Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΙΤΗΣΗ για τα 800 επαγγελματιων


dodos

Ερώτηση

θελω να ρωτήσω 2 πράγματα που νομίζω απασχολούν και άλλους:

1.ατομική επιχειρηση και ο ιδιος σε Ο.Ε μαζι με τα παιδια του .κανουμε και για την ατομικη και για την ο.ε αιτηση ?(εννοείται πληρούν  τις προϋποθέσεις)

2.αυτοι που έχουν απαλλαγή φπα λόγο τζίρου εννοείται τους κανουμε?

3.μισθωτός που πηρε το 800αρι έχει και ατομική ,δεν του κανουμε και για την ατομική ?τα ρωραω αυτα γιατι δεν βλέπω στην αιτητη ασφαλιστικές δικλίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά! Μια χαζή ερώτηση, γιατί το κεφάλι μου είναι κουρκούτι. ΦΠΑ 2ου τριμήνου 2019 πιστωτικό με έσοδα μεγαλύτερα του μηδενός, ΦΠΑ 3ου και 4ου τριμήνου 2019 χρεωστικά δικαιούται? Η περίπτωση για τις περιοδικές του ΦΠΑ εξαιρεί όσες απο 1/4/2019 ως 29/2/20 είχαν 1. πιστωτικό ΦΠΑ 2. σε όλες τις περιόδους και 3. μηδέν έσοδα σωστα? Σωρευτικά και τα 3 αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Δικηγόρος έκανε μόνος του την αίτηση για τα 800 ευρώ, χωρίς να τα δικαιούται.

Μπορεί να διαγράψει την αίτηση?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Δικηγόρος έκανε μόνος του την αίτηση για τα 800 ευρώ, χωρίς να τα δικαιούται.

Μπορεί να διαγράψει την αίτηση?

Ευχαριστώ πολύ.

Μπορεί, αποτσεκάρωντας την αποδοχή των προυποθέσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, 125883623 είπε

Σωστός έχεις δίκιο.

Ωραία καλό αυτό  .

Ναι όμως δεν βλέπετε την πρώτη προυπόθεση: ''έχετε υποβάλει μέχρι και τις 20.3.2020 δήλωση φορολογίας εισοδήματος του φορολογικού έτους 2018, με ποσό ακαθαρίστων εσόδων (κωδ. 047 της δήλωσης Ε3) μεγαλύτερο του μηδενός''

Άρα αν δούμε αυτήν, δεν δικαιούται καμία επιχείρηση που δεν έχει υποβάλλει Ε3 για το 2018, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, dynamoking είπε

Ναι όμως δεν βλέπετε την πρώτη προυπόθεση: ''έχετε υποβάλει μέχρι και τις 20.3.2020 δήλωση φορολογίας εισοδήματος του φορολογικού έτους 2018, με ποσό ακαθαρίστων εσόδων (κωδ. 047 της δήλωσης Ε3) μεγαλύτερο του μηδενός''

Άρα αν δούμε αυτήν, δεν δικαιούται καμία επιχείρηση που δεν έχει υποβάλλει Ε3 για το 2018, σωστά?

Καλημέρα. Όχι, αν έχεις υποβάλει δήλωση (ως όφειλες, εφόσον υπήρχε η επιχείρηση τότε), πρέπει να μην έχει μηδενικά έσοδα.

Αν δεν έχεις υποβάλει δήλωση επειδή δεν όφειλες - δεν υπήρχες τότε - καλώς, προχωράς με τις επόμενες προυποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Μπήκα να στείλω τώρα σε έναν πελάτη αίτηση για την αποζημίωση ειδικού σκοπού και μου εμφανίζει το εξής:

"Δηλώνω υπεύθυνα γυναίκα πληρώστε τα στοιχεία της ΚΥΑ 39162/16.04.2020 για τη βοήθεια της αποζημίωσης ειδικού σκοπού"

Ο πελάτης είναι άντρας!! Έχει τύχει σε κάποιον το ίδιο?

Γιατί εμφανίζει αυτό το μήνυμα και δε βγάζει όπως και σε άλλους που έχω στείλει "Δηλώνω υπεύθυνα ότι πληρώ όλες τις προϋποθέσεις της ΚΥΑ 39162/16.4.2020 για τη χορήγηση της αποζημίωσης ειδικού σκοπού.”

Θα μας τρελάνουν πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, katerina T είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Μπήκα να στείλω τώρα σε έναν πελάτη αίτηση για την αποζημίωση ειδικού σκοπού και μου εμφανίζει το εξής:

"Δηλώνω υπεύθυνα γυναίκα πληρώστε τα στοιχεία της ΚΥΑ 39162/16.04.2020 για τη βοήθεια της αποζημίωσης ειδικού σκοπού"

Ο πελάτης είναι άντρας!! Έχει τύχει σε κάποιον το ίδιο?

Γιατί εμφανίζει αυτό το μήνυμα και δε βγάζει όπως και σε άλλους που έχω στείλει "Δηλώνω υπεύθυνα ότι πληρώ όλες τις προϋποθέσεις της ΚΥΑ 39162/16.4.2020 για τη χορήγηση της αποζημίωσης ειδικού σκοπού.”

Θα μας τρελάνουν πάλι!!

Τον συγκεκριμένο θα τον δεσμεύσει να τα δώσει στη γυναίκα του.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, katerina T είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Μπήκα να στείλω τώρα σε έναν πελάτη αίτηση για την αποζημίωση ειδικού σκοπού και μου εμφανίζει το εξής:

"Δηλώνω υπεύθυνα γυναίκα πληρώστε τα στοιχεία της ΚΥΑ 39162/16.04.2020 για τη βοήθεια της αποζημίωσης ειδικού σκοπού"

Ο πελάτης είναι άντρας!! Έχει τύχει σε κάποιον το ίδιο?

Γιατί εμφανίζει αυτό το μήνυμα και δε βγάζει όπως και σε άλλους που έχω στείλει "Δηλώνω υπεύθυνα ότι πληρώ όλες τις προϋποθέσεις της ΚΥΑ 39162/16.4.2020 για τη χορήγηση της αποζημίωσης ειδικού σκοπού.”

Θα μας τρελάνουν πάλι!!

είδες τι έξυπνο που είναι? είδε ότι ήσουν γυναίκα και το έγραψε.

για βάλε τον άντρα σου να κάνει την αίτηση.

και σε κάθε περίπτωση σταμάτα τον Τσακαλώτο ,την μετάφραση της google δηλ. εμφάνιση πρωτοτύπου.

 

Χρόνια πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Χριστός Ανέστη!

Μπλοκάκιας με ΚΑΔ: 

82191304  ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΥΡΥΤΕΡΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ

δικαιούται τα 800 ευρώ?

Ο ΚΑΔ 8219 είναι στη λίστα, αλλά δεν ξέρω αν το δικαιούται επειδή είναι μπλοκάκιας?

Όλες τις άλλες προϋποθέσεις τις πληροί.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Χριστός Ανέστη!

Μπλοκάκιας με ΚΑΔ: 

82191304  ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΥΡΥΤΕΡΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ

δικαιούται τα 800 ευρώ?

Ο ΚΑΔ 8219 είναι στη λίστα, αλλά δεν ξέρω αν το δικαιούται επειδή είναι μπλοκάκιας?

Όλες τις άλλες προϋποθέσεις τις πληροί.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλημέρα,

Δεν πειράζει που είναι μπλοκάκιας. Το δικαιούται (αν είναι εντάξει με τα άλλα).

Χρόνια πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά καλημέρα, στο "Ο λογαριασμός μου -> Δήλωση Λογαριασμού IBAN" μπορούμε να βάλουμε και κάποιον από τους δηλωμένους επαγγελματικούς για το 800άρι έτσι; Δεν έχω δει κάποιον περιορισμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Παιδιά καλημέρα, στο "Ο λογαριασμός μου -> Δήλωση Λογαριασμού IBAN" μπορούμε να βάλουμε και κάποιον από τους δηλωμένους επαγγελματικούς για το 800άρι έτσι; Δεν έχω δει κάποιον περιορισμό...

εάν ήμουν taxitzis ,θα σας έστελνα μήνυμα.

βάλαμε iban τον πρώτο επαγγελματικό λογαριασμό ,αν συμφωνείτε οκ δεν απαιτείται καμιά ενέργεια ,διαφορετικά κάντε αλλαγή της επιλογής σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

katerinaT, η google κάνει μετάφραση στον υπολογιστή σου .

 

μην δίνεις σημασία.  αν πατήσεις εμφάνιση πρωτοτύπου θα στο βγάλει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 18/4/2020 στις 3:33 ΜΜ, solwn 1 είπε

Θέλει το ΙΒΑΝ στην προσωποποιημένη...όχι αυτό του επαγγελματικού λογαριασμού

και οι ΟΕ τι βαζουν αν δεν βαζουν τον επαγγελματικο? τον προσωπικο λογαριαμου καποιου μελους? δεν στεκει αυτο που λες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, PIRATIS είπε

και οι ΟΕ τι βαζουν αν δεν βαζουν τον επαγγελματικο? τον προσωπικο λογαριαμου καποιου μελους? δεν στεκει αυτο που λες!!!

βρε πειρατούλη μου.

 

έχεις 15 επαγγελματικούς λογαρισμούς? πες ναι.  

πάρε ΕΝΑΝ και βάλτον εκεί.

ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ όμως,όχι φυσικού προσώπου.

κάθε επιστροφή που δικαιούται η εταιρεία θα γίνεται σε αυτόν.

 

οι επαγγελματικοί είναι για να κατηγοριοποιούνται οι δαπάνες που κάνουν οι πελάτες της εταιρείας σου.  για αυτό σου βγάζει πχ. γενικές δαπάνες.

και ότι προέρχονται από δηλωμένο ,επίσημο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά σωματείο (σύλλογος) με κανονική κίνηση και μη μηδενικές φπα ,το δικαιούται λέτε? Δεν είναι προσωπική εταιρεία βέβαια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

έχεις 15 επαγγελματικούς λογαρισμούς? πες ναι.  

πάρε ΕΝΑΝ και βάλτον εκεί.

ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ όμως,όχι φυσικού προσώπου.

κάθε επιστροφή που δικαιούται η εταιρεία θα γίνεται σε αυτόν.

Πάντως από τους 10 που έχω πάρει τηλ. μέχρι τώρα οι 4 μου έχουν πει θα φέρουν άλλον...Δε θέλουν τον επαγγελματικό!

Άντε βγάλε άκρη...Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, skylogiannis είπε

Πάντως από τους 10 που έχω πάρει τηλ. μέχρι τώρα οι 4 μου έχουν πει θα φέρουν άλλον...Δε θέλουν τον επαγγελματικό!

Άντε βγάλε άκρη...Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Ας δηλώσουν όποιον θέλουν.

πάντως θα είναι στο όνομα της εταιρείας.  πχ. ΑΛΦΑ

και πες τους ,για να δείτε αν μπήκε το 800-ρι ,η επιστροφή φπα ,εισοδήματος κλπ. ΔΕΝ θα κοιτάζετε στην πειραιώς!!! και μου λέτε δεν μπήκε ακόμη!!!!

μόνο εκεί και για κάθε επιστροφή από δω και πέρα.

γιατί είναι και αετοί οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τους συλλογους τι γινεται;Προσπαθω να βαλω ΙΒΑΝ αλλα μου βγαζει το μηνυμα "Δεν επιτρέπεται η χρήση του συγκεκριμένου αριθμού IBAN". Τι ΙΒΑΝ δεχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας πούμε ότι από ΦΠΑ πληρούνται οι προυποθέσεις..

Αυτός που έκανε έναρξη 31/12/2018 και δεν έχει έσοδα στο Ε3 τρώει άκυρο.

Αυτός που έκανε έναρξη 01/01/2019 είναι μέσα!

Το ίδιο ισχύει  και για το ΦΠΑ ως εξής:

Αυτός που έκανε έναρξη  31/03 και ήταν χωρίς εκροές αλλά με εισροές μένει έξω

Αυτός που έκανε έναρξη όμως 01/04 με τα αντίστοιχα ΦΠΑ είναι μέσα!

 

Οκ, κάπου έπρεπε να μπει το όριο,αλλά όχι και έτσι.Τα 2 τελευταία 3μηνα του 2019 πιστέυω αρκούσαν για κριτήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, gonzalez είπε

Με τους συλλογους τι γινεται;Προσπαθω να βαλω ΙΒΑΝ αλλα μου βγαζει το μηνυμα "Δεν επιτρέπεται η χρήση του συγκεκριμένου αριθμού IBAN". Τι ΙΒΑΝ δεχεται;

καλησπέρα 

Είναι όψεως ? μου κάνει το ίδιο σε Κοινωνία Αυτοκινητιστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, asteras5 είπε

καλησπέρα 

Είναι όψεως ? μου κάνει το ίδιο σε Κοινωνία Αυτοκινητιστών. 

Της κοινωνίας είναι όψεως/εμπορικός;

Και μένα μου βγάζει μήνυμα σφάλματος σε μία κοινωνία αλλά ο λογαριασμός που μου έφεραν είναι ταμιευτηρίου με συνδικαιούχους τα μέλη.

Προφανώς η εφαρμογή κάνει κάποιου είδους έλεγχο!

Τούς έστειλα να βγάλουν επαγγελματικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,Χρόνια Πολλά και καλή δύναμη! ΟΕ με 2 μέλη προσπαθεί να κάνει αίτηση και δεν της δέχεται τον ΙΒΑΝ στο πεδίο που το ζητάει το σύστημα.Στην ΑΑΔΕ δε σηκώνουν τηλέφωνα! Ο λογαριασμός δεν είναι εταιρικος, αλλά απλός, με δικαιούχους μόνο τα 2 μέλη κι αυτό γιατί δε μπορούσαν να ανοίξουν εταιρικό με όλα αυτά που ζητάνε οι τράπεζες! Και να ήθελαν τώρα,δεν προλαβαίνουν! Τι γίνεται?Δηλ. Όλοι όσοι δεν έχουν εταιρικό τραπεζικό λογαριασμό και τους έχει κλείσει το κράτος, θα χάσουν ακόμα κι αυτό το ψίχουλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...