Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΣΕ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΕΣ


80566

Ερώτηση

ΘΑ ΗΛΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ:

1. ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΞΑΝΑ ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ .

2. ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΞΑΝΑ Η ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΙΤΙΚΗ ΞΑΝΑ. ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΜΕΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
6 ώρες πριν, MGMBOOKKEEPING είπε

Σε ευχαριστώ πολυ.

Σε περίπτωση μισθωτήριου 50/50 (2 μισθωτές) όπου μόνο ο ένας έχει αναστολή σύμβασης τι γίνεται?

Θα πληρώσει -40% στο 50% του?

nai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή με το Πάσχα κάπου ''παρεκτράπηκα'' για μια μέρα απο τα θέματα αναστολών και ήταν απραίτητο να πως την αλήθεια! 

Εως σήμερα 20/04/2020 μπορούμε να δηλώσουμε ενοίκιο σε πληττόμενες ή έχει πάρει παράταση έως τέλος μήνα, οπότε θα μπορώ να δηλώσω έως 30/04/2020 με νέα υποβολή στο Εργάνη το ενοίκιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν, dynamoking είπε

Επειδή με το Πάσχα κάπου ''παρεκτράπηκα'' για μια μέρα απο τα θέματα αναστολών και ήταν απραίτητο να πως την αλήθεια! 

Εως σήμερα 20/04/2020 μπορούμε να δηλώσουμε ενοίκιο σε πληττόμενες ή έχει πάρει παράταση έως τέλος μήνα, οπότε θα μπορώ να δηλώσω έως 30/04/2020 με νέα υποβολή στο Εργάνη το ενοίκιο?

 

Χριστός Ανέστη!

Οι πληττόμενες δεν έχουν προθεσμία αναστολής εργαζομένων την 30/4?

Άρα και το ενοίκιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Χριστός Ανέστη!

Οι πληττόμενες δεν έχουν προθεσμία αναστολής εργαζομένων την 30/4?

Άρα και το ενοίκιο?

δεν θυμαμαι ακριβως. εχω την εντυπωση μεχρι σημερα αναστολες και ενοικια για την επιχειρηση και μεχρι 30/4 οι εργαζομενοι για την δικη τους υπευθυνη δηλωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και σήμερα να είναι, εμένα μου βγάζει την εξής οθόνη:

logoolo.gif

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

images.jpg

 

Λόγω τακτικής συντήρησης το ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ G δεν παρέχει τις υπηρεσίες του κάθε Τετάρτη από 16:00 έως 21:00

Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους.

Χριστός Ανέστη!Εύχομαι υγεία σε εσάς και τις οικογένειες σας!

Η ερώτηση μου είναι η εξής : έκανα την αίτηση σε έναν πελάτη μου για τα 800€ των εργαζομένων στις 02/04 (καθώς το ΑΦΜ του έληγε σε 2).

Η επιχείρηση που εργαζόταν είχε κλείσει με υπουργική απόφαση από τα μέσα Μαρτίου.

Παρόλα αυτά ο εργαζόμενος δεν πληρώθηκε την προηγούμενη εβδομάδα, και μπαίνοντας στο σύστημα διαπίστωσα ότι με αφήνει να κάνω τροποποίηση της αίτησης και πως ο αριθμός πρωτοκόλλου του εργοδότη είναι διαφορετικός.

Μιλώντας ο εργοδότης με τον λογιστή του ενημερώθηκε πως όντως αυτός είχε τροποποιήσει την αίτηση του( προφανώς χωρίς να ενημερώσει κανέναν εργαζόμενο) ήταν δε κάθετος πως δεν πρέπει να γίνει καμία ενέργεια από την πλευρά των εργαζομένων και πως θα πληρωθούν κανονικά με τις επόμενες πληρωμές.

Θεωρείτε πως θα πρέπει να κάνω τροποποίηση δήλωσης για τον εργαζόμενο;;Και αν ναι θα πληρωθεί με τις πληρωμές που θα γίνουν τέλη Απριλίου ή με αυτές που θα γίνουν τον Μάιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, Kostasgeorg127 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Χριστός Ανέστη!Εύχομαι υγεία σε εσάς και τις οικογένειες σας!

Η ερώτηση μου είναι η εξής : έκανα την αίτηση σε έναν πελάτη μου για τα 800€ των εργαζομένων στις 02/04 (καθώς το ΑΦΜ του έληγε σε 2).

Η επιχείρηση που εργαζόταν είχε κλείσει με υπουργική απόφαση από τα μέσα Μαρτίου.

Παρόλα αυτά ο εργαζόμενος δεν πληρώθηκε την προηγούμενη εβδομάδα, και μπαίνοντας στο σύστημα διαπίστωσα ότι με αφήνει να κάνω τροποποίηση της αίτησης και πως ο αριθμός πρωτοκόλλου του εργοδότη είναι διαφορετικός.

Μιλώντας ο εργοδότης με τον λογιστή του ενημερώθηκε πως όντως αυτός είχε τροποποιήσει την αίτηση του( προφανώς χωρίς να ενημερώσει κανέναν εργαζόμενο) ήταν δε κάθετος πως δεν πρέπει να γίνει καμία ενέργεια από την πλευρά των εργαζομένων και πως θα πληρωθούν κανονικά με τις επόμενες πληρωμές.

Θεωρείτε πως θα πρέπει να κάνω τροποποίηση δήλωσης για τον εργαζόμενο;;Και αν ναι θα πληρωθεί με τις πληρωμές που θα γίνουν τέλη Απριλίου ή με αυτές που θα γίνουν τον Μάιο;

Εγώ θα την έκανα. Δε θα έπαιρνα το ρίσκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω την εκανα την τροποποιηση επειδη αλλαξε ο αριθμος πρωτοκολλου, και στην δικη μας περιπτωση ο λογιστης του εργοδοτη ειπε πως "δεν χρειαζεται" να γινει καποια τροποποιηση απο πλευρας εργαζομενων, αν ομως δεν χρειαζοταν τοτε γιατι δεν πληρωθηκαν οι εργαζομενοι παροτι την ορθη επαναληψη την εκαναν στις 13/4 (προκειται για φροντιστηριο).

 

Παντως σε αλλες περιπτωσεις που δεν εχει να κανει με φροντιστηρια, ειτε οι εργαζομενοι εκαναν τροποποιηση ειτε οχι μετα απο ορθη επαναληψη του εργοδοτη τους,  πληρωθηκαν. (ή τουλαχιστον ετσι καταλαβα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας και χρονια πολλα,

 

Μείωση ενοικίου απο επιχειρήση πληττόμενη που δεν εχει κωδικούς εργανη, μπαινει με τους κωδικούς taxis και το υποβάλλει? ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, marvard είπε

Καλησπέρα σας και χρονια πολλα,

 

Μείωση ενοικίου απο επιχειρήση πληττόμενη που δεν εχει κωδικούς εργανη, μπαινει με τους κωδικούς taxis και το υποβάλλει? ευχαριστώ.

Καλησπέρα.

Σωστά, μπαίνει με τους κωδικούς τάξις, συμπληρώνει την ένδειξη ΝΑΙ και γράφει τα στοιχεία του εκμισθωτή και τη διέυθυνση της έδρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σωστά, μπαίνει με τους κωδικούς τάξις, συμπληρώνει την ένδειξη ΝΑΙ και γράφει τα στοιχεία του εκμισθωτή και τη διέυθυνση της έδρας.

ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή χάθηκα και μου ακούγονται  οι οδηγίες τους έτσι 

 

Τελικά επιχείρηση  χωρίς προσωπικό  πρέπει να κάνει αίτηση στην εργάνη  αν δεν έχει κάνει και μέχρι πότε και αν έχει πρόστιμο σε περίπτωση  που την κάνει  τώρα και για τι πρόστιμο  μιλάμε  ;

Χάθηκα  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...