Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ


g.petrop19

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ .ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ,ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ     ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ      ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα

Σχετικά με την μη πλήρωση των όρων τσεκάρετε εάν ο ΚΑΔ στην απόφαση με τρόπο υπολογισμού κλπ είναι μέσα.

Επιχείρηση που είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον αρχικά επειδή ήταν στους ΚΑΔ στην απόφαση με τις λεπτομέρειες σεν υπάρχει!!!

Που θα καταχωρήσουμε τον τζίρο Απριλίου?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, ponzi είπε

Άρα στις ενισχύσεις πρέπει να βάζουμε και τα 800άρια

είναι ενίσχυση αυτό από ΕΕ ή αποζημίωση επιβίωσης (ειδικού σκοπού)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνώμη μου είναι ότι είναι de minimis (διαβάστε τα σχετικά με αυτά) και η επιστρεπτέα προκαταβολή και το 800άρι. Μιλάει για grants και repayable advances η c2020 1863. Η απόφαση για το 800άρι λέει κρατικό προυπολογισμό αλλά μετά από ΠΔΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, PROAKIS είπε

πάνω λέει ελάχιστο ποσό βάσει ΚΥΑ 8 χιλ.

κάτω μου λέει μέγιστο 8χιλ.

εγώ θα βάλω 50 χιλ.

Εμένα μου λέει εργαζόμενοι 31/03 0, εργαζόμενοι σε αναστολή 1. Γαμάτο είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά άμα κάνετε υποβολή την παίρνει ? γιατί εμένα με κάθε browser με βγάζει πάλι στους κωδικούς taxiσ και ξαναμπαίνω και πάλι από την αρχη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν βάζω de minimis μου βγάζει ποσά για επιδότηση.¨Οταν βάζω Προσωρινό πλαίσιο τα βγάζει όλα μηδέν.Κατά την αποθήκευση με πετάει έξω και ξανά απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, STAGAFOT είπε

Ο αριθμός εργαζομένων την 31/3/2020 που είναι προ συμπληρωμένος σε τι αφορά; σε μια επιχείρηση γράφει 51 εργαζόμενους, ενώ στην τρέχουσα κατάσταση στο ΕΡΓΑΝΗ εμφανίζονται σωστά μόνο 10 εργαζόμενοι. Γνωρίζει κανείς;

Τό ιδιο .Υπολογίζει 2 φορές εργαζόμενο και μετρά και Αμοιβές ΔΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική με 2 εργαζόμενους.....Βάζω βάσει κανονισμού de minimis.......απαντώ ότι δεν έλαβε 2018-2020 άλλη επιχορήγηση/επιδότηση.....Μέγιστο ποσό που μπορεί να λάβει 4.000.....αιτούμενο ποσόν 4.000,00

Να κάνω υποβολή?....να προσθέσω κάτι?........να αλλάξω κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν τολμώ να κάνω υποβολή......μόνον αποθήκευση.....ανησυχώ μήπως μετά γίνει κάποια αλλαγή, και η υποβολή θα είναι μη αναστρέψιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

Έχει υποβάλλει κάποιος ή έχει προσωρινά αποθηκεύσει  ???

Υπέβαλα μία το πρωί. Έβαλα de minimis, δεν έχει πάρει ακόμη τα 800 (άγνωστο γιατί), λάθος οι εργαζόμενοι αλλά δεν επηρεάζεται το αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, ponzi είπε

Υπέβαλα μία το πρωί. Έβαλα de minimis, δεν έχει πάρει ακόμη τα 800 (άγνωστο γιατί), λάθος οι εργαζόμενοι αλλά δεν επηρεάζεται το αποτέλεσμα. 

Λάθος οι εργαζόμενοι, το αποτέλεσμα όντως δεν επηρεάζεται αλλά δεν δεσμεύεται η εταιρία σε διατήρηση των θέσεων εργασίας.Εμένα μου εμφανίζει 13 εργαζόμενους 31/03 και σε αναστολή 9 (9 ήταν και στις 31/03 το πραγματικό).

Άρα 13 πρέπει να έχει και στις 31/10......

Παίζει να οφείλεται στην μη υποβολή Ε4 για τον μήνα Μάρτιο που ίσχυε μέχρι 10/04?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγώ υπέβαλα ,έχει λάθος τους εργαζομένους και η δικιά μου ,ελπίζω να μπορεί να διορθωθεί και να μην μας ζητάει το λάθος ΕΜΕ.Εμένα έβαλαν και μια οικοιοθελής 07/03 στο σύνολο.Αν την ακυρώσω λ'ετε να μπορώ να ξανακάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...........................................................Συνεπώς επιχειρήσεις που δεν είναι ιδιωτικές και ειδικότερα η αμιγής δημοτική επιχείρηση, η αμιγής διαδημοτική επιχείρηση, η αμιγής κοινοτική επιχείρηση, η ΑΕ ΟΤΑ, η Δημοτική Συνεταιριστική Επιχείρηση, και η Κοινοτική Συνεταιριστική Επιχείρηση, δεν εμπίπτουν στις ανωτέρω διατάξεις.

 

Oι ΚΟΙΝΣΕΠ......σε ποια κατηγορία ανήκουν?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, GRECTORAS είπε

Λάθος οι εργαζόμενοι, το αποτέλεσμα όντως δεν επηρεάζεται αλλά δεν δεσμεύεται η εταιρία σε διατήρηση των θέσεων εργασίας.Εμένα μου εμφανίζει 13 εργαζόμενους 31/03 και σε αναστολή 9 (9 ήταν και στις 31/03 το πραγματικό).

Άρα 13 πρέπει να έχει και στις 31/10......

Παίζει να οφείλεται στην μη υποβολή Ε4 για τον μήνα Μάρτιο που ίσχυε μέχρι 10/04?

Δεν οφείλεται σε αυτό που γράφετε. Οι εργαζόμενοι είναι λάθος σε πολλούς. Κάτι λάθος έχουν πάρει από το ΕΡΓΑΝΗ.

Η δέσμευση μου δεν έχει να κάνει με αυτό που γράφουν αυτοί, αλλά με την πραγματική μου εικόνα στο ΕΡΓΑΝΗ.

Έχω επιχείρηση που δείχνει 0 εργαζόμενους και 1 σε αναστολή. Δεν την προχώρησα φυσικά γιατί βγάχει μικρότερο ποσό, αλλά δεν έχει λογική αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι είδα σε 1 εταιρεία.

από μισθοδοσία 31/03     32 άτομα.

πρόσληψη 03/04 (υποβολή 02/04)  1

σύνολο 33.

πλατφόρμα  προκαταβολής ,από εργάνη 33 άτομα (ημερομηνία 31/03/20).

πάλι το εργάνη ,κάνει θαύματα. 

την αναστολή όμως ( μέχρι 21/04)  13 άτομα την πέτυχε. παρόλο που μια είχα κάνει οριστική ανάκληση!!!!

οπότε μην λαμβάνει μέχρι την ημερομηνία αναστολών? για κοιτάξτε το σε όσους έχει λάθη.

και φυσικά αν η τρέχουσα κατάσταση του εργάνη είναι λάθος ,θα μεταφέρει και το λάθος.

λανθασμένος ετήσιος ,μη αποχώρηση ,ιεκ -τει κλπ.

ότι είχαμε και στις δηλώσεις αναστολών δηλ.

 

επειδή δεν είδα τον Νιφορόπουλο με ποιο καθεστώς πάμε και το 800-ρι μπαίνει στις ενισχύσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντί να βγάλει ο Πιτσιλής καμιά διευκρίνιση για το τι θα κάνουν με τους εργαζόμενους και πού τους βρήκαν, έβγαλε εγκύκλιο για άλλα που έπρεπε να τα διευκρινίζει την περασμένη εβδομάδα. Μόνο να παριστάνουν τους γρήγορους ξέρουν. Έχω καμιά 10αριά με λάθος εργαζόμενους. Σκέφτηκα να δημιουργήσω τροποποιητική απόψε. Δεν έχει νόημα όμως γιατί η τροποποιητική πρέπει να γίνει μέχρι απόψε, αλλιώς δεν έχει νόημα. Από την άλλη, στην αίτηση δεν μας ζητείται να επιβεβαιώσουμε τα ποσά που βρίσκουμε έτοιμα. Αν τα ποσά είναι λάθος, αυτοί έχουν το βάρος της απόδειξης (λέω τώρα). Μόνο το ποσό ζητάμε εμείς και απαντάμε στις ερωτήσεις.

Επίσης αυτό το "πλαίσιο ενίσχυσεις" βγάζει μάτι. Θόλωσαν τα γυαλιά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τι είδα σε 1 εταιρεία.

από μισθοδοσία 31/03     32 άτομα.

πρόσληψη 03/04 (υποβολή 02/04)  1

σύνολο 33.

πλατφόρμα  προκαταβολής ,από εργάνη 33 άτομα (ημερομηνία 31/03/20).

πάλι το εργάνη ,κάνει θαύματα. 

την αναστολή όμως ( μέχρι 21/04)  13 άτομα την πέτυχε. παρόλο που μια είχα κάνει οριστική ανάκληση!!!!

οπότε μην λαμβάνει μέχρι την ημερομηνία αναστολών? για κοιτάξτε το σε όσους έχει λάθη.

και φυσικά αν η τρέχουσα κατάσταση του εργάνη είναι λάθος ,θα μεταφέρει και το λάθος.

λανθασμένος ετήσιος ,μη αποχώρηση ,ιεκ -τει κλπ.

ότι είχαμε και στις δηλώσεις αναστολών δηλ.

 

επειδή δεν είδα τον Νιφορόπουλο με ποιο καθεστώς πάμε και το 800-ρι μπαίνει στις ενισχύσεις?

Το 800άρι μπαίνει στις ενισχύσεις μόνο αν πας με το πλαίσιο covid. Εκεί μπαίνουν 800άρι, ΤΕΠΙΧ, τόκοι υφιστάμενων κλπ. κορωνομέτρα, αλλά πας με όριο 800Κ/επιχείρηση.

Στο de minimis βάζεις ΕΣΠΑ και ΟΑΕΔ τριετίας και πας με όριο 200Κ/τριετία (για τις περισσότερες επιχειρήσεις).

Βασικά όλα τα σημερινά με de minimis τα έβαλα.

Έκανες καμία οριστική με λάθος εργαζόμενους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

Να υποθέσω ότι εάν δεν έχεις πτώση τζίρου τουλάχιστον 6,70 % στο Α τρίμηνο 2020 δεν δικαιούσαι να κάνεις αίτηση? 

Παρόλα αυτά η εφαρμογή μου δίνει την δυνατότητα να υποβάλλω αίτηση με ελάχιστο δικαιούμενο ποσό....

Να κάνω και να την κόψει αργότερα? ή να μην υποβάλλω καθόλου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...