προσωπικό που απασχολούν την Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (Α.Π.Δ.) περιόδου απασχόλησης Φεβρουαρίου και Μαρτίου 2020 εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών.
Σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής της ΑΠΔ επιβάλλονται οι προβλεπόμενες προσαυξήσεις.
Οι περιλαμβανόμενες στις ανωτέρω Α.Π.Δ ασφαλιστικές εισφορές για το διάστημα έως την απαγόρευση λειτουργίας των επιχειρήσεων η έως την αναστολή συμβάσεων εργασίας σε εφαρμογή της περ. α) της υποπαρ. 2Α του άρθρου ενδέκατου, της από 20.3.2020 ΠΝΠ (ΦΕΚ 68, τ.Α', 20.03.2020), καταβάλλονται σε κάθε περίπτωση εντός των προβλεπόμενων της περίπτωσης (α) προθεσμιών.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48134/ypobolh-apd-kai-prooesmia-katabolhs-asfalistikwn-eisforwn

αρα εχω περασμενομισθους εισφορες μεχρι την αναστολη 15 μαρτιου ,αρα δεν πρεπει να στειλω?

• 0

Σε καθε περιπτωση Zinon πρεπει να στειλουμε ΑΠΔ εως 30/4/2020.

Για όσα μεροκάματα βαλαμε σε καθε εργαζομενο(μεχρι τις 15/3 ή μεχρι τις 30/3 κλπ).

Το ζητημα ειναι οτι μαλλον θα μας ζητησουν να ξαναστειλουμε  συμπληρωματικες ΑΠΔ εκ των υστερων και για το διαστημα της αναστολης και επιπλεον αναθεμα και αν εχουμε καταλαβει αν βγαλαμε σωστες μισθοδοσιες Μαρτιου ή οχι συμφωνα με τα.... "γραφομενα" τους.

• 0

συμφωνοι,μηπως πρεπει να στειλουμε?>στο προγραμμα μισθοδοσιας που εχω εχει επιλογη αναστολη τοσες μερες,βαζω και τα ενσημα που αναλογουν και μπορει να φυγει η απδ, θα περιμενω μεχχρι δευτερα το πολυ οπως ολοι ,Θα δοθουν λογικα οδηγιες

• 0

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν τόσο περίπλοκο,ας μας πούνε να στείλουμε κανονικά την ΑΠΔ Μαρτίου για όσες μέρες δούλεψαν οι εργαζόμενοι(αφου έχουμε τρέξει την μισθοδοσία,είναι έτοιμη κ η ΑΠΔ)και ας ανοίξουν μια συμπληρωματική όπως κάνουν κάθε Αύγουστο ,ανοιχτή όμως για να μπορούμε να την επεξεργαστούμε και να βάλουμε τις ημέρες που υπολείπονται για τον Μάρτιο. Έτσι θα τους τα έχουμε για άλλη μια φορά όλα έτοιμα στο πιάτο... 

• 0

εχουν δοθει οι οδηγιες για αυτο στελνουμε κανονικα,το θεμα ιενια με τις ημερες αναστολης τι γινεται κλπ,Πολλοι θα περιμενουν απο βδομαδα,εγω σημερα θα στειλω αφου οι εισφορες αποτυπωνονται κανονικα τοσο για αυτους που δουλεψαν μεχρι την αναστολη οσο και για αυτους που συνεχιζουν κανονικα ,ειτε απο αποσταση 

εγγραφο υπουργειου εργασιας 13937 14 04 2020