Jump to content
  • 0
ocjz64

ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ .ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ,ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ     ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ      ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

Recommended Posts

• 0
2 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Καλησπέρα 

Να υποθέσω ότι εάν δεν έχεις πτώση τζίρου τουλάχιστον 6,70 % στο Α τρίμηνο 2020 δεν δικαιούσαι να κάνεις αίτηση? 

Παρόλα αυτά η εφαρμογή μου δίνει την δυνατότητα να υποβάλλω αίτηση με ελάχιστο δικαιούμενο ποσό....

Να κάνω και να την κόψει αργότερα? ή να μην υποβάλλω καθόλου ? 

Αν δεν έχεις πτώση τζίρου, δεν σου βγάζει δικαιούμενο ποσό. Μήπως είσαι κλειστή ή έχεις κλειστή εγκατάσταση?

• 0

Ναι είναι κλειστή από Δημόσια αρχή .

Τον Μάρτιο είχε τζίρο απλά ήταν μεγαλύτερος από τον κύκλο εργασιών αναφοράς ...

Σε ευχαριστώ . 

• 0
44 λεπτά πριν, ponzi είπε

Το 800άρι μπαίνει στις ενισχύσεις μόνο αν πας με το πλαίσιο covid. Εκεί μπαίνουν 800άρι, ΤΕΠΙΧ, τόκοι υφιστάμενων κλπ. κορωνομέτρα, αλλά πας με όριο 800Κ/επιχείρηση.

Στο de minimis βάζεις ΕΣΠΑ και ΟΑΕΔ τριετίας και πας με όριο 200Κ/τριετία (για τις περισσότερες επιχειρήσεις).

Βασικά όλα τα σημερινά με de minimis τα έβαλα.

Έκανες καμία οριστική με λάθος εργαζόμενους?

Νομίζω τα deminimis μας διασφαλίζουν στα περι προβληματικής απλογραφικά σε περίπτωση ζημιών στο έντυπο Ν ειδικά σε περιπτώσεις και σωρευμένων.....

• 0
38 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Καλησπέρα 

Να υποθέσω ότι εάν δεν έχεις πτώση τζίρου τουλάχιστον 6,70 % στο Α τρίμηνο 2020 δεν δικαιούσαι να κάνεις αίτηση? 

Παρόλα αυτά η εφαρμογή μου δίνει την δυνατότητα να υποβάλλω αίτηση με ελάχιστο δικαιούμενο ποσό....

Να κάνω και να την κόψει αργότερα? ή να μην υποβάλλω καθόλου ? 

και αν σε κόψουν τι σε πειράζει ?

• 0
49 λεπτά πριν, ponzi είπε

Το 800άρι μπαίνει στις ενισχύσεις μόνο αν πας με το πλαίσιο covid. Εκεί μπαίνουν 800άρι, ΤΕΠΙΧ, τόκοι υφιστάμενων κλπ. κορωνομέτρα, αλλά πας με όριο 800Κ/επιχείρηση.

Στο de minimis βάζεις ΕΣΠΑ και ΟΑΕΔ τριετίας και πας με όριο 200Κ/τριετία (για τις περισσότερες επιχειρήσεις).

Βασικά όλα τα σημερινά με de minimis τα έβαλα.

Έκανες καμία οριστική με λάθος εργαζόμενους?

τίποτα δεν έκανα ακόμη.

τους φοβάμαι και θέλω να τους προστατέψω.

από την μια "διψάνε" για ρευστότητα ,από την άλλη γραφειοκρατία αφάνταστη (σοβιέτ Βρυεξελλών) και ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΕΦΟΡΙΑ?!!!!

με υποχρεώσεις μαζεμένες ,να δούμε τι θα πληρώσουν στο τέλος.

• 0

Τελικά πρέπει να είναι αυτό που έγραψε ο συνάδελφος ponzi, σε κλειστή από δημόσια αρχή δεν πηγαίνεις καθόλου στο κριτήριο του άρθρου 3 &2 ζ αα. Για αυτό μου δίνει και το ελάχιστο....

• 0
Μόλις τώρα, asteras5 είπε

Τελικά πρέπει να είναι αυτό που έγραψε ο συνάδελφος ponzi, σε κλειστή από δημόσια αρχή δεν πηγαίνεις καθόλου στο κριτήριο του άρθρου 3 &2 ζ αα. Για αυτό μου δίνει και το ελάχιστο....

Ναι σε κλειστή σου δίνει το ελάχιστο χωρίς να χρειάζεται να έχεις πτώση τζίρου. Αν η πτώση τζίρου σε οδηγεί σε μεγαλύτερο από το ελάχιστο ποσό, παίρνεις το μεγαλύτερο.

• 0
3 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τίποτα δεν έκανα ακόμη.

τους φοβάμαι και θέλω να τους προστατέψω.

από την μια "διψάνε" για ρευστότητα ,από την άλλη γραφειοκρατία αφάνταστη (σοβιέτ Βρυεξελλών) και ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΕΦΟΡΙΑ?!!!!

με υποχρεώσεις μαζεμένες ,να δούμε τι θα πληρώσουν στο τέλος.

Εγώ από την άλλη γουστάρω πάρα πολύ που σε συνθήκες έκτακτης ανάγκης (αν δεν μας δουλεύουν τελικά με τον covid), η ιδιωτική υγεία πήγε περίπατο (όλοι στη "Σωτηρία" θα πηγαίνατε αν είχατε δύσπνοια αυτή την εποχή), οι τράπεζες είναι για γέλια (εντελώς όμως) και παίρνουμε και μια γέυση από "υπαρκτό σοσιαλισμό"...

Πού πήγε τώρα η ελεύθερη αγορά? Μήπως την έχει δει κανείς? 

• 0

Καλημέρα σε όλους! θα ήθελα μία διευκρίνιση. Προχωρώντας την αίτηση μιας εταιρείας με το "προσωρινό πλαίσιο" και φτάνοντας στο τελευταίο βήμα μου προτείνει Ανώτατο ποσό με βάση το πλαίσιο ενίσχυσης: 350.000,00 και Μέγιστο ποσό ενίσχυσης που δικαιούστε: 30.000,00. Το ποσό που θα αιτηθώ θα πρέπει να κυμαίνεται από 30.000,00 έως 350.000,00 ? ή μέχρι 30.000,00?

• 0

Προσπαθώ να καταχωρήσω συνδεδεμένη Κυπριακή στην επιστρεπτέα προκαταβολή και μου βγάζει μη έγκυρος ΑΦΜ. Έχει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση; Πρέπει να καταχωρηθεί;

• 0
1 ώρα πριν, DIINEKIS είπε

Προσπαθώ να καταχωρήσω συνδεδεμένη Κυπριακή στην επιστρεπτέα προκαταβολή και μου βγάζει μη έγκυρος ΑΦΜ. Έχει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση; Πρέπει να καταχωρηθεί;

Το de minimis είναι ανά κράτος μέλος. Μην μπερδεύετε τις συνδεδεμένες των ενδοομιλικών με τις συνδεδεμένες του de minimis. 

• 0

Mε τις συνδεδεμένες του de minimis, ως ενιαια, μπορει να θεωρηθει Ο.Ε, με εταιρους 2 φυσικα προσωπα με ποσοστα 40% και 60% αντίστοιχα, που εχουν ο καθένας απο μια ατομικη επιχείρηση. Και αν ναι ,ποια απο τις 4 περιπτωσεις της ΚΥΑ  ΓΔΟΥ 94/2020 άρθρου περ.3 τις κατατάσουμε?

• 0
25 λεπτά πριν, katerina120963 είπε

Mε τις συνδεδεμένες του de minimis, ως ενιαια, μπορει να θεωρηθει Ο.Ε, με εταιρους 2 φυσικα προσωπα με ποσοστα 40% και 60% αντίστοιχα, που εχουν ο καθένας απο μια ατομικη επιχείρηση. Και αν ναι ,ποια απο τις 4 περιπτωσεις της ΚΥΑ  ΓΔΟΥ 94/2020 άρθρου περ.3 τις κατατάσουμε?

ισχύει είναι συνδεδεμένες ........στην περίπτωση δ τελευταία κάτω στην ΚΥΑ.....

• 0

ponzi ,

θα πάω με το προσωρινό πλαίσιο c.

δεν αναγράφω επιδοτήσεις που αφορούν το εξαντλημένο de minimis?

μόνο αίτηση επιδότησης τόκων +αιτηθέντα δάνεια?

• 0

ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ Ο

• 0

Όταν ο αριθμος εργαζομένων είναι λάθος,  μεγαλύτερος απο τον πραγματικό, ενω ο αριθμός εγαζομένων σε αναστολή σωστός, προχωράτε στην αίτηση της επιστρεπτέας η οχι?

• 0
33 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ponzi ,

θα πάω με το προσωρινό πλαίσιο c.

δεν αναγράφω επιδοτήσεις που αφορούν το εξαντλημένο de minimis?

μόνο αίτηση επιδότησης τόκων +αιτηθέντα δάνεια?

Έχεις εγκεκριμένα τέτοια; Το 800αρι μην ξεχάσεις αν έχεις 

• 0
19 λεπτά πριν, katerina120963 είπε

Όταν ο αριθμος εργαζομένων είναι λάθος,  μεγαλύτερος απο τον πραγματικό, ενω ο αριθμός εγαζομένων σε αναστολή σωστός, προχωράτε στην αίτηση της επιστρεπτέας η οχι?

Εμείς, όταν δεν επηρέαζε το ποσό τις υποβάλλαμε 

• 0
6 λεπτά πριν, ponzi είπε

Έχεις εγκεκριμένα τέτοια; Το 800αρι μην ξεχάσεις αν έχεις 

800-ρι δεν εχω.

τα άλλα ούτε αίτηση δεν κάναμε ακόμη.

τα εσπα δεν απαιτούνται εδώ?

θα αιτηθώ ποσό το ανώτατο που λέει ή το αφήνω κενό στο προσωρινό?

• 0

το παρακάτω σας προβληματίζει;

7.Όλα τα σχετικά δικαιολογητικά και παραστατικά στοιχεία τηρούνται από την επιχείρηση σε ειδική μερίδα για δέκα (10) χρόνια από την ημερομηνία καταβολής της ενίσχυσης και τίθενται στη διάθεση των αρμοδίων οργάνων του Δημοσίου ή των αρμοδίων οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, εφόσον ζητηθεί σχετικός έλεγχος, ανεξαρτήτως αν από άλλες διατάξεις της εθνικής νομοθεσίας δεν υποχρεούνται στη διατήρηση των δικαιολογητικών και παραστατικών. Τα ανωτέρω στοιχεία και δικαιολογητικά έγγραφα διατηρούνται είτε υπό τη μορφή πρωτοτύπων, ή αντιγράφων των πρωτοτύπων ή σε κοινώς αποδεκτούς φορείς δεδομένων, περιλαμβανομένων των ηλεκτρονικών εκδόσεων των πρωτότυπων εγγράφων ή εγγράφων που υπάρχουν μόνο σε ηλεκτρονική μορφή.

• 0

Με το ανώτατο ποσό πχ. εμένα βγάζει 200.000,00 € δεν προχωρά η αίτηση μάλλον παίρνει το μέγιστο!

• 0

Τελικά η αποζημίωση ειδικού σκοπού προς επιχειρήσεις (800€) προσμετράται για τον έλεγχο σώρευσης του προσωρινού πλαισίου;

Μιλώντας με το υπουργείο ανάπτυξης η γραμματέας,αφού ρώτησε, μου μετέφερε την απάντηση ότι στο "στο de minimis σωρεύεται, στο προσωρινό πλαίσιο δεν σωρεύεται", χωρίς περαιτέρω διευκρινίσεις.

Αντίθετα στις ερωτήσεις απαντήσεις για τους τόκους, όπως επισημάνθηκε και στην εκπομπή του taxheaven και στο άρθρο του κ. Νιφορόπουλου, ξεκάθαρα αναφέρει ότι τα 800€ είναι στο προσωρινό πλαίσιο.  

Ψάχνοντας το λίγο περισσότερο στην σελίδα https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response/jobs-and-economy-during-coronavirus-pandemic/state-aid-cases_el#greece καταγράφονται τα μέτρα που πήρε κάθε χώρα και τα ενέκρινε η Ευρωπαϊκή επιτροπή βάσει του προσωρινού πλαισίου στα οποία για την Ελλάδα δεν συμπεριλαμβάνεται η αποζημίωση ειδικού σκοπού.

• 0
2 ώρες πριν, EDP είπε

Με το ανώτατο ποσό πχ. εμένα βγάζει 200.000,00 € δεν προχωρά η αίτηση μάλλον παίρνει το μέγιστο!

Μην ζητάτε τα 200 χιλιάρικα. Αφήστε χώρο και για κανένα ΕΣΠΑ :)