Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποβολή ΑΠΔ Μηνός Μαρτίου 2020


044953195

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό κουράγιο

Για την υποβολή ΑΠΔ Μαρτίου υποβάλλουμε ή περιμένουμε κάτι;

Αναφορά σε κείμενο

Με το Γενικό Έγγραφο του ΕΦΚΑ 68084/2020

Β) Ως προς την υποβολή των Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.) μηνών 02/2020 και 03/2020:

Οι επιχειρήσεις ή εργοδότες, υποβάλλουν για το προσωπικό που απασχολούν την Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (Α.Π.Δ.) περιόδου απασχόλησης Φεβρουαρίου και Μαρτίου 2020 εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών.
Σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής της ΑΠΔ επιβάλλονται οι προβλεπόμενες προσαυξήσεις.
Οι περιλαμβανόμενες στις ανωτέρω Α.Π.Δ ασφαλιστικές εισφορές για το διάστημα έως την απαγόρευση λειτουργίας των επιχειρήσεων η έως την αναστολή συμβάσεων εργασίας σε εφαρμογή της περ. α) της υποπαρ. 2Α του άρθρου ενδέκατου, της από 20.3.2020 ΠΝΠ (ΦΕΚ 68, τ.Α', 20.03.2020), καταβάλλονται σε κάθε περίπτωση εντός των προβλεπόμενων της περίπτωσης (α) προθεσμιών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τελικά με την ΑΠΔ 3/2020 από επιχειρήσεις ή εργοδότες που έχουν κλείσει από δημόσια αρχή και έχουν συμβάσεις σε αναστολή και άδειες ειδικού σκοπού τι θα κάνουμε ?

Υπάρχουν σοβαρά θέματα όπως πχ στην άδεια ειδικού σκοπού πόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια βάζουμε στην ΑΠΔ, όσα και οι ημέρες κανονικής αδείας, δηλαδή 1 ανά 4 ημέρες ή όσα και οι ημέρες αμοιβής από εργοδότη ,δηλαδή 2/3 ανά 4 ημέρες ?.

Τι περιμένουν, Πλέον νομίζω ότι  ή αναβολή προθεσμίας είναι μονόδρομος 5 ημέρες πριν την λήξη της προθεσμίας. 

Άλλωστε "Για τις επιχειρήσεις ή εργοδότες του άρθρου 3 της  παρούσας, οι τρέχουσες ασφαλιστικές εισφορές, περιόδου απασχόλησης Φεβρουαρίου και Μαρτίου 2020  για το διάστημα έως την απαγόρευση λειτουργίας των  επιχειρήσεων ή έως την αναστολή συμβάσεων εργασίας σε εφαρμογή της περ. α) της υποπαρ. 2Α του άρθρου ενδέκατου, της από 20.3.2020 ΠΝΠ (ΦΕΚ 68/τ.Α’/  20.03.2020), απαιτητές έως 31/3/2020 και 30/4/2020  αντίστοιχα, δύναται να καταβληθούν έως 30/9/2020 και  έως 31/10/2020 αντίστοιχα, χωρίς τον υπολογισμό κατά  το διάστημα αυτό τόκων και άλλων προσαυξήσεων λόγω  εκπρόθεσμης καταβολής."https://www.taxheaven.gr/news/48045/paratash-prooesmias-katabolhs-trexoyswn-asfalistikwn-eisforwn-mhnwn-febroyarioy-kai-martioy-2020-kaows-kai-dosewn-ryomishs

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα ,εγω που για εταιρια με εργαζομενους σε αναστολη απο 15 μαρτιου εχω στειλει ηδη ΑΠΔ γιατι φοβηθηκα μην αργησουν ή δεν ξερω τι ,πιστευω να διορθωνονται με τροποποιητικες απο το προγραμμα μισθοδοσιας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/4/2020 στις 3:17 ΜΜ, zinon είπε

εχουν δοθει οι οδηγιες για αυτο στελνουμε κανονικα,το θεμα ιενια με τις ημερες αναστολης τι γινεται κλπ,Πολλοι θα περιμενουν απο βδομαδα,εγω σημερα θα στειλω αφου οι εισφορες αποτυπωνονται κανονικα τοσο για αυτους που δουλεψαν μεχρι την αναστολη οσο και για αυτους που συνεχιζουν κανονικα ,ειτε απο αποσταση 

εγγραφο υπουργειου εργασιας 13937 14 04 2020

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από τώρα συμπέρασμα? δεν θα ακολουθήσει τη συνήθη διαδικασία? 2 διευκρινιστικές, δηλώσεις υπουργού σε τηλεοπτικό μέσο που θα τα μπερδέψει, άλλη μια διευκρινιστική, αντιδράσεις από φορείς και μετά με ΠΝΠ θα βγάλουν τις τελικές αποφάσεις πάντα με κάποια ασάφεια. είμαστε στο πρώτο στάδιο, υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμεις που στειλαμε σε εργαζομενους με αναστολη ηδη ΑΠΔ ,ξαναστελνω τροποποιητικη με το επιδομα ειδικου σκοπου ή μπορω να το βαλω στον απριλιο τα 800 ευρω.αν εχει τυχει σε κανεναν , 15 /03 με 30/04 διαστημα αναστολης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πείτε μου παρακαλώ συνάδελφοι γιατί τέτοια ώρα δεν μπορώ να βρω πουθενά απάντηση. Εμπρόθεσμη πληρωμή εργοδοτικών εισφορών Μαρτίου γίνεται σε όλο το ποσό ή αφαιρούμε το 25%?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, elal είπε

Πείτε μου παρακαλώ συνάδελφοι γιατί τέτοια ώρα δεν μπορώ να βρω πουθενά απάντηση. Εμπρόθεσμη πληρωμή εργοδοτικών εισφορών Μαρτίου γίνεται σε όλο το ποσό ή αφαιρούμε το 25%?

 

Άν δεν μου ξεφεύγει κάτι, όλο το ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω υποβάλει ΑΠΔ Μαρτίου, για επιχείρηση που από 18/03 έθεσε έναν εργαζόμενο σε ΑΔΕΙΑ ειδικού σκοπού.

΄Τι πρέπει να κάνω?

Θα υπάρξουν οδηγίες γι αυτήν την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,

λογικα δε θα στειλουμε ΑΠΔ για εισφορες που αντιστοιχουν στα 800,αλλά για το ποσο που θα επαιρνε αν δουλευε κανονικα ο εργαζομενος.Για να λαβει κανονικα ο καθε εργαζομενος τα ενσημα του ως να μην υπηρχε αναστολη.Ουτε παραπανω,ουτε παρακατω.

Επειδη προκειται μονο για ασφαλιστικες εισφορες,προφανως δε θα αποτυπωθουν  στο ΦΜΥ αφου ο εργαζομενος δεν ελαβε πραγματικα τα ποσα αυτα(ελαβε τα 800 στην πραγματικοτητα).

Για τις αδειες ειδικου σκοπου, μαλλον θα αναγκαστουμε να στειλουμε ΑΠΔ για να μη φαμε κανενα προστιμο χωρις να φταιμε και αν χρειαστει κανουμε τις διορθωσεις οταν βγουν οδηγιες.

Δεν υπαρχει εκπτωση 25% στις εισφορες μισθωτων (ΙΚΑ) αν πληρωθουν τωρα.

Αν υπηρχε καποιο τετοιο μετρο εκπτωσης θα επρεπε να υπολογιστει μονο στις εργοδοτικες εισφορες και οχι στο συνολο των εισφορων του ΙΚΑ αφου το 1/3 περιπου ειναι κρατησεις απο το μικτο μισθο των εργαζομενων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις άδειες ειδικού σκοπού ,θα τις πληρώσει ο εργοδότης για αρχή για κάθε  (3+1).

και θα έχει λαμβάνειν.  μάλλον με συμψηφισμό επόμενων εισφορών.

εμείς θα στείλουμε ειδικό έντυπο αδειών από ....έως για να βγει το επιστρεπτέο ποσό του εργοδότη πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα PROAKIS και floyd pink, για εργαζόμενο που βγήκε σε άδεια ειδικού σκοπού τη Δευτέρα 16/03....΄πόσες μέρες βάζω  με κωδικό 01 και πόσες με 05?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Άρα PROAKIS και floyd pink, για εργαζόμενο που βγήκε σε άδεια ειδικού σκοπού τη Δευτέρα 16/03....΄πόσες μέρες βάζω  με κωδικό 01 και πόσες με 05?

05 γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

Επιχ/σεις που έχουν αναστολή απο 01/04 θα πρέπει να περιμένουν για την ΑΠΔ  Μαρτίου ??

τι να περιμένουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 λεπτά πριν, BILLYS είπε

Πότε επιτέλους θα βγάλουν οδηγίες????

Ακόμα δε μπορούμε να βγάλουμε τη μισθοδοσία του Μαρτίου!!!

γιατί δεν μπορείς να βγάλεις μισθοδοσία?

έστω 18/03 αναστολή.  βγάζεις μέχρι και 17/03

στην ΑΠΔ θα πεις  τύπος αποδοχών   01    102

και 18/03-31/03     τύπος αποδοχών  18     100  αυτό αφορά το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SOTPAR είπε

Επιχ/σεις που έχουν αναστολή απο 01/04 θα πρέπει να περιμένουν για την ΑΠΔ  Μαρτίου ??

Καλημέρα.

Τι να περιμένουν?

Αφού δεν έχουν αλλαγές στέλνουν κανονικά.

Εγώ έχω ήδη στείλει για αυτούς που δεν είχαν αναστολή έως 31/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

γιατί δεν μπορείς να βγάλεις μισθοδοσία?

έστω 18/03 αναστολή.  βγάζεις μέχρι και 17/03

στην ΑΠΔ θα πεις  τύπος αποδοχών   01    102

και 18/03-31/03     τύπος αποδοχών  18     100  αυτό αφορά το κράτος.

Πολύ ωραία,αλλά υπάρχει το γνωστό ερώτημα:

17/03 ειναι η πραγματική ημερομηνία αναστολής ή η ημερομηνία υποβολής της υ.δ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, BILLYS είπε

Πολύ ωραία,αλλά υπάρχει το γνωστό ερώτημα:

17/03 ειναι η πραγματική ημερομηνία αναστολής ή η ημερομηνία υποβολής της υ.δ.?

REAL TIME.  έτσι και αλλιώς για την πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

γιατί δεν μπορείς να βγάλεις μισθοδοσία?

έστω 18/03 αναστολή.  βγάζεις μέχρι και 17/03

στην ΑΠΔ θα πεις  τύπος αποδοχών   01    102

και 18/03-31/03     τύπος αποδοχών  18     100  αυτό αφορά το κράτος.

Με τα εως τωρα "επισημα" δεδομενα η αναστολη ισχυει απο 15/3 εως 30/4 για οσους κλεισαν(ανεξαρτητα με το ποτε πραγματικα κλεισαν)

Και απο ημερομηνια υποβολης αναστολης αιτησης για οσους παρεμειναν ανοιχτοι(πληττομενες)

Και αναμενουμε το ικα(το υπουργειο μεσω του ικα δηλαδη)  να μας πει αν αυτα ισχυουν ή αλλαξαν γνωμη οπως αναφερουν οι πληροφοριες του Taxheaven.

Εχει δικιο ο billys οτι... αστα βραστα ειναι ακομη οι μισθοδοσιες του Μαρτιου οχι απλα το θεμα της ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ότι και να πουν αυτοί ,εσύ θα πληρώσεις τις μέρες που πραγματικά δούλεψαν.

εγώ δεν ξέρω άλλο τρόπο πληρωμής.

πχ. το 15/03 με 18/03  ,αν παραμείνει έτσι ,θα το βάλεις σαν πρόσθετες αποδοχές.

πως θα τα δώσεις διαφορετικά ,μαύρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω.Κανονικες αποδοχες.Οχι λοιπες.Πραγματικες ειναι.

Το προβλημα ειναι οτι υστερα απο 20+ χρονια συναλλαγης με το ελληνικο δημοσιο το να πραττω με τη δικη μου λογικη ή με την κοινη λογικη δεν ειναι οτι πιο σωφρον οταν αυτος που σε ελεγχει τηρει σιγη ιχθυος, δεν δινει οδηγιες, βγαζει αλληλοσυγκουομενες και ακαταλαβιστικες αποφασεις και παντα εχει και το μαχαιρι και το καρπουζι.

Εκτος βεβαια και αν αποφασισεις καθε φορα να τρεχεις στα δικαστηρια για να βρεις το δικιο σου (οταν γερασεις).

 

Edit

Ειδα τωρα οτι βγηκε η αποφαση.Θελουν και λοιπες αποδοχες εντελει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...