Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΙΤΗΣΗ για τα 800 επαγγελματιων


dodos

Ερώτηση

θελω να ρωτήσω 2 πράγματα που νομίζω απασχολούν και άλλους:

1.ατομική επιχειρηση και ο ιδιος σε Ο.Ε μαζι με τα παιδια του .κανουμε και για την ατομικη και για την ο.ε αιτηση ?(εννοείται πληρούν  τις προϋποθέσεις)

2.αυτοι που έχουν απαλλαγή φπα λόγο τζίρου εννοείται τους κανουμε?

3.μισθωτός που πηρε το 800αρι έχει και ατομική ,δεν του κανουμε και για την ατομική ?τα ρωραω αυτα γιατι δεν βλέπω στην αιτητη ασφαλιστικές δικλίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
8 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Φυσικά και κρίνω τον θεσμό! Όποιος όμως δεν γνωρίζει στο υπουργείο εργασίας και νοιώθει αβοήθητος ας παραιτηθεί να αναλάβει κάποιος που γνωρίζει.

Δεν μπορεί να μην γνωρίζουν πότε έχει δικαίωμα ένας εργοδότης να δηλώσει μία πρόσληψη ή μία απόλυση...

Για τον κόμβο δεν είπα τίποτα. Όπως βλέπεις τον χρησιμοποιώ αρκετά, με βοηθάει, είμαι και συνδρομητής...

Από εκεί και πέρα ο κάθε σοβαρός επαγγελματίας όπως εσείς ή εγώ κάνουμε την αυτοκριτική μας καθημερινά.

Η κριτική είναι πάντα θεμιτή όταν γίνεται καλοπροαίρετα, δεν αντιλέγω σε κάτι από τα γραφόμενά σας ως προς την ουσία των πραγμάτων. Δεν ανέφερα πως εσείς μιλήσατε προσωπικά για τον κόμβο, δεν σας γνωρίζω άλλωστε, απλώς το ανέφερα στην αποστροφή του λόγου μου γιατί το έχω ακούσει. Όλοι οφείλουμε να κάνουμε αυτοκριτική, και το ζητούμενο είναι να γινόμαστε καλύτεροι ως επαγγελματίες και κυρίως ως άνθρωποι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, KAROLOS είπε

Η κριτική είναι πάντα θεμιτή όταν γίνεται καλοπροαίρετα, δεν αντιλέγω σε κάτι από τα γραφόμενά σας ως προς την ουσία των πραγμάτων. Δεν ανέφερα πως εσείς μιλήσατε προσωπικά για τον κόμβο, δεν σας γνωρίζω άλλωστε, απλώς το ανέφερα στην αποστροφή του λόγου μου γιατί το έχω ακούσει. Όλοι οφείλουμε να κάνουμε αυτοκριτική, και το ζητούμενο είναι να γινόμαστε καλύτεροι ως επαγγελματίες και κυρίως ως άνθρωποι. 

Μου έχει κάνει εντύπωση ότι ο κόμβος δεν έχει αναρτήσει κάποιο άρθρο σχετικά με τις ασάφειες προκύπτουν σχετικά με την αποζημίωση ειδικού σκοπού των 800 ευρώ για τις επιχειρήσεις.

Ποιοι το δικαιούνται και ποιοι όχι.

π.χ.

Οι  μικρές επιχειρήσεις έως 10.000 ευρώ ,απαλλασσόμενες ΦΠΑ το δικαιούνται?

Οι νέες επιχειρήσεις το δικαιούνται?

Βλέπω εδω πολλές & αντικρουόμενες απόψεις.

Θα ήθελα να διαβάσω & την άποψη του κόμβου.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, serafino είπε

Συνάδελφοι καλημέρα και Χριστός Ανέστη.

Υπάρχουν (εκτός όλων των άλλων) 2 ζητήματα που δεν είναι ξεκάθαρα:

  1. Το πρώτο αφορά επιχείρησες με έναρξη μετά την 31/3/19, οι οποίες μπορεί και να έχουν περιοδική-ες με μηδενικές εκροές (καθώς ήταν νέες επιχειρήσεις) και
  2. Το δεύτερο αφορά ατομικές επιχειρήσεις που έχουν μεν εκροές κάθε τρίμηνο, όμως δεν υποβάλλουν περιοδικές ΦΠΑ, καθώς είναι στο ειδικό καθεστώς των μικρών επιχειρήσεων με ακαθάριστα έσοδα κάτω των 10.000 ευρώ.

Επειδή αυτό που υποβάλουμε στο myBusinessSupport της ΑΑΔΕ είναι υπεύθυνη δήλωση (με ότι αυτό συνεπάγεται), θα πρέπει να νομίζω να είμαστε βέβαιοι για τις επιλογές μας. 

Εγώ έχω τέτοιες περιπτώσεις και δεν τους έχω υποβάλλει ακόμα γιατί δεν έχω σίγουρη πληροφόρηση για το αν μπορούν να κάνουν αίτηση και αν τελικά δικαιούνται τα 800 ευρώ.

 

Παρακαλώ λοιπόν αν κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι θετικό να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά

Προ ολίγου έλαβα μειλ από τον τοπικό μας σύλλογό να περιμένουμε καθώς αναμένονται διευκρινήσεις. Προσωπικά υποβάλλω τους σίγουρους κ για τους υπόλοιπους αναμονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους απαντούν.

Συμφωνώ με την αναμονή οδηγιών για τις αμφίβολες περιπτώσεις.

Περιμένουμε λοιπόν την ερμηνεία των υπουργικών γραφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, KAROLOS είπε

Αναμένεται διευκρινιστική εγκύκλιος. 

Η διευκρινιστική εγκύκλιος μήπως γνωρίζετε αν θα λύνει και το θέμα της παράλληλης απασχόλησης μισθωτών που έχουν τεθεί σε αναστολή και παράλληλα έχουν ατομική πληττόμενη επιχείρηση (που πληροί όλες τις αναφερόμενες προδιαγραφές περί ΦΠΑ, μη αδράνειας, κλπ,κλπ)?

Ρωτάω γιατί δεν έχω βρει κάπου να ξεκαθαρίζεται το θέμα...

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, Viper είπε

Η διευκρινιστική εγκύκλιος μήπως γνωρίζετε αν θα λύνει και το θέμα της παράλληλης απασχόλησης μισθωτών που έχουν τεθεί σε αναστολή και παράλληλα έχουν ατομική πληττόμενη επιχείρηση (που πληροί όλες τις αναφερόμενες προδιαγραφές περί ΦΠΑ, μη αδράνειας, κλπ,κλπ)?

Ρωτάω γιατί δεν έχω βρει κάπου να ξεκαθαρίζεται το θέμα...

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα. Δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση γι΄ αυτούς στους οποίους αναφέρεστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, KAROLOS είπε

Καλησπέρα. Δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση γι΄ αυτούς στους οποίους αναφέρεστε. 

Θεωρητικά δηλαδή δικαιούνται 800€ και από τις δυο πλευρές δηλαδή...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την άμεση απάντηση σας!

Καλή συνέχεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Εμένα ούτε print screen μου το τυπώνει.

Μου βγάζει λευκή σελίδα.

Εμένα μου το τυπώνει πάντως, δεν νομίζει πως φταίει η πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά αντιλήφθηκα ότι έχω σοβαρό πρόβλημα κατανόησης των εκάστοτε αποφάσεων.

Όποιος κατανοεί καλύτερα ας μου δώσει λίγο φως για να μην ταλαιπωρούμαι.

 

Έχουμε από την απόφαση 39162 ΕΞ 15-04-2020 το άρθρο 3 και συγκεκριμένα τις παραγράφους γ και δ όπου αναφέρει το λεκτικό:

καθ’όλη την περίοδο από την 1η Απριλίου 2019 μέχρι και την 29 Φεβρουαρίου 2020

αναφερόμενο στις μηδενικές ΦΠΑ ή στις χωρίς εκροές ΦΠΑ ανάλογα με την παράγραφο.

 

Προσωπικά δυσκολέυομαι να αντιληφθώ την έννοια του καθ'όλη και δίνω 2 ερμηνίες:

 

α. Να μην έχουν υποβληθεί μηδενικά (η χωρίς εκροές για τους παλιούς) ΦΠΑ για όλα τα 3μηνα.Δηλαδή,αν έστω σε ένα 3μηνο υπάρχει μηδενική,τότε ο αιτών δεν είναι δικαιούχος της αποζημίωσης

β.Να Να μην έχουν υποβληθεί μηδενικά (η χωρίς εκροές για τους παλιούς) ΦΠΑ σωρευτικά.Δηλαδή αν έστω σε ένα τρίμηνο (ή μήνα για τα διπλογραφικά) έχει υποβληθεί πιστωτικό ΦΠΑ (η με εκροές για τους παλιούς) τότε ο αιτών είναι δικαιούχος της αποζημίωσης.

 

Ολόκληρη η παράγραφος γ:

γ) η επιχείρηση δεν είναι σε αδράνεια από την 1η Απριλίου 2019 και μετά, όπως αυτό προκύπτει από τα στοιχεία που τηρούνται στο φορολογικό μητρώο της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) ή από τη μη υποβολή μηδενικών δηλώσεων ΦΠΑ, μέχρι και την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης, καθ’ όλη την περίοδο από την 1η Απριλίου 2019 μέχρι και την 29η Φεβρουαρίου 2020,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γ) η επιχείρηση δεν είναι σε αδράνεια από την 1η Απριλίου 2019 και μετά, όπως αυτό προκύπτει από τα στοιχεία που τηρούνται στο φορολογικό μητρώο της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) ή από τη μη υποβολή μηδενικών δηλώσεων ΦΠΑ, μέχρι και την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης, καθ’ όλη την περίοδο από την 1η Απριλίου 2019 μέχρι και την 29η Φεβρουαρίου 2020,

είσαι σε αδράνεια ? 

είτε το δήλωσες στο μητρώο  τυπικά.

ή παρόλο που δεν το δήλωσες ,εδώ και 11 μήνες υποβάλλεις ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ δηλ. ουσιαστικά σε αδράνεια.

εδώ θεωρώ πως με το "μηδενική δήλωση" εννοεί όλοι οι κωδικοί ΜΗΔΕΝ.

ούτε εκροές -ούτε εισροές.  γιατί μπορεί να έχεις εξαγωγές πχ. και δαπάνες μισθοδοσίας και η δήλωση να έχει μηδενικό υπόλοιπο.

 

την από κάτω  προυπόθεση και χωρίς εκροές ,που το βρήκαν δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Εμένα μου το τυπώνει πάντως, δεν νομίζει πως φταίει η πλατφόρμα.

αφου τυπώνεις τοτε ειναι θέμα του browser γιατί και έμενα δεν μου το τύπωνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

γ) η επιχείρηση δεν είναι σε αδράνεια από την 1η Απριλίου 2019 και μετά, όπως αυτό προκύπτει από τα στοιχεία που τηρούνται στο φορολογικό μητρώο της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) ή από τη μη υποβολή μηδενικών δηλώσεων ΦΠΑ, μέχρι και την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης, καθ’ όλη την περίοδο από την 1η Απριλίου 2019 μέχρι και την 29η Φεβρουαρίου 2020,

είσαι σε αδράνεια ? 

είτε το δήλωσες στο μητρώο  τυπικά.

ή παρόλο που δεν το δήλωσες ,εδώ και 11 μήνες υποβάλλεις ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ δηλ. ουσιαστικά σε αδράνεια.

εδώ θεωρώ πως με το "μηδενική δήλωση" εννοεί όλοι οι κωδικοί ΜΗΔΕΝ.

ούτε εκροές -ούτε εισροές.  γιατί μπορεί να έχεις εξαγωγές πχ. και δαπάνες μισθοδοσίας και η δήλωση να έχει μηδενικό υπόλοιπο.

 

την από κάτω  προυπόθεση και χωρίς εκροές ,που το βρήκαν δεν το κατάλαβα.

ας πούμε επιχείρηση με έναρξη 01/01/2019:

Στέλνει ΦΠΑ απριλίου μηδενικό, Μαίου πιστωτική χωρίς εκροές,και Ιουνίου πιστωτική με εκροές.Όλες οι υπόλοιπες μέχρι 29/02/2020 είναι χρεωστικές.

Κατα τη γνώμη σου είναι δικαιούχος του επιδόματος? Πώς ερμηνεύεις το καθ'όλη την περίοδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, 125883623 είπε

αφου τυπώνεις τοτε ειναι θέμα του browser γιατί και έμενα δεν μου το τύπωνε 

Καλησπέρα.

Πάντως είναι απαράδεκτο να μην έχει επιλογή εκτύπωσης.

Από εκεί καταλαβαίνεις πόσο προχειροστημένη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, no slave είπε

ας πούμε επιχείρηση με έναρξη 01/01/2019:

Στέλνει ΦΠΑ απριλίου μηδενικό, Μαίου πιστωτική χωρίς εκροές,και Ιουνίου πιστωτική με εκροές.Όλες οι υπόλοιπες μέχρι 29/02/2020 είναι χρεωστικές.

Κατα τη γνώμη σου είναι δικαιούχος του επιδόματος? Πώς ερμηνεύεις το καθ'όλη την περίοδο?

ανελλιπώς και αδιαλείπτως  ,συνεχώς και κατά συρροή  χωρίς πωλήσεις./μηδενικοί κωδικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Πάντως είναι απαράδεκτο να μην έχει επιλογή εκτύπωσης.

Από εκεί καταλαβαίνεις πόσο προχειροστημένη είναι.

απο οποιο φυλλομετρητη και να μπω δεν μπορω να εκτυπωσω

επισης λεει οτι μπορει να γινει διορθωση μεχρι της 24/04/2020 ,απο που ειναι αυτη η επιλογη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 21/4/2020 στις 8:42 ΜΜ, skylogiannis είπε

Στην ALPHA θα πάνε. Θα σου πω τι τους είπαν. Αν το ξεχάσω θύμισε το μου.

έχεις κανένα νέο για λογαριασμό Κοινωνίας ? 

Το περίεργο είναι ότι ο άλλος Κοινωνός λόγω ατομικής έχει όψεως , Ενώ στην ατομική το δέχτηκε στην Κοινωνία τον απέρριψε . 

Λέτε το taxisnet να επικοινωνεί με τραπεζικό σύστημα και να διασταυρώνει ΑΦΜ επιχείρησης με ΑΦΜ λογαριασμού?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, asteras5 είπε

έχεις κανένα νέο για λογαριασμό Κοινωνίας ? 

Το περίεργο είναι ότι ο άλλος Κοινωνός λόγω ατομικής έχει όψεως , Ενώ στην ατομική το δέχτηκε στην Κοινωνία τον απέρριψε . 

Λέτε το taxisnet να επικοινωνεί με τραπεζικό σύστημα και να διασταυρώνει ΑΦΜ επιχείρησης με ΑΦΜ λογαριασμού?? 

Πήγαν στην ALPHA και τους ζήταγαν χαρτιά από ΓΕΜΗ. Τους προσκομίσαμε εγκύκλιο από το ΓΕΜΗ με την οποία φαίνεται ότι οι κοινωνίες δεν έχουν υποχρέωση εγγραφής και τώρα βρίσκονται σε διαπραγματεύσεις με τα κεντρικά της τράπεζας στην Αθήνα. Δώσαμε ένα συμβολαιογραφικό έγγραφο, την έναρξη στη ΔΟΥ, τους ΚΑΔ και τα στοιχεία νομικού προσώπου από το taxisnet. Αύριο φαντάζομαι θα μας απαντήσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Πάντως είναι απαράδεκτο να μην έχει επιλογή εκτύπωσης.

Από εκεί καταλαβαίνεις πόσο προχειροστημένη είναι.

Πηγαίνετε στην εύρεση και ψάξτε το εργαλέιο αποκομμάτων των windows. Είναι καλή φάση για τέτοια. Κόβει την εικόνα και την αποθηκεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
59 λεπτά πριν, klery είπε

απο οποιο φυλλομετρητη και να μπω δεν μπορω να εκτυπωσω

επισης λεει οτι μπορει να γινει διορθωση μεχρι της 24/04/2020 ,απο που ειναι αυτη η επιλογη ?

Μπαίνεις ξανά και ξετικάρεις την επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, klery είπε

οταν λες ξετικαρεις τι εννοεις ?

 

Εκεί που λέει αιτούμαι την επιχορήγηση ειδικού σκοπού είναι τικαρισμένο.

Πατάς και το ξετικάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...