Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΣΕ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΕΣ


80566

Ερώτηση

ΘΑ ΗΛΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ:

1. ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΞΑΝΑ ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ .

2. ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΞΑΝΑ Η ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΙΤΙΚΗ ΞΑΝΑ. ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΜΕΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

συνάδελφε το ότι δεν πρέπει να κάνουν αίτηση οι εργαζόμενοι που δεν θελουν να δηλωσουν μειωση ενοικιου, ειναι οδηγία απο κάπου; Υπάρχει κάποια πηγη; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, ponzi είπε

Άλλαξε το πρωτόκολλο. Εμείς τους βάζουμε να ξαναμπούν.

δεν έχει νόημα. τυπικό είναι το θέμα ,απλά το Εργάνη δεν το κατάλαβε.

ώστε να μην αλλάζει τίποτα ,στον εργαζόμενο ,από την στιγμή που δεν τον πείραξες.

 

άμα ήταν έτσι στις πληττόμενες ,προτιμότερο με νέα δήλωση να βάζαμε το ενοίκιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

δεν έχει νόημα. τυπικό είναι το θέμα ,απλά το Εργάνη δεν το κατάλαβε.

ώστε να μην αλλάζει τίποτα ,στον εργαζόμενο ,από την στιγμή που δεν τον πείραξες.

 

άμα ήταν έτσι στις πληττόμενες ,προτιμότερο με νέα δήλωση να βάζαμε το ενοίκιο.

 

Καλησπέρα.

Εγώ αυτό θα κάνω.

Με νέα δήλωση θα βάλω μόνο το ενοίκιο.

Οπότε η επιχείρηση θα έχει 2 δηλώσεις.

Μία για την αναστολή σύμβασης εργαζομένων και μία για τη μείωση ενοικίου.

Και έτσι η μία δεν θα επηρεάζει την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αμα δεν εχει μισθωμενη κατοικια ο εργαζομενος γιατι να πειραξει ξανα την δηλωση του? που συνδεετε δηλαδη η μειωση ενοικιου που θα κανει η επιχειρηση με την αναστολη συμβασης που εχει προυπαρξει με την αρχικη δηλωση  και την εχει αποδεχτει με δικη του δηλωση  ο εργαζομενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει σε πληττόμενη επιχείρηση με προσωπικό, ορθή επανάληψη για την προσθήκη μόνο  του ενοικίου. Μου έδωσαν λάθος ΑΦΜ του ιδιοκτήτη. Πως το διορθώνω? Προσπάθησα, αλλά δεν με αφήνει, διότι δεν βρίσκει την αρχική υποβολή.. Το αντιμετώπισε και πως  κάποιος συναδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ότι έχω διαβάσει από άλλους συναδέλφους, δεύτερη ορθή επανάληψη δεν επιτρέπει το σύστημα. Οπότε θεωρώ η μοναδική λύση είναι η εισαγωγή δήλωσης αναστολής σύμβασης με μόνο τη προσθήκη του ενοικίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν, katerina120963 είπε

Έχω κάνει σε πληττόμενη επιχείρηση με προσωπικό, ορθή επανάληψη για την προσθήκη μόνο  του ενοικίου. Μου έδωσαν λάθος ΑΦΜ του ιδιοκτήτη. Πως το διορθώνω? Προσπάθησα, αλλά δεν με αφήνει, διότι δεν βρίσκει την αρχική υποβολή.. Το αντιμετώπισε και πως  κάποιος συναδελφος?

θα κάνεις νέα με το σωστό αφμ εκμισθωτή ,χωρίς εργαζόμενους αφού δεν έχεις άλλους να δηλώσεις.

να πάρει ο χριστιανός τις ωφέλειες που δικαιούται.

και θα στείλεις μήνυμα ,στην τάδε δήλωση εκ παραδρομής δήλωσα το ΑΦΜ ΧΧΧΧΧΧ ,δεν ισχύει παρακαλώ να διαγραφεί.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραίο αυτό ε?

θέλω παράταση υποχρεώσεων ,με βάζεις στην δήλωση σαν εκμισθωτή και καλά!!!!

ποιός το ελέγχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 14/4/2020 στις 7:51 ΜΜ, ponzi είπε

Άλλαξε το πρωτόκολλο. Εμείς τους βάζουμε να ξαναμπούν.

Και εγω αυτη την διαδικασια ακολουθησα και σημερα πληρωθηκε εργαζομενος απο πληττομενη επιχειρηση.
Εσεις που δεν τους βαζετε τους πελατες σας να κανουν τροποποιητικη, εχουν παρει λεφτα?
Ετσι απο περιεργεια ρωταω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, KlainmainGR είπε

Και εγω αυτη την διαδικασια ακολουθησα και σημερα πληρωθηκε εργαζομενος απο πληττομενη επιχειρηση.
Εσεις που δεν τους βαζετε τους πελατες σας να κανουν τροποποιητικη, εχουν παρει λεφτα?
Ετσι απο περιεργεια ρωταω 😁

NAI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σύστημα βλέπει την τελευταία υποβολή αίτησης απο την καθε πλευρά, δηλαδή την τελευταια του εργοδότη και την τελευταία του εργαζόμενου.

Προς το παρόν δεν έχω εντοπίσει έλεγχο μεταξύ των πρωτοκόλλων,οπότε πληρώνονται όλοι κανονικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο τισ οδηγιες του εργανη

Επιπροσθέτως, με την δυνατότητα της ορθής επανάληψης μιας αρχικής ή συμπληρωματικής δήλωσης, μπορεί μία επιχείρηση, εκτός από τη μεταβολή της κατηγορίας υπαγωγής υπό τις προϋποθέσεις που προαναφέρθηκαν, να πραγματοποιήσει και τις εξής αλλαγές:

> ανάκληση δήλωσης εργαζόμενου/ων σε αναστολή της/των σύμβασης/εων εργασίας

> προσθήκη ή/και διόρθωση στοιχείων που αφορούν την επαγγελματική μίσθωση ακινήτου

εγω στην δικαι ου δηλωση εκανα αρχικη παλι , οι εργαζομενοι πριν κανω την αρχικη για τα ενοικια ειχαν ηδη την επιλογη για την μειωση ενοικιου ...

οι οδηγιες λενε αλλα .....

και επιεπλον αν κανουε πχ σημερα ορθη επαναληψη θα παρει ημερομηνια αναστολης την σημερινη !!!! οπου βασει οδηγιων (δεν το εχουν διορθωσει ακομα) θεωρειται η ημερομηνια αναστολης , ετσι δεν ειναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, picos είπε

απο τισ οδηγιες του εργανη

Επιπροσθέτως, με την δυνατότητα της ορθής επανάληψης μιας αρχικής ή συμπληρωματικής δήλωσης, μπορεί μία επιχείρηση, εκτός από τη μεταβολή της κατηγορίας υπαγωγής υπό τις προϋποθέσεις που προαναφέρθηκαν, να πραγματοποιήσει και τις εξής αλλαγές:

> ανάκληση δήλωσης εργαζόμενου/ων σε αναστολή της/των σύμβασης/εων εργασίας

> προσθήκη ή/και διόρθωση στοιχείων που αφορούν την επαγγελματική μίσθωση ακινήτου

εγω στην δικαι ου δηλωση εκανα αρχικη παλι , οι εργαζομενοι πριν κανω την αρχικη για τα ενοικια ειχαν ηδη την επιλογη για την μειωση ενοικιου ...

οι οδηγιες λενε αλλα .....

και επιεπλον αν κανουε πχ σημερα ορθη επαναληψη θα παρει ημερομηνια αναστολης την σημερινη !!!! οπου βασει οδηγιων (δεν το εχουν διορθωσει ακομα) θεωρειται η ημερομηνια αναστολης , ετσι δεν ειναι?

 

Εγώ νομίζω ότι δεν είναι λάθος να στείλουμε αρχική μόνο για το ενοίκιο και όχι ορθή επανάληψη.

Με αυτό τον τρόπο θα έχουμε δύο αρχικές, μία για το ενοίκιο και μία για τους εργαζομένους, χωρίς να επηρεάζει η μία την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, picos είπε

κι εγω ετσι θελω να πιστευω ομως οι οδηγιες ..

Νομιζω οτι η δορθωση πρεπει να γινει απο 21/04-23/04

οπου γινωνται δεκτες οι διορθωσεις των πλητομενων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΟΛΥΜΠΙΟΣ είπε

Νομιζω οτι η δορθωση πρεπει να γινει απο 21/04-23/04

οπου γινωνται δεκτες οι διορθωσεις των πλητομενων

και τωρα γινονται δεκτες νομιζω εχω υποβαλλει σεολους πλην αυτων που εχουν προσωπικο γιατι φοβαμαι μπλεξιματα  , αλλα εχεις ενα δικιο δεν το ειχα σκεφτει , εφοσον μας δινεται η δυνατοτητα να διορθωσουμε μετα , ας περιμενουμε μπας και δεησουν αν λυσουν το θεμα με την ημεομηνια αναστολης που  ο Βρουτσης λεει ΑΚΟΜΑ  οτι ειναι η ημερομηνια υποβολης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Όταν ο δικαιούχος μείωσης ενοικίου για Απρίλιο έχει ήδη πληρώσει τον Απρίλιο με το 100% του μισθώματος, τότε τι γίνεται?

Πληρώνει τον Μαϊο με το 60%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, MGMBOOKKEEPING είπε

Καλησπέρα,

Όταν ο δικαιούχος μείωσης ενοικίου για Απρίλιο έχει ήδη πληρώσει τον Απρίλιο με το 100% του μισθώματος, τότε τι γίνεται?

Πληρώνει τον Μαϊο με το 60%?

το τυπικό είπαν ,σου γυρίζει πίσω το 40%.

αν έχεις διπλογραφικά γράψε ενοίκιο Απριλίου και προκατ .40% Μαίου. 

πιάσε και την απόδειξη και πες του (ασχέτως βιβλίων) γράφουμε και προκαταβολή Μαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, picos είπε

και τωρα γινονται δεκτες νομιζω εχω υποβαλλει σεολους πλην αυτων που εχουν προσωπικο γιατι φοβαμαι μπλεξιματα  , αλλα εχεις ενα δικιο δεν το ειχα σκεφτει , εφοσον μας δινεται η δυνατοτητα να διορθωσουμε μετα , ας περιμενουμε μπας και δεησουν αν λυσουν το θεμα με την ημεομηνια αναστολης που  ο Βρουτσης λεει ΑΚΟΜΑ  οτι ειναι η ημερομηνια υποβολης !

ειδα χτες το βιντεο του ΟΕΕ απαντησε ο Κος  Κεραμαρης οτι μπορουμε και μονο με σκετη δηλωση δεν ειναι αναγκη η ορθη επαναληψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, picos είπε

ειδα χτες το βιντεο του ΟΕΕ απαντησε ο Κος  Κεραμαρης οτι μπορουμε και μονο με σκετη δηλωση δεν ειναι αναγκη η ορθη επαναληψη 

Καλησπέρα.

Εννοείς αρχική δήλωση μόνο για ενοίκιο, ακόμα και αν έχει κάνει δήλωση αναστολής εργαζομένων?

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση με υγεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Εννοείς αρχική δήλωση μόνο για ενοίκιο, ακόμα και αν έχει κάνει δήλωση αναστολής εργαζομένων?

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση με υγεία!

ναι ακριβως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 hours ago, PROAKIS said:

το τυπικό είπαν ,σου γυρίζει πίσω το 40%.

αν έχεις διπλογραφικά γράψε ενοίκιο Απριλίου και προκατ .40% Μαίου. 

πιάσε και την απόδειξη και πες του (ασχέτως βιβλίων) γράφουμε και προκαταβολή Μαίου.

Σε ευχαριστώ πολυ.

Σε περίπτωση μισθωτήριου 50/50 (2 μισθωτές) όπου μόνο ο ένας έχει αναστολή σύμβασης τι γίνεται?

Θα πληρώσει -40% στο 50% του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...