Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ


g.petrop19

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ .ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ,ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ     ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ      ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

άστο δεν ισχύει.

εγώ νόμιζα μέσα στην μέρα μπορείς να τροποποιείς  την ίδια δήλωση  όσες φορές θέλεις και την επόμενη να κάνεις εκ νέου τροποποιητική.

ναι ....όντως δεν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, G.E.S. είπε

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ,

ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ,ΑΡΧΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΙΣ 15/4/2020, ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΡ.ΔΗΛΩΣΗΣ ,

ΑΛΛΑ  ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΕΚΕΙΝΗ Η ΔΗΛΩΣΗ

" Δεν είναι εφικτή η διεκπεραίωση της αίτησής σας, διότι δεν είχατε υποβάλει αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Θα ενημερωθείτε για τη δυνατότητα υποβολής ένστασης μέσω μηνύματος στη θυρίδα σας στο myTAXISnet. "

ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ " ΕΝΣΤΑΣΗ " ΑΠΟ ΠΡΟΧΘΕΣ ,ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ....

να αναμενουμε μηνυμα -ειδοποιηση ,λεει...

ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ  ΣΕ ΕΣΑΣ  ??

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, G.E.S. είπε

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ,

ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ,ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΙΣ 15/4/2020, ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΡ.ΔΗΛΩΣΗΣ ,

ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ..........

" Δεν είναι εφικτή η διεκπεραίωση της αίτησής σας, διότι δεν είχατε υποβάλει αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Θα ενημερωθείτε για τη δυνατότητα υποβολής ένστασης μέσω μηνύματος στη θυρίδα σας στο myTAXISnet. "

ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ " ΕΝΣΤΑΣΗ " ΑΠΟ ΠΡΟΧΘΕΣ ,ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ....

να αναμενουμε μηνυμα -ειδοποιηση ,λεει...

ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ  ΣΕ ΕΣΑΣ  ??

 

 

Έχω μιλήσει με ΑΑΔΕ και μου είπαν οτι προώθησαν το θέμα σε ανώτερα κλιμάκια, απλά μου έκανε εντύπωση οτι δεν είχαν ξανακούσει για τέτοια περίπτωση, όποιος μπορεί να καλέσει στην ΑΑΔΕ και να γνωστοποιήσει και αυτός το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

για τα 800 που μπορω να βρω την ημερομηνια εγκρισης και τον αριθμο πρωτοκολλου ,

που πρεπει να βαλουμε 

το μονο που εχω ειναι η ημερομηνια καταβολης 30/04/2020 .

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, mixaxri είπε

Έχω μιλήσει με ΑΑΔΕ και μου είπαν οτι προώθησαν το θέμα σε ανώτερα κλιμάκια, απλά μου έκανε εντύπωση οτι δεν είχαν ξανακούσει για τέτοια περίπτωση, όποιος μπορεί να καλέσει στην ΑΑΔΕ και να γνωστοποιήσει και αυτός το πρόβλημα.

Οκ , συνάδελφε,θα τους καλέσω

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο που λεει οτι η επιχειρηση εφοσον εχει ενισχυθει βασει προσωρινου πλαισιου,ο λογιστης κανει υπευηθυνη δηλωση κλπ,και τα πιστοποιητικα μη πτωχευσης απο τα δικαστηρια ,που τα προσκομιζουμε?σε ελεγχο?ηλεκτρονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/epistreptea-prokatavoli-paratasi-mechri-19-maΐou-simera-ta-posa-gia-pano-apo-10-000-neous-dikeouchous/

Παράταση μέχρι και την Τρίτη 19 Μαΐου, σύμφωνα με πληροφορίες του NM, θα δώσει το υπουργείο Οικονομικών στην προθεσμία που έληγε  σήμερα για να επικυρώσουν την αίτησή της και να αποδεχθούν τους όρους, όσοι είχαν προέγκριση δανείου μέσω της Επιστρεπτέας Προκαταβολής και του MyBusinessSupport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 12/5/2020 στις 3:11 ΜΜ, PROAKIS είπε

800-ρι δεν εχω.

τα άλλα ούτε αίτηση δεν κάναμε ακόμη.

τα εσπα δεν απαιτούνται εδώ?

θα αιτηθώ ποσό το ανώτατο που λέει ή το αφήνω κενό στο προσωρινό?

Αν έχουμε κάνει αίτηση για την επιστρεπτέα και τωρα κάνουμε για το τεπιχ 2 , υπάρχει θέμα;

Εγκριση ή θετική απάντηση δεν έχω ακόμα για τεπιχ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, DENNY είπε

Αν έχουμε κάνει αίτηση για την επιστρεπτέα και τωρα κάνουμε για το τεπιχ 2 , υπάρχει θέμα;

Εγκριση ή θετική απάντηση δεν έχω ακόμα για τεπιχ

 

πρεπει να το δηλωσεις στην αιτηση του τεπιχ αναλογα την επιλογη που εκανες στην αιτηση της επιστρεπτεας, Εμενα μου στειλανε αιτηση τεπιχ της πειραιως να τoυς συμπληρωσω τα οικονομικα στοιχεια και προσεξα οτι ζηταγε να δηλωθει αν εχουν λαβει ενισχυσεις μεσω de minimis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το ΤΕΠΙΧ ΙΙ , που κάνουμε αίτηση? υπάρχουν κάπου οδηγίες

Μπορούμε να πάρουμε κωδικούς τώρα και όταν ανοίξει (20/05 ?) να κάνουμε τα υπόλοιπα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
40 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Για το ΤΕΠΙΧ ΙΙ , που κάνουμε αίτηση? υπάρχουν κάπου οδηγίες

Μπορούμε να πάρουμε κωδικούς τώρα και όταν ανοίξει (20/05 ?) να κάνουμε τα υπόλοιπα?

 

μπες ependyseis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω κάνει 2 αιτήσεις επιστρεπτέας από 11/05 τις οποίες τις πήρε ,αλλά μέχρι σήμερα δεν έχω πληρωθεί. Πιστεύετε ότι έχουν απορριφθεί ? Η περιμένω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.newsit.gr/ellada/aade-nea-stoixeia-apo-tin-ergani-gia-epixeiriseis-pou-exoun-aitithei-tin-epistreptea-prokatavoli/3031873/

Επικαιροποιήθηκε από την ΑΑΔΕ το αρχείο των επιχειρήσεων για την επιστρεπτέα προκαταβολή. 

Συγκεκριμένα, στην επικαιροποίηση της εικόνας όλων των επιχειρήσεων στην αίτηση χορήγησης της «επιστρεπτέας προκαταβολής» στο myBusinessSupport, προχώρησε η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), με βάση το νέο αρχείο που έλαβε από το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ για τον αριθμό των εργαζομένων των επιχειρήσεων που έχουν υποβάλει αίτηση. Μάλιστα, όπως αναφέρουν στελέχη της ΑΑΔΕ, με σκοπό τη διευκόλυνσή τους- για τις επιχειρήσεις που είχαν οριστικοποιήσει την αίτησή τους- οι μεταβολές στην εικόνα τους στο myBusinessSupport συνοδεύονται από εξατομικευμένο μήνυμα ενημέρωσης και οδηγιών. Όλες οι επιχειρήσεις, επισημαίνουν οι ίδιοι παράγοντες, θα λάβουν και σχετικό ενημερωτικό mail στη θυρίδα τους στο myTAXISnet.

Η ΑΑΔΕ είχε ζητήσει από την ΕΡΓΑΝΗ το επικαιροποιημένο αρχείο, μετά από ενημέρωση από φορείς της αγοράς ότι σε πλήθος επιχειρήσεων είχε καταχωρηθεί λανθασμένος αριθμός εργαζομένων, με αποτέλεσμα πολλοί να απορρίπτονται από τη χορήγηση της «επιστρεπτέας προκαταβολής».

 

εγώ πάντως δεν έχω δει καμιά αλλαγή ακόμα......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, Halari είπε

https://www.newsit.gr/ellada/aade-nea-stoixeia-apo-tin-ergani-gia-epixeiriseis-pou-exoun-aitithei-tin-epistreptea-prokatavoli/3031873/

Επικαιροποιήθηκε από την ΑΑΔΕ το αρχείο των επιχειρήσεων για την επιστρεπτέα προκαταβολή. 

Συγκεκριμένα, στην επικαιροποίηση της εικόνας όλων των επιχειρήσεων στην αίτηση χορήγησης της «επιστρεπτέας προκαταβολής» στο myBusinessSupport, προχώρησε η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), με βάση το νέο αρχείο που έλαβε από το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ για τον αριθμό των εργαζομένων των επιχειρήσεων που έχουν υποβάλει αίτηση. Μάλιστα, όπως αναφέρουν στελέχη της ΑΑΔΕ, με σκοπό τη διευκόλυνσή τους- για τις επιχειρήσεις που είχαν οριστικοποιήσει την αίτησή τους- οι μεταβολές στην εικόνα τους στο myBusinessSupport συνοδεύονται από εξατομικευμένο μήνυμα ενημέρωσης και οδηγιών. Όλες οι επιχειρήσεις, επισημαίνουν οι ίδιοι παράγοντες, θα λάβουν και σχετικό ενημερωτικό mail στη θυρίδα τους στο myTAXISnet.

Η ΑΑΔΕ είχε ζητήσει από την ΕΡΓΑΝΗ το επικαιροποιημένο αρχείο, μετά από ενημέρωση από φορείς της αγοράς ότι σε πλήθος επιχειρήσεων είχε καταχωρηθεί λανθασμένος αριθμός εργαζομένων, με αποτέλεσμα πολλοί να απορρίπτονται από τη χορήγηση της «επιστρεπτέας προκαταβολής».

 

εγώ πάντως δεν έχω δει καμιά αλλαγή ακόμα......

 

εγώ είδα. πράγματι φέρνει έως 31/03 τους εργαζόμενους.

αν έχεις ακόμη διαφορά ,μπες και στο Εργάνη τρέχουσα κατάσταση να δεις τι έχει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το Εργάνη καλά τα πήρε, αλλά είναι δυνατόν να κάνουμε αίτηση για ένα ποσό στις 11/5 και στη συνέχεια μετά από 5-6 ημέρες να βγαίνει διαφορετικό ποσό λόγω νέων στοιχείων προσωπικού.. Σωστά έχει γίνει η αλλαγή ποσού (τουλάχιστον για τις εταιρίες που είδα μέχρι στιγμής)  αλλά γιατί για μια ακόμη φορά δεν δημιούργησαν μια ολοκληρωμένη εφαρμογή και καθόμαστε να εξηγούμε στους πελάτες τα ανεξήγητα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κάτι που για πολλούς ίσως είναι αυτονόητο ?

Μια επιχείρηση που λαμβάνει "Μέγιστο ποσό ενίσχυσης" π.χ. 4.000 ευρώ,

αλλά στην αίτηση αναγράφεται "Ανώτατο όριο με βάση το πλαίσιο ενίσχυσης" 200.000,

προβλέπεται ότι θα ξαναπληρωθεί, τον επόμενο μήνα, εάν έχει την προϋπόθεση μείωσης τζίρου του αλγόριθμου ?

ή παίρνει 4 χιλιάρικα τώρα και τέλος?

Γενικά κάποιος που πληρώθηκε πιστεύετε ότι θα ξαναπληρωθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, Κώστας1978 είπε

Να ρωτήσω κάτι που για πολλούς ίσως είναι αυτονόητο ?

Μια επιχείρηση που λαμβάνει "Μέγιστο ποσό ενίσχυσης" π.χ. 4.000 ευρώ,

αλλά στην αίτηση αναγράφεται "Ανώτατο όριο με βάση το πλαίσιο ενίσχυσης" 200.000,

προβλέπεται ότι θα ξαναπληρωθεί, τον επόμενο μήνα, εάν έχει την προϋπόθεση μείωσης τζίρου του αλγόριθμου ?

ή παίρνει 4 χιλιάρικα τώρα και τέλος?

Γενικά κάποιος που πληρώθηκε πιστεύετε ότι θα ξαναπληρωθεί ?

οχι μια φορα θα πληρωθει

εχει δει κανεις καπου θα παιρναμε τα εσοδα του καθε μηνα εως τις 10 του επομενου η το πηραν πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/5/2020 στις 12:28 ΜΜ, MXalit είπε

Τελικά ποια ενίσχυση σε ποιο καθεστώς είναι, μια προσπάθεια ανακεφαλαίωσης

Voucher επιστημόνων 600C2020 (Προσωρινό)

Ειδική αποζημίωση 800: C2020 (Προσωρινό)

Επιδότηση επιτοκίων ΤΕΠΙΧ ΙΙ: C2020 (Προσωρινό)

Επιδότηση τόκων υφιστάμενων δανείων: C2020 (Προσωρινό)

Επιστρεπτέα προκαταβολή: Όπου επιλέξουμε

.........................................................

 

εχω λάθος στα παραπάνω?

 

 

 

 

ΠΙΝΑΚΑΣ_ΕΝΙΣΧΥΣΕΩΝ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, το θέμα της μη δυνατότητας να βάλουμε στις συνδεδεμένες κυπριακό τax ID, το έχει λύσει κάποιος;;;

Έχει δοθεί καμια απάντηση από την ΑΑΔΕ; Γιατί εμένα με έχουν ακόμη στο περίμενε... (και για τα επόμενα 15 λεπτά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...